2176
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. کیهانه سیوشی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 2176
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    چنانچه زن و مرد همدیگر را دوست داشته باشند احتمال بسته شدن نطفه سالم‌تر و در نتیجه فرزند سالم‌تر بیشتر وجود دارد.

    آمادگی‌های لازم برای مادر یا پدر شدن! volume30_21 .jpg
    کسب آمادگی پیش از بچه‌دار شدن نکته بسیار مهمی است که گاهی زوجین از آن غافل می‌مانند. مشاوران و روانشناسان می‌توانند با راهنمایی دادن به زن و مرد، آنها را نسبت به این آمادگی‌ها مطلع کنند. به همین خاطر سراغ سید محمد خامسی، روانشناس رفتیم تا بدانیم کسب چه آمادگی‌هایی برای پدر و مادر ضرورت دارد. آقای خامسی، روان شناسی بالینی در مقطع کارشناسی و روان شناسی تربیتی در مقطع کارشناسی ارشد هستند و مدتی هم به عنوان مشاور فعالیت کرده‌اند.

     

    دخت ایران: آیا نیازی هست که زوجین پیش از اقدام به بچه‌دار شدن، آمادگی‌هایی کسب کنند؟
    قطعا. امروزه داشتن فرزند یک ماجرای صرفا زیستی و تولیدمثلی محسوب نمی‌شود، بلکه یک پدیده روانی – اجتماعی بسیار دقیق است. بنابراین باید پدر و مادر، هر دو برای بچه‌دار شدن برنامه‌ریزی داشته باشند. البته این حرف به هیچ وجه به معنای آن نیست که فرزندان ناخواسته حتما و یا به احتمال زیاد دارای شرایط نا‌مساعد می‌شوند، بلکه آمادگی زوجین می‌تواند زمینه مساعدی برای رشد و نمو و بالندگی کودک فراهم کند.

    دخت ایران: هر کدام از زوجین چه آمادگی‌هایی از لحاظ جسمی و روحی باید داشته باشند؟ volume30_20.jpg
    قبل از هر چیز زوجین به لحاظ فکری باید به این باور رسیده باشند که هر دو یک واحد محکم تشکیل داده‌اند که بنیان یک جامعه بزرگ است و صرفا مجموع دو نفر نیست. این واحد اولیه برای تبدیل شدن به یک واحد قدرتمندتر نیاز به یک سری آمادگی‌هایی دارد مثل آمادگی‌های جسمانی، روحی، اخلاقی، تربیتی و ... که از دید من نمی‌توان برای آنها چندان اولویتی قائل شد، چون همه یک مجموعه هستند و مکمل یکدیگر. اما شاید به نوعی جنبه‌های اخلاقی و تربیتی مقدم بر بقیه باشد که نکات بسیار مهم و فراوانی دارد. البته نه فقط برای بچه‌دار شدن، بلکه برای دوام زندگی مشترک هم ضروری است.
    معضلاتی مانند بیکاری سرپرست خانواده، اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی، عدم توافق فکری زوجین و اختلاف در سطح انتظارات آنها از یکدیگر از مشکلات اساسی هستند که باید پیش از بچه‌دار شدن حل شوند. داشتن سلامت اخلاقی طرفین، توانایی گذشت کردن از خواسته‌های خود به صورت منطقی به نفع دیگری، حمایت از یکدیگر، ایجاد جو آرامش و صفا در منزل، دوری از تشنج و درگیری، قرار ندادن یکدیگر در شرایط استرس‌زا، عدم مشاجره‌های طولانی، ناسالم لفظی و بدنی، تعلیم شیوه‌های مناسب تعامل با یکدیگر، آموزش چگونگی رفتار صحیح با کودک و ... از ضروریاتی است که پدر و مادر باید بطور عملی به آنها مقید باشند. در واقع خلق و خو و شیوه‌های اخلاقی هر دو طرف باید به شکلی تغییر کند که بستر ایجاد یک فرد جدید باشد.
    از لحاظ سلامت جسمانی ورزش کردن کوششی برای حفظ سلامت و تناسب اندام است و نه تنها به سلامتی عمومی شخص مربوط می‌شود، بلکه برای زن و مردی که میل به فرزند دار شدن دارند بسیار مهم است. البته بایستی در نظر داشت که سن والدین به خصوص مادر نیز در این مجموعه برای بچه‌دار شدن بسیار مهم است. سن مناسب برای زنان چیزی بین ۲۳-۲۲ تا ۳۵ و در نهایت ۳۸ سالگی است و کمتر و بیشتر از این با درجاتی از ریسک همراه است. داشتن اندامی بالنسبه قوی و ورزیده برای زنان در امر بچه‌دار شدن مهم است. همچنین بهتر است زن و مرد، به خصوص زن، پیش از بچه‌دار شدن از لحاظ تغذیه‌ای نیز شرایط مناسبی داشته باشند؛ از لحاظ انواع بیماری‌ها چک شوند و مواد لازمی مثل کلیسم و ویتامین‌های مختلف و آهن و ... را به مقدار کافی مصرف کنند. برنامه غذایی مناسب و صرف آن همراه با آرامش جنبه حیاتی دارد که البته نباید با پرخوری اشتباه گرفته شود تا وزن هم متعادل بماند.
    مورد دیگری که باید حتما در نظر گرفته شود وضعیت اقتصادی است. داشتن یک معیشت مناسب برای گذران زندگی لازم و ضروری است. خداوند کریم رزاق و بنده پرور است و البته ما نیز بایستی برای زندگی برنامه‌ریزی داشته باشیم.

    دخت ایران: آیا بعضی از این مسائل پس از بچه‌دار شدن حل نخواهد شد؟
    شاید تا حدی عادات قبلی تغییر پیدا کند مثل عادت به بیدار شدن‌های مکرر و انجام کارهای جنبی، اما به طور کلی متاسفانه در نظر نگرفتن این مسائل در بسیاری اوقات صدمات جبران ناپذیری به جای گذاشته است و هم روند رشد روانی و اجتماعی کودک را مختل کرده و هم گاهی اوقات نظام و کیان خانواده را به خطر انداخته است. فاجعه بارتر آنکه کودکی وارد اجتماع می‌شود که در سالهای بعد و در بزرگسالی مشکلات فراوانی ایجاد می‌کند.
     

    دخت ایران: بنابراین زن و مرد باید در شیوه‌های تعامل با یکدیگر نیز تغییراتی ایجاد کنند؟
    به یاد داشته باشیم چنانچه زن و مرد همدیگر را دوست داشته باشند احتمال بسته شدن نطفه سالم‌تر و در نتیجه فرزند سالم‌تر بیشتر وجوددارد تا اینکه صرفا یک عمل تولید‌مثلی به وقوع بپیوندد. در واقع حالات روانی طرفین هنگام بسته شدن نطفه می‌تواند بر آن اثر مثبت یا منفی داشته باشد. شاید هم اساسا این تدبیر خداوند حکیم است که وقتی زوجین از یکدیگر کدورت دارند، میل و رغبتی برای عمل زناشویی بینشان نباشد. زوجین باید به یاد داشته باشند همیشه همدیگر را دوست بدارند و هنگام سلام، خداحافظی، صرف نهار و شام، خرید، گفتگو، تماشای تلویزیون و ... با عشق به یکدیگر نگاه کنند. تمام این مسائل به استحکام رابطه قبل از بچه‌دار شدن منجر می‌شود و نتیجه آن داشتن فرزند سالم‌تر است.
     

    دخت ایران: وقتی صحبت از بچه‌دار شدن می‌شود  معمولا به نقش زن بیشتر اشاره می‌کنند و ظاهرا به آن اهمیت بیشتری داده می‌شود. شما نقش مرد را چطور می‌بینید؟
    معمولا به نقش مردان در سلامت مادر و کودک پیش از تصمیم‌گیری برای صاحب فرزند شدن و به ویژه قبل از ازدواج کمتر اشاره شده است. پسری که قصد ازدواج دارد باید به حد مناسبی از استقلال اجتماعی، اقتصادی و فکری رسیده باشد.  باید پش از ازدواج آموزش‌های جنسی صحیحی دیده و از سلامت جنسی برخوردار باشد و حتما به بلوغ روانی رسیده باشد؛ از نشانه‌های بلوغ روانی، رفتارهای هیجانی عاطفی معمول، مناسب، اجتماع‌پسند است. مردان باید پس از ازدواج و قبل از بچه‌دار شدن نیز آمادگی‌هایی ‌در خود و خانواده ایجاد کند. رفتار جنسی صحیح به همراه دوست داشتن همسر اصل بسیار مهمی است. رعایت بهداشت عمومی و نکات مربوط به سلامتی، داشتن ظاهری حتی المقدور آراسته و تمیز، استفاده از بهترین کلمات در مقابله با همسر، ارج و احترام گذاشتن به او حتی در تنهایی و بالاخره داشتن رفتاری که برای زن مشخص شود که مردش بهترین ساعات را با او می‌گذراند، همه و همه قبل از بچه‌دار شدن مهم هستند. مرد قبل از تصمیم‌گیری برای فرزند داشتن متناسب با وضعیت اقتصادی و اجتماعی خود بایستی شرایطی را ایجاد کند که خودش و همسرش اطمینان داشته باشند کودکشان می‌تواند یک پدر و مادر دوست داشتنی را تجربه کند. به خصوص مرد باید لیاقت خود را برای پذیرش عضو جدید خانواده به همسرش نشان بدهد تا هر دو با آرامش خیال تصمیم بگیرند.

    دخت ایران: زمان مناسب برای بچه‌دار شدن چه مدت پس از شروع زندگی مشترک است؟ به عبارتی لازم است که زندگی مشترکشان به یک ثبات و استحکام رسیده باشد؟
    بله. بسیار مناسب است که خانواده در ابتدا به یک ثبات نسبی، همدلی و محبت دست پیدا کند و با مهیا کردن اسباب زندگی فرد جدید، اقدام به فرزنددار شدن کنند. تا حد زیادی زمان را خود زوجین باید تشخیص دهند. چنانچه در خانواده‌ای جو متشنج، درگیری و اختلافات حل نشده در حال گسترش وجود دارد، غیر عقلانی و نابخردانه است که فرد دیگری که بایستی مجموعه ای از بهداشت، آرامش و صمیمیت برای او مهیا باشد وارد شود. تولد فرزند در چنین خانواده‌ای نه تنها تبعات اخلاقی، روانی و اجتماعی در رشد و نمو کودک دارد، بلکه از لحاظ بیولوژیک بر روی مادر و حتی پدر هم تاثیر می‌‌گذارد. چرا که مادر دچار استرس، افسردگی و به اصلاح خودمانی دلشوره مداوم برای فرزندش می‌شود و همین روی جریان هورمونی و شخصیت مادر هم به تدریج اثر می‌گذارد.

    volume30_22.jpg

    دخت ایران: پس از نظر شما حضور فرزند در خانواده هایی که مشکلاتی بین زن و مرد وجود دارد به دوام رابطه کمک نمی‌کند؟
    در عرف عامه معمولا گفته می‌شود وجود فرزند باعث گرم شدن کانون خانواده می‌شود و حتی گاهی توصیه می‌کنند زوجینی که با هم مشکل دارتد صاحب اولاد شوند تا رابطه آنها ثبات بیشتری پیدا کند. وجود فرزند در خانواده‌هایی که زوجین با هم کدورت‌های کوچک و اختلاف سلیقه‌های جزئی دارند، ایجاد پیوند و الفت محکم‌تری می‌کند.حتی بین زوجینی که با هم مشکل دارند، اما از تعهد اخلاقی بالایی هم برخوردارند به سبب احساس مسئولیت در قبال نوزاد تا حدود زیادی اختلافات کاهش پیدا می‌کند. اما فرزنددار شدن در خانواده‌هایی که مشکلات اساسی و احتلافات عمده دارند به وخامت اوضاع بیشتر دامن می‌زند و امنیت خانواده را به خطر می‌اندازد.

    دخت ایران: آیا مراکزی وجود دارد که زوجین بتوانند برای مشاوره در این زمینه و کسب آگاهی‌های لازم به آنجا مراجعه کنند؟
    بله. سازمان بهزیستی در شهرهای بزرگ مراکزی دارد که با تماس تلفنی می‌توان به آنها مراجعه کرد. صدای مشاور هم هست که هم مشاوره می‌دهد و هم مراکز معتبر را معرفی می‌کند. مراکزی هم هستند که مشاوره ژنتیک برای موارد خاص ارائه می‌دهند. سایت‌های تایید شده بهداشتی نیز در دسترس است. در بعضی مراکز دولتی نیز مسئولین تنظیم خانواده اطلاعات اولیه را به زوجین ارائه می‌دهند.
     

    دخت ایران: و سخن آخر؟
    در آخر می‌خواهم یادآوری کنم زن و شوهر ابتدا باید با تفاهم و درک متقابل و گفتگوی دوستانه و ترجیحا عاشقانه، تفاوت‌های فردی موجود بین همدیگر را درک کرده و پیوندهای اخلاقی محکم و پایداری ایجاد کنند و اگر تصمیم به بچه‌‌دار شدن دارند این جو را به شدت ارتقا ببخشند و در شرایط امروزی حتما با برنامه‌ریزی صاحب فرزند شوند و به مراکز مشاوره و منابع مطمئن نیز مراجعه کنند. حتی اگر اولاد هم ناخواسته بود، بلافاصله پس از اطلاع از حاملگی با محبت و الفت برای آن برنامه بریزند.

    دخت ایران: از وقتی که در اختیار ما گذاشتید سپاسگزارم.


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷