2713
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. سحر قدوسی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 2713
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    ورود دختران مجرد به دنیای تازه‌ای بنام دنیای مادری


    دخت ایران- درحالی‌که بر‌اساس آمارهای سازمان بهزیستی تنها ۱۸ درصد کودکان بی‌سرپرست تحت پوشش این سازمان، از شرایط واگذاری به خانواده‌ها برخوردارند، قانون جدید دریچه تازه‌ای را به زندگی این کودکان باز می‌کند. بر اساس قانون جدید فرزندخواندگی، راه برای واگذاری ۵۰ درصد کودکان تحت پوشش بهزیستی باز می‌شود؛ طرحی که نه تنها شرایط واگذاری فرزندان به متقاضیان را آسان‌تر می‌کند، بلکه دختران مجرد را هم به دنیای تازه‌ای وارد می‌کند؛ «دنیای مادری!»

    مـادرخوانده شدن دختران جوان؛ طرح جدید حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بد سرپرست

    ۳۸ سال از زمانی که قانون قبلی فرزندخواندگی تصویب شده، گذشته است و با وجود این قانون خانواده‌هایی که تمایل به قبول سرپرستی یک کودک را دارند، باید از هفت‌خوان رستم می‌گذشتند. متاهل بودن و بچه‌دار نشدن در صورت گذشتن ۵ سال از زندگی مشترک، تنها بخشی از شروطی است که به تمام داوطلبان اجازه فرزنددار شدن را نمی‌دهد. علاوه بر آن، ‌پیش از این زنان مجرد تنها می‌توانستند به‌عنوان حامی، هزینه‌های پرورش کودکان را تقبل کنند و با گرفتن یک شماره حساب از بهزیستی، هزینه زندگی و تحصیلات آنها را بپردازند؛ اما در ماه‌های اخیر بر اساس پیشنهاد سازمان بهزیستی، مسئولان برای کم کردن تنش‌های واگذاری فرزند به خانواده‌های متقاضی، طرح جدیدی را برای حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست تحت حمایت بهزیستی برای بررسی به مجلس فرستاده‌اند که یکی از موارد دیگر چالش‌برانگیز آن مربوط به دختران مجرد بالای ۳۵ سال است که اجازه دارند درخواست فرزندخواندگی بدهند.

    شرایط اعطای فرزندخواندگی به دختران مجرد
    در آیین‌نامه اجرایی واگذاری فرزند به دختران مجرد، شرایط لازم برای اعطای فرزندخواندگی به دختران مجرد بیان شده است. نداشتن محکومیت جزایی موثر با رعایت مواد مقرر در قانون مجازات اسلامی، تمکن مالی، عدم حجر و اعتقاد به یکی از ادیان مصرح در قانون اساسی، سلامت جسمی و روانی لازم، توانایی مالی و عملی برای نگهداری و تربیت کودکان و نوجوانان تحت سرپرستی، نداشتن اعتیاد به موادمخدر، روان گردان‌ها و الکل، صلاحیت اخلاقی و ابتلانداشتن به بیماری‌های واگیر و صعب‌العلاج نیز از جمله شروط واگذاری کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست است.

    علاوه بر آن، داشتن سن بالای ۳۵ سال برای دختران مجرد نیز از جمله شرایط مهم اعطای این فرزندخواندگی است و البته فقط کودکان دختر به مادرخوانده‌های مجرد واگذار می‌شود.

    مادرخوانده‌ها می‌توانند ازدواج کنند
    دختران مجرد بالای ۳۵ سال در ایران کم نیستند، آن گونه که آمارهای رسمی می‌گوید حداقل بیش از یک میلیون دختر مجرد بالای ۳۵ سال در کشور وجود دارد.

    در بین این جمعیت میلیونی نیز دختران مجرد زیادی پیدا می‌شود که به دلایل مختلف دوست دارند کودکی را به فرزندخواندگی قبول کنند، اما دغدغه‌ای که احتمالابرای خیلی از آنها پیش می‌آید این است که آیا در صورت ازدواج، سرپرستی این کودکان بی‌سرپرست یا بدسرپرست از آنها گرفته می‌شود و یا خیر؟

    امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در این خصوص می‌گوید: این دختران مجرد می‌توانند ازدواج کنند و در صورت ازدواج نیز سرپرستی کودک از آنها گرفته نمی‌شود؛ مگر این که خودشان بعد از ازدواج، از مادرخواندگی انصراف بدهند.

    وی می‌افزاید: از این مادرخوانده‌ها، تعهدات مالی و اخلاقی مختلفی گرفته می‌شود، اما در صورتی که بهزیستی احساس کند مادرخوانده مجرد نسبت به فرزندخوانده‌اش رفتار درستی ندارد، موظف است که سرپرستی کودک را از او بگیرد.

    منع اعطای فرزندخواندگی به پسران مجرد
    شاید برای خوانندگان نیز این سوال پیش بیاید که چرا پسران مجرد بالای ۳۵ سال نمی‌توانند فرزندخواندگی یک کودک را قبول کنند؛ پسرانی که به هر دلیلی قصد ازدواج ندارند. قاضی‌زاده در این خصوص نیز بیان می‌کند: «این قانون، فقط شامل دختران مجرد است و پسران مجرد نمی‌توانند از مزایای فرزندخواندگی بهره مند شوند؛ زیرا قانونگذار فکر می‌کند که پسر مجرد بالای ۳۵ سال می‌تواند ازدواج کند و بچه دار شود، اما دختر مجرد بالای ۳۵ سال، برخی اوقات شرایط ازدواج برایش فراهم نمی‌شود و مطابق عرف جامعه، نمی‌تواند از مرد دیگری خواستگاری کند».

    وی با اشاره به این که این قانون می‌تواند هم برای دختران مجرد و هم کودکان بی‌سرپرست مفید باشد؛ عنوان می‌کند: «با توجه به این که هم اکنون خانم های مجرد زیادی وجود داشته که استطاعت مالی و جایگاه اجتماعی خوبی دارند، معتقدیم این قانون هم می‌تواند عواطف مادری این خانم ها را بروز دهد و هم سرپرستی مناسب این کودکان را به شکل مناسبی فراهم کند».  

    پس از اعطای سرپرستی این کودکان به دختران مجرد، در شش ماهه اول پس از واگذاری، مددکاران سازمان بهزیستی به طور دائم و با بازدید از منازل از شرایط کودکان آگاهی می‌یابند و پیگیر امورات کودک خواهند بود و پس از این مقطع زمانی، نیز بهزیستی به صورت تلفنی شرایط کودک را دنبال خواهد کرد.
     

    Daily-1559.jpgپنجره‌ای برای دختران مجرد
    یکی از مزایای تصویب این قانون این است که دخترانی که به سن تاخیر و تجرد قطعی رسیده‌اند و شرایط باروری مناسب را ندارند، می‌توانند یک روزنه امید داشته باشند. برخی از خانم‌هایی که به سن ۵۰ رسیده و ازدواج نکرده‌اند، دوست دارند احساسات مادرانه‌ خود را بروز دهند و از یک کودک حمایت کنند. از طرف دیگر، وقتی کودکی دارای یک حمایتگر می‌شود، زمینه برای رشد آموزشی، عاطفی و اقتصادی او فراهم می‌شود و می‌توان گفت با این اقدام، هر دو طرف نیاز خود را برطرف می‌کنند.

    واگذاری سرپرستی کودکان به افراد واجد صلاحیت یک گام مثبت و اثرگذار است
    میرمحسنی، کارشناس دفتر کودک و نوجوان بهزیستی، در مورد قانون قدیمی و شرایطی که برای دختران مجرد فراهم می‌کند، می‌گوید: «پیش از این زنان مجرد تنها می‌توانستند به عنوان حامی، هزینه‌های پرورش کودکان را تقبل کنند و با گرفتن یک شماره حساب از بهزیستی، هزینه زندگی و تحصیلات آنها را بپردازند. این سرپرست‌ها تنها گاهی می‌توانستند با فرزندانی که به سرپرستی گرفته‌اند، ملاقات کنند و امکان نگهداری کامل آنها در خانه خود را نداشتند. سازمان بهزیستی با توجه به شرایط آنها، چند کودک را برای انتخاب به آنها معرفی می‌کرد یا خود داوطلب، می‌گفت که خواهان قبول سرپرستی کودکی در چه سن و با چه جنسیتی است.» کارشناس دفتر کودک و نوجوان بهزیستی با اشاره به نقایص قانون قدیمی بیان داشت: «رویکرد سازمان بهزیستی نسبت به این طرح مثبت است، چراکه تعهدهایی که پیش از این برای فرزندخواندگی وجود داشته‌است، شامل حال این کودکان نمی‌شده است و ایجاد شرایط برای واگذاری سرپرستی آنها به افراد واجد صلاحیت، می‌تواند گامی مثبت و اثرگذار باشد».

    اما در کنار محاسنی که برای این طرح بر شمرده‌اند، یعنی امکان بروز عواطف خیل عظیمی از زنانی که امکان ازدواج ندارند، این طرح دارای ایراداتی نیز هست. از جمله آنکه به اعتقاد برخی وجود چنین طرحی موجب قبح‌زدایی از مجرد ماندن و ازدواج نکردن می‌شود و ارزش خانواده و تشکیل آن را در معرض خطر قرار می‌دهد.

    دکتر سید علی کاظمی قاضی دادگستری و رئیس اداره فنی قوه قضاییه وابسته به معاونت حقوقی چندی پیش در این خصوص بیان داشت: در اینجا باید بنا را بر مصلحت طفل قرار داد. چون به هر حال بزرگ شدن طفل در کنار یک زن و زندگی با او بهتر از حضور او در بهزیستی است. در تفسیر ماده ۱۰ قانون اساسی وقتی صحبت از خانواده می‌شود، منظور یک خانواده طبیعی است که شامل حداقل یک زن و شوهر باشد. بحثی که اینجا مطرح می‌شود این است که سرپرستی باید حتماً به یک خانواده داده شود یا می‌توان سرپرستی را به یک مادرخوانده و یا پدرخوانده نیز داد؟ به اعتقاد من واگذاری کودک به یک مرد و زن مجرد منعی ندارد و می‌تواند محاسنی نیز داشته باشد؛ البته با رعایت چند نکته ۱- اولویت اول خانواده‌ها باشند، ۲- رعایت حساسیت‌های لازم در مورد دلایل عدم ازدواج آنها و بررسی اینکه انسان‌های خوب و مناسبی برای سرپرستی باشند. حضور کودک در کنار یک خانم خوب و مؤمن به مراتب بهتر از حضور کودک در خانواده متلاشی و بدسرپرست است، ۳- مسئله جنسیتی رعایت شود؛ دخترها پیش خانم‌ها و پسرها پیش آقایان. با این شرایط می‌شود این توسعه را پذیرفت.

    در مورد کودکان بی‌سرپرست بنا بر آن است که این کودکان به خانواده‌ها واگذار شوند. وقتی فرد مجردی این کودک را به سرپرستی بپذیرد و بعد ازدواج کند و همسرش هم مشکلی نداشته باشد و حکم سرپرستی قطعی هم امضاء شده باشد، اصولاً و قطعاً مانعی برای حضور کودک کنار آنها وجود ندارد.

    در مورد دختر مجرد دو حالت پیش می‌آید که یا هنگام ازدواج همسرش شرایط او را می‌پذیرد که توضیح دادم و یا وجود کودک را قبول نمی‌کند که کودک به بهزیستی برگردانده می‌شود و این تبعات منفی عاطفی برای کودک ایجاد می‌کند.

    نگاهی به آسیب شناسی قانون جدید
    با توجه به این که فعلااین قانون اجرا نشده است و آثار اجرای آن در جامعه مشهود نیست، بنابراین شاید نتوان اکنون با قاطعیت درباره مزایا و معایب این قانون جدید فرزندخواندگی سخن گفت.

    علی‌اصغر کیهان نیا، مشاور خانواده معتقد است: در صورتی که این قانون بتواند در آینده موجب رضایت مادرخوانده‌های مجرد و سرپرستی مناسب کودکان بی‌سرپرست را فراهم کند، احتمال می دهم که در این صورت دختران مجرد بیشتری به سرپرستی کودکان بی‌سرپرست راغب شوندس. وی با اشاره به آثار اجتماعی و احتمالی این قانون جدید می‌گوید: همین که کودکی در یک خانواده ـ حتی در یک خانواده تک نفره ـ بزرگ شود، مطمئن باشید که به احتمال زیاد این کودک در خانواده جدیدش به نسبت پرورشگاه، کمبود محبت ندارد یا حداقل کمبود محبت کمتری خواهد داشت.

    کیهان نیا تاکید می‌کند: این قانون می‌تواند حس مسئولیت‌پذیری مادرخوانده‌های مجرد را هم بالاتر ببرد و از جهت عاطفی نیز این‌گونه دختران را تقویت می‌کند؛ زیرا انسان اساسا موجودی است که می‌خواهد هم فردی را دوست داشته باشد و هم فردی او را دوست داشته باشد و همین قانون فرزندخواندگی می‌تواند هم برای دختران مجرد و هم برای کودکان بی‌سرپرست، این نتیجه را به دنبال داشته باشد.

    این مشاور خانواده با بیان این که مادرخوانده‌های مجرد باید مراقب آینده کودکان باشند، یادآور می‌شود: آسیبی که ممکن است در صورت مدیریت نشدن، عواقب منفی برای مادرخوانده مجرد و فرزندخوانده داشته باشد، این است که مادرخوانده‌ها باید مراقب باشند که اگر کودک را در سن شیرخوارگی از پرورشگاه می‌گیرند، تا قبل از سیزده یا چهارده سالگی که کودک به بلوغ فکری می‌رسد، درباره گذشته کودک و موضوع فرزندخواندگی با او صحبت نکنند.

    با توجه به این که هنوز این قانون حساس اجرا نشده است، احتمال می رود در آینده نیز این قانون در عمل با برخی نارسایی‌ها و کاستی‌ها مواجه باشد، به همین دلیل نیز توقعی که از مسئولان در مرحله تدوین این آیین‌نامه می رود این است که تا حد امکان به ابهام‌های این قانون در آیین‌نامه ابلاغی توجه داشته باشند تا کودک و مادرخوانده در آینده با بن بست های حقوقی و اجتماعی مواجه نشوند.

     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷