2681
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. حانیه آریایی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۵)
      تعداد بازدید: 2681
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    گفتگویی با مهدی لطفی‌نژاد، وکیل پایه یک دادگستری، راجع به ضمانت اجرایی شروط ضمن عقد

     

    دخت ایران - شروط ضمن عقد دو دسته‌اند؛ برخی در عقدنامه‌ها به صورت چاپ شده و آماده وجود دارند و برخی را خود افراد به صورت توافقی اضافه می‌کنند. راجع به ضمانت اجرایی شروط ضمن عقد، گفتگویی با مهدی لطفی‌نژاد، وکیل پایه یک دادگستری، داشتیم که خلاصه آن را می‌خوانید:

     

    دخت ایران: آیا همه شروط درج شده در عقدنامه از ضمانت اجرایی برخوردارند؟

    شروط چاپ شده عقد نامه غالبا ضمانت اجرایی دارند، اما مسئله آن است که بشود آنها را اثبات کرد یا خیر. بعضی نیز مبهم و ضعیف طراحی گردیده‌اند.

     

    دخت ایران: فرمودید غالبا، یعنی بعضی ضمانت اجرا ندارد؟ ممکن است بفرمایید کدامیک ضعیف و کدام غیر قابل اثبات است؟

    شروط مندرج در عقدنامه که به واسطه تحقق آنها زن می‌تواند طلاق بگیرد،  ۱۲ مورد است؛ به عنوان مثال، استنکاف شوهر از دادن نفقه زن به مدت شش ماه. در بسیاری از طلاقهای یک‌طرفه از طرف زوجه، از این بند استفاده می‌شود. البته شرط پرداخت نفقه تمکین زن بعد از ایجاد رابطه زناشویی خاص است.

     

    دخت ایران: در صورتی که مرد پول کافی در اختیار همسرش قرار ندهد، زن می‌تواند از این بند استفاده نماید؟

    خیر، نفقه شامل خوراک، پوشاک و مسکن است و  تا زمانی که زن در منزل مرد زندگی می‌کند بنا بر آن است که نفقه دریافت می‌کند.

     

    دخت ایران: و اگر منزل مشترک را ترک کند به دلیل عدم تمکین، نفقه بر او تعلق نمی‌گیرد؟ آیا این دور باطل به وجود نمی‌آورد؟ معمولا اگر زن بخواهد طلاق بگیرد، منزل مشترک را ترک می‌کند.

    بله؛ متاسفانه دور باطلی در این رابطه هست، اگر زن در خانه نباشد، مشمول نفقه نیست و اگر در خانه باشد، بنا به آن است که راضی است و نفقه دریافت می‌نماید. اما معمولا وقتی زن منزل را ترک می‌کند، مرد درخواست تمکین می‌دهد و این درخواست توسط دادگاه بررسی می‌شود. اگر مرد شرایط  مناسبی برای همسرش اعم از مسکن و اثاث منزل نتواند تهیه نماید، طوریکه در شان زن باشد، دادخواست تمکینش رد خواهد شد. البته باید نفقه نیز پرداخت کند که معمولا بین ماهی ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان تعیین می‌گردد. از آنجا که معمولا در زمان بروز اختلاف مرد از پرداخت ماهیانه این مبلغ سرباز می‌زند، پس از ۶ ماه از تاریخ صدور اجرائیه و عدم پرداخت، زن می‌تواند درخواست طلاق نماید.

     

    دخت ایران: یعنی در صورت بروز اختلاف زن می‌تواند جهزیه‌اش را از منزل خارج کند و مرد باید اثاث زندگی تهیه نماید؟

    بله. البته بهتر است بردن جهزیه با رعایت مراحل قانونی همراه باشد.

     

    دخت‌ایران: دیگر در چه موارد زن می‌تواند درخواست طلاق بدهد؟

    مورد بعدی سوء رفتار و یا سوء معاشرت زوج به حدی است که ادامه زندگی را برای زوجه غیرقابل تحمل نماید. دادگاه برای اثبات سوء رفتار زوج نیاز به دلایل محکمه پسند و شهادت شهود دارد. ممکن است زن حتی به پزشکی قانونی مراجعه کرده و مدارکی از ضرب و جرح همسرش داشته باشد، اما تا زمانی که اثبات نشده این ضرب و جرح از طرف همسر بوده و منتهی به صدور رای قطعی نگردد، ارزش قانونی ندارد. معمولا به دلیل طولانی شدن پروسه قانونی، شکایات خانمها نیمه‌کاره مانده و به صدور رای منتهی نمی‌شود. برخی نیز تا پای شهادت و استشهاد محلی به میان می‌آید خواستار مختومه شدن پرونده می‌شوند که آبرویشان بین همسایه‌ها حفظ شود. اگر هم به هر صورت شکایت به صدور رای قطعی منتهی شود، ممکن است دادگاه بدوی و تجدیدنظر با توجه به رای صادره و دیه تعیین شده رای طلاق صادر کند، اما دیوان عالی کشور تشخیص بدهد این جراحات و کبودی‌ها در حدی نیست که موجب عسر و حرج بوده و ادامه زندگی را برای زوجه غیر ممکن سازد. بنابراین بعد از حدود یک سال و اندی کشاکش قانونی خانم نمی‌تواند طلاق بگیرد. البته فحاشی هم جز سوء رفتار است که با شهادت شهود و یا اگر از طریق پیامک توهین‌آمیز باشد، قابل بررسی است.

     

    دخت ایران: اگر مردی همسرش را شکنجه روحی بدهد، طوری که کسی هم صدایی نشنود، و یا او را در مضیقه بگذارد زن نمی‌تواند بنا به این حکم درخواست طلاق نماید؟

    خیر، باید با همسرش توافق کند مثلا مهریه‌اش را ببخشد و یا مالی به همسرش پرداخت نماید که او را طلاق دهد.

     

    دخت ایران: سایر موارد مندرج در عقدنامه کدامند؟

    - ابتلاء زوج به امراض صعب‌العلاج به نحوی که دوام زناشویی برای زوجه مخاطره آمیز باشد.

    - جنون زوج در مواردی که فسخ نکاح شرعا ممکن نباشد.

    - عدم رعایت دستور دادگاه در مورد منع اشتغال زوج به شغلی که طبق نظر دادگاه صالح منافی مصالح خانواده و حیثیت زوجه باشد.

    - محکومیت شوهر به حکم قطعی به مجازات پنج سال حبس یا بیشتر، و یا به جزای نقدی که بر اثر ناتوانی در پرداخت به پنج سال بازداشت منجر شود. یا به حبس و جزای نقدی که مجموعا منتهی به پنج سال بازداشت یا بیشتر شود و حکم در حال اجرا باشد.

    - ابتلا زوج به هرگونه اعتیاد مضری که به تشخیص دادگاه به اساس  زندگی خانواده خلل وارد کرده و ادامه زندگی را برای زوجه دشوار سازد.

    - زوج زوج زندگی خانوادگی را بدون عذر موجه ترک کند.‌‌تشخیص ترک زندگی خانوادگی و تشخیص عذر موجه با دادگاه است و یا شش ماه متوالی بدون عذر موجه از نظر دادگاه غیبت نماید.

    - محکومیت قطعی زوج در اثرارتکاب جرم و انجام هر گونه مجازات اعم از حد وتعزیر در اثرارتکاب جرمی که مغایر با حیثیت خانوادگی وشئون زوجه باشد .تشخیص اینکه مجازات مغایر با حیثیت وشئون خانوادگی  است با توجه به وضع و موقعیت زوجه و عرف وموازین دیگر با دادگاه است.

    - در صورتیکه پس از گذشت پنج سال زوجه از شوهر خود به جهت عقیم بودن و یا عوارض جسمی دیگر زوج صاحب فرزند نشود.

    - در صورتیکه زوج مفقودالاثر شود وظرف شش ماه پس از مراجعه زوجه به دادگاه پیدا نشود.

    - زوج همسر دیگری بدون رضایت زوجه اختیار کند یا به تشخیص دادگاه نسبت به همسران خود اجرای عدالت ننماید.

    این موارد معمولا قابل اثبات هستند.

     

    دخت ایران: ممکن است درباره قانون‌هایی که فرمودید ضعیف تعبیه شده‌اند هم توضیح بدهید.

    در عقدنامه‌ها نوشته شده اگر مرد خواهان طلاق باشد باید نیمی از دارایی خود را که بعد از ازدواج با زن به دست آورده به همسرش پرداخت نماید. اما معمولا موقع ثبت ازدواج دارایی مرد معلوم نیست، و جایی ثبت نگردیده و ممکن است مردی ادعا کند، پولی از کسی طلب داشته و بعد از چند سال به آن رسیده. پس این قانون بسیار ضعیف تعبیه شده. ضمنا برای استفاده از این بند شرایطی هم وجود دارد:

    - درخواست طلاق از طرف زوج باشد.

    - طلاق مستند به تخلف زن از وظایف همسری یا سوءرفتار و اخلاق زوجه نباشد.

    - اجرای شرط مالی توسط زن در خواست شود.

    - عدم‌ استفاده زوجه از اجرت‌المثل یا نحله.

    مثلا اگر زن تحت فشار منزل را ترک نماید و درخواست تمکین مرد به هر دلیلی مورد قبول واقع شود، زن از وظیفه تمکین سرباززده و مشمول این بند نخواهد بود.

     

    دخت ایران: اگر شرایط مندرج در عقدنامه این همه اگر و اما دارند پس شرایطی که بعدا ملحق می‌شوند باید اوضاع بدتری داشته باشند، اینطور نیست؟

    خیر؛ به هر حال برای اثبات قانونی شروط باید از راه آن وارد شد و گاهی برخی دشوار به نظر می‌‌رسد، اما شروطی که معمولا در ضمن عقد اضافه می‌شود ۶ مورد و یا بیشتر است: ادامه تحصیل، اشتغال، تعیین مسکن، وکالت زوجه در صدور جواز خروج از کشور، تقسیم اموال موجود بین زن و شوهر بعد از جدایی، وکالت مطلق زوجه در طلاق و حضانت فرزندان پس از تولد.

     

    دخت ایران: کدامیک از اینها صرفا جهت دلخوشی نگاشته می‌شود؟

    شرط حضانت از این گونه است، چون تا زمانی که فرزندی به دنیا نیامده صحبت از ولایت یا حضانت او بی‌معنی است. شرط تصنیف هم گنگ و مبهم بودن خود را به دلیل عدم تعیین اولیه دارایی‌ها درپی دارد.

     

    دخت ایران: بعضی دفتردارها از نوشتن حق طلاق و اجاز خروج از کشور هم سرباز می‌زنند و دلیل آنها این است که ثبت دو سند در یک سند ارزش قانونی ندارد و زوجین باید به دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه نمایند نه دفتر ازدواج و طلاق.

    وکالت طلاق را می‌توان در دفتر ازدواج هم ثبت کرد، اما باید به طور کامل و بلاعزل باشد و مثلا قید شود بدون حضور زوج زن بتواند خود را از قید زوجیت رها نماید. حق خروج از کشور نیز باید مورد تایید اداره گذرنامه باشد.

     

    دخت‌ایران: حرف آخر؟

    توصیه می‌کنم دختران و پسران جوان در تصمیم‌گیری شتاب نکرده و از طرف مقابل فرشته خوبیها در ذهنشان ترسیم نکنند، اگر کمی برای انتخاب درست وقت و انرژی بیشتری صرف نموده و برای کسب مهارتهای همسری در طول زندگی مشترک تلاش نمایند، با کمی گذشت و توکل بر خداوند، احتمال گرفتار شدن در کش و قوسهای طاقت فرسای قانونی  بسیار ضعیف خواهد شد.

     

    از همکاری شما با دخت ایران سپاسگزارم.

     

     


    5 نظر | ارسال نظر

     1.  
      مطمئن باشید وضع قوانین و مقررات باعث تحکیم بنیان خانواده نمی شود بلکه برای آن باید کار فرهنگی کرد و قبل از ازدواج دوره های آموزشی پیش از ازدواج گذاشت و دو طرف را آگاه کرد ازدواج بر مبانی صمیمیت و درک متقابل استوار می شود آیا شما می توانید صمیمیت را با زور قانون ایجاد کنید؟- اما شک نکنید که با فرهنگ سازی و آموزش نحوه برخود با طرف مقابل می توان صمیمیت را ایجاد کرد
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. حانیه
        ۰۴ تیر ۹۲
        ۰۲:۲۶
     1.  
      پاسخی به نظر مجتبی
      مطمئن باشید وضع قوانین و مقررات باعث تحکیم بنیان خانواده نمی شود بلکه برای آن باید کار فرهنگی کرد و قبل از ازدواج دوره های آموزشی پیش از ازدواج گذاشت و دو طرف را آگاه کرد ازدواج بر مبانی صمیمیت و درک متقابل استوار می شود آیا شما می توانید صمیمیت را با زور قانون ایجاد کنید؟- اما شک نکنید که با فرهنگ سازی و آموزش نحوه برخود با طرف مقابل می توان صمیمیت را ایجاد کرد
      با تشکر از شما دوست عزیز؛ البته هیچ کجای این مطلب هم نیامده که نباید کار فرهنگی انجام بشه و قوانین به تنهایی موجب تحکیم بنیان خانواده است! اما هدف این گفتگو بررسی شروط و قوانین بوده و در آخر هم به گذشت و کسب مهارتهای همسری اشاره شده.
      
     0
      
     0
     1.  
      پاسخی به نظر مجتبی
      مطمئن باشید وضع قوانین و مقررات باعث تحکیم بنیان خانواده نمی شود بلکه برای آن باید کار فرهنگی کرد و قبل از ازدواج دوره های آموزشی پیش از ازدواج گذاشت و دو طرف را آگاه کرد ازدواج بر مبانی صمیمیت و درک متقابل استوار می شود آیا شما می توانید صمیمیت را با زور قانون ایجاد کنید؟- اما شک نکنید که با فرهنگ سازی و آموزش نحوه برخود با طرف مقابل می توان صمیمیت را ایجاد کرد
      بله، فقط فرهنگ سازی لازمه. به نظر من مسائل مالی زن در خانواده واقعا در حقوق ما جدی گرفته نشده و قوانین ناکارامد هستند. پس چه بهتر با اموزش بتوان جلوی مشکلات بعدی را گرفت.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. naser
        ۲۸ تیر ۹۲
        ۱۷:۵۹
     1.  
      سلام سایت خوبی دارید ارزوی موفقیت برای جامعه خواهران که همیشه تاج سر هستند دارم
      
     0
      
     0
     1.  
      قوانین در حقوق باعث تحکیم نیستند و بنا به شرایط خاص و مردم وضع و بصورت قانون در می آیند-مطلب فوق تقریبا کامل و آگاه ساز هست
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷