1734
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. ندا سادات طبایی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1734
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    مصاحبه اختصاصی با خانم دکتر افتخاری


    دخت‌ایران: آیا حضور زن در عرصه قانونگذاری ضروری است؟
    قوانین در مجلس برای جامعه‌ای وضع می‌شود که نیمی از آن خانمها هستند. ظرافت‌های این قشر و نقش محوری آنها در خانواده حساسیت‌ها را در این راستا بیشتر می‌کند. خیلی از قوانین جنسیت‌شناس نیست و قوانین عام می‌باشد. البته حتی در موارد عام هم گاهی نیاز به وضع قونین خاص برای خانم‌هاست. اگر بخواهیم حالت توازن و واقع‌بین در جامعه داشته باشیم، باید هر دو جنس را در نظر بگیریم. مجلس که طرح مینیاتوری مملکت هست، باید شامل نمایندگان همه گروهها و اقشار و همه دیدگاهها، مذاهب و ادیان باشد. بنابراین عقل و منطق حکم می‌کند نمایندگان در مجلس حضور داشته باشند و حتی تعدادشان تعدادی باشد که کاملا معقول و قابل دفاع باشد، نه با این تعداد اندک که در حال حاضر هست!


    دخت‌ایران: برای افزایش سهم زنان در کرسی‌های مجلس چه اقداماتی قانونی یا فرهنگی باید صورت بگیرد؟
    ما بالاخص در مجلس هشتم تلاش بسیاری در این زمینه کردیم. ما تمایل نداریم مثل بعضی از کشورها برای تعداد نمایندگان خانم سهمیه قرار دهیم، زیرا این قوانین را اهانت به خانم‌ها می‌دانیم، مگر ما خانم‌های توانمند و لایق کم داریم! خانم‌هایی که در هر جایگاهی بودند، همه با تعهد و تخصص وارد عرصه شدند و خیلی هم موثر واقع شدند. به خصوص در شکست طاغوت که حضرت امام فرمودند خانمهای ما همدوش مردان و گاهی حتی جلوتر از آنها حرکت کردند. در راستای تلاشهای ما در جهت افزایش حضور زنان در مجلس، در این دوره ۱نفر به نمایندگان خانم اضافه شد. امیدواریم این رقم بالاتر برود و سهم قابل توجهی را تشکیل دهد. برای فرهنگ‌سازی این مهم نقش رسانه و سخنرانان قابل توجه می‌باشد.


    همانطور که حضرت آقا فرموده‌اند، خانمها باحفظ و اولویت به وظیفه همسری و مادری در عرصه اجتماعی هم حاضر شوند که بخشی از آن عرصه قانونگذاری می‌باشد. تلاش‌هایی که در راستای برطرف کردن موانع حضور خانم‌ها در اجتماع و حضور موثرتر آنها داشتیم اهمیت دادن به کار پاره‌وقت، دورکاری، مشاغل خانگی، مرخصی‌های زایمان، شیردهی و وضع قوانینی برای خانم‌هایی است که نگهداری معلولی را به عهده دارند.


    در خصوص کار نمایندگی که مشکلات خاص خود را دارد، به عنوان نمونه نمایندگان باید یک هفته در ماه در حوزه انتخابی خود باشند که این کار باعث دوری آنها از خانواده می‌شود. در این راستا تلاش کردیم موانع حضور در مجلس را کمتر کنیم.


    volume36_8.jpg دخت‌ایران: اگر قرار باشد ۳ تا از نخستین و مهترین مسائل و مشکلات زنان را در حال حاضر بیان کنید به کدام موارد اشاره می‌کنید؟
    اولا خود خانم‌ها باید یکدیگر را درک کنند و در راه حمایت از یکدیگر تلاش کنند. همچنین در اطلاع‌رسانی توانمندی‌ها و پتانسیل‌های خود در قالب تشکلها تلاش مضاعفی کنند. البته خیلی جاها نیاز به تشکیل تشکل هم نیست با خودباوری و رقابت سالم هم می‌توانند توانمندی‌های خود را نشان دهند. خانمها باید با ظرفیت‌های موجود در خود و جایگاهی که اسلام برای آنها در نظر گرفته آشنا شوند. باید بدانند اسلام چه جایگاهی برای آنها در نظر گرفته، چقدر به کرامت و شخصیت آنها اهمیت داده و از آنها حمایت کرده است و کارسنگین خارج از خانه و تامین نیاز اقتصادی خانواده را از دوش آنها برداشته، پشتوانه‌های مالی برای آنها فراهم کرده و همه به خاطر این است که اسلام کار لطیف و حساس تربیت را به آنها واگذار کرده است.


    دخت‌ایران: خانم‌ها چقدر برای تصویت قانون امکان و فرصت لابی و تاثیرگذاری روی دیگر نمایندگان بویژه آقایان را دارند؟
    مثلا در خصوص تصویب قوانین زنان با نگاه اسلامی و تصویب ماده ۲۳۰ برنامه پنجم و در برخی از بودجه‌های سالانه، خانم‌ها تاثیرگذار بودند. رای‌دهندگان در مورد قوانین زنان فقط خانم‌ها نیستند. به عنوان مثال در مجلس هشتم ۸ خانم باید رای حدود ۲۰۰ نماینده را برای تصویب می‌گرفتند. قطعا در زمینه مسائل زنان کار مضاعف بوده، اما در عرصه‌های دیگر هم فعال بوده‌اند. شرکت در فراکسیون‌های مختلف، تشکلها، اقدامات بیرون از مجلس که همگی در راستای فعالیت‌های مجلس می‌باشد.


    خانم‌های نماینده تلاش مضاعفی برای شناسایی، برنامه‌ریزی، تعامل با دستگاههای مختلف، انتقال نیازمندیهای جامعه زنان و نظارت بر اجرای قوانین مربوط به زنان را بر عهده دارند.


    دخت‌ایران: از لحاظ تشکیلات سازمانی آیا نیازی به تاسیس یک سازمان یا نهاد تخصصی زنان وجود دارد؟ مثل وزارت زنان.
    مرکز امور زنان به صورت مستقل مشغول به فعالیت است. این مرکز ارتباط مستقیم با شخص دوم نظام دارد  وعضوهیئت دولت می‌باشد. فعالیت و تلاش برای  سازماندهی بین دستگاههای مختلف از وظایف این مرکز است.


    دخت‌ایران: فراکسیون زنان در حال حاضر بیشتر روی چه مسائلی تمرکز دارد؟
    اولویت‌هایی در این زمینه داریم؛ نظرسنجی‌هایی هم از خانم‌های نماینده شده است. در این راستا نشست‌هایی هم با رییس مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برای شناسایی خلاهای موجود داشتیم.
    به عنوان نمونه به ماده۲۳۰ در برنامه پنجم توسعه اشاره کنم، در این ماده تقریبا همه آنچه مورد نیاز خانم‌هاست گنجانده شده است.دولت ملزم به اجرای آن شده است. اجرای این قوانین را با محوریت مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری پیگیری می‌کنیم.


    دخت‌ایران: چند درصد از این قوانین تاکنون اجرایی شده است؟
    ما گام به گام از اجرایی شدن قوانین گزارش می‌گیریم. در نهاد سیاسی شورای فرهنگی و اجتماعی زنان دو نماینده که بنده و خانم رهبر، از طرف رییس مجلس معرفی شده‌اند در جلسات هفتگی و نشست‌های ویژه آنها شرکت می‌کنیم.
    جلساتی با مرکز پژوهشهای مجلس که به عنوان بازوی پژوهشی و علمی نمایندگان هستند داشتیم. نشست‌هایی هم با مسوول بانوان وزارت ورزش و جوانان برای بهبود وضعیت ورزش بانوان داشته‌ایم. با ستاد دیه و سایر ارگانها نیز در حال تعامل بوده‌ایم تا بیشتر نیازها و خلاهای موجود را دریابیم و در خصوص رفع آن تلاش کنیم.


    دخت‌ایران:  سپاس از فرصتی که در اختیارمان قرار دادید.

     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷