1389
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. فائزه ساسانی خواه
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1389
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    گفتگو با دکتر شیما العقالی، فعال انقلابی مصر

    دخت‌ایران: یک سال است که کشور مصر سرنوشت دیگری را برای خود رقم زده است، آیا این انقلاب قابل پیش بینی بود؟ با توجه به شرایط موجود این انقلاب را تاچه حد موفق می‌دانید؟
    انقلاب مصر به سبب چند دهه ظلم و ستم بر ملت مصر شکل گرفت، ولی از آنجا که انقلاب‌ها را با نتایج‌شان می‌سنجند، هنوز خیلی زود است درباره نتایج و دستاوردهای این انقلاب و شکست یا موفقیت آن قضاوت کنیم. لذا ما اکنون در مرحله «انتقال به عدالت» هستیم که خود از سخت‌ترین مراحل دولت‌سازی برای ملت‌هاست، چرا که نیروهای متعارض سعی دارند دولت جدید را مطابق با منافع خودشان تشکیل دهند.
     
    دخت‌ایران: زنان مصری با چه مشکلاتی روبرو هستند که امیدوارند پس از پیروزی انقلابشان این مشکلات برطرف شود؟
    نمی‌توان گفت این انقلاب مستقیماً مشکلات زنان را حل می‌کند، ولی امیدواریم معضلات خانواده و به تبع آن زنان مصری را کاهش دهد.

    دخت‌ایران: زنان در انقلاب‌های منطقه نقش بسیار فعالی در پیش‌برد انقلاب داشته و دارند. حضور فعالانه زنان مصر و به طور کلی زنان کشورهای اسلامی چه تاثیری می‌تواند در ایجاد روحیه انقلابی و پیشبرد اهداف انقلاب داشته باشد؟
    زنان مصری و بطور کلی زنان شرقی قوی هستند و هرگاه چیزی را اراده کنند آنقدر پیگیری و مقاومت می‌کنند تا به هدفشان برسند. همه جا زنانی هستند که جهان را مبهوت خود کرده‌اند؛ اگرچه در کانال‌های ماهواره‌ای نشان داده نمی‌شوند، ولی نقش بزرگی در پشتیبانی از انقلاب‌های عربی تونسی، مصری، یمنی و بحرینی دارند. می‌خواهم اینجا از فرصت استفاده کنم و به ویژه به زنان بحرینی تبریک بگویم، زیرا موضوع بحرین و آنچه در بحرین می‌گذرد عمیق‌تر از دیگر کشورهای عربی است و رفتار حکومت آل خلیفه یک جنگ تمام عیار بر ضد ملتی بدون سلاح است. انقلاب بحرین تنها نهضت و انقلاب ملتی بی‌سلاح در برابر نظام مستکبر آل خلیفه و آل سعود نیست، بلکه این ملت در جنگ با رسانه‌های عربی و بین المللی است که سعی دارند وجهه آن را تخریب کرده و این انقلاب را به اختلافات مذهبی منتسب کنند.

    دخت‌ایران: علیرغم همه تلاش رژیم برای دور نگه‌داشتن مردم بویژه زنان از فعالیت سیاسی، زنان فعالانه در صحنه حضور دارند. به نظر شما زنان دنبال چه چیز هستند که حاضرند برای انقلاب‌شان هرنوع هزینه‌ی را بپردازند؟
    آنچه رخ داد نوعی انفجار بود؛ انفجار آزادی در برابر ستم و سرکشی و هنگامی که سطح ظلم و استبداد به نهایت خود می‌رسد مردم احساس ترس را از دست می‌دهند و بالعکس به آنها نوعی حالت شجاعت نامحدود دست می‌دهد که در این حالت هر عملی را می‌توان از انسان مورد ستم انتظار داشت.


     
    دخت‌ایران: حضور زنان در این انقلابها جنسیتی است یا فراجنسیتی؟
    در این انقلاب مطالبات زنانه خاصی وجود ندارد، بلکه بیشتر خواسته‌های انسانی و بشری همچون تأمین معاش، آزادی و عدالت اجتماعی مطرح بوده است.
     
    دخت‌ایران: پس از پیروزی انقلاب در کشورهای اسلامی وظیفه زنان چیست؟
    لازم است زنان حقوق و و تکالیف‌شان را بشناسند که از مهم‌ترین آن ها  پرورش نسلی قوی، شجاع و با عزت نفس است که بتواند دولتی جوان برای مقابله با  استکبار جهانی و صهیونیستی ایجاد کند.
     
    دخت‌ایران: حکومت بحرین سعی دارد با تهدید عفت و حریم زنان، مردم را از ادامه قیام علیه این حکومت دیکتاتوری باز دارد. رفتار وحشیانه و به دور از انسانیت دولت‌های دست نشانده با زنان و کودکان و نقض گسترده حقوق آن ها این سئوال را نزد صاحب‌نظران مطرح کرده که چرا نهادهای حامی حقوق بشر در مقابل این جنایات، اقدام جدی انجام نمی‌دهند؟
    زیرا انقلاب بحرین به خصوص باب میل استکبار جهانی و دولت‌های مدعی عدالت و انسانیت‌شان نیست، دولت‌هایی که اصلا بویی از این مقولات نبرده‌اند! نظام حاکم در بحرین در حق مردمش نه دین می‌شناسد و نه عهد و پیمان و نه مراعات حقوق ملی و شهروندی. برای همین است که قوی‌ترین شعار ملت بحرین در انقلاب شان "هیهات منا الذلة" است. من در میان مردم بحرین زنان زینبی زیادی می‌بینم که برای یاری دین و حق به پا خاسته‌اند و حرف من به ایشان همان کلام خداوند عز و جل است: "یا أیها الذین آمنوا إن تنصروا الله ینصرکم و یثبت أقدامکم."

    دخت‌ایران: بعضی ها مایلند انقلاب های صورت گرفته در جهان اسلام را صرفا به بهار عربی تعبیر کنند، نظر شما چیست؟ آیا حضور زنان محجبه نشانه پررنگ بودن اسلام‌خواهی در این انقلاب‌ها نیست؟
    به نظر من مشغول شدن به اسامی ظاهری ما را از زیبایی درونی غافل می‌کند مخصوصا که نسبت زنان محجبه در مصر بسیار بالاست و ملت مصر ملتی فطرتاً متدین است و توجه و اصرار ویژه‌ای بر نمازهای جماعت در مساجد دارند.

    دخت‌ایران: به نظر شما چه پتانسیلی در اسلام وجود دارد که مسلمانان را بعد از تجربه انواع حکومت‌های سکولار، ناسیونالیسیم عربی و رژیم‌های سلطنتی و ...به این سمت کشانده است که بخواهند حکومت اسلامی تشکیل دهند؟
    نظام سابق مصر خود با دشمنی‌های آشکار و بی پرده‌اش به ایجاد یک حالت همدلی بین مردم کوچه و بازار و جریان‌های دینی کمک کرد و همانطور که قبلا گفتم ملت مصر ملتی فطرتا متدین است و اگر فرصت انتخاب داشته باشد گزینه اسلامی را برمی‌گزیند.

    دخت‌ایران: موفقیت مصر به عنوان کشور مهم عربی که تمدن قدیمی دارد،هم مرز با سرزمین های اشغالی است و در قاره آفریقاست و بر کشورهای عربی-آفریقایی تاثیر گذارست چقدر می‌تواند برای الگوگیری سایر کشورهایی که هنوز انقلاب نکرده‌اند موثر باشد؟
    مصر به لحاظ جغرافیایی و اهمیت تاریخی‌ای که دارد هرگز اجازه نخواهد داد امریکا سکان کشتی آن را در مسیری غیر از مسیر مورد اراده‌اش براند. آنچه از رفت و آمدها و دیدارهای مسؤلین آمریکایی با مسئولین جدید مصری مشاهده می‌کنیم تلاش امریکا برای رسیدن به یک توافقی است که تضمین کننده منافع آن در منطقه و امنیت رژیم صهیونیستی و تاکید بر ضرورت احترام به معاهده کمپ دیوید و تضمین عدم تخلف از هیچ یک ار بندهای آن است که در واقع آزمایشی حقیقی برای اخوان المسلمین در موضوع توافقاتشان با خواسته‌های امریکاست.

    دخت‌ایران: شما دوره دکتری‌تان را در مورد انقلاب ایران خوانده‌اید، چرا مطالعه در مورد ایران را انتخاب کردید؟
    انتخاب زبان فارسی در دوره لیسانس به معنای واقعی قسمت بود و توفیق الهی بود که توانستم برای ادامه تحصیل به بریتانیا بروم و زیرنظر یکی از بزرگترین شرق شناسان منصف نسبت به ایران کار کنم. سپس به فضل خدا در مقطع دکترا  به مطالعه اندیشه ایرانی پرداختم و تحت نظر یکی از فاضل ترین اساتید مطالعات ایران در مصر –دکتر محمد السعید عبد المؤمن- نظریه ولایت فقیه را موضوع پژوهشم قرار دادم. تمام گام‌هایی که برداشتم تقدیر الهی بود و من یقین کامل دارم که پروردگار برای همه بندگانش چیزی جز خیر مقدر نمی‌کند.

    دخت‌ایران: در سیر مطالعاتی‌تان به چه نکات جالب و برجسته‌ای در مورد انقلاب ایران رسیدید؟
    انقلاب اسلامی ایران با تمام جزئیاتش نیازمند سالها مطالعه و پژوهش است، چرا که یک انقلاب مردمی به معنای واقعی است که بر ضد یک شاه قدرتمند و مورد حمایت غرب شکل گرفت و رهبر این انقلاب دارای کاریزمایی بود که در عصر ما کم نظیر است. سخنرانی‌های وی که به دست جوانان مؤمن می‌رسید، شعله انقلاب را برافروخت تا جایی که در نهایت نظام استیدادی ستمگر را سرنگون ساخت. انقلاب ایران انقلابی بود که با کمک خداوند و به دست مردم مومنی که برای رسیدن به آزادی و رهایی از بندگی ظلم جنگیدند به ثمر نشست.
     
     دخت ایران: به نظرتان حمهوری اسلامی ایران در شکل گیری این انقلاب‌ها و الهام بخشی به کشورهای عربی و اسلامی نقش داشته و دارد؟
    حکومت‌های عربی به مدت سی و سه سال نگران صدور انقلاب ایران به کشورهایشان بوده‌اند. به این اتهام که هر کجا جمهوری اسلامی رفته انقلابش را هم صادر کرده است. و از آنجا که حاکمان ستمگر در هر جایی از رسیدن کلام حق به گوش مردم می‌ترسند، لذا فضایی ایجاد کردند که می‌توان آن را "ایران هراسی" نامید. در این فضا هر کسی که به فرهنگ و اندیشه ایرانی نزدیک می‌شد، قاعدتا وارد کننده انقلاب اسلامی ایران محسوب می‌شد. هنگامی که این اتهام هم رنگ باخت اتهام جدیدی اختراع کردند به نام  "گسترش تشیع" و این که جمهوری اسلامی ایران سعی دارد اندیشه‌هایش را از طریق شیعه کردن اهل سنت مخصوصا در مصر بسط و گسترش دهد. به همین سبب است که به انقلاب بحرین اتهام مذهبی و  شیعی بودن و ضدسنی گرایی می‌زنند و بر اساس همین اتهام  با نیروهای "سپر خلیج "علیه مردم بحرین جنگ به راه انداختند. سؤال اینجاست که آیا نیروهای "سپر خلیج" به جای مقابله با دشمن صهیونیستی باید به جنگ با یک ملت مسلمان بی سلاح که در برابر حاکمی ظالم انقلاب کرده برخیزد؟ اینها مدعی چه اسلامی هستند؟

    دخت‌ایران: زنان مسلمان ایرانی چه نقشی در الهام بخشی به زنان مسلمان مصر و سایر کشورها داشته‌اند؟ از نظر شما زنان مسلمان انقلابی ایرانی چه ویژگی هایی دارند؟
    اگر بخواهم با شما صریح باشم باید بگویم زنان مصری خواهران ایرانی شان را زیاد نمی‌شناسند و این به سبب سیاست نظام سابق بوده است، چراکه روابط دیپلماتیک بین دو کشور پس از انقلاب اسلامی ایران قطع بوده و تعداد زنان ایران در مصر زیاد نیست به جز همسران مجموعه حافظ منافع ایران در مصر که از تعداد انگشتان دست هم تجاوز نمی‌کنند. و اگر هم زنان ایرانی هستند که با ویزای غیرایرانی از مصر دیدن می‌کنند باقی‌ماندگان طرفداران شاه هستند که پس از انقلاب، ایران را به سبب دشمنی‌شان با نظام اسلامی ترک کردند، پس نمی‌توانند نماینده زنان ایرانی محسوب شوند. به اعتقاد شخصی من زنان ایرانی همگی انقلابی‌اند و آماده هستند از آنچه به آن ایمان دارند دفاع کنند.  

    دخت ایران: سی سال قبل سفارت آمریکا در تهران اشغال شد و امسال شاهد بودیم سفارت اسراییل در قاهره اشغال شد چه شباهتهایی میان این دو حرکت وجود  دارد؟ اصولا حضور زنان در این حرکت چگونه بود؟
    تشابهات زیادی بین دو انقلاب ایران و مصر وجود دارد که در واقع تقدیر الهی است. مثلا شاه ایران را در ۱۱ فوریه ۱۹۷۹ ترک کرد و دقیقا در همین تاریخ در ۱۱ فوریه ۲۰۱۱ حسنی مبارک از قدرت کناره‌گیری کرد. تسخیر سفارت آمریکا (لانه جاسوسی آمریکا) توسط جوانان ایرانی نشانه نپذیرفتن قیمومیت آمریکا بر ایران بود و حمله جوانان مصری هم به سفارت اسرائیل نشانگر نپذیرفتن و رد هر نوع عادی سازی روابط با اسرائیل از سوی آنهاست. مسلما برخی از زنان در ماجرای حمله به سفارت نقش داشته‌اند، اما من شخصاً در این مشارکتی نداشتم.

     دخت‌‌ایران: از زنان مسلمان جهان اسلام، به خصوص زنان ایرانی درجهت حمایت از انقلاب‌های منطقه و حمایت از حقوق انسانی مبارزین مسلمان در کشورهای انقلابی چه انتظاری دارید؟
    از خواهران ایرانیم توقع دارم به ما بیاموزند چگونه پس از انقلاب نسل جوان رشیدی را با وجود محاصره و تحریم و فشار پرورش دادند.

    دخت‌ایران: شما به تازگی به ایران سفر کرده بودید، نقش و جایگاه زنان را در ایران چگونه دیدید؟
    ما از ایران بازگشتیم در حالی که من و همراهانم از دیدن زنان ایرانی مومن و متدین و در عین حال موفق متحیر شده بودیم. حقیقتاً این زنان الگوی خوبی هستند.

    دخت‌ایران: باتوجه به فضای بوجودآمده در جامعه مصر و تغییرات احتمالی چگونه می‌شود اتحاد و همدلی میان زنان ایران و مصر برقرار کرد تا به نفع زنان و به طور کلی مردم هر دو کشور باشد؟
    ما باید هشیار باشیم که در دام تکفیر یکدیگر نیافتاده و به جنگ با هم مشغول نشویم در حالی دشمن ما در کمین است تا ثروت‌هایمان را غارت کرده و سرنوشت‌مان را بازیچه خود قرار دهد. باید در مقابل دشمن متحد شویم؛ دشمنی که شیعه و سنی برایش تفاوت نمی‌کند، اما از اختلافات مذهبی برای ایجاد فتنه بین ما استفاده می‌کند و در راستای اصل استعماری قدیمی «تفرقه بیانداز و حکومت کن» پشت سر هم به ما ضربه وارد می‌آورد.

    دخت ایران: و حرف آخر؟
    من زنان ایرانی را به صبر در برابر سختی‌ها نصیحت می‌کنم و به همسران شهدا، مخصوصا همسر دانشمند جوان شهید «مصطفی احمدی روشن» و همه همسران، مادران، فرزندان و خانواده‌های دانشمندان شهیدی که توسط دستان ناپاک ترور شدند تسلیت عرض می‌کنم و آرزوی ثبات قدم و تأیید الهی برایتان دارم.

    دخت‌ایران: با تشکر، ما هم برای شما و مردم انقلابی مصر آرزوی موفقیت و پیروزی داریم.


     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۰۰%
       3. تعداد: ۰۰ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷