1971
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. راحیل آجودانی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۲)
      تعداد بازدید: 1971
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    زهره بهروزی، درباره نقش زنان در عرصه سیاسی کشور می‌گوید


    به بهانه انتخابات ریاست جمهوری به سراغ خانم زهره بهروزی، از اعضای جامعه زینب رفتیم و درخصوص نقش زنان در این اتفاق مهم از وی سوالاتی پرسیدیم.

    دخت‌ایران: آیا حضور زنان به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری، ضرورت دارد؟


    به اعتقاد بنده نیازی برای حضور زنان در انتخابات به عنوان کاندیدا نیست، زیرا اولا مدیریت کشور کار بسیار سختی است و مردها نیز توانایی آن را ندارند و افراد کمی هستند که بتوانند کشور را اداره کنند، ثانیا اینکه کار سختی همچون کارهای اجرایی کشور، با روحیه لطیف یک زن سازگار نیست و حتی بنده اعتقاد دارم حضور زنان در پست‌های وزارت هم به نفع خودشان نیست و شاهد بودیم که شرایط تنها وزیر زن نیز به گونه‌ای شد که این موضوع اثبات گردید. در کل می‌توانم بگویم زن‌ها بهتر است در مراکز فکری و اندیشه‌ای حضور یابند تا کارهای طاقت‌فرسایی همچون ریاست جمهوری.


    دخت‌ایران: مهم‌ترین مطالبات حوزه زنان و خانواده از کاندیدای ریاست جمهوری چه می‌باشد؟


    در حقیقت باید گفت بسیاری از این مطالبات با دیگر آحاد جامعه مشترک است و این طور نیست که بگوییم زن‌ها مطالبات ویژه‌ای دارند، اما به طور خلاصه عرض می‌کنم چند کار ویژه وجود دارد که باید هرچه زودتر به آنها رسیدگی شود؛ از جمله بیمه‌شدن زنان خانه‌دار، اگرچه چند سالی است که این موضوع مطرح است اما هرگز عملی نشده است. این مسئله از این جهت مهم تلقی می‌شود که از کارهای خارج از خانه زنان خانه‌دار جلوگیری خواهد شد و زنان ما ترجیح می‌دهند در خانه به امور خانه و مدیریت آن بپردازند، به ویژه اینکه زنان امروز، رهبران آینده‌اند و این موضوع اهمیت تمرکز زنان بر تربیت فرزندان صالح که با دوری از اشتغال صورت می‌گیرد را بیشتر نشان می‌دهد.


    دخت‌ایران: راه‌حل ممانعت از شعارزدگی و استفاده ابزاری کاندیداها از مسائل زنان در تبلیغات انتخاباتی چیست؟


    این موضوع متاسفانه در چند انتخابات اخیر و به ویژه انتخابات ریاست جمهوری قبلی باب شده است. اینکه برخی کاندیداها با همسرانشان در میتینگ‌ها و سخنرانی‌های انتخاباتی‌ حضور می‌یابند، نه تنها نشان‌دهنده روشنفکری نیست، بلکه نشان‌دهنده استفاده ابزاری از همسران کاندیداهاست که برای جلب رای این کار را می‌کنند. به نظر من این یک اقدامی پوپولیستی و توهین به زنان است.

     

    volume42_3.jpg

    دخت‌ایران: آیا از طرح‌ها و برنامه‌های حوزه زنان کاندیداهای ریاست جمهوری اطلاعی دارید؟


    البته هنوز زود است که در این مورد صحبتی بشود و به دلیل شرایط کشور، تمرکز کاندیداها بیشتر بر موضوع وضعیت اقتصادی است و به همین دلیل هنوز کاندیدایی در این مورد اظهارنظری نکرده است.


    دخت‌ایران: نقاط ضعف و قوت عملکرد دولت فعلی در حوزه زنان چطور بوده است؟


    در این مورد باید بگویم که نقطه ضعف دولت در این بود که موضوعی را باب کرد که نباید صورت می‌گرفت و متاسفانه بسیاری از بزرگان رنجیده شدند و آن اینکه یک خانم را به عنوان وزیر انتخاب کردند. البته شخص آقای رئیس جمهور نسبت به زنان دید خوبی دارند و همیشه به این موضوع اشاره کرده‌اند که نقش زنان در جامعه کنونی بی‌بدیل است. یکی از نکات خوب دیگر دولت لایحه حمایت از خانواده بود که نیاز به بررسی دارد.


    دخت‌ایران: کدامیک از شعارهای انتخاباتی دولت نهم و دهم اجرایی شد؟


    اگر منظورتان در حوزه زنان است، باید بگویم بسیاری از حمایت‌هایی که وعده داده شده بود تحقق یافت و انصافاً این موضوع باید گفته شود ولی هنوز موضوعاتی مانند لایحه حمایت از خانواده به بررسی بیشتری نیاز دارد؛ علی‌رغم اینکه در کل این لایحه طرح مناسبی است.


    دخت‌ایران: سیر تحول و جایگاه کنونی مرکز امور زنان و خانواده چگونه است؟ آیا از نفوذ و قدرت لازم برخوردار است؟


    باید به این نکته اشاره کنم که با وجود یک مرکز نباید انتظار تغییرات بزرگی را داشت، زیرا مرکز امور زنان بودجه محدود دارد و تصمیمات آنها نیز در سطح وسیعی عملیاتی نمی‌شود و به همین دلیل نباید انتظار معجزه داشت، اما به هر حال آنها نیز تلاش خودشان را می‌کنند و فکر می‌کنم براساس توانشان عملکرد قابل دفاعی داشتند.


    دخت‌ایران: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر اولویت داشتن بحث زنان در نظام جمهوری اسلامی، مهمترین سرفصل‌های امور زنان و خانواده برای پیگیری در دولت یازدهم چیست؟


    به نظرم مهمترین آنها رسیدگی به امور زنان خانه‌دار است. زیرا این موضوع که زن مجبور شود کار کند، موضوع خوشایندی نیست و باید طوری عمل شود که زنان در خانه به فعالیت بپردازند و اگر ما طوری برنامه‌ریزی و عمل کنیم که زنان ما به خانه‌داری و امور منزل تشویق شوند، جامعه سالمتری خواهیم داشت.

     


    2 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. ۱۰ خرداد ۹۲
        ۱۶:۰۷
     1.  
      اگه این خانم در منزل بمونن و به امورات منزلشون برسن جامعه سالم تر نیست؟؟؟؟؟!! چرا کسی این خانم رو به انجام امورات منرلش تشویق نمی کنه؟
      
     0
      
     0
     1.  
      ادم تاسف می خوره از این مدل زنها !!! نقطه ضعف دولت : استفاده از وزیر زن در کابینه
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷