1804
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. الهام اعتمادی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۵)
      تعداد بازدید: 1804
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    شایعه فضای سینمای ایران را آلوده کرده‌است؛ رسانه‌ها به آن دامن نزنند.


    با توجه به موضوع این شماره دخت‌ایران که به بحث زن و سینما می‌پردازد، گفت‌وگویی با فردین صاحب‌الزمانی، فارغ‌التحصیل رشته کارگردانی، کارگردان، فیلمنامه‌نویس، تدوینگر، صداگذار و منتقد فیلم ایرانی‌ داشتیم. «چیزهایی هست که نمی‌دانی»،‌ «فصل سرد» و «کوراتت برای سه ساز» از آثار این کارگردانند. صاحب‌الزمانی همچنین تدوین و صداگذاری فیلم «پله آخر» را که هم‌اکنون در حال اکران است، بر عهده داشته است.

    دخت‌ایران: وضعیت اخلاق در سینمای ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟


    شخصا هیچ علاقه‌ای به پیگیری یا حتی شنیدن شایعات یا نقل قول‌هایی در این‌باره ندارم، به شما هم به عنوان رسانه پیشنهاد می‌کنم زیاد به این موضوعات نپردازید و عمده‌اش نکنید. در ایران علاقه به سینما و بازیگران مانند تمام کشورهای دنیا امری معمول است، مردم به آنها، زندگی و فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند، علاقه‌مندند و این حرفه و هنر را دنبال می‌کنند. مساله اخلاق یا آن گونه که شما در این سوال‌ها به آن می‌خواهید بپردازید در همه طیف‌های جامعه و همه حرفه‌ها و رفتارهای اجتماعی‌شان وجود دارد، اما متاسفانه رسانه‌ها با نگاهی منفی و جهت‌دار به هنر به ویژه سینما می‌پردازند و با دامن زدن به شایعات و پچ‌پچ‌ها می‌خواهند به فروش یا جلب توجه بیشتر برسند. گاهی هم که با دیدگاه‌های افرادی روبه‌رو می‌شوید که سینما را پر از مسایل ضداخلاقی می‌دانند نهایتا، می‌شود یک گوشه‌ای در یک خط فقط، خبر را رساند برای ثبت در تاریخ که مثلا فلان آدم درباره همکاران خودش فلان حرف پرت را در سال ۱۳۹۱ زده است وگرنه این آدم‌ها و نظرات‌شان اصلا اهمیتی ندارند و نباید به آنها بها داد.


    دخت‌ایران: به نظر می‌رسد برای بررسی موضوع اخلاق یا بی‌اخلاقی در سینما، نیاز است ابتدا تعریفی از بی‌اخلاقی داشته باشیم، شما چه تعریفی از این مساله دارید؟


    من اصلا نمی‌خواهم این عبارت «بی‌بندوباری در سینما» یا «بی‌اخلاقی در سینما» را بررسی کنیم یا به آن بپردازیم. حرف من این است که خود این موضوع، موضوعی انحرافی است و هر گونه دامن زدن به آن غیراخلاقی است. چون برای برقراری گفت‌وگو، نخست لازم است بر سر تعریفی از موضوع مورد بحث به تفاهم برسیم که معتقدم کسی در اینجا چنین کاری نمی‌کند. مثلا نیروی انتظامی تعریفی دارد که ممکن است با تعریفی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از آن ارائه می‌دهد کاملا متفاوت باشد، یا اقشار و طبقات مختلف مردم یا حتی هر آدمی با آن یکی در همان طیف. این مثال به‌طور واضح نشان می‌دهد که تعریف بی‌اخلاقی، براساس دانش، تربیت، پس‌زمینه اجتماعی و... افراد مختلف می‌تواند کاملا متفاوت و بعضا متضاد باشد. در واقع معادل دانستن واژه بی‌اخلاقی با عبارت بی‌بندوباری هم با این ترتیب اشتباه از کار در می‌‌آید. عمل غیراخلاقی در همه اقشار ممکن است یا حتما وجود داشته باشد، به ویژه هر جا پای پول و قدرت در میان باشد، راه برای ورود فساد به آن حیطه باز خواهد شد. متاسفانه عده‌ای سودجو هم در این میانه برای کسب درآمد، به این موارد دامن می‌زنند و باعث می‌شوند تا دیدگاه عموم نسبت به سینما منفی و گاه ضدسینما و بازیگرانی بشود که مردم تا این حد به آنها علاقه دارند.


    دخت‌ایران: پس شما معتقدید بی‌اخلاقی منجر به بی‌بندوباری در سینمای ایران وجود ندارد؟


    من می‌گویم اصلا برایم مهم نیست که بنابر قول شما «بی‌بندوباری» هست یا نه، مگر برای من مهم است که مثلا در جامعه پزشکان هست یا نه؟ یا در جامعه آهنگران؟ به علاوه همان طور که قبلا هم گفتم، تعریف مشترکی از این عبارت وجود ندارد، عجالتا بین من و شما هم تعریف مشخصی در دست نیست.

     

    volume40_15.jpg


    دخت‌ایران: وضعیت زنان را به‌ویژه در این معادله چگونه ارزیابی می‌کنید؟


    وضعیت زنان در سینمای هر کشور و منطقه‌ای وابسته به جامعه و فرهنگ آن‌جا قابل بررسی است. در هر جامعه‌ای از ایران گرفته تا غرب و در طبقات متفاوت اجتماعی بنابه تعریف‌های مرسوم آن طبقه، عرف و اخلاق تعریف می‌شود. مثلا در همین تهران فعلی خودمان ممکن است کسی بی‌اخلاقی و بی‌بندوباری برای زنی در همسایگی خود را تنها در نوع حجاب او بداند.


    دخت‌ایران: اخلاق در صنعت سینمای ایران و دیگر کشورها را چطور ارزیابی می‌کنید؟ آیا جوامع دیگر ‌نگاهشان به سینما به‌دور از بی‌اخلاقی است؟


    خوشبختانه باید بگویم جامعه ما به‌دلیل ماخوذ به حیا بودن و نوع فرهنگش، بسیاری مسایل مانند آن‌چه در غرب می‌بینیم، وجود ندارد یا دست کم امیدواریم به آن وسعت و شدت نداشته باشد. مطبوعات در ایران رقابت خاصی با هم ندارند به شکل حادش و این باعث می‌شود تا بسیاری رفتارهای غیراخلاقی از سوی خبرنگاران یا بهتر بگویم خبرسازان دیده نشود. در دیگر کشورها هر آن‌چه از دستشان بربیاید انجام می‌دهند تا فروش مجله یا کلیک خوردن یک سایت را بالا ببرند. در سال‌های اخیر در ایران هم سایت‌های غیرمجاز و غیراخلاقی بسیاری مانند قارچ سر برآورده‌اند که خبرهایی منتشر می‌کنند که هیچ منبع یا ماخذی ندارد و کسی هم نیست که جلوی آنها را بگیرد. بسیاری بازیگران، تلاش می‌کنند تا به دور از حاشیه‌ها، تنها به فعالیت در حرفه خود مشغول باشند، اما دائم در معرض حملاتی هستند که بدتر از همه از سوی بعضی از افراد داخل خود جامعه سینمایی به آنها می‌شود.


    از اینکه وقتتان را در اختیار دخت ایران قرار دادید سپاسگزاریم.     


    5 نظر | ارسال نظر

     1.  
      انتظار من به عنوان یک خواننده این بود که مصاحبه کننده سئوال های جدی تری بپرسد. آقای صاحب الزمانی به سئوال پاسخ نداده است. رسما صورت مسئله را پاک کرده است.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. مینو
        ۰۶ فروردین ۹۲
        ۱۴:۳۸
     1.  
      تفکرات آقای صاحب‌الزمانی چقدر بامزه است! ایشون تاثیرپذیری جامعه از آهنگران و بازیگران رو یکی میدونن و میگن الگوی پذیری افراد از این دو قشر به یک اندازه و یک جوره!!!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. سینا
        ۰۷ فروردین ۹۲
        ۱۵:۲۳
     1.  
      متاسفم که ایشون فرق تاثیرپذیری بازیگران و با مشاغل دیگه نمی دونن یا نمی خوان بدونن!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. زهره
        ۱۶ فروردین ۹۲
        ۲۰:۵۱
     1.  
      عجب! بگذریم از نظرات عجیب و غریب آقای صاحب الزمانی. شاید ایشون نشریه یا مصاحبه کننده رو در حد جواب دا دن نمیدیدن. برای من این بیشتر عجیبه که چرا شما این مصاحبه رو گذاشتید؟ خواستید بگید نگاه غالب دست اندر کاران سینما اینه؟
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. کوثر
        ۲۶ فروردین ۹۲
        ۰۲:۰۴
     1.  
      سلام حداقل با یک کارگردان اخلاق مدار در چنین موضوعی مصاحبه می کردید، نه یک کارگردانی که تا جایی که می تواند رابطه ای بسبار صمیمی از یک دوستی دختر با پسر را نشان می دهد. «چیزهایی هست که نمی دانی»، آنقدر صحنه های اخلاقی فاسد داشت که حال آدم را بد می کرد... تنهت چیزی که باعث شد بمانم تا اخر فیلم، این بود که دوبازیگری که در روبروی هم بازی می کردند، حقیقتا زن و شوهرند. وگرنه نشان دادن چنین صحنه هایی خارج از مفهوم حیا قرار می گیرد.
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷