مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
چهارشنبه، ۱۵ تیر ۱۳۹۰
سال چهارم، شماره بیست و سوم
مردانه‌های حجاب
    1. سردبیر: حمیدرضا غلامزاده
     مدیر داخلی: سارا خاتمی

     همکاران این شماره:
     رسول آذرگون
     مریم حلم‌زاده
     رضا دهکی
     فائزه ساسانی خواه
     زهرا فرجی
     عطیه قهرمان‌زاده
     سودابه قیصری
     ماندانا ملاعلی
     حسن میثمی
    2. یکی از بزرگترین اشتباهات رایج در بحث حجاب، عفاف و پوشش تحدید و منحصر کردن آن به زنان است. چه از منظر یک حکم شرعی و چه از منظر یک قانون مدنی، حجاب و عفاف مقولاتی هستند که هر دو جنسیت را در بر می‌گیرند؛ هر چند تفاوتهایی در میزان و نوع مصادیق آنها وجود دارد، اما واقع امر این است که زن و مرد هر دو می‌بایست آموزه‌ها و اصولی را به عنوان قانون رعایت کنند.
     اما نه تنها در طول سی سال گذشته که حجاب به یک قانون مدنی تبدیل شده، بلکه پیش از آن نیز تقریبا تمام توجه فرهنگ و عرف در حجاب معطوف به زنان بوده است. البته به دلیل غالب بودن وجه ظاهری در حجاب زنان، بخشی از این رویکرد قابل توجیه است؛ اما دلایل دیگری مانند نگرش‌های مردسالارانه، عدم نگرش علمی و منطقی و غیره باعث تندروی و انحصاری کردن حجاب به زنان شده‌اند.
     سرمقاله
    3. الآن مشکل ما این است که جوان ۲۰ ساله سرباز وظیفه نیروی انتظامی باید مصداق ها را مشخص کند. حتی وظیفه نیروی انتظامی این نیست. نیروی انتظامی باید بر اساس قانون با مصادیق بی قانونی برخورد کند.
     گفتگو
    4. تن پوش حمورابی ساده و از یک دامن بلند چین‌دار که تا قوزک پا می‌رسد تشکیل یافته است. او کلاه مدوری بر سر دارد و پارچه نرمی که برای تن پوش به ویژه در بالاتنه به کار رفته است.
     مقالات
    5. به قول دوستی، بهترین کسانی که می‌توانند راجع به پوشش آقایان نظر دهند، خانم‌ها هستند.
     گزارش
    6. تذکر: آقایان امروزی! حواستان باشد! این متن کمی صریح و رک است. اگر به تریج قبای‌تان بر می‌خورد، محبت کنید و دکمه ضربدر کنار صفحه را فشار بدهید تا صفحه بسته شود. متشکرم!
     یادداشت
    7. حضور بیشتر مردان در عرصه‌های مختلف به جهت‌گیری‌های گاه افراطی در پوشش زنان منجر شده و تغییرات پوششی مردان و از بین رفتن حدود شرعی آنان به حاشیه رانده شده است.
     یادداشت
    8. افزایش آگاهی در جوانان در این زمینه باعث کاهش خطرات این ارتباط خواهد شد.ارتباطی که فراتر از رابطه میان دو همکلاسی و دو همکار می‌رود و صمیمیت بی‌دلیلی را فراهم می‌نماید.
     یادداشت
    9. بارها دیده‌ایم که در همین دنیای مجازی بسیاری از ملاحظات و حرمتها فراموش می‌شود و آدمهای متدین اطرافمان چهره‌ای کاملا متفاوت پیدا می‌کنند.
     یادداشت
    10. لطفا آقایان هم حجاب خود را رعایت فرمایند!
     طنز
   در این شماره می خوانید:
   چرا وقتی دیدار فوتبال به پایان می‌رسد و مثلا لیونل مسی جلوی دوربین پیراهن خود را در می‌آورد، هزاران مدل تصویر جایگزین و آهسته پخش می‌شود، اما تصاویر حمام رفتن فرهاد اصلانی در سریال مختارنامه بدون اشکال است؟!
   خودآموز خیلی خیلی سریع برای خفن شدن تیپ شما!
   تلویزیون داشت یک مسابقه کشتی را نشان می‌داد. هر دو کشتی‌گیر، لباسهای دوبنده چسبانی به تن داشتند.
   زن با تاکید بر اینکه «شکر خدا این چیزها هنوز برای پسربچه عیب نیست» خود را توجیه و تبرئه کرد. حالا سینا هم اتفاق را دیده بود و هم حرف زن را شنیده بود.
   در نگاه اسلامی فرد مسلمان باید به گونه‌ای لباس بپوشد و زینت کند که در جامعه انگشت‌نمای عموم نشود.
   پوشش مردان نیازمند بازنگری و قانون‌گذاری است تا بتوان با ناهنجاریهای رفتاری در وضع پوشش برخی مردان در سطح جامعه به درستی برخورد کرد.
  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷