1876
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. فهیمه حسن‌میری
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1876
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    گفتگو با گیتی فرشفایی، تهیه‌کننده برنامه‌های کودکی چون «النگ و دولنگ» در دهه‌ ۷۰ و «گنجشکک اشی‌مشی» در دهه‌ ۶۰ و...

     

    دخت‌ایران - گیتی فرشفایی تهیه‌کننده برنامه کودک موفق «النگ و دولنگ» است که دهه‌ ۷۰ از تلویزیون پخش می‌شد. «گنجشکک اشی‌مشی» اولین برنامه او بود که دهه‌ ۶۰ به روی آنتن رفت و پس از آن در طول بیش از ۳۰ سال برنامه‌های بسیار دیگری را برای کودکان ساخت، از جمله «فکر کن، بازی کن»، «پرپرک» و «تقتق»

    او این اواخر هم قرار بود برنامه «گل گندم» ویژه گروه سنی خردسالان را بسازد، اما می‌گوید به دلیل اصرار برای استفاده از اسپانسر در برنامه از این کار منصرف شده و حالا برنامه‌ای برای بزرگسالان را در دست تهیه دارد. با توجه به سوابق طولانی این تهیه‌کننده باتجربه دخت‌ایران بر آن شد تا طی گفتگویی نظر ایشان را درباره برنامه‌هایی که این روزها از شبکه‌های مختلف برای کودکان ساخته می‌شود جویا شود.

     

    دخت‌ایران: خانم فرشفایی، شما از سال‌ها پیش فعالیت در زمینه برنامه‌سازی برای کودکان را شروع کردید. به نظرتان در طول سال‌های گذشته برنامه‌هایی که برای کودکان تولید می‌شود چه روندی را طی کرده است؟
    به نظر من هر چقدر که پیش رفته‌ایم، ضعف برنامه‌ کودکان بیشتر شده است. ما در سال‌های گذشته ساده‌تر کار می‌کردیم و این طور نبود که دکورهای گران‌قیمت داشته باشیم، اما الان با وجود اینکه این همه برای برنامه‌ها خرج می‌کنند می‌بینید که برنامه‌ها روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

    دخت‌ایران: شما برنامه‌هایی که در حال حاضر ساخته می‌شود را پیگیری می‌کنید؟
    بله گاهی آنها را می‌بینم و به نظرم می‌رسد که فقط به رنگ و لعاب آنها توجه شده و از لحاظ محتوا هیچ حرفی ندارند که برای بچه‌ها مفید باشد. به نظر من در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ با اینکه امکانات کمی وجود داشت، اما برنامه‌های به مراتب بهتری ساخته می‌شد و همه چیز سر جای خودش بود و معلوم بود قرار است چه چیزی به بچه‌ها آموزش داده شود و در همان راستا حرکت می‌‌شد.

    دخت‌ایران: به نظرتان نقص‌های فعلی ناشی از چیست؟
    فکر می‌کنم بخشی از آن به این دلیل باشد که افراد متخصص در هر حوزه کار نمی‌کنند و کمتر کسی در زمینه تجربیات و توانایی‌ها و تحصیلات خودش کار می‌کند. علاوه بر آن، سفارش‌هایی که به سازندگان برنامه‌ها می‌شود کار را خیلی مشکل می‌کند. زمانی که من به عنوان تهیه‌کننده کار می‌کردم می‌توانستم تمام عوامل را خودم انتخاب کنم و بهترین‌ها را برای هر کاری انتخاب می‌کردم، اما رفته رفته طوری شد که همه چیز سفارشی شد و حتی برای یک برنامه به خود من یک نورپرداز را تحمیل کردند که باعث ضرر و زیان‌های زیادی شد. تا زمانی که رابطه در برنامه‌سازی جایی داشته باشد نمی‌توان منتظر برنامه‌های مفید و جذاب و آموزشی بود.

    دخت‌ایران: بسیاری از کارشناسان نسبت به تبلیغ‌هایی هم که وسط برنامه‌ انجام می‌شود انتقاد دارند.
    دقیقا همین طور است. اسپانسر گرفتن در شبکه‌ها هم خیلی به برنامه‌ها ضربه زده است. یک زمانی آنها به دنبال این بودند که در برنامه‌ها جا داشته باشند و حالا برنامه‌ها هستند که هر طور شده می‌خواهند اسپانسر بگیرند حتی اگر به قیمت این باشد که بخش زیادی از برنامه را که سهم بچه‌هاست به تبلیغ محصول آن اسپانسر اختصاص دهند. الان توجه به بچه‌ها به صفر رسیده و بچه‌ها مسئله آخر هستند و برای آنها برنامه ساخته نمی‌شود، بلکه برای تبلیغات است که ساخته می‌شود.

     

    volume46-17.jpgدخت‌ایران: در بین برنامه‌های فعلی کدام را برای بچه‌ها مناسب‌تر می‌دانید؟
    الان واقعا نمی‌توان بین برنامه‌ها تمایزی قائل شد، چراکه تمام برنامه‌ها طوری شده که یک عده بچه را می‌آورند می‌نشانند روی صندلی و دست بزنند بدون این که کار دیگری انجام دهند و در روند برنامه دخیل باشند. زمانی هم که ما برنامه می‌ساختیم از حضور بچه‌ها استفاده می‌کردیم، ولی این طور نبود که تمام مدت بخواهند در برنامه حضور داشته باشند و خسته شوند، بلکه در قسمتی از برنامه مثلا به عنوان مسابقه حضور داشتند مثلا در برنامه پرپرک به این صورت بود؛ اما الان هر شبکه‌ای را که نگاه کنید یکسری برنامه مشابه است که حرفی هم برای زدن ندارند و بچه‌ها را جذب نمی‌کنند.

    دخت‌ایران: و این جذب نشدن بچه‌ها به برنامه‌های کودک تلویزیون چه تبعاتی می‌تواند داشته باشد؟
    تبعات زیادی مانند دیدن برنامه‌های بزرگسالان به طوری که می‌بینیم جمله‌هایی از سریال‌های مربوط به بزرگسالان از دهان بچه‌ها شنیده می‌شود و از آن بدتر گرایش به دیدن برنامه‌های ماهواره‌ای که کاملا با فرهنگ ما متغایر است.

    دخت‌ایران: با توجه به سابقه کاری که در این زمینه دارید به عقیده شما یک برنامه خوب هم از لحاظ محتوا و هم از لحاظ جذابیت چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟
    از نظر محتوا باید تهیه‌کننده، کارگردان و نویسنده اشراف زیادی بر موضوعات مربوط به کودکان داشته باشند و توسط کارشناسان نظارت قوی صورت بگیرد نه اینکه هر کسی نویسنده شده باشد و هیچکس هم نباشد روی کار او نظارت کند. از نظر اجرایی هم باید تنوع در برنامه وجود داشته باشد و شامل آیتم‌های متعددی باشد نه این که از اول تا آخر یکنواخت باشد. بچه‌ها برنامه‌هایی را می‌پسندند که ریتم تند اما آیتم‌های کوتاه داشته باشد، ضمن اینکه شامل موضوعات روز باشد و بچه‌ها احساس نکنند خودشان دانش بیشتری دارند و نیازی نیست به حرف‌های مجری گوش بدهند. ضمنا که مجری در کنار ستاره بودن باید الگوی مناسبی برای بچه‌ها باشد و ستاره بودن مجری کافی نیست، بلکه صحیح حرف زدن و رفتار مناسب مجری هم برای الگو گرفتن بچه‌ها بسیار مهم است.

    دخت ایران: و راهکاری برای بهتر شدن برنامه‌ها؟
    استفاده از افرادی که در این زمینه تجربه دارند. همانطور که می‌بینید الان کلاه‌قرمزی با اینکه برنامه‌ای از گذشته بوده، اما توانسته خودش را به روز کند و با متن جدید باز هم جای خودش را در بین بچه‌ها باز کند و این هم به خاطر تجاربی است که سازندگان این برنامه دارند. یا اینکه به عنوان مثال مطمئنم مدرسه موش‌های جدید خانم برومند موفق خواهد بود. منظور من این نیست که از نیروهای تازه‌نفس استفاده نشود، بلکه به نظرم باید تلفیقی از نیروهای باتجربه و متخصص و افراد جدید وجود داشته باشد تا برنامه‌های جذابتری ساخته شود.

    دخت‌ایران: ممنون از فرصتی که در اختیار دخت‌ایران قراردادید.
    از شما هم ممنون.

     

     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷