2926
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. الناز مردی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۹)
      تعداد بازدید: 2926
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    مصاحبه اختصاصی دخت ایران با سرکار خانم مجتهدزاده

    جهت بررسی میزان اثرگذاری بسته‌های تشویقی بر امر فرزندآوری با دکتر «مریم مجتهدزاده» مشاور رئیس جمهور در امور بانوان و رئیس مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفتگویی انجام داده‌ایم.

     
    دخت ایران: با توجه به اینکه در چند دهه گذشته مردم به شعارهایی چون «فرزند کمتر، زندگی بهتر» تشویق می‌شدند، آیا ارائه شعارهایی در این باره مبنی بر افزایش جمعیت باعث به وجود آمدن مقاومت میان مردم نمی‌شود؟ آیا تنها تشویق‌های اقتصادی شرط لازم و کافی برای خانواده‌ها مبنی بر فرزندآوری است؟ 
     
    همه کشورهای دنیا در قبال فرزندآوری مشوق‌هایی دارند. افزایش جمعیت در واقع به پیشرفت‌ و بهبود وضعیت اقتصادی مردم و آبادانی بیشتر کشور کمک می‌کند، بنابراین هر دولتی برای دستیابی به این اهداف باید متحمل هزینه‌هایی شود. در واقع این‌‌ همان مشوق‌های دولت برای مردم است؛ البته این مشوق‌ها در جهت ایجاد امنیت به صورت تسهیلات و برخی نیز بصورت تشویقهای مالی به افراد واگذار می‌شود. دولت مردم را مجبور به فرزندآوری نکرده، بلکه آن‌ها را تشویق به این امر می‌کند. مردم در گذشته به وسیله دولت از افزایش جمعیت و فرزندآوری نهی می‌شدند، اما اکنون با توجه به سیاست‌های جدید دولت و به منظور ایجاد کشوری جوان و فعال دولت همراه با بسته‌های تشویقی مردم را با افزایش جمعیت تشویق می‌کند. در این میان بسته‌های تشویقی دولت بر اساس مناطق مختلف متفاوت است که در این خصوص یک مجمع جامع جمعیت (مرکزی که در نهاد ریاست جمهوری و زیر نظر رئیس جمهور) از طرف دولت تشکیل می‌شود که این مجمع راهبرد‌ها و برنامه‌ها را تعیین می‌کند.
     
    دخت ایران: برنامه‌های بلندمدت دولت برای افزایش جمعیت چیست؟
     
    دولت جهت ارتقای نرخ فرزندآوری و باروری در کشور یکسری مشوق‌هایی را در نظر گرفته است. البته که افراد نسبت به انتخاب آنها مختار خواهند بود. این بسته‌ها شامل مواردی از قبیل مسائل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و... است. مشوق فرهنگی وابسته به اصحاب رسانه است؛ به نحوی که ابتدا باید رسانه‌ها، صدا و سیما و وزارت ارشاد اسلامی برنامه‌هایی را نسبت به تغییر نگرش مردم در فرزندآوری در نظر داشته باشند. این بسته‌ها برای دختران محصل و یا دانشجویانی هم که می‌خواهند صاحب فرزند شوند، شامل مرخصی تحصیلی حداکثر ۴ ترم، کلاس‌های غیرحضوری و کاهش ۸ واحد از تعداد واحدهای درسی در هر ترم خواهد بود. این برنامه جز سیاست‌هایی بوده که از طرف شورای عالی انقلاب برای افزایش نرخ فرزندآوری در نظر گرفته شده است.
     
    در زمینه اقتصادی نیز در نظر گرفتن هدایا برای زوجین از جمله دستورالعمل‌های وزارت اقتصاد است. وزارت بهداشت نیز موظف شده اقلام ضروری معیشت خانواده‌های سطوح پایین جامعه از جمله خوار و بار، حبوبات، لبنیات و مواد پروتئینی تا سقف ۲۰۰ هزار تومان بر اساس محاسبات سال ۱۳۹۰ را تامین کند. برای حضور موفق مادران در عرصه‌های اجتماعی نیز توافقاتی صورت گرفته است تا هر مادر با هر سن و شغلی بتواند بازنشسته شود و به تعداد هر فرزند یک سال مرخصی به وی داده شود. همچنین می‌توانند بعضی از ساعات کاری خود را از دورکاری استفاده کند.
     
    دخت ایران: چه ضمانتی برای بازگشت مادران به شغل قبلی خود وجود دارد؟ 
     
    بر اساس تکلیفی که دستگاه‌ها برای کارفرمایان در نظر گرفته‌اند آنها موظفند شغل آسان‌تری را به زنان باردار اختصاص دهند و هیچگونه حق اخراج ندارند. زن در صورت تمایل می‌تواند بعد از زایمان به شغل سابق خود ادامه دهد. این افراد می‌توانند حتی به صورت نیمه‌وقت نیز ساعات کاری منعطفی داشته باشند. زنانی هم که دارای فرزند کوچک‌تر هستند، برای دورکاری در اولویت قرار دارند. میزان مرخصی زایمان برای زنان باردار از ۶ ماه به ۹ ماه و برای پدر نیز ۲ هفته در نظر گرفته شده است. البته این مرخصی‌های زایمان قابل ذخیره نیست. همچنین، به افرادی که ۳ فرزند دارند نیز ۱۰ میلیون تومان وام تعلق می‌گیرد.
    volume38_41.jpg
     
    دخت ایران: چه تضمینی برای اجرایی و موثر بودن این برنامه‌ها وجود دارد؟ 
     
    برای این موضوع در حوزه زنان یک برنامه جامعی را با زیرساخت‌ها و اسناد مصوب به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ نمودیم که طبق برنامه، حمایت از خانواده را در ستاد ملی زن و خانواده مصوب کرده‌ایم. در حقیقت کلیه برنامه جامع زنان در ۵ محور قابل اجراست که یکی از آن‌ها «نظام ساختاری و برنامه‌ریزی» است؛ در این نظام، اصلاح و ارتقا ساختار تشکیلاتی در سطح مدیریت نهادهای متولی خانواده به منظور انسجام و راهبری سیاست‌های معطوف خانواده در کشور خواهد بود. در نظام ساختاری و برنامه‌ریزی هدف، اصلاح و ارتقا ساختار تشکیلاتی در نهادهای متولی زنان و امور خانواده است که در دولت دهم و در حوزه زنان صورت گرفته است. دیگر برنامه‌های زنان و خانواده نیز با روال خود پیش می‌روند و این طور نیست که هر کسی یکسری برنامه‌هایی را در نظر بگیرد و خود در یک مقطع زمانی آن را انجام دهد. در حوزه نظارت در برنامه‌های زنان و امور خانواده، دکتر محمود احمدی‌نژاد، به عنوان رئیس ستاد، محمدرضا رحیمی، معاون اول ریاست جمهوری نایب رئیس و ۸ وزیر در آن عضویت دارند. همچنین نمایندگانی از قوه مقننه، مجریه و همچنین دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در آن حضور دارند که در حقیقت یک هماهنگی را در حوزه زنان ایجاد می‌کند که این همان تحولات ایجاد شده در حوزه ساختاری است. البته در این زمینه پیشنهاداتی نیز مانند گسترش فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد در تشکیل و تشویق خانواده و ساماندهی نظام ثبت ازدواج و طلاق به ویژه در نواحی محروم ارائه شده است.
     
    در حوزه زنان و خانواده چهارده سند تنظیم شده است که هر کدام از این اسناد یک برنامه ۵ ساله دارد که به صورت کمی انجام می‌پذیرد. در این حوزه برای هر دستگاهی یک کار مشخص تعریف شده است که هر کدام از این دستگاه‌ها برنامه‌هایی را برای پیشبرد این مشوق‌ها انجام می‌دهند.
     
    در بخش حقوقی نیز تنظیم و ارتقا نظام خانواده را مبتنی بر اصول اسلامی ایرانی قرار داده‌ایم که این راهبرد‌ها کلان بوده و سیاست‌های اجرایی و تنظیم آن‌ها بر نظام امور اجرایی خانواده مبتنی بر آموزه‌های اسلامی است. همچنین در جهت تکمیل قوانین مدنی با رویکرد تقویت نهاد خانواده؛ پیشگیری از انحلال اصلاح در قوانین کیفری را داشته‌ایم که و در این خصوص لایحه‌ای در ۸۱ ماده تحت عنوان تامین امنیت زنان در داخل خانواده را تنظیم کرده‌ایم.
     
    در برخورد با مسائل خانواده و همچنین پرونده‌های دعاوی خانوادگی الزام در اجرای بین زوجین متقاضیان طلاق از سوی دادگاه داریم که آموزش‌های خاص و مشاوره به شکل پایدار به مدت ۴ سال انجام داده‌ایم که در دولت نهم تقریبا منجر به این گردید که بسیاری از خانواده ها قبل از طلاق از آموزش و مشاوره استفاده کردند و در نتیجه از بین ۱۲ هزار پرونده ۳۸ درصد منجر به مصالحه شد.
    در بخش اقتصادی نیز بهبود وضعیت بخش اقتصادی و راهبرد کلان آن، بهبود وضعیت مالی و معیشتی خانواده، گسترش نظام تامین و رفاه اجتماعی، طراحی و نهادینه‌سازی فرهنگی، آموزشی، ترویجی و اجرایی نظام تامین اجتماعی با رویکرد تولید ملی و کار و سرمایه داخلی و همچنین بازنگری اصلاح برنامه‌های کلان اقتصادی با رویکرد تقدیر در تقویت بنیان خانواده، کنترل مصرف‌گرایی و تجمل‌گرایی بر اساس الگوی اقتصاد اسلامی طراحی شده است.
     
    دخت ایران: تا به حال اقداماتی هم صورت گرفته است؟
     
    طراحی نظام جامع اشتغال، فعالیت‌های اقتصادی خانواده و افزایش تسهیلات بانکی از جمله این اقدامات است. طبق صحبت‌هایی که با صندوق مهر امام رضا (ع) داشته‌ایم در سال گذشته حدود ۲۸ میلیارد تسهیلات در استان‌های کشور برای کار آفرینی و ایجاد اشتغال در مرکز جامع توانمندسازی زنان اختصاص یافته است. همچنین برای بحث اقتصادی زنان بنیاد توسعه کار آفرینی زنان در استان‌ها را ایجاد کرده‌ایم. در حال حاضر هم به دنبال بیمه زنان خانه‌دار هستیم تا بازنشستگی زنان خانه‌دار را در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح کنیم.
     
     
    دخت ایران: آیا دولت فعلی برنامه‌ای برای پیگیری اقدامات در دولت‌های بعد دارد؟
     
    در این خصوص ۱۴ سندی که برای ماده ۲۳۰ آماده کرده‌ایم جزء برنامه ۵ ساله حوزه زنان است و هیچ شخصی و دولتی نمی‌تواند آن را تغییر دهد، زیرا این برنامه به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و سال به سال مشخص شده است. در بحث اجتماعی کنترل و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی را مدنظر قرار داده‌ایم، زیرا آسیبهای اجتماعی تضعیف کننده نهاد خانواده است و بر اساس این آسیب‌ها پیامدهای ناشی از طلاق را نیز در پی خواهیم داشت. برای این موضوع توسعه و ارتقای خدمات کلینیک‌های تخصصی سلامت را دنبال کرده‌ایم و با وزارت بهداشت نیز جهت ایجاد کلینیک‌های سلامت هماهنگی لازم صورت گرفته است. همچنین طرح اورژانس اجتماعی نیز در هیئت دولت مصوب شده است؛ در صورتیکه افراد دچار مشکل شوند، قبل از مراجعه به دادگاه، اورژانس اجتماعی به آن‌ها کمک کند. این نیز از جمله اقدامات حقوقی کنترل و پیشگیری آسیبهای اجتماعی است.بحث فرهنگی؛ نیز تبلیغ و تنظیم نظام اخلاقی، تربیتی و فرهنگی خانواده‌ها مبتنی بر اصول و مبانی فرهنگ اسلامی و ایرانی است که برای بستر سازی اجرای منشور جامع خانواده ایرانی و بر اساس آموزه‌های دینی و نهادینه سازی سبک زندگی خانواده اسلامی است. همچنین حوزه زنان و خانواده ترویج الگو سازی مبانی اسلامی را در نظر دارد که برای آن‌ها برنامه‌های زیادی از قبیل عفاف و حجاب، ارتقا تبیین نهادینه سازی اصول و فرهنگ، ارتقا نظام تعلیم و تربیت با رویکرد تبلیغ ارزش‌های اسلامی ایرانی خانواده‌ها و ترویج الگو سازی مبانی و ارزشهای اسلامی از جمله این برنامه‌ها است. برای آموزش ارتقا فرهنگ عمومی ۲ برنامه علمی در سطح کشو در جهت آموزش خانواده‌ها و ویژه زنان خانه‌دار است. برنامه بعدی نیز طرح مسکن مهر زوجینی که در ۵ سال اول زندگی قرار دارند. همچنین با سازمان مدیریت کشور صحبت‌هایی مبنی بر آموزش خانواده‌ها به صورت ۳۲ ساعته را در نظر داریم. 
     
    دخت ایران: گام اول فرزندآوری تاهل جوانان است. برای این موضوع چه راهکارهایی را در نظر گرفته‌اید؟ 
     
    برای این موضوع نیز برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است تا بر این اساس آگاهی جوانان در زمینه ازدواج ساده، به هنگام و آگاهانه ارتقاء یابد. هر کدام از اینها برنامه مجزایی دارد و باید به جوانان آموزش داده شود. آموزش و پروش و دانشگاه نیز وظایفی در این خصوص دارند از جمله ایجاد رشته‌های جدید مرتبط با موضوع. همانطور که آیه صریح قرآنی می‌فرمایند: «هدف از ازدواج ایجاد آرامش، مودت و رحمت است.» که باید این آیه نیز برای جوانان تفهیم شود بر عهده دارند. 
     
    دخت ایران: آیا از تجارب سایر‌کشور‌ها در این خصوص الهام گرفته شده است؟ در صورت تایید این مطلب مغایرتی فرهنگی میان کشور‌ها وجود داشته یا خیر؟ 
     
    امروزه برای اجرای تمام پژوهش‌ها نگاهی به فعالیت کشورهای دیگر نیز داریم. اینکه آن‌ها چه برنامه‌هایی برای رسیدن به اهداف خود در نظر دارند، قوانین‌شان چگونه است و از چه مشوق‌هایی استفاده می‌کنند. هر چند احتمال مغایرت این برنامه‌ها با فرهنگ کشور ما وجود دارد، اما به هر حال می‌توان از تجارب آن‌ها برای موفقیت و موثر بودن این برنامه ۵ ساله استفاده کرد. 
     
     

    9 نظر | ارسال نظر

     1.  
      گزارش خوبی بود ولی باید دید که این طرح هایی که دکتر مجتهد زاده بهش اشاره کرده آیا شعار؟ آخه خیلی از طرح ها تو ایران هستند که نیمه تمام باقی موندن . ممنون از توجه شما به این موضوع .
      
     0
      
     0
     1.  
      گزارش خوبی بود ولی باید دید که این طرح هایی که دکتر مجتهد زاده بهش اشاره کرده آیا شعار؟ آخه خیلی از طرح ها تو ایران هستند که نیمه تمام باقی موندن . ممنون از توجه شما به این موضوع .
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. سارا
        ۰۳ بهمن ۹۱
        ۱۰:۲۴
     1.  
      مطالب بسیار عالی هستن. ولی شما عکاس ندارین اونجا آخه این چه عکس افتضاحیه خب؟ عکس کاملا دفورمست هرچی مطلب خوبه عکس خرابش کرده.
      
     0
      
     0
     1.  
      گزارش خوبی بود امیدورام عملی بشه . من خودمم شاغل هستم و دارای یک فرزند بعد از عمری می خواستن به من یه سمت بدن ولی ندادن بعدها مطلع شدم که آقایون در تصمیم گیریهاشون گفتن این خانم بچه داره نمی تونه با داشتن یه بچه از عهده کار بر بیاد . طرحان این موضوع آیا رسیدگی در ادارات دارند یا خیر . در ضمن چرا عکس خانم مجتهد زاده رو اینقدر بی کیفیت گذاشتین
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام. گزارش خوبی بود به من برای طراحی سوالاتم خیلی کمک کرد ولی احساس میکنم اقدامات صورت گرفته زیاد برای تشویق جوونا موثر نیست خود من با اینهمه گرونی بازم حاظر به ازدواج کردن نیستم چرا چون انقدر گرونی هست که کمر آدم زیر بار اینهمه مشکلات میشکنه بهتره بیان از ریشه درست کنن یه جا تو سوالاتتون هم به این موضوع اشاره کردین معلومه شما هم خودتون همه جوانب رو در نظر گرفتین ممنونم دخت ایران.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۶ بهمن ۹۱
        ۲۰:۵۸
     1.  
      ممنون از خبر خوبتون همچنین از خبرنگار این خبر هم تشکر می کنم دستشون درد نکنه
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۹ بهمن ۹۱
        ۲۱:۲۵
     1.  
      پاسخی به نظر سارا
      مطالب بسیار عالی هستن. ولی شما عکاس ندارین اونجا آخه این چه عکس افتضاحیه خب؟ عکس کاملا دفورمست هرچی مطلب خوبه عکس خرابش کرده.
      من عکس بی کیفیتی تو این مطلب نمی بینم شما از کجا میگی عکس خوب نیست با جای دیگه ای اشتباه گرفتی؟
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۹ بهمن ۹۱
        ۲۱:۲۸
     1.  
      پاسخی به نظر سارا
      مطالب بسیار عالی هستن. ولی شما عکاس ندارین اونجا آخه این چه عکس افتضاحیه خب؟ عکس کاملا دفورمست هرچی مطلب خوبه عکس خرابش کرده.
      درضمن کمترین امتیاز رو به این مطلب میدم
      
     0
      
     0
     1.  
      دولت همین الان هم قادر به حل مشکلات اقتصادی مردم نیست. با افزایش جمعیت، وضعیت مردم ایران از این هم بدتر می شود. امیدوارم مردم ایران خردمند باشند و فریب این برنامه ها رو نخورند.
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷