5098
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. حانیه آریایی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۴)
      تعداد بازدید: 5098
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    اگر مهریه اموال غیرمنقول مانند خانه، زمین، باغ و... باشد سهل الوصول‌تر است.

    خلاهای قانونی مهریه بحثی است که این روزها در فراکسیون زنان مجلس در حال بررسی است، برای شناخت این خلاها و موانع اصلی که در وصول مهریه وجود دارند گفتگویی با مهدی لطفی‌نژاد، وکیل پایه یک دادگستری و مشاورحقوقی، که پرونده‌های بسیاری در این زمینه داشته، ترتیب داده‌ایم تا کمی از اوضاع و احوال دادگاه‌ها برایمان بگوید.

    دخت‌ایران: اینکه می‌‌گویند مهریه را چه کسی داده و چه کسی گرفته، درست است؟

    متاسفانه بر سر گرفتن این حق قانونی مشکلاتی وجود دارد.

     

    دخت‌ایران: آیا این دشواری‌ها به دلیل ضعف قانون است؟

    بله، در واقع خلأهای قانونی وصول مهریه از ناحیه زوجه، از ابتدا بوده و اخیرا بسیار بیشتر شده؛ مسأله آنجایی آغاز می‌شود که خانم و آقا بر سر امری توافق می‌کنند که ماهیتی نیست؛ مثلا تعداد نجومی سکه‌ها و یا تعیین مهریه‌های نامتعارف که واقعا قابل وصول نیست؛ چون نه زوج توان پرداخت آن را دارد و نه افراد همتای او، پس عامل اول خود زوجین هستند.

    مشکلی که پیش‌تر وجود داشت این بود که وقتی زوجه برای وصول مهریه اقدام می‌کرد، مالی که از همسرش معرفی می‌نمود ممکن بود به عنوان مستثنیات دین از سوی قاضی پذیرفته گردد. غیر از یک خانه و یک اتومبیل و ابزار کار زوج، که مستثنیات دین به حساب می‌آیند و به عنوان مهریه از مرد گرفته نمی‌شوند، اگر زن شماره حسابی از همسرش داشت و یا مال دیگری می‌توانست معرفی کند، به عنوان مهریه قابلیت اخذ داشت؛ البته آن هم مشکلات خاص خودش را دارد؛ مثلا بیشتر خانه‌ها با وام خریداری گشته و در رهن بانک هستند و نمی‌توان روی آن حساب کرد، همین‌طور زمین و ملکی که قولنامه‌ای معامله گشته باشد. ضمنا ممکن است زنی اصلا از شماره حساب بانکی و یا همه مال و اموال همسرش مطلع نباشد که بخواهد آن را معرفی کند، گاهی هم خانم نمی‌تواند اثبات کند که همسرش در خانه مثلا چند کیلو شمش طلا و سکه دارد. به هر حال مرد دادخواست اعسار (ناتوانی) از پرداخت یک جای مهریه ارائه می‌نمود و مهریه تقسیط می‌گشت. البته گاه میزان پرداختی ماهانه آنقدر کم تعیین می‌شود که خانم برای دریافت آن باید ۸۰ سال و یا مثلا صد سال دیگر هم عمر کند!

    از حدود سه ماه پیش شرایط بسیار دشوارتر و عملا دریافت مهریه غیرممکن شده است؛ ریاست محترم قوه قضائیه برای حل بحران افزایش ۵۰ برابری زندانیان مهریه نسبت به چند سال قبل، بخش‌نامه یا لایحه‌ای به دادگاه‌ها ابلاغ فرموده‌اند که طبق آن زوج برای عدم پرداخت یک جای مهریه، نفقه و اجرت‌المثل زندانی نمی‌شود؛ اما اگر درخواست اعسار (ناتوانی) از پرداخت یک جای مهریه بدهد و سپس اقساط را پرداخت ننماید قاضی می‌تواند حکم جلب برای او صادر نماید. البته دوباره می‌تواند از زندان درخواست اعسار مجدد داده و خواستار کاهش اقساط شود. گره کور اینجاست که مشاوران حقوقی به مردان توصیه می‌کنند درخواست اعسار  از پرداخت یک جای مهریه ندهند که کار به حکم جلب نرسد!

    volume37_34.jpg

    دخت‌ایران: اگر مرد دادخواست اعسار ندهد بالاخره تکلیف مهریه چه می‌شود؟

    هیچ، کاری نمی‌توانند انجام دهند، مردها می‌توانند با خیال راحت ده هزار سکه مهریه خانم نمایند چون قابلیت وصول ندارد. خانم باید از همسرش مال معرفی نماید.

     

    دخت‌ایران: این لایحه جدید اثر مثبتی هم داشته؟

    بله، تعداد زندانیان مهریه کاهش پیدا کرده است. پیش از این خانم‌ها از مهریه به عنوان اهرم فشار استفاده می‌کردند و طلاق می‌گرفتند، اما حالا باید بلاتکلیف بمانند.

     

    دخت‌ایران: اگر مرد به طور صوری اموالش را به دیگری منتقل کند آیا زن می‌تواند مهریه خود را باز هم از آن مال مطالبه کند؟

    اگر به قاضی اثبات شود که بیع واقعی نبوده؛ مثلا مالش را به نام اعضای خانواده‌اش کرده و یا به دیگری وکالت داده، مجازات کیفری معادل سه ماه و یک‌روز تا ۶ ماه حبس در پی خواهد داشت.

     

    دخت‌ایران: مرد می‌تواند از کشور خارج شود؟

    اگر زوجه از طریق دفاتر ثبت اسناد اقدام نماید می‌تواند همسرش را ممنوع‌الخروج کند، ولی از طریق دادگاه که غالبا از این طریق اقدام می‌نمایند چنین امکانی وجود ندارد.

    دخت‌ایران: یعنی اقدام از طریق ثبت مزایای بیشتری دارد؟

    خیر. هر کدام معایب و مزایایی دارند؛ مثلا در صورتی که زوجه از دفاتر ثبت اقدام نماید، هزینه ابطال تمبر پرداخت نمی‌‌کند و می‌توان زوج را ممنوع‌الخروج کرد، اما دستور جلب برای دریافت مهریه را نمی‌تواند بگیرد. البته با ابطال آن می‌توان دوباره از طریق دادگاه اقدام نمود.

     

    دخت‌ایران: آیا پلیس بین‌الملل برای یافتن مردی که مهریه را پرداخت نکرده و از کشور خارج شده همکاری می‌نماید؟

    خیر، اینترپل در مورد جرایمی مانند قتل، کلاهبرداری، سرقت و... همکاری می‌‌کند.

    دخت‌ایران: برای اجرای مجازات ترک انفاق (کیفری) چطور؟

    در مورد ترک انفاق کیفری هم غالبا همکاری نمی‌کنند، چون اینها جز مسایل خانوادگی هستند، اما خیانت در امانت و امثال آن را پیگیری می‌نمایند.

     

    دخت‌ایران: آیا راهی برای خانم‌ها وجود دارد که امکان سر باز زدن از پرداخت مهریه را از سوی همسرشان کاهش دهد؟

    اگر مهریه اموال غیرمنقول مانند خانه، زمین، باغ و... باشد سهل الوصول‌تر است، البته جوانی که در ابتدای راه است معمولا داریی چندانی ندارد، در شرایط ضمن عقد نیز می‌توان از زوج تعهد گرفت که در صورت تقاضای اجرائیه مهریه، ادعای عدم ملائت را از خود سلب نماید که البته این هم در تب و تاب شروع نه به ذهن افراد می‌رسد و نه هر کسی آن را می‌پذیرد.

     

    دخت‌ایران: به نظر شما بهتر نیست حالا که قانون دریافت مهریه قوتی ندارد، قانون طلاق هم بازنگری شود؟ زن می‌تواند در این باره شرطی بگذارد که ضمانت اجرایی داشته باشد؟

    البته چند شعبه انگشت‌شمار این بخش‌نامه را مقدم بر قانون ندانسته ‫و وصول مهریه را طبق روال گذشته ادامه داده و در صورت عدم دسترسی به محکوم‌علیه دستور جلب سیار به زوجه می‌دهند‬ ‫که البته خود زوجه باید محکوم‌علیه را یافته و به ضابطین قضایی معرفی نماید که این موضوع نیز مشکلات خاص خود را به همراه دارد‬‬، اما در پاسخ به سوال شما باید بگویم زن می‌تواند از مرد بخواهد وکالت بلاعزل طلاق با حق توکیل به غیر به او بدهد؛ اصطلاحا حق طلاق را از آن خود کند.

     

    دخت‌ایران: اگر زنی نخواهد با جلب نمودن همسرش او را وادار به پرداخت حق و حقوقش نماید، آیا راه دیگری وجود دارد؟

    فعلا خیر، راه اخلاقی‌تری برای این کار وجود ندارد.

     

    دخت‌ایران: با سپاس فراوان از همکاری صمیمانه شما.

     


    4 نظر | ارسال نظر

     1.  
      با سلام مهریه طبق قوانین جاری و شرع مقدس از حقوق زن هاست در قبال اظهار صداقت شوهرانشون ... ولی اینکه این اهرم چیزی باشه برای زندانی کردن و فشارهای جانبی ابدا حق نیست و کسی حق نداره به خاطر مهریه یه نفر دیگه رو از هستی ساقط کنه و یا زندانی کنه متاسفانه دادگاه های مابه شدت بهنفع خانم ها احکامی رو صادر میکنن و بدون توجه به بخشنامه اخیر که البته اصلاح هم شده اقدام به صدور حکم جلب میدن و زن ها در نهایت بی انصافی و البته به نظر من بی شرفی اقدام به جلب همسرانشون برای چیزی میکنن که حقشون میدونن این حق دونستن از جایی بلند میشه که اونها زندگی رو مادی و به ارزش سکه های مهریه شون میدونن متاسفم برای شما و کسایی که دارید بر طبلی میزنین و ناراحت پرداخت چیزی هستین که همه چیز زندگی رو این روزها تحت الشعاع خودش قرار داده زیاده گویی من رو ببخشید ولی زنی که مردش رو برای مهریه تحت فشار بذاره چه برسه به زندانی کردن بویی از انسانیت و شرف نبرده! اگه طلاق میخواد و نمیخواد زندگی کنه و بهانه درستی داره و نه توهم و خیال بگه تا مردش طلاقش بده و بره! وگر نه این جفاست به انسانیت و به شدت ابعاد منفی و مخربی برای ازدواج داره و دیگه مردان ما تن نمیدن به ازدواج و ارتباطاات ازاد و بدون قید رو ترجیح میدن
      
     0
      
     0
     1.  
      با سلام خدمت دوستان عزیز در ارتباط با زندگی مشترک و دوام این زندگی بهتراست جامعه ما با این واقعیت عقلانی روبرو بشن که وقتی پایه های یک زندگی مشترک لرزان بشه و از نظر احساسی و عاطفی زن و مرد هیچ علاقه ای به کنار هم بودن نداشته باشن، طلاق از همانجا شروع شده و پول ، سکه و مهریه نمی تونه این دو نفر رو کنار هم قرار بده و مهریه فقط اهرمی شده برای شعله ورتر کردن آتش خشم و برای بعضی هم کسب درامد! زندگی مشترک تا زمانی ارزش دارد که زن و مرد از هر حیث ، چه روحی و جسمی آرامش بخش باشند برای یکدیگر؛ و زمانی که این آرامش جای خودش رو به تلاطمها و طوفانهای ویرانگر داد به نظرم بهترین کار دوری موقت از هم و بدون تشنج هستش تا زمانی که همدیگر رو دوباره پیدا کنن.ولی متاسفانه در کشور ما این دوری وقتی اتفاق می افته دشمنیها شروع میشه و هر کسی سعی در ضربه زدن به دیگری هستش و کلا یادشون میره فلسفه ازدواج چی هستش! این وسط هم وقتی پای قانون که وسط میاد جنگ شعله ورتر میشه و حس جدایی و طلاق بیشتر میشه.
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام خدمت تمام مردان باغیرت و زنان باشرف . مهریه فقط برای پول دوستهاست.تاپول داری دورت میچرخند به محض اینکه خالی شد .... جمله قشنگی حضرت علی میگه : وای به روزیکه فروع جای اصول رابگیرد.همه اینها اصل را رها کردن وبه فرع چسبیدن.وجاییکه که بویی از خدانبرده باشند باید شاهد اعمال شیطانی باشی
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ۲۷ اردیبهشت ۹۵
        ۱۹:۵۸
     1.  
      سلام علیکم آن چه که هم اکنون در جامعه شاهد آن هستیم یک آنارشیسم همه جانبه است که همه ابعاد جامعه را در برگرفته و برخی مسئولین سعی دارند تا از نیمه یک جریان به اصلاح آن بپردازند که این هم یقیناً به نتیجه نخواهد رسید. قوانین تقلیدی از غرب پیوند زدن آن به شرع اسلام، عرف ایرانی بودن یک مثلث سه جانبه است که باید شیوه زندگی نوین ایرانی (برگرفته از امکانات روز دنیا ) را نیز بر آن افزود و سپس کلاه خویش را قاضی نمود که یک جوان باید چه کند؟ زن بگیرد؟ چگونه؟ کار نیست، درآمد نیست، پدر پولدار نیست، تحصیلات عالیه نیست، خانه نیست، ماشین نیست! حالا با هر بدبختی خود را به یک زندگی نیم بند، تمام قسط راضی می کند، سرو کله یک خانم پیدا می شود که خود را محق دریافت ۵۰۰، ۶۰۰...... سکه می داند و این هیچ ارتباطی به طلاق هم ندارد!!!!!! بخاطر دارم یک استاد دانشگاه انگلیسی در جواب سوالی که پرسیده شده بود چرا ازدواج نمی کنید؟ پاسخی درخور داده بود و آن اینکه یک انسان عاقل هیچگاه بخاطر یک لیوان شیر گاو نمی خرد!! به نظر می رسد برای زاد و ولد در ایران فقط باید چشم به حوزه ها دوخت. چرا که همه روحانیون الحمد الله شاغلند، مشکل مسکن ندارند و به نیت چهارده معصوم عهد بسته اند که ۱۴ بچه بیاورند. آن شاء اللّهَ
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷