مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
یکشنبه، ۰۱ آذر ۱۳۸۸
سال دوم، شماره دوازدهم
رنگ لباس ما...
    1. سردبیر: حمیدرضا غلامزاده
     مدیر داخلی: سارا خاتمی

     همکاران این شماره:
     رسول آذرگون
     عطیه اکبری
     زهرا باقری
     حمیده پازوکی
     اکرم‌السادات سعیدی
     مهناز سیداختیاری
     سناء شایان
     مژگان عباسلو
     زهرا فرجی
     مسعود فرجی
     عطیه قهرمان‌زاده
     سودابه قیصری
     ملودی محمودی
     عبدالله مقدمی
     حسن میثمی
    2. وقتی که موضوع این شماره را انتخاب کردیم و از نویسندگان مختلف دعوت به نوشتن درباره این موضوع کردیم، بعضی‌ها بر این اعتقاد بودند که قبل از آنکه به «رنگ» لباس و پوشش بپردازیم، باید به «نحوه» و «نوع» پوشش بپردازیم؛ و البته ما نپذیرفتیم!
     البته ما هم این را می‌پذیریم که متاسفانه تعریف و نگاه درستی به نوع و نحوه انتخاب پوشش وجود ندارد. در واقع از آنجایی که در طول این سالها، حرکت سازنده‌ای در باب فرهنگ‌سازی و تغذیه فرهنگی جامعه صورت نگرفته است، طبیعتا دچار بحران پوشش شده‌ایم. زیرا در دوره معروف به دوران گذار، برای طراحی پوشش نه از گذشته فرهنگی خود استفاده کردیم و نه برای آینده برنامه‌ریزی نمودیم.
     سرمقاله
    3. در اسلام نداریم که بانوان در حضور نامحرم، حتما رنگ مشکی بپوشند یا بهتر است رنگ مشکی بپوشند. گفته شده است که رنگی باشد که جلب توجه نکند.
     گفتگو
    4. متولیان فرهنگی و صاحبان قدرت باید با در نظر گرفتن عرف، مذهب و شرایط جامعه برای رنگ و پوشش معیار ارائه دهند. آن وقت طراح باید بر اساس معیارها دست به کار شود.
     گزارش
    5. اسلام در خصوص رنگ دو دسته‌بندی، یکی برای حضور اجتماعی، و دیگری حضور در خلوت محارم دارد.
     مقالات
    6. فردا یه پسر بهش متلک بگه برای کفشاش خودتو ملامت می‌کنی. عشرت خانوم چو بندازه دختر فلانی کفش قرمز فلان جور می‌پوشه، می‌خوای بری لای جرز دیوار.
     ادبیات
    7. «واسه مهمونی فردا چی بپوشم؟!»
     این «چی پوشیدن» از دیرباز ذهن نیمی از بشریت و جیب نیم دیگر را مشغول خود کرده است!
     طنز
    8. «معمولا وقتی خانمی با پوشش رنگی و جذاب در جامعه ظاهر می‌شود از سوی شهروندان به ویژه آقایان با برخورد بدی روبرو می‌شود، من شخصا تحمل نگاه‌های سنگین مردم را ندارم.»
     گزارش
    9. از پیچ کوچه که پیچیدم، دیدن خانه پوشیده در پرچم‌های سیاه تسلیت نفسم را برید. انگار نه انگار این همان خانه‌ای بود که آجرهای سه سانتی قرمز رنگش نوروز هر سال از تمیزی برق می‌افتاد.
     داستانک
    10. صورتی رنگ اول و آخر من است. دفترچه یادداشت، جوراب، لپ‌تاپ و... همه صورتی؛ نگاه می‌اندازم به چوب رختی‌ لباس‌هایم... صورتی؟ نه، هیچ! همه سیاه!
     یادداشت
   در این شماره می خوانید:
   پالتو را که درآوردم، طوری که انگار خرس قطبی دیده باشد، خشکش زد. ترسیدم غش کند؛ برایش صندلی گذاشتم و لیوانی آب دستش دادم.
   گفتم شال بنفش می‌خرم؛ اما یک دفعه فکر کردم حالا من شال بنفش را با چه کیف و کفشی بپوشم؟! حالا کیف و کفش هیچ، مانتو را چه کار کنم؟!
   ایجاد دگرگونی در عرف جامعه، شاید در بررسی و پژوهش ساده به نظر برسد، اما در عمل کاری به شدت طاقت‌فرسا و زمان‌بر خواهد بود که بدون همیاری و دخالت مراجع دینی به نتیجه نخواهد رسید.
   «رنگ‌هایی مانند سبز مغز پسته‌ای یا سرخ جگری خیلی جلب توجه می‌کنند و در مقابل رنگ‌های آبی یا سرمه‌ای در گروه رنگ‌های سنگین قرار می‌گیرند؛ البته جلفی و سنگینی رنگ به رفتار فرد هم بستگی دارد.»
   «خانواده‌هاشون هیچی نمی‌گن یعنی؟ همینه وضع مملکت این شده دیگه...!»
   کمیک استریپ چه رنگی باشیم؟ چه رنگی بپوشیم؟
   درکشور آلمان، تلاش برای دور کردن افراد از تمایل به تیره‌پوشی که به خاطر شش سال درگیری در جنگ جهانی بروز کرده بود، نزدیک به ۲۰ سال زمان برده است.
   حالا که یک مقدار روح و روانهایمان داغون و فرسوده است، بیایید با درست انتخاب کردن و یاد گرفتن چیزهای جدید و تنوع طلبی درست و با هزینه اندک از محیطی تکراری فرار کنیم.
   «ببین خانوم، شما از علم و تکنولوژی عقب هستی! یه چیز بگم دلخور نشین‌ها، همین که تا حالا مجرد موندین به خاطر همینه دیگه، دو زار از روانشناسی رنگ سر در نمی‌یارین!»
   در گذشته رنگ‌ها بیانگر نیروهای خیر و شر بودند؛ گاه تداعی‌کننده ابلیس و پلیدی و ناپاکی و گاه نشانه تقدس و پاکی و خیر بودند.
   آلبوم تصاویر از «رنگ لباس ما...»
  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷