1719
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. حمیده پازوکی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۱)
      تعداد بازدید: 1719
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    خانواده سالم، خانواده‌ای است که متشنج، نا آرام و بی‌کفایت نباشد. زیرا درچنین خانواده‌ای است که پدیده‌هایی مثل دختران فراری، کودک آزاری، کودکان خیابانی و انواع جرایم کوچک و بزرگ به چشم می‌خورد.
    گفتگو با دکتر امان قرائی‌مقدم، جامعه‌شناس
    دخت ایران: امروزه در جامعه ما و نیز جوامع دیگر، تعاریف گوناگونی از خانواده وجود دارد و هرکس بنا بر رای خود معانی گوناگونی برای نهاد خانواده مطرح می‌کند. این تعاریف چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟
    تعریف خانواده در همه نقاط جهان به یک شکل است و در همه کشورها و همه سیستم‌های فکری، خانواده نهادی است که از پیوند شرعی، عرفی و قانونی یک زن و یک مرد ایجاد می‌شود. زوجی که اقتصادی مشترک دارند و می‌توانند فرزند داشته یا نداشته باشند. اما آنچه در نقاط گوناگون شکل‌های مختلفی به خود می‌گیرد و تعاریف متفاوتی نیز پیدا می‌کند، خانوار است. خانوار به طور کلی با خانواده متفاوت است؛ به این معنا که خانوار به هر چند نفری گفته می‌شود که یک جا با هم زندگی می‌کنند، ممکن است خویشاوند بوده، یا با هم رابطه جنسی داشته باشند، اما اقتصاد آنها با یکدیگر مشترک نیست و همین باعث می‌شود که دیگر به آنها خانواده اطلاق نشود. به همین دلیل، یک سربازخانه یا خوابگاه دانشگاهی خانوار محسوب می‌شود، اما خانواده نام نمی‌گیرد، زیرا خانوار اساسا اصطلاحی عام است.

    دخت ایران: با این حساب، خانواده موضوع بسیار حساسی است. به نظر شما جایگاه خانواده در دنیای امروز چیست و خانوده از چه درجه اهمیتی در زندگی ما برخوردار است؟
    حیات جامعه به خانواده و وضعیت آن بستگی دارد. شاید به نظر عده‌ای تنها کارکرد خانواده، ارضای غریزه جنسی باشد، اما این کمترین اهمیت خانواده است. خانواده موجب ایجاد نسل جدید جامعه است و کارکردهای اقتصادی و فرهنگی ویژه‌ای نیز دارد. از سوی دیگر، خانواده به افراد شخصیت بخشیده و با حمایت‌های خود امکان موفقیت افراد جامعه را فراهم می‌کند و به آنان امنیت روانی و فکری می‌هد. البته خانواده، دهها کارکرد دیگر نیز برای جامعه دارد و به همین دلیل است که اکنون تمام کشورها تلاش می‌کنند هر چه بیشتر موجبات استحکام خانواده را ایجاد کنند، زیرا همه چیز از خانواده بیرون آمده و باز به آن برمی‌گردد.

     دخت ایران: جدا از تعریفی که شما برای خانواده ارائه دادید، خود خانواده‌ها انواع گوناگونی دارند و در شرایط مختلف رنگ‌های متفاوتی به خود می‌گیرند. چه خصوصیاتی را می‌شود برای خانواده سالم تعریف کرد؟
    خانواده سالم، خانواده‌ای است که متشنج، نا آرام و بی‌کفایت نباشد. زیرا درچنین خانواده‌هایی است که انواع جرم صورت می‌گیرد و پدیده‌هایی مثل دختران فراری، کودک آزاری، کودکان خیابانی و انواع و اقسام جرایم کوچک و بزرگ دیگر به چشم می‌خورد. به عنوان مثال آسیب‌های اجتماعی در خانواده‌های چند زنی که نوعی از خانواده‌های متشنج هستند، بیشتر به چشم می‌خورد، زیرا خانواده متشنج، افراد متشنج بار می‌آورد و این اصلا عجیب نیست.    دخت ایران: ممکن است چند مورد از نشانه‌های یک خانواده سالم را نام ببرید؟
    بله. در خانواده سالم عصبانیت وجود ندارد. فرزندان برمبنای اعتقادات دینی بزرگ می‌شوند و اختلافات زناشویی نیز دیده نمی‌شود؛ به علاوه در این نوع خانواده اقتدار مشروع پدر و مادر، هر دو، حفظ شده و جایگاه تک‌تک افراد خانواده نیز مشخص است. چنین خانواده‌هایی از اقتصاد مناسب و زندگی نسبتا مرفه و همین طور تحصیلات عالی نیز برخوردارند. با این حال و با تمام نکاتی که ذکر شد، خانواده سالم به جامعه سالم بستگی دارد و نظام سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جامعه در چگونگی وضعیت خانواده تاثیر مستقیم دارد. به بیان دیگر،  وقتی همه مردم از تحصیلات، شغل و درآمد کافی برخوردار باشند، احترام و شخصیت آنان نیز هم در خانواده و هم در جامعه حفظ شده و روابط بهتری نیز با هم دارند.

    دخت ایران: با وجود همه کارکردهای مثبت خانواده، امروز به دلایلی آمار ازدواج و تشکیل خانواده پایین آمده است. این پدیده چه آسیب‌هایی برای افراد و جامعه در پی دارد؟
    مهم ترین آسیبی که تعویق ازدواج می‌تواند در پی داشته باشد، بروز فحشا و روابط نامشروع در میان جوانان است. در حال حاضر این موضوع بر هیچ کس پوشیده نیست که دختران و پسران در جامعه ما به صورت گسترده با یکدیگر رابطه دارند. این مساله علاوه بر اینکه موجب بروز انواع آسیب‌های اجتماعی و ناراحتی‌های روحی برای جوانان می‌شود، میل به تشکیل خانواده و پذیرفتن مسئولیت ازدواج را نیز در آنان از بین می‌برد؛ زیرا آنان دیگر انگیزه‌ای برای این کار ندارند و بدون داشتن هیچ گرفتاری و مسئولیتی، می‌توانند در خارج از محیط خانواده نیازهای حداقلی‌شان را برآورده سازند.
    با این حال در کشور ما از آنجا که هنوز روابط نا مشروع اپیدمی نشده است، ۴ عامل اصلی برای تاخیر در ازدواج وجود دارد که عبارتند از: سربازی، دانشگاه، اقتصاد (نداشتن شغل و مسکن) و در نهایت همین مساله فحشا و روابط آزاد در جامعه. که از این چهار مورد، مشکلات اقتصادی و نداشتن شغل بالاترین درصد را به خود اختصاص می‌دهد و موجب تاخیر در ازدواج جوانان می‌شود؛ معضلی که بزرگترین خطر برای سلامت روحی، اقتصادی، فرهنگی و خانوادگی جامعه است.

    دخت ایران: به همان اندازه که آمار ازدواج در کشور ما پایین آمده است، آمار طلاق و فروپاشی خانواده، افزایش یافته است. مطمئنا پس از فروپاشی یک خانواده مشکلات بسیاری برای جامعه و خود افراد به وجود می‌آید. به طور کلی این موضوع چه آسیب‌هایی برای فرد و جامعه به دنبال دارد؟
    نخستین کسی که دچار آسیب می‌شود مرد است. تصور همه این است که تداوم زندگی خانوادگی برای مردان مهم نیست، در حالی که پس از طلاق، میزان ناراحتی‌های روحی و جسمی در مردان به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. زنان نیز از چنین آسیب‌هایی بی‌بهره نیستند، اما شرایط جامعه، نداشتن پشتوانه اقتصادی و تنهایی آنان را به سمت روابط نامشروع و در نهایت، فحشا سوق می‌دهد. متاسفانه در جامعه ما امکان ازدواج مجدد برای چنین زنانی چندان زیاد نیست و به همین دلیل بسیاری از این زنان مستعد ورود به انواع جرائم و فحشا هستند.
    از سوی دیگر، در صورت وجود فرزند، بیشتر اوقات، این کودکان افرادی نا‌موفق از آب در می‌آیند و بسیاری از آنان نیز دچار انواع آسیب‌های اجتماعی و ارتکاب جرم می‌شوند.

    دخت ایران: برای سوال آخر، به عنوان یک جامعه‌شناس، فکر می‌کنید چه کارهایی برای افزایش سلامت خانواده می‌توان انجام داد؟
    خانواده بنیان جامعه است و هیچ نهادی به اندازه آن در شرایط اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و حتی دینی یک جامعه موثر نیست. به نظر من، مسئولان باید هرچه بیشتر تلاش کنند تا شرایط ازدواج مثل مسکن و شغل برای جوانان فراهم شود و خانواده‌ها نیز در این امر به فرزندان خود کمک کنند؛ زیرا هرچه یک ازدواج درست و مناسب زودتر اتفاق بیافتد، افراد و به تبع آن جامعه، از سلامت روحی و حتی جسمی بیشتری برخوردار خواهند بود.

    دخت ایران: آقای دکتر! از صحبتهای شما و گفت و گویتان با دخت‌ایران تشکر می‌کنم.

     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۲۰%
       3. تعداد: ۰۱ رای

    1 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. مجیدی
        ۱۰ اردیبهشت ۸۹
        ۱۸:۰۸
     1.  
      چه گفتگوی بی روحی!!! از این خشک تر نمی‌شد؟!
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷