2453
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. الهام عدیمی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۱)
      تعداد بازدید: 2453
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    گفتگو با محمود شهابی، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، پژوهشگر حوزه جوانان، مطالعات زنان، مطالعات فرهنگی

     

    دخت ایران - «چرا لاغر باشیم؟» سوالی که معمولا به ذهن خیلی‌ها خطور می‌کند، اما به جای یافتن پاسخ، تنها دست به عمل می‌زنند و خود را لاغر می‌کنند؛ با انواع ورزش‌ها، قرص، وسایل لاغری و... اما آیا این لاغری القایی غلط از سوی جامعه است؟ این سوال و سوال‌های دیگر را در گفت‌وگو با محمود شهابی، عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی، پژوهشگر حوزه جوانان، مطالعات زنان، مطالعات فرهنگی و ارتباطات و نویسنده کتاب «صنعت فرهنگ ظاهرآرایی و زیباسازی بدن در ایران» مطرح کردیم و او به آن‌ها پاسخ داده است.

     

    دخت‌ایران: چرا خانم‌ها دوست دارند لاغر باشند؟

    اصولا زیبایی و هنجار زیبایی در تاریخ، پیوسته در حال تغییر و تحول بوده است. به لحاظ نشانه‌شناسی بدن و آن چه به بدن متعلق و در ارتباط است، همچنین دستکاری و مداخله‌هایی که در آن صورت می‌گیرد، تحت تاثیر ارزش‌های جامعه هستند. به طور مثال چاق بودن در دوره‌ای نشان از تمکن مالی و تعلق به طبقه اجتماعی بالا داشت. پس از آن که «تورستین بوند وبلن» جامعه‌شناس و اقتصاددان در آمریکا کتاب «نظریه طبقه مرفه» را منتشر کرد، تغییراتی در جامعه ایجاد شد. امروزه در تحول فرهنگی که رخ داده، لاغر بودن نشانه کنترل فرد بر خویشتن است و مدلول‌هایی ضمنی به لحاظ جامعه‌شناسی و معناهایی چون زیرک بودن، تیز بودن، مدرن بودن را در ذهن اطرافیان تداعی می‌کند. در عصر جهانی شدن این مدلول نیز جهانی شده و قیافه باربی، شکل مطرح در فرهنگ‌های امروزی در دنیاست و به عنوان استاندارد و نشان زیبایی شناخته شده است در حالیکه در گذشته کاملا برعکس بوده و چاق بودن نمادی برای تفاخر به شمار می‌رفت.

     

    دخت‌ایران: این روند لاغر بودن ادامه خواهد داشت و مثلا روزی چاق بودن دوباره مد نمی‌شود؟

    در این که فشن‌ها و مدها بعد از چند دهه برمی‌گردد، شکی نیست، همان‌طور که برخی مدهای دهه ۶۰ و ۷۰ برگشته‌اند. مدها نیز ممکن است برگردند، اما فعلا روند به این سمت است که روز به روز لاغر شدن چه از طریق فیتنس و قرص و بقیه چیزها نشان از متعادل بودن و تحت کنترل بودن بدن از سوی افراد به شمار می‌رود، چراکه چاقی دلالت‌های خاص متفاوتی پیدا کرده است.

     

    دخت‌ایران: چه اتفاقی می‌افتد که افراد به لاغر کردن رو می‌آورند؟

    مدها تنها شامل لباس و معماری و اتومبیل نیست، بلکه زیبایی ظاهری را هم دربرمی‌گیرد. داشتن ویژگی‌هایی از فلان آدم معروف و آن را ترکیب کردن اتفاقی است که برای افراد می‌افتد. این تفکر که بدن چیزی است که می‌توان آن را تخریب کرد و دوباره ساخت، هم از لحاظ پزشکی و مهندسی امروزه قابل اجراست و بدن محل ابراز و تثبیت سبک‌ها شده و این امر چه برای اهداف فایده‌انگارانه و چه در بعضی جوامع برای اهداف سیاسی استفاده می‌شود.

    تغییر نظام ارزشی در یک جامعه باعث می‌شود که در یک زمان، ساده‌زیستی مطرح باشد و کمتر کسی متوجه بدن باشد؛ زیبایی ابعاد معنوی داشته باشد، عرفانی باشد، نخبه‌شناس باشد، اما در جوامعی متریالیستی و ماده‌گرا کالبد مطرح می‌شود. در عصر پست‌مدرن بدن مقدس می‌شود و به جای ذهن و روح مرکزیت پیدا می‌کند و رشته‌های آکادمیک بسیاری مرتبط با آن نیز در دنیا شکل می‌گیرد. از سوی دیگر فرهنگ عامه‌پسند و به طور مشخص ماهواره و شبکه‌های اینترنتی تاثیر بسیاری بر انگاره‌های آدم‌ها دارند.

     

    volume45-18.jpg

    دخت‌ایران: آیا لاغر شدن نیاز فرد به تایید شدن از سوی دیگران به ویژه تایید از طرف جنس مخالف را نشان می‌دهد؟

    در این باره امکان تفکیک نیست. عاملیت را این جور باید تعریف کرد که خانم‌ها محتاج دیگران و نگاه تاییدآمیز آنها نیستند، احساس اعتماد به نفس می‌کنند و با خود اجتماعی بیرون می‌آیند. درهر حال مگر چیزی در خلأ شکل می‌گیرد و هنجار می‌شود؟ خانم‌ها خودشان را زیبا می‌کنند، خودشان را به شکل غالب روز درمی‌آورند تا مورد تمسخر نباشند و نیاز به تایید اجتماعی وجود دارد. این تایید چه از نظر خانم‌ها و چه از نظر مردها احساس می‌شود. اما معنایش این نیست که خودابژگی می‌کنند. لزوما این نیست که آدم‌ها رضایت بدهند که موضوع لذت و خوشایند دیگران باشند. در هر حال افراد هم مسایل روانی و روانشناختی دارند و آن تعریف اجتماعی که جوامع‌پسند است خیلی موضوعیت ندارد، بلکه این مساله خود به خود اتفاق می‌افتد که ممکن است طیف کوچکی باشد که بگویند نیاز به تایید دیگران ندارند.

     

    دخت‌ایران: شما می‌گویید این روند توجه به لاغری در جامعه ادامه پیدا می‌کند، در ایران چطور؟ آینده ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

    این مساله یک هنجار زودگذر نیست. این روند، روندی است که ادامه خواهد یافت و به این زودی منسوخ نخواهد شد، چه مطالعه آن و چه موضوعیت مساله. چیزی که به‌عنوان صنعت بدن و صنایع وابسته به آن وجود دارد در عرصه‌های مختلف مانند ورزش، رسانه و دیگر عرصه‌ها نیز مطرح شده است. در کشورهای دیگر از این طریق اقتصاد بدن را سامان می‌دهند. یکی از آنها بحث جراحی‌هایی است که در ایران، تایلند و کشورهای دیگر انجام می‌شود و می‌بینید که تا چه اندازه نیز پولساز است. در واقع مساله‌هایی مانند مد و لاغری به هیچ وجه به عنوان هنجار زودگذر به شمار نمی‌روند و بدن در مرکز توجه خود افراد، سیاست‌گذاران فرهنگی و آکادمیست‌هاست، به ویژه که در عصر پست مدرن بدن نقش مرکزی و محوری را بر عهده دارد.

     

    دخت‌ایران: سیاست‌گذاری فرهنگی در ایران درباره مساله‌هایی مانند لاغر شدن افراد یا به طور کلی مد به چه صورت است؟ آیا هر نوع مداخله‌ای در این مسایل با موفقیت همراه است؟

    این امر رها نشده و در شورای عالی انقلاب فرهنگی به آن و مسایل مرتبط با آن توجه شده و سیاست‌گذاری نیز می‌شود. برخوردهای مداخله‌گرانه در جامعه با پاسخ منفی همراه است و بدن به دلیل اینکه به بازتولید هژمونی مشغول است کسی آن را رها نخواهد کرد.

     

    دخت‌ایران: و در آخر به نظر شما چه باید کرد؟

    تمامی آن چه به صنایع ظاهرآرایی مربوط است باید در حوزه خصوصی افراد مطرح شود و به همین دلیل در جامعه ما تناقض وجود دارد. همه آن چه برای صنایع بدن استفاده می‌شود برای حوزه خصوصی آماده شده و هنگامی که به حوزه جامعه و عمومی راه پیدا کند، مساله بازدارندگی برای آن مطرح می‌شود.

     

     


    1 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. مهناز
        ۰۲ شهریور ۹۲
        ۰۸:۵۵
     1.  
      بعضی از خانومها به هر قیمتی می خوان لاغر بشن و آقایون هم متاسفانه برخیشون به شدت درگیربدن سازی و گنده کردن هیکلشونن
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷