1633
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. زهرا باقری
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۲)
      تعداد بازدید: 1633
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    گپی صمیمی با «چک» مدیریت اخبار خبرگزاری زنان ایران «ایونا»
    ما به دنبال نیروهایی در بحث زنان هستیم که بتوانند از دریچه‌ای دیگر به موضوعات زنان نگاه کنند.

    دخت ایران: «ایونا» کی و چطور افتتاح شد و مسئولین اصلی آن چه کسانی هستند؟

    خبرگزاری بین المللی زنان ایران «ایونا» آبان ماه سال ۱۳۸۳ با حضور بانوان عضو شوراهای اسلامی سراسر کشور، دکتر احمدی نژاد و دکتر چمران در محل شورای اسلامی شهر تهران به صورت آزمایشی افتتاح گردید. این خبرگزاری دو ماه بعد، همزمان با میلاد با سعادت حضرت امام رضا علیه‌السلام در مراسمی که در مشهد مقدس برگزار شد، فعالیت خود را آغاز کرد.
    ایونا به عنوان تنها خبرگزاری زنان در ایران ۴ سال بعد در مرداد ماه ۱۳۸۷ با کسب شرایط لازم به عنوان دهمین خبرگزاری غیردولتی در جمهوری اسلامی ایران موفق به اخذ مجوز رسمی فعالیت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.
    مدیر عامل ایونا خانم صدیقه قنادی، سردبیر و قائم مقام آقای ناصرالدین اسلامی فرد، معاونت خبر به عهده بنده، معاونت روابط عمومی خانم حورا میرعبدالله و معاونت پژوهش و آموزش آقای مجتبی الله یاری هستند.

    دخت ایران: چرا از مشهد آمدید؟

    در مشهد عنایت آقا امام رضا علیه السلام را داشتیم، اما دور بودن از منبع اصلی خبر بسیاری از کارها را دشوار کرده بود. هرچند در اینجا ما نمایندگی داشتیم، اما شاکله کلی خبرگزاری دور از منبع خبر بود؛ بسیاری از وزارتخانه‌ها، موسسات در تهران بود و این باعث شد در سال ۱۳۸۷ خبرگزاری را به تهران منتقل کنیم و در مشهد نیز شعبه‌ای دایر کردیم.

    دخت ایران: ایده اصلی و اولیه پایه‌گذاری «ایونا» از کیست؟
    پایه‌گذار اصلی آقای اسلامی‌فرد هستند که در حال حاضر به عنوان قائم مقام مشغول به کار هستند، از طرف دیگر ایشان در بیشتر بخش‌ها به ما کمک می‌کنند.

    دخت ایران: هدف از راه اندازی پایگاه خبری مخصوص زنان چه بود؟ چه ضرورتهایی در این خصوص احساس می‌شد؟
    هدف کلی، حفظ و اشاعه دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با نمایش قدرت و توازن زن مسلمان و مقابله با تهدیدات نرم دشمنان در حوزه جنگ نرم است. اهداف جزئی زیاد هست، اما آنچه بیشتر مورد نظر ماست بر اساس اولویت‌هایی که داریم: روشن ساختن افکار عمومی به عنوان رسانه بین‌المللی زنان جهان اسلام در مقابله با آفند روانی و تهاجمات نرم رسانه‌های غربی علیه زنان مسلمان در جهان، اطلاع رسانی به موقع در خصوص توانمندیها و مطالبات زنان و بستر‌سازی مناسب برای تصمیم‌گیری مسئولین در حوزه زنان، فراگیرسازی منویات امام راحل و عظیم الشان (رحمه الله علیه) و مقام عظمای ولایت حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مدظله العالی)، ترغیب رسانه با انعکاس اخبار و دستاوردهای زنان ایرانی و زنان مسلمان جهان و برجسته نمودن نقش و حضور زنان در عرصه‌های مختلف، انعکاس تصویری مناسب و در شان زن مسلمان در رسانه‌های داخلی و خارجی و به چالش کشاندن غرب در حوزه مسائل زنان است.

    دخت ایران: چشم انداز «ایونا» چیست؟
    یکی از چشم‌اندازها این است که بتواند به عنوان خبرگزاری جهان اسلام مطرح شود. الان چهار زبانه است. فارسی، عربی، انگلیسی و فرانسه.

    دخت ایران: آیا سازمان یا موسسه دولتی یا خصوصی شما را حمایت می‌کند؟
    خیر، شاید علت اصلی اینکه «ایونا» هنوز نتوانسته آنچنان که باید و شاید رشد کند، بخاطر همین مسائل مالی باشد. بیشتر تامین بودجه‌های ما از طریق طرح‌ها و پژوهش‌هایی است که ارائه کرده و مجری آنها می‌شویم، هرچند که شاید قریب به نصف هزینه‌های دریافتی صرف اجرای پروژه می‌شود، اما هزینه‌های خود خبرگزاری نیز تامین می‌شود. از جمله این فعالیت‌ها می‌توانم به خانه خبرنگاران زن ایران اشاره کنم که اعضای این گروه به طور رسمی کار خود را در دهه فجر سال ۱۳۸۶در جوار حرم حضرت امام رضا علیه السلام آغاز کردند و یکی از فعالیت‌‌های آنها ایجاد چتر حمایتی از خبرنگاران زن است. از دیگر فعالیت‌ها مشاوره آنلاین برای زنان، خبرنامه الکترونیکی زنان، جشنواره و جایزه بین‌المللی کلام زینب سلام الله علیها که سال گذشته برگزار شد و امسال به عنوان جایزه بین‌المللی کلام زینب سلام الله برگزار خواهد شد.

    دخت ایران: روزانه چند نفر «ایونا» را می‌بینند؟
    بازدید‌کنندگان سایت تقریبا بالای ۴۰ هزارنفر، ۴۰درصد خارجی و ۶۰درصد ایرانی هستند. این آمار از سایت الکسا، توسط بخش فنی هر روز برآورد می‌شود.

    دخت ایران: «خبرگزاری زنان» در چه نقاطی از کشور شعبه دارد؟
    «ایونا» در اکثر استان‌ها و شهرهای کشور شعبه دارد، به این صورت که ما در قالب یک پیشنهاد به وزارت کشور، به خاطر حساس بودن و نیاز به منبع موثق داشتن اخبار در حوزه زنان، درخواست کردیم استانداری‌های سراسر کشور اخبار فعالیت‌های خود را به ما بدهند، زیرا در این صورت هم ما اخبار فعالیت‌های مشاور استاندارها را پوشش می‌دادیم، چیزی که شاید کمتر خبرگزاری‌ای انجام دهد و از سوی دیگر، ما هم به منبع موثقی در شهرستان‌ها دست می‌یافتیم که با موافقت وزارت کشور در حال حاضر، شعب نمایندگی ما در هر استان، فرمانداری آنجاست.

    دخت ایران: کدام استانداری ها همکاری بیشتری می‌کنند؟
    معمولا از مرکز(تهران) به سمت شمال غرب، غرب و جنوب غربی کشور فعالیت‌ها فوق‌العاده جالب، جذاب و متنوع است.

    دخت ایران: حق‌التحریر اخبارشان با شماست؟
    خیر، به نوعی مبادله دوسویه صورت گرفته است که ما چون انعکاس اخبار آنها را داریم، توقع مالی از ما ندارند، از سوی دیگر در دفتر هر استان یک نفر، نمایندگی خبر را برعهده دارد که همان یک نفر اخبار را برای ما ارسال می‌کند.
     
    دخت ایران: در «خبرگزاری زنان» چندنفر خانم کار می‌کنند و چند نفر آقا؟
    کل پرسنل اصلی حدود بیست نفر هستند، متغیر هم زیاد است. از این تعداد، تقریبا هشتاد درصد خانم هستند و سیاست بدین گونه است که تقریبا کل ایونا همه پرسنل خانم باشند. خبرنگارها هم، همه خانم هستند، تنها برخی از بخش‌های اصلی مانند، پژوهش، فنی، اداری – مالی و سردبیر آقا  هستند.

    دخت ایران: تفاوت اخبار «ایونا» با اخبار دیگر خبرگزاری‌ها در حوزه زنان چیست؟
    «ایونا» از اول با شعار غیرفمنیستی و غیرسیاسی برای نشان دادن توانمندی زنان، وارد عرصه شد. در طول این سالها، شاید ما تنها خبرگزاری بودیم که به این حوزه به صورت خاص پرداختیم. اکثر خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها، صفحاتی به نام حوادث دارند و در آن به بیان اتفاقاتی می‌پردازند که چهره زن را چندان زیبا نشان نمی‌دهد، زنان قاتل، زنان خاطی و مجرم، اما ما می‌گوییم یک زن به خصوص، مسلمان، رشد و بالندگی دارد و در این راستا فعالیت می‌کند. شاید یکی از دلایلی که تا به حال پابرجا مانده‌ایم، همین هدف مقدسمان باشد.    دخت ایران: آیا تا به حال اخباری داشته‌اید که تاثیری در بهتر شدن زندگی زنان ایرانی داشته باشد؟
    بله، چند سال قبل، در حدود ۱۰ هزار نفر بچه بدون شناسنامه داشتیم. اینها حاصل ازدواج دختران ایرانی با اتباع خارجی بودند، که وزارت امور خارجه تنها موقع ازدواج به آنها برگه می‌داد، اما بچه‌های آنها شناسنامه‌ای نداشتند. این هم برای خود بچه‌ها مشکل ساز شده بود، هم برای جامعه. ما برای این مساله حدود شش ماه به طور جدی کار کردیم، حتی یک گروهی تشکیل دادیم و به حاشیه  شهر مشهد رفتیم و از نزدیک زنانی که با چنین مردانی ازدواج کرده بودند را دیدیم. مردانی که بعد از آزادی عراق یا باز شدن مرزهای افغانستان به کشور خود برگشته بودند و بچه بدون شناسنامه برای مادر مانده بود.
    در مورد مشکلات نداشتن شناسنامه، خود من یک مورد را شاهد بودم که دختر ۱۸ ساله می‌خواست با پسری ازدواج کند ولی دختر شناسنامه نداشت. یک مورد بود که دختر بدون شناسنامه هموفیلی داشت و همانطور که می‌دانید اینها حتما باید به درمانگاه محل معرفی شوند و پرونده‌ای داشته باشند؛ اما نداشت و مادر این دختر بسیار تحت فشار بود. ما با این کار قضیه را به مجلس کشیدیم و معتقد بودیم که تابعیت باید از خون به خاک برگردد، یعنی به مادر برسد، آنجا که مادر ساکن است شناسنامه صادر شود. خوشبختانه این قضیه به نفع بسیاری از زنان و دختران ما که با اتباع بیگانه و مخصوصا عراقی‌ها ازدواج می‌کردند، تمام شد.
    مورد دیگر درباره زنان دست‌فروش بود که نتیجه آن، ایجاد بازارچه زنان سرپرست خانوار و زنان دست‌فروش توسط شهرداری شد. در بحث عفاف و حجاب کار کردیم، در مورد قضات و مشاوران زن، جریان‌سازی که انجام شد و نتیجه‌اش را دیدیم و تاثیر خودش را گذاشت.

    دخت ایران: در عرصه مطبوعات هم «ایونا» موثر بود؟
    وقتی این خبرگزاری آمد، رسانه‌ها به تعداد انگشت یک دست هم، صفحه زنان نداشتند. بعد از خبرگزاری ما، ایجاد صفحه زنان را شاهد بودیم. حتی در شبکه خبر سیما هم، یک بخش به نام اخبار زنان راه اندازی شد که منبع اصلی آن «ایونا» بود، اما بر اساس سیاست‌های خاص صدا و سیما مبنی بر جنسیتی نشدن بحث‌ها، این بخش برداشته شد.

    دخت ایران: از چه منبعی می‌گویید که «ایونا» این تاثیر را گذاشته است؟
    طبق تحقیق و آماری که شورای فرهنگی اجتماعی زنان منتشر کرد. تحقیقی در رابطه با تعداد اخباری که قبل و بعد از افتتاح خبرگزاری زنان، تولید شد. حتی موقع افتتاح این خبرگزاری بسیاری از خبرگزاری‌ها نوشتند: «اولین خبرگزاری زنان در جهان افتتاح شد.»
     
    دخت ایران: تبلیغات کم «ایونا» چه تبعاتی داشته است؟
    ما بودجه زیادی نداریم که صرف تبلیغات کنیم، از این جهت گاهی اوقات بعضی اخبار ما را دیگر خبرگزاری‌های معروف استفاده می‌کنند و به نام همان‌ها همه‌‌جا منتشر می‌شود، به طور مثال همین ایجاد واگن مخصوص زنان که مترجم‌های ما این خبر را ترجمه کردند، اما مهر  از سایت ما برداشت و همه جا به نقل از مهر منتشر شد. اما حداقل این را می‌توانیم ادعا کنیم که منبع برای بسیاری از رسانه‌ها هستیم و بیشتر سوژه‌ها در حوزه زنان در خبرگزاری‌ها از طریق ما صورت می‌گیرد. گاهی اوقات خود خبرنگاران دیگر خبرگزاری‌ها این را به زبان آورده و اعتراف می‌کنند.

    دخت ایران: «ایونا»یی ها باید چه دیدی داشته باشند؟
    کسی که برای زنان کار می‌کند باید دید خاصی داشته باشد، دید متفاوتی با فمنیست‌ها و از سوی دیگر با کسانی که خیلی مخالف دیدگاه‌های فمنیستی هستند. ما به دنبال نیروهایی در بحث زنان هستیم که بتوانند از دریچه‌ای دیگر به موضوعات زنان نگاه کنند، این دیدگاه خودش را می‌طلبد و بیشتر نیروهای پژوهشی‌ای می‌خواهد که بحث زنان را خوانده باشند.

    دخت ایران: در جذب افرادی با این افکار موفق بودید؟
    «ایونا» در حال تربیت این نیروهاست. اینجا نیروها خیلی غربال می‌شوند، از سال گذشته که آمدیم، چهار پنج نفر پذیرش شدند و روی آنها سرمایه‌گذاری صورت گرفته است. اما با همان مشکل مالی نتوانسته‌ایم افراد کارکرده و خبره را در این حوزه جذب کنیم.    دخت ایران: چقدر بر روی هر سوژه کار می‌کنید؟
    بستگی به سوژه دارد، مثلا در مورد حجاب و عفاف سه یا چهارماه کار کردیم، در مورد هفته جهانی شیر مادر، سه هفته، همان ازدواج با اتباع بیگانه را شش ماه کار کردیم و باز هر سال یک ماه روی آن کار می‌کنیم به عنوان یک تلنگر تا قضیه فراموش نشود.

    دخت ایران: «ایونا» خط قرمز دارد؟
    این خبرگزاری در راستای اهداف نظام است و در این راستا کار می‌کند و از حد آن به هیچ وجه خارج نمی‌شود. این سیاست در سایت کاملا مشخص و واضح است به طوری که هر کس مراجعه کند متوجه می‌شود. مثلا با بعضی از افراد که معاند نظام هستند یا نظرشان باعث می‌شود که مخاطب دچار دوگانگی شود، (ما با شعار بحث بنیان خانواده، زن مسلمان آمده‌ایم و بر آن اساس می‌مانیم)، مصاحبه نمی‌کنیم و اخبار جلسات‌شان را هم پوشش نمی‌دهیم، مگر طبق سیاستی باشد که در خبرگزاری ما تعریف شده است.

    دخت ایران: در مورد بیان کردن موضوعات زنان چطور؟
    ما در حوزه زنان آسیب دیده کار می‌کنیم، اما نه مانند بسیاری از خبرگزاری‌های دیگر مستقیم! سعی می‌کنیم خبر منفی زنان را گزارش ندهیم؛ اگر هم کار کنیم پر رنگ نمی‌کنیم که بگیم قاتل است، آسیب‌شناسی می‌کنیم، از این دید بررسی می‌کنیم. مثلا در مورد موضوع سکینه آشتیانی اینکار را کردیم و به این موضوع پرداختیم که چرا این فرد مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت، ولی در بحث بین الملل کاملا برعکس عمل می‌کنیم. در غرب، سعی بر این است که چهره زن مسلمان را خراب نشان بدهند، بگویند مثلا زن مسلمان زیر ۹ سال ازدواج می‌کند، کتک می‌خورد و مسائلی از این دست و ما در بخش بین الملل برعکس کار می‌کنیم. آمار خشونت جنسی، جسمی، سقط جنین و... غرب را می‌دهیم تا وضعیت و ماهیت حقیقی آنان مشخص شود.

    دخت ایران: با سایت‌های مرتبط با موضوعات زنان ارتباط دارید؟
    بله، تقریبا هر روز این گونه سایت‌ها را در بخش پژوهش همکاران رصد می‌کنند. با سایت‌ها بیشتر از طریق ایمیل مرتبط هستیم می‌بینند، میل می‌گیریم و اخبار را میل می‌زنیم و گاهی اوقات، نظرات و پیشنهادات آنها را از خلال نظرات و پیشنهادات‌شان به عنوان سوژه کار می‌کنیم، مجلات مرتبط با زنان را هم می‌خوانیم.

    دخت ایران: توقع ما به عنوان مخاطبان اصلی این خبرگزاری این است که هرروز شاهد رشد و شکوفایی بیشتر این خبرگزاری در ایران و سطح جهان باشیم، ممنون از زمانی که به ما اختصاص دادید.

     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۶۰%
       3. تعداد: ۰۱ رای

    2 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. مریم
        ۱۴ مهر ۸۹
        ۱۰:۵۶
     1.  
      خسته نباشید و خوشحالم که از طریق نشریه شما با این خبرگزاری هم آشنا شدم
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. باقری
        ۱۵ آبان ۸۹
        ۲۳:۱۱
     1.  
      زنده باشید ما هم خوشحالیم که بهانه‌ی این آشنایی شدیم
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷