2283
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • تبیین نقش زنان در فرآیندهای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی از جمله اهداف فصلنامه مطالعات زنان است.

    جهان زنان و به تبع آن ساختارها، گرایش‌ها، مسائل و مشکلاتش از سال‌ها پیش در جوامع بشری و بین اندیشمندان مورد توجه قرار گرفت؛ تا اینکه این موج به کشور ما هم رسید و در این راستا مجموعه‌ها، ارگان‌ها و سازمان‌هایی به وجود آمدند. از جمله آنها تاسیس رشته مطالعات زنان، پژوهشکده‌ها، کمسیون‌ها، کارگروه‌ها و نشریات خاص زنان هستند که در سطوح و ابعاد مختلف و متفاوت برای بررسی تخصصی مسائل حوزه زنان ایجاد شدند.
    در این میان نشریات تخصصی به وجود آمده، می‌توانند نقش بسزایی در شناسایی و تشریح مسائل زنان داشته باشند و خود مولد جریان‌هایی در این حوزه باشند؛ گرچه مجلات خاص زنان چنین مسیری را تا به حال به وجود نیاورده‌اند و یا هنوز به دنبال چنین روندهایی نیستند، اما می‌توانند اثرات مهمی در این زمینه داشته باشند.
    تبیین نقش زنان در فرآیندهای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی مدت‌هاست مورد توجه اندیشمندان آکادمیک، مدیران و برنامه‌ریزان قرار گرفته است و این روند با دقت و سرعت بیشتری ادامه خواهد داشت. در کشور ما نیز ضرورت تعمق بنیادی در گذشته و بهبود دیدگاه‌های کنونی، آن هم به صورت پژوهشی و نقادانه، در تلاش برای ایجاد و ارائه پارادایمی جدید بیش از پیش احساس میشود. پژوهشکده زنان دانشگاه الزهرا (سلام الله علیها) با چنین رویکردی و با اذعان به این حقیقت که مطالعات همه‌جانبه و مبتنی بر تحلیل یافته‌های پژوهشی راه‌گشاست در سال ۱۳۸۲ اقدام به انتشار فصلنامه‌های در زمینه زنان و مسائل مربوطه، به سردبیری دکتر خدیجه سفیری و مدیرمسئولی دکتر زهره خسروی نموده است. نشریه فوق در سال ۱۳۸۳ موفق به اخذ درجه علمی – پژوهشی از وزارت علوم تحقیقات و فناوری گردید.
    سرکار خانم دکتر خدیجه سفیری، سردبیر محترم فصلنامه مطالعات زنان، دارای مدرک دکترای جامعه‌شناسی از دانشگاه تربیت مدرس و مرتبه استاد تمام می‌باشد، وی اولین زن فارغ‌التحصیل دکترا در رشته جامعه‌شناسی در ایران (حوزه تخصصی زنان و خانواده) هم‌چنین، اولین هیئت علمی زن در رشته جامعه‌شناسی با درجه استادی می‌باشد. سوابق کاری متعددی، از ریاست دانشکده، مدیریت گروه زنان و خانواده، تا عضویت در هیئت علمی، انجمن بین‌المللی جامعه‌شناسی و تحریریه‌های مختلف را داراست؛ هم چنین دارای مقالات چاپ شده متعددی می‌باشد. (رزومه کامل ایشان را در اینجا ببینید)
    به بهانه سردبیری فصلنامه مطالعات زنان گفتگویی با دکتر خدیجه سفیری داشتیم.
     

    دخت‌ایران: فصلنامه مطالعات زنان با چه هدف، برنامه‌ها و سیاست‌هایی شروع به کار کرد؛ آیا به اهداف موردنظر مجله نزدیک شده و به آنها دست پیدا کرده‌اید؟
    زمانی که فصلنامه مطالعات زنان کار خود را آغاز کرد، تنها مجله‌ای که هم زمان در حوزه زنان فعالیت داشت مجله پژوهش زنان دانشگاه تهران بود؛ ما هم در کنار این مجله خواستیم در دانشگاه الزهرا (سلام الله علیها) مجله‌ای خاص مطالعات زنان داشته باشیم و بعد از اخذ مجوز در سال ۸۲ مشغول به فعالیت شدیم. تقریبا این دو مجله تنها نشریاتی بودند که در حوزه زنان فعالیت تخصصی را شروع کردند؛ البته اکنون این مجلات بیشتر شده‌اند. اما هدف اصلی از شروع کار فصلنامه این بود که تحقیقات و پژوهش‌ها در حوزه زنان رشد پیدا کند. قبل از این مجلات عمومی مقالات حوزه زنان را چاپ می‌کردند، اما وقتی مجله‌ای به طور خاص به حوزه زنان بپردازد تا بحث‌های تخصصی زنان را مطرح کند، زمینه‌ای برای توسعه تحقیقات حوزه زنان فراهم می‌‌کند. به اضافه اینکه، با توجه به اهمیت مسائل زنان در دنیا، بخشی از توجه این نوع کارهای تخصصی است که در این زمینه انجام می‌شود؛ لذا اگر مجله علمی – پژوهشی مورد تایید وزارت علوم داشته باشیم، مسلما می‌توانیم از تحقیقات نخبگان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها بهره‌مند شویم تا حوزه زنان را به صورت تخصصی‌، علمی‌ و آکادمیک دنبال کنیم. برای مثال در مورد مقالاتی که ارسال می‌شود، گاهی چندین بار برای اصلاح و بازنویسی به نویسنده ارسال می‌شود. به عبارتی خود ما نیز به سیستم توسعه کار و علمی‌تر شدن مقالات افراد کمک کرده و می‌کنیم و جزء برنامه‌مان بوده است. الحمدلله در حال حاضر هم نتیجه این کار را می‌بینیم که حوزه مطالعاتی زنان در این سال‌ها گسترش پیدا کرده و تخصصی شده‌است.


    volume32_34.jpg

     

    دخت‌ایران: مخاطبین فصلنامه مطالعات زنان چه افرادی هستند و آیا از مخاطبین‌تان بازخوردی می‌گیرید؟ به عبارتی بازتاب مطالب منتشر شده مجله را رصد می‌کنید؟
    مخاطبین‌ ما دانشجویان و اساتید می‌باشند. برای کسب رتبه علمی-پژوهشی وزارت علوم بایستی شرایطی را لحاظ می‌کردیم، بنایراین مخاطب عام نداریم.
    بین مجلات از ضریب تاثیر خوبی برخوداریم؛ خودمان بازخورد خاصی از مخاطب نداریم، بازخوردهای ما بیشتر همان ضریب تاثیری است که وزارت علوم تهیه می‌کند. ضریب تاثیر یعنی بیشترین استناد مقالات علمی به مقالات مجله، که در این زمینه ما رتبه خوبی داریم؛ این نشان می‌دهد فصلنامه مطالعات زنان برای متخصصین و جامعه آکادمیک ایرانی شناخته شده است که از آن به عنوان مرجع در مقالات استفاده می‌کنند. هر چند در حوزه انعکاس به خارج از کشور موفق نبوده‌ایم- البته شاید این مسئله جزء برنامه‌های اصلی ما نبوده است. من اعتقادم بر این است که باید بتوانیم کارهایی که در ایران انجام می‌دهیم به مراکز آکادمیک دنیا منعکس کنیم، چرا که بارها در سمینارهای خارج از کشور وقتی می‌گفتم چنین مجلاتی داریم تعجب می‌کردند و می‌گفتند که چرا نسخه انگلیسی‌اش را منتشر نمی‌کنیم تا آنها هم در جریان تحقیقات ما در ایران قرار بگیرند، اما متاسفانه ما در داخل امکان ترجمه مجله را به انگلیسی نداریم تا با مراکز مختلف دنیا مبادله داشته باشیم. اگر چنین امکانی فراهم می‌شد، می‌توانستیم با ارائه آنچه در جامعه آکادمیک ایران رخ می‌دهد، دیدگاه‌های خود را در دنیا مطرح کنیم. تا به حال تنها توانسته‌ایم یک نسخه انگلیسی از مجله را چاپ کنیم آن هم با شرایطی سخت. دانشگاه در این قضیه خیلی ما را پشتیبانی نکرد، به اضافه اینکه وزارت علوم هم خیلی اهمیتی به ترجمه انگلیسی مجلات نمی‌دهد. اگر چنین فرصتی پیش می‌آمد، مطالعات ما در حوزه زنان بازتاب خوبی در مراکز علمی دنیا می‌داشت.


    دخت‌ایران: موضوعات مجله بر چه اساسی انتخاب می‌شود؛ آیا مسائل روز زنان از اولویت‌های موضوعات مجله هست یا موضوعات بر اساس اولویت‌های سیاست‌گذاران مجله انتخاب می‌شود؟
    روش کار ما در فصلنامه مطالعات زنان بر اساس انتخاب موضوع خاصی نیست. ما روی محور و حوزه خاص مطالعات اجتماعی و روان‌شناختی تاکید داریم، البته در حوزه روانشناختی هم بیشتر آن جنبه‌های روانشناسی که به بحث‌های اجتماعی برمی‌گردد مدنظر است. با توجه به این مسئله، مقالاتی که برای مجله ارسال می‌شود در هیئت تحریریه تایید و بعد از داوری چاپ می‌شوند.
     

    دخت‌ایران: دورنمای محتوایی فصلنامه مطالعات زنان کجاست؟ آیا هدف از تولید محتوا این است که مسئله مورد بررسی به نهاد، مجلس و یا کمسیون خاصی برسد؛ یعنی چنین نگاهی لحاظ شده و یا چنین تجربه‌ای دارید؟
    چنین برنامه‌ها و اهدافی نداشته‌ایم، بلکه فقط طرح مسئله کرده‌ایم؛ طرح مسئله در ذهن کسانی که علاقه‌مندند در حوزه زنان کار کنند و در این زمینه دغدغه دارند. حالا آنها که برای‌شان چنین مسئله‌ای طرح شده ممکن است به این سمت و سوی بروند که تحقیقات خاصی با چنین اهدافی (ایجاد طرح یا لایحه و...) انجام دهند. به بیان دیگر ما کار خاصی در این زمینه انجام نمی‌دهیم، فقط طرح مسئله می‌کنیم، ضمن اینکه پیشینه‌های تجربی و نظری‌اش را روشن می‌کنیم و به بیان این موضوع می‌پردازیم که این مسئله با چنین پیشینه و تحقیقاتی که شده این نتیجه را داده است، حالا ادامه این روند با خود محقق است که بخواهد از این کار مطالعاتی به سیاست‌گذاری خاص و یا طرح ویژه‌ای برسد.
     

    دخت‌ایران: حوزه توزیع فصلنامه مطالعات زنان کجاست؟
    دانشگاه‌ها، وزارتخانه‌ها، مراکز علمی و کتابخانه‌هایشان
     

    دخت‌ایران: فصلنامه مطالعات زنان سایت فعال دارد و آیا امکان دانلود مقالات به صورت فایل ورد هست؟volume32_35.jpg
    بله در سایت www.jws.ir امکان دانلود مقالات هست، البته به صورت فایل پی‌دی‌اف؛ اما امکان دانلود فایل ورد هنوز وجود ندارد. درصدد هستیم این امکان را ایجاد کنیم، به این شکل که مخاطبین یا عضو سایت شوند و یا مقاله مورد نظرشان را خریداری کنند. البته در سایت مجلات علمی کشور هم امکان استفاده از مقالات ما وجود دارد.
     

    دخت‌ایران: با چه مشکلات، دشواری‌ها و سختی‌هایی (اعم از مالی و غیره) روبرو هستید؟
    هر کاری مشکلات و سختی‌های خودش را دارد؛ از جمله اینکه در این مملکت اگر کاری پشتیبانی مالی نشود، مشکلات بسیاری را همراه خودش می‌آورد. در این مسیر از کوچکترین قدم‌ها نیازمند سرمایه هستیم، مثلا مقالات را برای داوران ارسال می‌کنیم، اما پول کافی برای پرداخت به داوران نداریم تا زحمت آنها را جبران کنیم. اگر داور نباشد، کار مجله راه نمی‌افتد. البته دانشگاه یک مقدار کمک به ما کرده است، اما خود دانشگاه هم مشکلات مالی دارد و مسئله مجلات در الویت پرداخت‌های دانشگاه نیست. لذا مسائل مالی خودش مانعی در کار مجلات است.
    اما مسئله بعد این بود که اوایل که کار را شروع کردیم، می‌گفتند بحث زنان الویتی ندارد و با این حساب باید مطالعات مردان را هم داشته باشیم، چرا که آن زمان خیلی به این بحث‌ها پرداخته نمی‌شد، اما شروع این مجله باعث برجسته شدن این روند شد و ما امروز حجم زیادی مقاله در حوزه زنان دریافت می‌کنیم. غرض از بیان این عرایض اینکه جا انداختن لزوم کار تخصصی در در حوزه زنان، کار آسانی نبود و زمان زیادی برد تا ما به جامعه این آگاهی را بدهیم که این حوزه نیازمند کار علمی و تخصصی می‌باشد. الحمدلله در حال حاضر خیلی از مشکلاتی که در اوایل راه بوده برطرف شده، اما هنوز مسائل مالی در راس درگیرهای ما هستند.
     

    دخت‌ایران: در مورد مجلات روی کیوسک چه نظری دارید و آیا مجله‌ای خاص را مطالعه می‌کنید؟
    مجله خاصی را که مطالعه نمی‌کنم. این مجلات برای مخاطبین عام منتشر می‌شود و اهداف و برنامه‌های خاص خودشان را هم دارد که با شیوه‌های مختلف به جذب مخاطب می‌پردازد، نمی‌دانم آیا واقعا مطالبی که تولید می‌کنند نیازی را برطرف می‌کند یا خیر. من هیچ ارزیابی خاصی نسبت به این مجلات ندارم. لابد نیازی را برطرف می‌کنند که به وجود آمده‌اند. البته این مجلات قرار نیست خیلی دقیق و آکادمیک به بیان مسائل بپردازند، هر چند دادن مرجع در همین مجلات هم لازم است، اما نه مانند یک کار تخصصی! قطعا این مجلات باید آگاهی‌های درستی را به مخاطب بدهد و نیاز واقعی‌اش را برطرف کند، اما اینکه ر در این مسیر چقدر موفق بوده‌اند نمی‌دانم. گاهی که طرح جلدها را نگاه می‌کنم به این فکر می‌کنم چرا باید چنین طرح‌هایی برای مخاطب جذابیت داشته باشد؟! چرا هیچ وقت به شناسایی اساتید دانشگاه‌ها و زندگی آنها پرداخته نمی‌شود؟! همین مسئله باعث می‌شود خیلی از جوانان تمایل داشته باشند به سمت بازیگری بروند، به دلیل اینکه این مشاغل برای جوانان پررنگ شده‌است. به عبارتی متاسفانه در سطح جامعه هیچ ارج‌گذاری برای جایگاه‌های علمی وجود ندارد.

    با سپاس فراوان از سرکار خانم دکتر خدیجه سفیری که وقت خودشان را در اختیار ما قرار دادند.

     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷