2005
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • الآن مشکل ما این است که جوان ۲۰ ساله سرباز وظیفه نیروی انتظامی باید مصداق ها را مشخص کند. حتی وظیفه نیروی انتظامی این نیست. نیروی انتظامی باید بر اساس قانون با مصادیق بی قانونی برخورد کند.
    دخت ایران: اگر موافق باشید این طور شروع کنیم که آیا اصلا موضوعی به نام حجاب برای مردان وجود دارد؟
    اجازه بدهید من در مقدمه یک موضوعی را به شما بگویم. در موضوع حجاب، نباید بحث را جنسیتی کرد. حجاب یک مفهوم مشترک است که مصداق‌هایش متفاوت است.
    مشکلی که در مورد حجاب خانمها وجود دارد، به بحث قانونگذاری حجاب بر می‌گردد. باید بین احکام و موضوع فقهی و بحث قانونگذاری تفاوت قائل شد. کار فقیه مصداق‌سازی نیست، اما قانونگذار وظیفه دارد مصداق‌ها را در این زمینه مشخص کند. من به صراحت بگویم که موضوع حجاب خانمها تا زمانی که قانون مصداقهای دقیق و تفصیلی و جزیی حجاب را تعریف نکند، حل نخواهد شد. باید در یک برنامه چند ساله، ضمن کارشناسی و بحث و ایجاد یک فاصله زمانی مشخص تا اجرا، مصداق‌ها تعریف شود. وقتی مصداق‌ها تعریف شود، اگر یک فردی که پیشینه مذهبی ندارد یا حتی مسلمان نیست، خود را ملزم به رعایت قانون می‌داند. چون حدود قانون مشخص شده است. از نظر سیاسی هم موضوع قابل سوء استفاده نیست.
    الان مشکل ما این است که جوان ۲۰ ساله سرباز وظیفه نیروی انتظامی باید مصداق‌ها را مشخص کند. حتی وظیفه نیروی انتظامی این نیست. نیروی انتظامی باید بر اساس قانون با مصادیق بی‌قانونی برخورد کند.

    دخت ایران: یعنی باید فقط با خانمها برخورد کرد؟
    نه! اتفاقا می‌خواستم بگویم که باید اول کمی با آقایان برخورد کرد. نه این که برخورد با خانمها نباشد، اما کمی هم باید به مصادیق غیرقانونی پوشش آقایان توجه کرد.

    دخت ایران: حالا اگر موافق باشید کمی وارد بحث بشویم. این مصادیق چه چیزهایی هستند؟
    در موضوع آقایان، یک بحث حجاب و یک بحث تقلید از فرهنگ کافر در پوشش وجود دارد که در اجوبه الاستفتائات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با عنوان تقلید از فرهنگ غربی عنوان شده است. مشکل ما با آقایان، مشکل حجاب به معنای فقهی آن نیست. چرا که حجاب آقایان از نظر فقهی مشخص است و عموما رعایت می‌شود که حدودش همان ناف تا زانو است.
    اما موضوع بحث در حجاب آقایان، بحث رفتار آنهاست. ما باید توجه کنیم که خانمها نوعا در نوع رفتار، مشکل ندارند. یعنی می‌توان گفت ما در بحث حجاب خانمها مشکل لباس و پوشش داریم، اما مشکل رفتار نداریم. اما دقیقا این موضوع در بحث حجاب آقایان برعکس است و ما برای آقایان در بحث پوشش مشکلی نداریم، اما در موضوع رفتار عموما مشکل وجود دارد.
    دقیقا اینجا، جایی است که باید با آقایان برخورد کرد و من مطمئنم اگر با آقایان برخورد صورت بگیرد، بخش عمده‌ای از مشکلات حل می‌شود.

    دخت ایران: یعنی اگر با آقایان برخورد صورت بگیرد، خانمها بیشتر رعایت می‌کنند؟
    ببینید! خانمها که نوعا به دنبال آقایان نمی‌گردند. معمولا آقایان هستند که درخواست‌کننده برقراری ارتباط با خانمها هستند. پس می‌توان گفت کمی روابط در این حوزه تنظیم می‌شود.

    دخت ایران: با این تفاسیر، به نظر شما تنها مشکل ما برای بحث پوشش آقایان بحث رفتار است؟
    نه! مسلما آن صورت و پوششی که آقایان در جامعه نمود پیدا می‌کنند، اهمیت دارد و باید روی آن کار کرد. باید برای پوشش و لباس آقایان هم مصداق داد و این یک موضوع مهم است. باید یک پسر بفهمد که پوشش غیرطبیعی، باعث جلب توجه خانمها به آن پسر نمی‌شود و خانمها لزوما از این پوشش خوششان نمی‌آید.
    من وقتی می‌گویم پوشش آقایان از نظر فقهی ناف تا زانو است، به حداقل‌ها اشاره می‌کنم. اما مسلما باید در زمینه این که چه چیز بهتر و اخلاقی‌تر و زیباتر است، بحث کرد و مصداق ارائه داد. مثلا مستحب است مردان جوان موهای خود را بلند کنند یا مثلا مطلوب است که آقایان سر خود را با دستار بپوشانند. اینها دیگر نزدیک شدن به نقطه ایده‌آل است. این طور نیست که آقایان هر چه می‌خواهند بپوشند.    دخت ایران: اگر کمی واقع‌بین باشیم می‌بینیم که پوشش آقایان امروز جامعه ما اصلا به این نقطه ایده‌آل نزدیک نیست. قبول دارید؟
    نظر من این است که بحث تقلید از فرهنگ کافر در پوشش آقایان، بزرگترین مشکل ماست. ما این موضوع را باید از نظر فرهنگی، فقهی، سیاسی و تاریخی مورد بررسی قرار بدهیم.
    از اولین کارهایی که رضاخان انجام داد که خواست ایران را مانند الگوی خودش آتاتورک غربی کند، لباس مردان را تغییر داد. فقط کشف حجاب خانمها نبود. لباسهای سنتی و بعضا محلی آقایان را کم‌کم حذف کرد. لباسهایی که مردان ما امروز می‌پوشند، دقیقا لباسهای مردان انگلیسی در دهه ۲۰ میلادی است. واقعا دلیل این موضوع چیست؟
    حدودا ۹۰ سال است که آقایان ما لباسی را می‌پوشند که برای ترغیب ما به فرهنگ غربی است. همین موضوع ما را از نظر فقهی مشکل‌ساز کرده است. چون پوشیدن لباس شهرت برای ما بی‌اشکال نیست.

    دخت ایران: این تقلید از فرهنگ غرب چه ایرادی دارد؟
    نکته این جاست که دقیقا هدف ترغیب ما به فرهنگ غرب این بوده است که ما خودمان را به عنوان یک کشور مستقل یا به عنوان امت اسلامی نشناسیم. یعنی خودمان را انکار کنیم. اصلا هدف آوردن افرادی مانند رضاخان این بود که ما را به عنوان مسلمان از یکدیگر جدا کنند. مثلا همین مطرح کردن نژاد ایرانی‌ها به عنوان آریایی جای بحث دارد که نیاز دارد مطالعه شود.
    قرار بود مصر، ایران، ترکیه، حجاز، دمشق و عراق، به عنوان مراکز تمدن اسلام به فراموشی سپرده شوند. تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هم موفق بودند و توانستند تأثیراتی را بر جوامع اسلامی بگذارند. بحث پوشش آقایان هم بخشی از آن هدف بزرگ و استراتژیک بود. اینها ادعا و شعار نیست. تاریخ است و اتفاق افتاده است.

    دخت ایران: پس پسران امروز جامعه ما باید از پدرانشان تقلید کنند؟
    بعضی جوان‌ها می‌گویند ما نمی‌خواهیم از پدرانمان تقلید کنیم. اما دقت نمی‌کنند که اگر از پدرانشان تقلید نکنند، دقیقا دارند از یک فرهنگ دیگر، بدترین تقلید را می‌کند. بالاخره هر کس از مدلی تقلید می‌کند. اما مهم این است که از چه مدلی! از امام علی(ع) یا از معاویه؟ چیزی بین این وجود ندارد.
    اما این را باید به یاد داشته باشیم که هر فردی می‌خواهد هویت مستقل از نسل قبلی خود داشته باشد. باید یک لباس خوب و در مدل جوان‌ها هم داشته باشیم. باید از طرف کسانی که در صنعت لباس هستند، الگوهای مبتنی بر فرهنگ بومی و اتفاقا جوان‌پسند طراحی شود. ما نمی‌گوییم مدل جوان ۱۸ ساله امروز، پدر خودش در ۴۰ سال گذشته باشد. بالاخره آن جوان هم می‌خواهد تیپ لباس خودش را داشته باشد.

    دخت ایران: یعنی بر اساس نیازهای آن جوان، هویتی صحیح به او داده شود؟
    دقیقا!

    دخت ایران: حالا آقایان برای مبارزه با این فرهنگ چه کار باید بکنند؟ باید لباسهای زمان قاجار رابپوشند؟
    از نظر شرع پوشیدن لباسهای نامتعارف اشکال دارد. چون شریعت می‌گوید انسان نباید لباس‌های جلب توجه کننده در جامعه را بر تن کند. این باید یک جریان باشد و یک فرد نمی‌تواند این تغییر را ایجاد بکند.

    دخت ایران: چرا با وجود گذشت بیش از ۳۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی، فعالیتی در این زمینه صورت نگرفته است؟
    در این چند ساله به دلیل مشکلاتی که کشور ما داشته و به دلیل نوپا بودن انقلاب، این موضوع در اولویت نبوده است. اما بالاخره یک روز باید به این موضوع رسید. باید درباره این فکر کرد که پوشش‌های مناسب را باید چگونه به جامعه معرفی کنیم. البته من نمی‌گویم تاحالا هیچ کاری انجام نشده است. اما واقعیت این است که تاکنون به صورت ریشه‌ای سراغ این موضوع نرفته‌ایم و تغییرات ساختاری برای این موضوع انجام نشده است. شاید هم امروز وقت آن تغییرات رسیده است.

    دخت ایران: چه کسی باید این تغییرات را انجام بدهد؟
    گفتم که یک فرد نمی‌تواند این تغییر را انجام دهد. ما همان طور که در بحث اقتصادی دولتی داشتیم که شجاعت اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را داشت، نیازمند دولتی شجاع هستیم که در سیستم آموزش و پرورش کشور انقلابی ایجاد کند. دیگر کلی‌گویی و شعار دادن در بحث حجاب کافی است و باید وارد مصداق‌سازی و قانون‌گذاری دقیق در این زمینه شد بلاتکلیفی نظام در این بحث مسلما بهانه خوبی برای کسانی است که ایران را به هر نحوی می‌خواهند بدنام کنند. کسانی که با اسلام و امام خمینی(ره) عقده دارند، خیلی خوشحال می‌شوند که وضع پوشش بانوان و آقایان ما به همین صورت ادامه پیدا کند.
     
     
    .
     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۹۰%
       3. تعداد: ۰۴ رای

    7 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. ترانه
        ۲۹ تیر ۹۰
        ۰۷:۱۶
     1.  
      بذار اقایان هم مثل خانمها محدود بشن تا دیگه منممنم نکنن...................
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۲۲ مهر ۹۰
        ۲۲:۱۱
     1.  
      چیکار دارید با پوشش مردم آخه این طوری حداقل از ظاهر آدما میشه فهمید کد مومنه.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. شیرین
        ۱۵ آبان ۹۰
        ۱۰:۵۱
     1.  
      اگه حجاب برتر برای خانمها چادره پس مردها هم باید لباسی رو بپوشن که آخوندای ما میپوشن چون اونم حجاب برتر برای مردهاس
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. عسسسل
        ۰۲ آذر ۹۰
        ۱۸:۴۰
     1.  
      برو بابا!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ایدا
        ۲۸ دی ۹۰
        ۱۳:۲۸
     1.  
      برای مردها هیچ منعی در هیچ کجا و در هیچ چیزی نمی توان دید چون قانون مرد می نویسد این مردها در هیچ کاری حتی سکس ممنوعیت ندارند و همیشه ما خانمها هم باید محدود باشیم هم اگه بدی تو دنیا هست انها دنبال رد پایی از یک زن میگردند حتی خدایی که همیشه عادل بوده اول مرد رو افرید بعد زن ببین بدبختی ما خانمها از همون ابتدای خلقت بوده و کسی مقصر نیست من خودم اصلا مردها را قبول ندارم چون موجودی بی رحم هستند چون به زن مثل یک برده و کالا برای خدمت به خودشون نگاه می کنند.
      
     0
      
     0
     1.  
      با سلام بایه مطلب جدید در مورد حجاب به روزم خوشحال میشم نظرتون رو بدونم یاعلی
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۲ اردیبهشت ۹۱
        ۰۰:۵۴
     1.  
      ای بابا هر کیو تو قبر خودش میزارن.من نه روسری میژوشم نه ب مزخرفاتی اخوندای مزدور کاری دارم!کسی مشکلی داره؟
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷