2111
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. یسرا مرادی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۸)
      تعداد بازدید: 2111
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    نباید تفکیک جنسیتی کرد. باید بگوییم خواه نماینده زن باشد، خواه مرد، موظف است از حقوق همه مردم دفاع بکند.

    به سراغ دکتر ذاکریان در دانشگاه علوم تحقیقات رفتم تا گپ و گفتی در مورد حضور زنان در مجلس شورای اسلامی داشته باشم. آقای مهدی ذاکریان، دکترای علوم سیاسی و روابط بین الملل و عضو هیات علمی دانشگاه علوم تحقیقات تهران هستند که سابقه ده‌ها تالیف و مقاله در حوزه سازمان‌های بین‌الملل و روابط بین‌الملل دارند. حاصل گفتگو با ایشان را در ذیل خواهید خواند.

    دخت‌ایران: به نظر شما ضرورتی دارد که زنان سهمی از کرسی‌های مجلس شورای اسلامی  داشته باشند؟
    باید عرض کنم اساسا نیاز به حضور نماینده در مجلس ضروری است، چراکه مجلس متشکل از افرادی است که نماینده مطالبات، ارزش‌ها و حساسیت‌های مردم و جامعه می‌باشند و در این راستا از حقوق مردم دفاع می‌کنند، اما اینکه لزوما بگوییم نماینده زن باشد، یا مرد، اشتباه است؛ این نوع نگاه نشات گرفته از یک نگاه جنسیتی است و نباید تفکیک جنسیتی کرد. باید بگوییم خواه نماینده زن باشد، خواه مرد، موظف است از حقوق همه مردم دفاع بکند.


    دخت‌ایران: اما آیا همه نمایندگان این اصل را رعایت می‌کنند؟
    متاسفانه همه نمایندگان مجلس از چنین ویژگی برخوردار نبوده و نیستند؛ در واقع ممکن است نماینده مردی صرفا به دلیل مرد بودن توجه‌ای به حقوق زنان نداشته باشد. در حالیکه آن شخص، نماینده جامعه‌ای است که متشکل از زنان و مردان است. در واقع این نماینده نیز باید مانند نمایندگان زن نسبت به جایگاه و حقوق زنان، و دیگر مسائل آنها حساس باشد. البته متاسفانه غالبا چنین ویژگی وجود ندارد و این ضعف عمد‌ه‌ای است.


    از طرفی، برخی نمایندگان زن صرفا نگاه زنانه یا مذهبی به مسائل دارند، این نیز غلط است. باید تلاش کرد زنان و مردان جامعه با توجه به استعدادها و توانایی‌های‌شان به مجلس راه پیدا کنند، یعنی باید علاوه بر تغییر نوع نگاه جامعه، موانع حقوقی و سیاسی جلوی پای خانم‌ها هم از بین برود.


    بحث بنده این نیست که صرفا بر زن بودن نماینده تاکید کنیم، بلکه موضوع این است که در جامعه نگاه مردسالار وجود دارد. من اینجا از زن به عنوان یک انسان نام می‌برم؛ چرا این انسان به خاطر جنسیت یا نگاه منفی برخی مذهبیون به مشارکت‌های سیاسی زنان نباید به مجلس راه پیدا کند؟


    مشکلی که با آن مواجه‌ایم بحث برداشت‌های شخصی و تربیت‌های خانوادگی موثر بر رفتار انسان‌هاست؛ افرادی که بعدها مناصب حکومتی را کسب می‌کنند و متاسفانه از تفکرات سنتی برخوردارند. فردی که در خانواده خاص تربیت می‌شود و یا آموزش و فرهنگ خاصی می‌بیند و از جغرافیای خاص با نگاهی خاص به صحنه ملی وارد می‌شود و می‌اندیشد که تنها هر آنچه در آن فرهنگ و فضا بوده درست و به حق است. افرادی هستند که برداشت‌های خاص خود را از مذهب و اسلام در جامعه اعمال می‌کنند و از این دست افراد کم هم نیستند؛ نگاهی که بعضا نگاه دین هم نیست، بلکه برداشتی متفاوت از دین است. ما به افرادی نیاز داریم که جهانی باشند؛ دنیا را بشناسند و بتوانند مطالبات خود، شهر و کشورشان را دقیق شناسایی کرده و برای بدست آوردنشان تلاش کنند. چند درصد از نمایندگان ما به یک زبان خارجی تسلط دارند؟ چند درصد از سیاستمداران ما با ادبیات جهان آشنایی دارند؟ چند درصد از کارشناسان در حوزه کاری خود به روزند و مسائل جهانی را دنبال می‌کنند؟


    چنین مشکلاتی که ما با برخی از افراد حکومتی داریم باعث شده این افراد برداشت شخصی خود را از یک موضوع به کل جامعه تعمیم دهند و همین سبب شده فکر کنند کل جامعه مانند آنها فکر می‌کنند. البته ما زنانی در هیات رئیسه مجلس داشته‌ایم که اتفاقا مطالبات گسترده‌ای هم داشته‌ و بحث‌های خوبی راه انداخته‌اند. بنابراین پیشینه مثبت هم وجود دارد. البته چالش هایی هم وجود داشت، اما این نشان می‌دهد که این جامعه پتانسیل‌های مثبتی دارد که باید از آنها استفاده کرد.


    دخت‌ایران: در تاریخ مشروطه و انقلاب سفید یکی از مخالفت‌های اصلی روحانیون با دادن حق رای به زنان بود؛ آنها آمیزه‌های مذهبی را در جهت تهییج مردم در مقابل دادن اعطای این حق به کار بستند، چرا این نگاه در حال تغییر است؟
    قطعا در لایه‌های مختلف اجتماع  مخالفت‌هایی با حضور زنان وجود داشت، لایه‌های مذهبی، سنتی و حتی تحصیل‌کرده. ‌البته ادعاهایی مطرح می‌شود که آن مخالفت‌ها برای مخالفت با شاه بود، نه مخالفت با حق زنان. اما عده دیگری هم معتقدند که این امر را امری حرام دانسته و با آن به مخالفت می‌پرداختند. چیزی که امروزه در جوامع اسلامی و کشور خودمان شاهدیم نگاه متفاوت علمایی است که حقوق وسیعی برای زنان قائلند. حتی برخی معتقدند زنان می‌توانند قضاوت کنند و مرجع تقلید باشند. نگاه به زن تغییر کرده و دیگر آن نگاه سابق حاکم نیست. شریعت تغییر نکرده، بلکه نوع نگاه و برداشت از شریعت  تغییر کرده است.


    دخت‌ایران: برای جلوگیری از گسترش نگاه حاکم مردسالار، وظیفه زنان، حکومت و جامعه چیست؟  
    این نگاه برگرفته از نگاه کل جامعه است. عملکرد خود زنان هم گاهی موجب دامن زدن به این تفکر می‌شود. زنان به خاطر جبر تاریخی یا نوع آموزشی که دیده‌اند و حتی نوع جغرافیایی که در آن حضور داشته‌اند اجازه حضور موثر نداشته‌اند. اما حوزه‌هایی هم هست که زنان در آن اجازه مشارکت داشته‌اند، اما نتوانسته‌اند آنگونه که باید موثر عمل کنند. به عنوان مثال در صنعت سینما زنان موفق و فعالی در عرصه هنرپیشگی داریم، اما چرا تعداد زنان در حوزه فیلم‌سازی و کارگردانی کم است؟ این حاکی از تمایل زنان به عرصه‌های خاص است. بنابراین این مسئله دوسویه است. هم باید مردان و جامعه اصلاح شوند و هم زنان بتوانند از فرصت‌هایی که برایشان وجود دارد استفاده کنند و بدرخشند.

    volume36_21.jpg


    دخت‌ایران: در مجلسی که اکثریت آن را مردان تشکیل می‌دهند، آیا می‌توان انتظار استیفای حقوق زن و خانواده که یک پای آن زن است را داشت؟
    من نگاه جنسیتی را قبول ندارم، نباید گفت چون اکثریت مرد هستند، بنابراین حقی استیفا نمی‌شود. باید به این مسئله با دیدی دیگر نگاه کرد. از آنجایی که نوع نگاه نمایندگان ما به مسائل کشور از جمله زنان، نگاه کلانی نیست، بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که از حقوق زنان هم دفاع کنند. متاسفانه برخی نمایندگان، نماینده همه اقشار جامعه نیستند. برای برخی نمایندگان تمسخرآمیز است که بخواهند به حقوق زنان و جایگاه زنان و یا حقوق کودکان بپردازند. بنابراین این نقص ربطی به جنسیت نماینده ندارد. اگر نماینده‌ای کامل و جامع باشد و بتواند همه مسائل را مورد بررسی قرار بدهد، آنگاه می‌توان در مورد آن اظهار نظر کرد. اما اکنون همه ی حقوق مورد توجه قرار نمی‌گیرند.


    دخت‌ایران: از مجلس ششم به بعد تعداد نمایندگان زن مجلس کاهش پیدا کرد و در مجلس نهم به نه نماینده رسید در حالی که انتظار می‌رفت انتخاب وزیر زن انگیزه خوبی برای حضور بیشتر زنان در این عرصه باشد. به نظر شما دلایل این کم رغبتی چیست؟
    شاید شک در موفقیت؛ یعنی اینکه فرد احساس کند رای نمی‌آورد. تجربه نشان داده علی‌رغم حضور بالای نامزدهای زن، اما تعداد نمایندگان انتخابی باز هم بالا نرفت و میزان آرا پایین بود. این موضوع زنان را برای شرکت دچار تردید می‌کند، نکته دوم آنکه اصلاح این نگاه در بسیاری از شهرهای کوچک صورت نگرفت. نمایندگان زن ما عموما از تهران و یا مراکز استان‌ها هستند و میزان آرا زنان در شهرهای دیگر بسیار پایین بوده است. نکته سوم فضای عمومی جامعه است که فضای رقابتی و پرهیجانی نیست و این طبعا به لایه‌های مختلف از جمله زنان اثر می‌گذارد و زنان انگیزه کمتری برای شرکت خواهند داشت.


    دخت‌ایران: زنان مدتی فعالیت خوبی در عرصه سیاسی داشتند و ظاهرا این ترس وجود نداشت مثلا در مجلس پنجم و ششم.
    بله. زیرا فضای جامعه فضای خوبی بود. در دوره بعد از سازندگی بودیم، دوره جامعه مدنی. فضایی مبتنی بر دموکراسی‌گستری، حقوق بشر و آزادی‌های مدنی. این فضای مثبت سبب‌ساز افزایش رغبت افراد شد. اما بعدها برخوردهای سنگین با فعالان و فضای جامعه و مسائل دیگری سبب شد بخشی از جامعه از جمله زنان نسبت به حضور بی‌تمایل باشند.


    دخت‌ایران: به عنوان سوال آخر، ارزیابی شما برای روند میزان مشارکت سیاسی زنان در جامعه چگونه است؟ آیا به افزایش مجدد تعداد نمایندگان زن در مجلس امیدوار هستید؟
    خانم‌ها زمانی مشارکت فعال دارند که میزان مشارکت مردم در هنگام انتخابات بالا باشد. اگر بتوانیم به مردم برای حضور بیشتر انگیزه دهیم، خودبه‌خود میزان حضور زنان بالاتر خواهد رفت. عامل دیگر اثرگذار اصلاح نگاه جامعه از طریق آموزش است و عامل سوم همت خود خانم‌ها هستند که بتوانند نگاه خود را تغییر دهند و نه تنها مسائل زنان که مسائل کل جامعه را ببیند و تاکید کنند تا علاوه بر رای زنان آرا مردان که قسمتی از جامعه هستند را بدست بیاورند تا شاهد حضور بیشتر زنان بر صندلی‌های سبز مجلس باشیم.

     


    8 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. محمی
        ۰۲ آذر ۹۱
        ۱۴:۲۶
     1.  
      دروود مصاحبه خوبی است. به حق گفته اند که نباید تفکیک جنسیتی کرد. آنچه مهم است دفاع از حق موکلین است.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. مریم
        ۰۲ آذر ۹۱
        ۱۴:۵۸
     1.  
      با تشکر.مصاحبه خوبی بود.به امید آنکه این مصاحبه و کارهای بعدی شما و دیگران بتواند نگاه جنسیتی موجود در جامعه ما را تغیر دهد.
      
     0
      
     0
     1.  
      اصلا مصاحبه خوبی نبود. وجود فراکسیون زنان تبعیضی بزرگ بر علیه مردان است و فمینیستی است. چطور می گویید مرد سالار است؟!!! فراکسیون زنان و صدها ان جی اوی زنان و مرکز زنان و خانواده ریاست جمهوری اصلا همین سایت را ببینید!!! چند سایت نظیر این برای مردان وجود دارد؟ چرا زنان مجلس اینقدر در حقوق خانواده و مدنی به حقوق مرد حمله می کنند و اینطور سونامی طلاق را به راه می اندازند! به امید اینکه روزی مجلس ما از این زنان پاک شود
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. رها
        ۲۰ آذر ۹۱
        ۲۳:۵۹
     1.  
      پاسخی به نظر میلاد
      اصلا مصاحبه خوبی نبود. وجود فراکسیون زنان تبعیضی بزرگ بر علیه مردان است و فمینیستی است. چطور می گویید مرد سالار است؟!!! فراکسیون زنان و صدها ان جی اوی زنان و مرکز زنان و خانواده ریاست جمهوری اصلا همین سایت را ببینید!!! چند سایت نظیر این برای مردان وجود دارد؟ چرا زنان مجلس اینقدر در حقوق خانواده و مدنی به حقوق مرد حمله می کنند و اینطور سونامی طلاق را به راه می اندازند! به امید اینکه روزی مجلس ما از این زنان پاک شود
      احساس می کنم جز تاسف برای شما نباید حر ف دیگه ای بزنم. اما از تمام حرفام به این بسنده می کنم که شما فراموش کردین ۹ نفر از ۲۸۸ نفر یعنی چی؟! حتی اسم اقلیت هم روی این تعداد نمیشه گذاشت!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. یسرا مرادی
        ۲۳ آذر ۹۱
        ۱۴:۱۹
     1.  
      پاسخی به نظر میلاد
      اصلا مصاحبه خوبی نبود. وجود فراکسیون زنان تبعیضی بزرگ بر علیه مردان است و فمینیستی است. چطور می گویید مرد سالار است؟!!! فراکسیون زنان و صدها ان جی اوی زنان و مرکز زنان و خانواده ریاست جمهوری اصلا همین سایت را ببینید!!! چند سایت نظیر این برای مردان وجود دارد؟ چرا زنان مجلس اینقدر در حقوق خانواده و مدنی به حقوق مرد حمله می کنند و اینطور سونامی طلاق را به راه می اندازند! به امید اینکه روزی مجلس ما از این زنان پاک شود
      سلام اقا میلاد خیلی دارید تند میرید. مصاحبه ما احساسی نیست بلکه نگاه مرد سالار جامعه است که نمیتونه این انتقاد کوچک نسبت به مردها رو بپذیرد ضمنا خود بنده معتقدم آقای دکتر باز ه کمی مردانه صحبت نمودند. اما بحث سایت و وجود مراکزی برای بیان حرف های زنان ضرورتی است که در جامعه ما خیلی کم بدان پرداخته میشود و ضمنا نه مانع قانونی و نه نگاه جامعه مانعی برای این کار برای شما نگذاشته است پس یک سایت مردانه بزنید.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. یسرا مرادی
        ۲۳ آذر ۹۱
        ۱۶:۴۳
     1.  
      پاسخی به نظر میلاد
      اصلا مصاحبه خوبی نبود. وجود فراکسیون زنان تبعیضی بزرگ بر علیه مردان است و فمینیستی است. چطور می گویید مرد سالار است؟!!! فراکسیون زنان و صدها ان جی اوی زنان و مرکز زنان و خانواده ریاست جمهوری اصلا همین سایت را ببینید!!! چند سایت نظیر این برای مردان وجود دارد؟ چرا زنان مجلس اینقدر در حقوق خانواده و مدنی به حقوق مرد حمله می کنند و اینطور سونامی طلاق را به راه می اندازند! به امید اینکه روزی مجلس ما از این زنان پاک شود
      سلام اقا میلاد خیلی دارید تند میرید. من ما احساسی نیست بلکه نگاه مرد سالار جامعه و شما است که نمیتونه یک انتقاد کوچک به وضع موجود رو قبول کند.بنده معتقدم صحبت های آقای دکتر هم از دیدی مردانه داره مطرح میشه. ما نیاز به جامعه ای داریم که زن و حق زن رو به عنوان نیمی از اجتماع بپزیرد. در مور وجود سایت هم نه قانون مانع مردهاست و نه عرف اجتماع پس مشکلی برای راه اندازی سایت های مردانه نیست. فراکسیون زنان اگر هم بخواهد در اقلیت کمرنگ و حتی بیرنگ زنان نمیتواند کاری از پیش ببرد.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. حسین جاهد
        ۲۹ آذر ۹۱
        ۱۱:۲۶
     1.  
      من موافقم زنان حضورداشته باشند
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ندا
        ۳۰ آذر ۹۱
        ۰۰:۲۷
     1.  
      پاسخی به نظر حسین جاهد
      من موافقم زنان حضورداشته باشند
      خیلی ممنون که شما موافقین. پس خوشحال باشیم که اجازمون صادر شد!
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷