1629
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. الهام قلندری
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۶)
      تعداد بازدید: 1629
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    کوتاه و خلاصه با «زهرا»
    هیچ کس آن قدر سریع مرا نشناخته بود.
     
    دخت‌ایران: بالاخره هر مصاحبه باید از یک جا شروع شود. بگذارید ما هم از این جا شروع کنیم که اصلا چرا وبلاگ نویسی؟
    عموما سرویسهای وبلاگ‌نویسی نسبت به سایر رسانه‌ها امکانات بیشتری در اختیار کاربر می‌گذارند. جدای از امکانات وبلاگ‌نویسی که می‌شود با آن دیدگاه‌ها و وقایع را نوشت، بشر همیشه دوست دارد، نظراتش مورد قضاوت، انتقاد و یا تعریف واقع شود و همین‌ها دلیل کافی برای نوشتن در وبلاگ هستند. علاوه بر اینها، در هیچ جای دیگر شما نمی‌توانید آزاد باشید و هرچه خواستید برای عده‌ای بنویسید و بازخوردش را ببینید.
     
    دخت‌ایران: هدف‌تان از همان روزهای اول برای نوشتن در وبلاگ چه بود؟
    ارائه تصویری از خود. بیان دیدگاهها به عنوان یک دختر مسلمان. تعریفی از خود و جملاتی مترادف این. همانطور که گفتم وبلاگ یک رسانه شخصی است و بنابراین جایی است که فرد دیدگاهها و مواضع شخصی را می نگارد. هدف هم همین است. معرفی نظری از نوعی دیگر.
     
    دخت‌ایران: چه موضوعی در نوشتن‌هایتان یا همان تولید محتوا بیشترین تاثیر را داشته است؟
    طبیعتا محبوبترین عامل برای هر وبلاگ نویسی، علایق و دانش نویسنده وبلاگ است. از آن جائیکه وبلاگ یک رسانه شخصی است، علایق نویسنده در تولید محتوا نقش بیشتری دارد. بسیاری نویسنده‌ها هم هستند که در موضوعات خاصی که به دانش آنها برمی‌گردد، می‌نویسند.
     
    دخت‌ایران: بزرگترین خوبی وبلاگ‌نویسی از دید شما چیست؟
    از مهمترین مزایا می‌توان به کارکرد همین فضا اشاره کرد، یعنی در اختیار قرار دادن یک رسانه شخصی برای فرد برای اینکه دیدگاهش را عرضه کند، حرفش را بزند، با دیگران بحث کند، موضوعات دلخواه خود را دنبال کند، دوستان مجازی دست و پا کند و از این قبیل.
     
    دخت‌ایران: عیب بزرگ وبلاگستان فارسی چیست؟
    از معایب هم می‌توان به محدودیت‌هایی که بر فضای مجازی اعمال می‌شود نام برد، مانند فیلترینگ. جدای از فیلترینگ که شاید تاثیر آن در تولید محتوا کم باشد، می‌توان به سوء‌برداشتها اشاره کرد که نسبت به گفتگوهای دنیای واقعی نمود بیشتری دارد. خودسانسوری، غلبه دیدگاههای خاص و نظایر آن از دیگر معایب است.
     
    دخت‌ایران: یکی از خصوصیات وبلاگ‌نویسی، جریان‌سازی است. اما همین هم می‌تواند در حالت جریان‌سازی منفی (در هر زمینه‌ای مانند سیاسی، فرهنگی و...)، یک عیب باشد. درست نیست؟
    به هرحال نمی‌توان از جریان‌سازی منفی و عملیات روانی غافل بود. از طرفی نمی‌توان سد راه جریان‌سازی هم شد. زیرا هر کاربر به مثابه یک رسانه و در نتیجه یک جریان‌ساز است. ولی می‌توان به کاربران هشدار و آموزش داد تا در برابر جریان‌سازی‌های منفی موضع درستی اتخاذ کنند. اینکه آیا لزوما روی مخاطب تاثیر دارند، به سابقه مخاطب، آشنایی‌اش با جریان‌ها، افراد و آموزشی که دیده است بر می‌گردد.
     
    دخت‌ایران: اعتیاد به هویت مجازی و وبلاگ بازی و کامنت بازی و امثال آن چه؟
    هویت صرفا مجازی یک گارد دفاعی است که فرد با داشتن آن احساس امنیت می‌کند. بسیاری از خودسانسوری‌ها از جایی ناشی می‌شوند که هویت واقعی فرد همان هویت مجازی‌اش است.
    در مورد کامنت‌گذاری هم مثل خود وبلاگ نویسی رکود مشاهده می‌شود. به خصوص با به وجود آمدن فیدخوان‌ها و شبکه‌های اجتماعی، دیگر بحث‌ها به شیوه سابق دنبال نمی‌شوند.
     
    دخت‌ایران: فضای وبلاگ‌ها، به ویژه وبلاگ‌های زنان و دختران را در حال حاضر چگونه می‌بینید؟
    از نظر کمی وضعیت زنان در فضای مجازی وضعیت مطلوبی است. به عبارتی اگر وبلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی را به عنوان رسانه‌هایی که کاربران در تولید محتوای آنها نقش دارند در نظر بگیریم، از نظر آماری حضور زنان نسبتا مانند حضور مردان است.
     
    دخت‌ایران: از نظر کیفی هم اوضاع همینطور است؟
    نه! از نظر کیفی تقریبا قابل مقایسه نیست. زنان بیشتر دوست دارند حول و حوش مسائل روزمره و نهایتا اجتماعی و سیاسی (مخصوصا در موضوعات مربوط به زنان) بنویسند و کمتر در حوزه‌های تخصصی وارد می‌شوند.
     
    دخت‌ایران: یک سئوال می‌پرسم؛ اما فارغ از دید جنسیتی جواب بدهید. نقش زنان در فضای وبلاگستان فارسی پررنگ‌تر است یا نقش مردان؟
    به طور اخص در مورد وبلاگ‌نویسی زنها نقش پررنگتری در فضای مجازی دارند. از همان ابتدا در این فضا بودند و در اتفاقات مهم چه سیاسی و چه فرهنگی نقش قابل توجهی داشتند. فارغ از کلیشه‌های جنسیتی که وجود دارد، زنها جریان‌ساز برخی اتفاقات مهم در فضای مجازی و دنیای واقعی نیز بوده‌اند.
     
    دخت‌ایران: به عنوان یک وبلاگ‌نویس، تا حالا برایتان اتفاق جالبی هم افتاده است؟
    بله. یکبار برای ماموریتی به یک سازمان دولتی رفته بودم و لازم بود فرم ورود را امضا کنم و کارت بگذارم. حراست آنجا با دیدن اسم و فامیل من گفت: «شما زهرا اچ بی هستید؟» به شدت جا خوردم. فکر کردم اگر تکذیب کنم، کنجکاوی اینکه از کجا فهمیده را از دست می‌دهم و اگر تائید کنم ممکن است در دفعات بعدی برایم سخت شود. چون لازم بود باز هم آنجا مراجعه کنم. این شد که تکذیب کردم و پرسیدم: «این زهرا اچ.بی کی هست؟»
    نگهبان گفت: «اگر نمی شناسید که هیچی.» کنجکاوی من هم بی‌پاسخ ماند. در تمام ۱۳ باری که آنجا رفتم، دلم می‌خواست بپرسم چرا این سوال را پرسید ولی نه فرصتش پیش آمد (چون همکارم با من بود) و نه رویم می‌شد. هیچ کس آن قدر سریع مرا نشناخته بود.
     
    دخت‌ایران: تا کی می‌خواهید به وبلاگ‌نویسی ادامه دهید؟
    تا زمانی که امکان نوشتن وبلاگ و فرصت آن را داشته باشم. تا به حال فکر نکردم که قطعش کنم.
     
     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۰۰%
       3. تعداد: ۰۰ رای

    6 نظر | ارسال نظر

     1.  
      خیلی گفتگوی خوبی بود. هم مفید و هم خنده دار :دی
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. پسرخاله
        ۰۷ مهر ۸۹
        ۰۶:۱۱
     1.  
      بازدید کننده کمی دارین
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. مرتضی جلالی
        ۱۰ مهر ۸۹
        ۱۵:۲۳
     1.  
      خیلی مصاحبه سطحی ای بود اصلا هیچ چیز تازه ای نداشت یا ایراد از مصاحبه کننده است یا مصاحبه شونده حرفی بهرت و بیشتر از این نداشته که بزند
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. یک خواننده
        ۱۴ مهر ۸۹
        ۱۱:۱۱
     1.  
      سلام به آقا یا خانم ! پسر خاله. بازدید کننده کم این سایت فکر کنم به خاطر عدم تبلیغات و اطلاع رسانیشون باشه . شما هم اگه از خواننده ها و بازدید کننده های دائمی دخت باشید می تویند با معرفی این نشریه به دوستاتون (مثل من) اطلاع رسانی کنید. مرسی
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. مفیدی
        ۱۹ مهر ۸۹
        ۱۴:۵۰
     1.  
      جالب بود..
      
     0
      
     0
     1.  
      آخ که تو خماری موندیم.کاش خودشو معرفی میکرد.این زهرا اچ بی رو خیلی وقته میشناسیم برعکس دیگر زنان وبلاگستان.همیشه تخصصی مطلب نوشته.
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷