1588
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. راحیل آجودانی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1588
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    گفتگو با فاطمه بداغی، معاون حقوقی ریاست جمهوری


    موضوع این شماره مجله اینترنتی دخت ایران، که به بحث زنان و انتخابات می‌پردازد؛ ما را بر آن داشت تا با خانم فاطمه بداغی، معاون حقوقی ریاست جمهوری، درباره زنان و نقش آنان در انتخابات ریاست جمهوری گفتگویی داشته باشیم که در ادامه می‌خوانید.

    دخت‌ایران: آیا با حضور زنان به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری موافقید؟


    به اعتقاد بنده، جامعه و فرهنگ ما این موضوع را خیلی نمی‌پذیرد، چون جامعه ایران و حتی زنان آن باور ندارند که زنان بتوانند کشور را مدیریت کنند. البته توان انجام امور اجرایی واقعاً در زنان کمتر از مردان است و این موضوع در همه جای جهان وجود دارد و می‌بینیم به جز چند کشور محدود، کمتر اتفاق افتاده که زنی رئیس جمهور یک کشور شود.


    دخت‌ایران: مهم‌ترین مطالبات حوزه زنان و خانواده از دولت آینده چه می‌باشد؟


    به نظر مهمترین مسئله در حال حاضر رسیدگی به امور زنان بی‌سرپرست و همین طور زنان خانه‌دار است. درصدی از زنان کشور مخارج خانواده را برعهده گرفته‌اند و این موضوع باعث شده فشار زیادی را که شاید خارج از تحمل آنان باشد، بر ایشان وارد بیاید. البته اقدامات خوبی هم صورت گرفته که بخشی از آن نیز در لایحه حمایت از خانواده آمده است، ولی باید حمایت‌های بیشتری از این افراد صورت بگیرد. زنان خانه‌د‌ار که بخش اعظمی از جامعه زنان را تشکیل می‌دهند، باید بیش از پیش مورد حمایت قرار بگیرند که کمترین آن اجرای کامل طرح بیمه‌شدن این افراد است، علی‌رغم مباحث مطرح شده در این زمینه، بازهم اقدام عملی کافی صورت گرفته نشده است.


    دخت ایران: آیا انتصاب زنان در سمت‎های عالی رتبه مانند وزیر یا معاون رئیس جمهور و به طور کلی عضو کابینه ضرورت دارد؟


    فکر می‌کنم حضور زنان به عنوان وزیر نکته مثبتی است. البته همیشه در انتصاب‌ها و انتخاب‌ها باید به این مقوله مهم و کلیدی توجه کرد، فردی که به عنوان وزیر یا رئیس یک سازمان انتخاب می‌شود، بیش و پیش از اینکه به زن یا مرد بودن آن دقت شود، باید به مدیر بودن و صلاحیت وی اهمیت داده شود؛ اگر شرایط مساوی بود فکر می‌کنم زن‌ها قابلیت این را دارند که تصمیمات مدبرانه اتخاذ کنند. به اعتقاد من زن‌ها با پیروزی انقلاب اسلامی ظرفیت‌های‌شان گسترده‌تر شده است و این موضوع را زمانی می‌توان بهتر درک کرد که امام خمینی (ره) همراه هیئت ایرانی عازم به مسکو، یک زن را فرستاد تا ضمن اینکه پیامی باشد برای جهان، نشان دهد انقلاب اسلامی آمده است تا ظرفیت زنان در امور اجتماعی را شکوفا کند.


    دخت‌ایران: به نظر شما سیر تحول و جایگاه کنونی مرکز امور زنان و خانواده چگونه است؟ آیا از نفوذ و قدرت لازم برخوردار است؟


    حقیقتاً این کار سختی است که مقوله زنان تنها به یک نهاد با امکانات محدود واگذار شود و انتظار داشته باشیم که مسائل مربوط به زنان مرتفع شود. به نظر من باید یک هم‌افزایی میان این نهاد و دیگر مراکز و همین طور خود دولت و مجلس صورت بگیرد تا بتوان مشکلات مربوط به زنان را برطرف کرد.


    دخت‌ایران: عملکرد دولت فعلی در حوزه زنان چطور بوده است؟


    مطمئنا در دولت‌های نهم و دهم نسبت به زنان دیدگاه بهتری وجود داشت و انتخاب وزیر زن برای اولین بار را می‌توان قله آن دانست و به اعتقاد من یکی از نکات مثبت دولت همین نگاه ویژه به زنان است و فکر می‌کنم نکته منفی در این زمینه در دولت وجود ندارد.


    دخت‌ایران:  آیا از برنامه حوزه زنان کاندیداهای ریاست جمهوری اطلاع دارید؟


    هنوز شرایط کاندیداها مشخص نیست و تائید صلاحیت‌ها روشن نیست. به همین جهت هنوز کاندیداها درباره برنامه‌های کلان خود حرفی نزده‌اند. بنابراین زود است انتظار اظهارنظری از کاندیداها داشته باشیم.


    دخت‌ایران: گفتمان‌سازی در حوزه زنان از مهمترین ضرورت‌ها در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و مبحث تمدن‌سازی است. این رسالت بر دوش کیست؟ دولت یازدهم چه نقشی می‌تواند ایفا نماید؟


    بی‌شک گفتمان‌سازی مقوله‌ای نیست که فقط یک نهاد بتواند آن را اجرایی کند. برای گفتمان‌سازی سیاست کلی باید مشخص شود و بعد از آن همه زنان و نهادهای مرتبط در راستای آن سیاست کلی فعالیت کنند و دولت یازدهم نیز در همین راستا باید عمل کند.
     

     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷