2497
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. یسرا مرادی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۵)
      تعداد بازدید: 2497
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    گفتگو با مسئول یک خیریه تهیه جهیزیه

     

    دخت ایران - «قصد ازدواج ندارم» گفتن این جمله تعبیرهای گوناگونی دارد. گاهی پشت این جمله به ظاهر ساده هزاران حرف نهفته است. یکی از این حکایت‌ها مشکلات اقتصادی خانوادهها در تهیه جهیزیه است؛ موضوعی که می‌تواند بر سن ازدواج دختر و یا حتی بر ازدواج آنان تاثیر بگذارد.

     

    در جامعه ما هستند افرادی که حرف‌های ناگفته این دختران و خانواده‌هایشان را می‌شنوند و با کمک به خیریه‌های تامین جهیزیه، به این دختران در ساختن و شروع زندگی نو کمک می‌کنند. به سراغ یکی از این خیریه‌‌ها می‌رویم تا از شرایط و مراحل اهدای جهیزیه از سوی آنها مطلع شویم.

     

    خیریه فیروزنیا از سال ۷۹ توسط خانم شفیقه فیروزنیا فعالیت رسمی خود را با مجوز ناجا و با هدف برطرف کردن مشکلات زنان سرپرست خانواده، اهدای جهیزیه به جوانان واجد شرایط، مساعدت در تحصیل و کمک هزینه مسکن مددجویان آغاز می‌کند. این خیریه با تحت پوشش قرار دادن ۱۵۰ خانم سرپرست خانواده این خانم‌ها و فرزندان آنها را پوشش می‌دهد. با آنکه فعالیت خیریه صرفا در ضمینه جهیزیه نیست، اما سوالات ما در این بخش متمرکز شده است.

    خیریه فیروزنیا اولویت اهداء جهیزیه را به مددجویان خیریه خود می‌دهد، اما به درخواست‌هایی هم که از طرف واجدین شرایطی که از بیرون مراجعه می‌کنند نیز رسیدگی می‌کند. خیریه تاکنون با تامین جهیزه توانسته ۳۷۵ زوج را راهی زندگی مشترک کند.

     

    خیریه‌ها سازمان‌های مردم‌نهادی هستند که بودجه خود را از طرف مردم تامین می‌کنند و خیریه فیروزنیا نیز از این قانون مستثنا نیست. عمده‌ترین منابع مالی خیریه از طریق عواید کنسرت‌ها و برنامه‌های هنری و... تامین می‌شود. یکی دیگر از درآمد‌های بنیاد برگزاری مراسم مذهبی به مناسبت‌های گوناگون، بازارچه‌های خیریه، گل گشت‌های ماهیانه، برپایی نگارخانه‌ها، تابلوهای تبریک و تسلیت که به خیرین این امکان را می‌دهد که در مقابل هزینه تاج گل از روش جایگزین بنیاد استفاده و در ضمن آن کمکی به خانواده‌های تحت پوشش باشد و در آخر حق عضویتی است که نیکوکاران به بنیاد پرداخت می‌کنند.

     

    دخت‌ایران: اولویت دریافت جهیزیه در خیریه شما با چه افرادی است؟

    اولویت با نوعروسانی است که پدر خود را از دست داده‌اند و در مرحله بعد نوعروسانی که پدر توانایی تامین جهیزیه را ندارد.

     

    دخت‌ایران: بنیاد چه اقلامی را به عنوان جهیزیه در نظر گرفته است؟

    جهیزیه شامل یخچال، اجاق گاز، فرش، سرویس چینی، تفلون، قاشق و چنگال، رختخواب است، البته بعضا پیش می‌آید که لوازم اهدایی هم داریم که اضافه می‌شود مثل اتو، جاروبرقی و... اما اینها جزء وسایل اصلی نیست و بنیاد تعهدی به اهداء آنها ندارد.

     

    دخت‌ایران: آیا بابت دریافت جهیزیه مبلغی هم باید پرداخت ‌شود؟

    خیر. هیچ مبلغی گرفته نمی‌شود؛ حتی یک ریال و جهیزیه کاملا اهدایی است.

     

    دخت‌ایران: آیا به همه متقاضیان جهیزیه تعلق می‌گیرد؟

    بنیاد نمی‌تواند به تمام مراجعان جهیزیه اهدا کند. تیم تحقیق ما با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی خانواده، گزارش را به هیات مدیره اعلام می‌کند و هیات مدیره برای اهدا یا عدم اهداء آن تصمیم می‌گیرد.

     

    دخت‌ایران: گروه تحقیق از چه کسانی تحقیق می‌کنند؟ مسلما خیلی‌ها دوست ندارند کسی بداند که از بنیاد خیریه به آنها جهیزیه اهدا می‌شود؟

    تنها جایی که گروه تحقیق به آن مراجعه می‌کند منزل خود عروس است و حتی خانواده داماد هم از این مسئله آگاهی پیدا نمی‌کند. سیاست بنیاد در تمام بخش‌ها بر این است که کمک‌ها به صورت پنهانی باشد. هیچ کاروانی برای تحویل جهیزیه به راه نمی‌افتد و خانواده‌ها در کمال آرامش می‌توانند از خدمات خیریه بهره بجویند.

     

    volume47-8.jpg

    دخت‌ایران: دختر جوانی می‌گفت برای دریافت جهیزیه به مرکزی مراجعه کرده و به آنها گفته شده باید در جشن ازدواج آسانی که ترتیب داده شده شرکت کنند، بعد به آنها جهیزیه تعلق می‌گیرد.

    ما با هیچ مرکز و سازمان برای برگزاری مراسم قراردادی نداریم و هیچ شرط این‌چنینی برای بنیاد ما وجود ندارد و از مراکز دیگر اطلاعی ندارم.

     

    دخت‌ایران: محدوده فعالیت خیریه شما فقط تهران است؟

    تهران و شهرهای اطراف آن است و متاسفانه در شهرستان‌ها شعبه نداریم.

     

    دخت‌ایران: اگر جوانی بخواهد برای تهیه جهیزیه اقدام کند چه کارهایی باید انجام دهد؟

    این مرکز مشاوره پیش از ازدواج هم دارد که جوانان می‌توانند از آن استفاده کنند، اما متاسفانه فرهنگ مشاوره هنوز در خانواده‌ها جا نیفتاده و جوانان معمولا بعد از عقد به ما مراجعه می‌کنند. ما عقدنامه و کپی شناسنامه‌های زوجین و عکس آنها را می‌گیریم و بعد تیم تحقیق کار خود را آغاز می‌کند. بعد از مشخص شدن نتیجه، گروه جهیزیه شروع به تهیه جهیزیه برای نوعروس می‌کند، البته موردهایی هم بوده که داماد هم توان تامین جهیزیه را نداشته و ما به آنها اهداء کرده‌ایم، ولی تعداد آنها کمتر است.

     

    دخت‌ایران: پس هیچ شرط خاصی وجود ندارد؟

    تنها نکته این است که ما به مهریه‌های خیلی بالا جهیزیه نمی‌دهیم.

     

    دخت‌ایران: ممکن است شخصی از دو جای متفاوت جهیزیه دریافت کند؟

    سازمان در این کار مرجع است و هماهنگی این کار با آنهاست. موارد در سیستم ثبت می‌شود تا هر کس فقط از یک جا جهیزیه دریافت کند. ضمنا ما مهری پشت سند ازدواج زوج می‌زنیم تا مشخص شود از طرف ما جهیزیه دریافت کرده‌اند.

     

    دخت‌ایران: با وجود خیریه‌های مختلف در سطح کشور و نهادهای دولتی مثل کمیته امداد و بهزیستی که همگی با هدف واحد کمک به نیازمندان فعالیت می‌کنند، چرا این کمک‌ها و این سازمان‌ها یکدست نیستند و هماهنگ کار نمی‌کنند؟

    مسلما اگر اجماعی وجود داشت، خیلی بهتر بود. خیریه خوارزمی بارها تلاش کرد تا این امر واقع بشود، اما متاسفانه به هیچ اجماعی نرسید.

     

    دخت‌ایران: به نظر شما کم‌کاری از طرف خیریه‌هاست یا نهادهای مسئول و یا تعدد ارگان‌های صادرکننده مجوز برای خیریه‌ها؟

    من واقعا نمی‌دانم کم کاری از طرف چه گروهی است اما ما هم استقبال می‌کنیم اگر چنین اقداماتی صورت بگیرد.

     

    دخت‌ایران: و حرف آخر

    تشکر می‌کنم از خیرینی که بخش جهیزیه را پوشش می‌دهند و به جوانانی که برای شروع زندگی به وسایل اولیه نیاز دارند کمک می‌کنند. امیدوارم  تعداد خیرین بیشتر بشود.

     

    دخت‌ایران: ممنون از فرصتی که در اختیار ما گذاشتید

     

     


    5 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. وکیلی
        ۰۳ آبان ۹۲
        ۱۳:۵۲
     1.  
      با سلام.خدا قبول کند.اما یک نکته مهم ؛ شما در متن مصاحبه فرمودید: «تنها جایی که گروه تحقیق به آن مراجعه می‌کند منزل خود عروس است و حتی خانواده داماد هم از این مسئله آگاهی پیدا نمی‌کند» و بعد فرمودید: « ....ما مهری پشت سند ازدواج زوج می‌زنیم تا مشخص شود از طرف ما جهیزیه دریافت کرده‌اند.» خُب اینکه نقض غرض می کند و با مُـهرِ شما روی سند ازدواج ، هم داماد و هم خانواده ایشان خواهد فهمید و چه بسا موجب خجالت عروس خانم و خانواده ایشان ، و نیز بروز اختلاف بین آنها شود ....... لطفاً فکر و تدبیر دیگری بکنید. * وَ مِنَ اللّـهَِ التّـوفیق *
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۸ آبان ۹۲
        ۰۰:۳۲
     1.  
      احتمالا اون مهر مشخص نمی کنه که قضیه چی بوده.
      
     0
      
     0
     1.  
      با سلام کاری فوق العاده عالی بود این سالها خیلی این مباحث پر رنگ شده امیدوارم به مرور بیشتر هم بشه موفق باشید
      
     0
      
     0
     1.  
      با سلام کاری فوق العاده عالی بود این سالها خیلی این مباحث پر رنگ شده امیدوارم به مرور بیشتر هم بشه موفق باشید
      
     0
      
     0
     1.  
      با سلام کاری فوق العاده عالی بود این سالها خیلی این مباحث پر رنگ شده امیدوارم به مرور بیشتر هم بشه موفق باشید
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷