2540
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. فاطمه همدانیان
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۲)
      تعداد بازدید: 2540
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    مفهوم مدرک‌گرایی و جامعه مدرک‌گرا با مقوله افزایش مشارکت زنان در آموزش عالی بی‏ارتباط نیست.

    مدرکگرایی پدیده‌ای رایج در جامعه امروز می‌باشد که لازم است از منظر فرهنگی و اجتماعی مورد تحلیل و کنکاش قرار گیرد. در واقع، این روزها داشتن یک مدرک دانشگاهی بیش از پیش اهمیت پیدا کرده و این زنان هستند که در گوشه و کنار جهان با کسب مدارک دانشگاهی سعی می‌کنند برای خویش جایگاه مطمئن‌تری به دست بیاورند.
    کالینز، جامعه‌شناس  معاصر آمریکایی، درسال ۱۹۷۹ از  نوعی جامعه  به نام «جامعه مدرک‌گرا» نام برد. وی شرایط حاکم بر چنین جامعه ه‏ای را «مدرک‌گرایی یا مدرک‌مداری» برمی‏شمارد. کالینز، مدرک‌گرایی را باوری می‏داند که در آن درجات و مدارک تحصیلی مقیاس و معیار ارزیابی افراد قرار می‏‌گیرد.
    مفهوم مدرک‌گرایی و جامعه مدرک‌گرا با مقوله افزایش مشارکت زنان در آموزش عالی بی‏ارتباط نیست؛ بدین ترتیب که مشارکت زنان در آموزش عالی با توجه به مفهوم مدرک‌گرایی قابل بررسی است. امروزه عوامل و ویژگی‌های اکتسابی از جمله تحصیلات، جایگاه ویژه‏ای در ارزیابی افراد و قشربندی اجتماعی پیدا کرده است. افراط در این موضوع منجر به پیدایش مدرک‌گرایی در جامعه می‏گردد. در این شرایط مدارک تحصیلی معیار ارزیابی شایستگی افراد می‏شود، به عبارت دیگر، نوعی «مدرک سالاری». در چنین جامعه‌ای، افراد مجبورند برای قرار گرفتن در مراتب بالای قشربندی اجتماعی و کسب نمره بهینه از دست نامرئی جامعه مدرک‌سالار و به نوعی برای بقاء حیات و بهینه زیستن، به دنبال آموزش‌های عالی‏تر و بالاتر و نهایتا مدارک بالاتر باشند. در واقع در یک چنین وضعیتی افراد دچار نوعی جبر اجتماعی و هنجاری برای ادامه تحصیل می‌شوند.
    در مورد علل وجود بینش مدرک‌گرایی و ریشه‌های آن در زنان باید گفت از آنجا که مجامع علمی تحت عنوان آکادامی، دانشگاه و غیره جایگاهی در اذهان عمومی گشوده‌است، خود علت بازگشایی راه‌های تازه زندگی و نیز کسب منزلت اجتماعی و علمی برای زنان می‌شود. چنین پدیده‌ای دو پیامد به همراه دارد؛ نخست آنکه دانش آن دسته زنانی که به راستی دغدغه علم دارند در خط سیری قرار می‌گیرد که با آن توانایی بروز قابلیت‌های خویشتن را داشته باشند. دوم آنکه وسوسه‌ای در میان عامه بانوان ایجاد می‌شود  تا در تلاش برای رسیدن به جایگاه توصیه شده عالمان بتوانند خلاهایی که نتوانسته‌اند در عرصه اجتماعی تحقق بخشند در این عرصه به منصه ظهور برسانند.


    در این راستا به برخی علل افزایش مشارکت زنان در آموزش عالی اشاره می‌کنیم:volume34_19.jpg
    -    افزایش مشارکت زنان در آموزش عالی به مثابه یک واقعیت جهانی است، به طوری که در اکثر کشورهای دنیا نقش‌های جنسیتی عمیقاً تغییر یافته و در راستای مشارکت زنان در کلیه امور اجتماعی از جمله آموزش عالی پیش می‌رود.
    -     افزایش مشارکت زنان در آموزش عالی به مثابه استحاله ارزش‌هاست؛ زیرا در تحولات جوامع، متغیرها و عوامل انتسابی، ارزش، پایگاه و طبقه اجتماعی استحاله پیدا کرده و عمدتاً جای خود را به عوامل اکتسابی، ارزش، پایگاه و طبقه اجتماعی داده است و معیار ارزیابی افراد ویژگی‌های انتسابی همچون جنسیت نمی‌باشد، بلکه خصیصه‌های اکتسابی نظیر تحصیلات حائز اهمیت شده است.
    -    افزایش مشارکت زنان در آموزش عالی به مثابه نوعی جبر اجتماعی است، زیرا ملاک‌گرایی و جامعه مدرک‌گرا با مقوله افزایش مشارکت زنان در آموزش عالی بی‌ارتباط نیست و معیار ارزیابی شایستگی افراد، مدارک تحصیلی آنهاست.
    در واقع مدرک گرایی به مسایل دیگری هم میانجامد؛ یکی از مهم‌ترین این مسایل مضیغه ازدواج است. در سال‌های گذشته نسبت جنسی پذیرفته‌شدگان دانشگاه به نفع پسران بود. با این روند، شانس ازدواج دختران دارای مدرک تحصیلات عالی برای ازدواج با پسران تحصیل‌کرده بیشتر از دانشجویان کنونی می‌شد؛ به طوری که تعداد پسران فارغ‌التحصیل در همه مقاطع بیشتر از دختران خواهد بود. البته فرض بر این است که زنان فارغ‌التحصیل در مقطع کارشناسی با مردان فارغ‌التحصیل در مقطع کارشناسی ارشد سنجیده شوند، زیرا اگر نسبت پذیرفته‌شدگان در مقطع ارشد خیلی پایین‌تر از پذیرفته‌شدگان کارشناسی باشد؛ باز هم در مسئله ازدواج زنان با مردان تحصیل‌کرده‌تر از خود، با عدم توازن جنسی و مضیقه ازدواج روبرو خواهیم شد. این وضعیت برای زنان در مقطع کاردانی و ارشد وجود ندارد و شانس ازدواج در این زنان بالاست. دانشجویان و دانش‌آموختگان زن در مقطع کاردانی، به دلیل پذیرش کمتر و آن دسته از زنان بالاتر از سطح کارشناسی، برای ازدواج با مردان تحصیل کرده‌تر از خود یا هم‌رده تحصیلی هنوز دچار مضیقه ازدواج نشده‌اند، اما با ادامه وضعیت فعلی و افزایش دانشجویان و دانش‌آموختگان دختر در آینده، بحث مضیقه ازدواج در این مقاطع نیز مطرح خواهد شد که به نظر می‌رسد راهکارهای ذیل در این زمینه می‌تواند مؤثر واقع شود :


    -    بررسی علل و عوامل مؤثر در زمینه کاهش ورود و پذیرش پسران در دانشگاه‌ها
    -    بررسی راه‌های جذب پسران در دانشگاه‌ها و ایجاد توازن جنسی در دانشگاه‌ها
    -    آشناسازی دختران با شرایط و واقعیات اجتماعی ازدواج
    -    فرهنگ‌سازی از طریق رسانه‌های جمعی برای تشویق پسران به ازدواج با دخترانی که دارای تحصیلات بالاتر از آنان می‌باشند و نیز تشویق دختران به ازدواج با پسرانی که سطح تحصیلی پایین‌تر از آنان دارند.
    -    ارائه داده‌ها و آمارهای دقیق از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص وضعیت تأهل دانشجویان.


    در پایان باید خاطر نشان کرد که روند جامعه و تفکر حاکم اجتماعی تنها از طریق رسانه‌های جمعی قابلیت تحول دارد، خاصه در حیطه‌های توانمندی زنان رسانه‌ها می‌توانند در کنار محیط‌های دانشگاهی مجامع دیگر آکادمیک مانند موسسات آموزشی غیر از دانشگاه‌ و امور خلاقانه موبوط به زنان (مثلا کارهای مرتبط با حضور خانگی زنان) را مطرح و به افکار جامعه راجع به زنان تزریق نماید. دولت باید توسعه سواد رسانه‌ای زنان را به جای رشد مدرک‌گرایی در این قشر از جامعه در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد. در واقع، هدف باید ایجاد جایگاهی هم‌عرض با مجامع علمی کلاسیک باشد تا با آن بتوان اندیشمندان و محققین آزاد را به مسیری تمرکز داد، جذب نمود و امکان ظهور قابلیت‌شان را فراهم ساخت.
     

     


    2 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. ۰۵ مهر ۹۱
        ۱۱:۴۵
     1.  
      بد بود
      
     0
      
     0
     1.  
      پاسخی به نظر e
      بد بود
      بسیار عالی بود... استفاده کردم...
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷