2228
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. سارا میرسلطانی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 2228
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    گفتگو با محمد نفریه، معاون اموراجتماعی سازمان بهزیستی کشور در خصوص کودکان تحت پوشش بهزیستی و شرایط پذیرش این کودکان


    دخت‌ایران- اینجا، شیرخوارگاه آمنه؛ خانه امن کودکانی که هیچگاه سقف مطمئنی بالای سرشان نبوده است. هیچگاه نه عروسک و لباسی داشته‌اند که پدر برایشان خریده باشد و نه بسیاری داشته‌های دیگر. اما شیرخوارگاه، مربیان و مردمی که هرازگاه به این جا سر می‌زنند، تلاش می‌کنند تا خیلی از این نداشته‌ها را جبران کنند.

    مهسا فرزندی که از نوزادی در شیرخوارگاه بوده است با شیرین زبانی می‌گوید: «خاله‌های شیرخوارگاه را خیلی دوست دارم»، اما آنها فقط خاله هستند و من می‌خواهم پدر و مادر داشته باشم. می‌خواهم خدا هرچه زودتر پدر و مادرم را به اینجا بفرستد تا آنها مرا با خود ببرند، مثل همه پدر و مادرهایی که از بیمارستان بچه می‌آورند.

    مهسا راست می‌گفت، شیرخوارگاه هرقدر هم که خوب باشد، خانه نمیشود؛ خانه‌ای که بخواهد همه نیازهای عاطفی یک بچه را تامین کند. خانه‌ای که از اعضای مختلف، پدر، مادر و فرزندان تشکیل شده باشد، اما چه می‌شود کرد؟

    در سال‌های اخیر به لطف پیشرفت‌های پزشکی کشور بسیاری از مشکلات زوجینی که نمی‌توانستند از نعمت فرزند برخوردار باشند برطرف شده و زوج‌های زیادی صاحب فرزند شده‌اند. اما با این وجود هنوز هم بسیاری از زن و شوهرها از این نعمت محروم هستند و چه بهتر که بتوانند کودکی را به فرزندخواندگی بپذیرند.
     

    Untitled-4.jpgگاهی تعصبات بی‌مورد مانع از آن می‌شود تا هم کودکان بی‌سرپرست دارای پدر و مادر شوند و هم زوج‌های بدون فرزند، بچه‌دار شوند که باید با کارهای فرهنگی این مسائل برطرف شود. اما در مقابل برخی زوجین هم برای سرپرستی بچه‌های بی‌سرپرست تمایل نشان داده و با انجام مراحل قانونی، سرپرستی یکی از بچه‌های بی‌سرپرست را عهده‌دار می‌شوند.

    برای روشن‌‌تر شدن موضوع و اطلاع از جزییات کار با محمد نفریه، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی به گفتگو پرداختیم که در ادامه می‌خوانید.

    دخت‌ایران: بچه‌هایی که در مراکز بهزیستی نگهداری می‌شوند بیشتر از چه قشری هستند؟ مثلا بیشترین تعدادشان مربوط به بچه‌های سرراهی است یا افرادی که والدینشان اعدام شده‌ یا صلاحیت ندارند و یا...؟
    واقعیت این است که بیشتر کودکانی که در مراکز ما نگهداری می‌شوند، بدسرپرست هستند، یعنی والدین آنها به دلایل مختلف مثلا به دلیل اعتیاد، متواری یا زندانی بودن و سایر موارد نمی‌توانند از فرزند خود مراقبت کنند. ۸۷ درصد کودکان بهزیستی در این گروه قرار می‌گیرند و بقیه بچه‌های بی‌سرپرست هستند که از طرق مختلف مثل اورژانس اجتماعی شناسایی شده و با حکم قوه قضاییه و پس از طی مراحل قانونی به ما سپرده شده و در مراکز نگهداری به سر می‌برند. نکته مهم این است که همه فرزندان بهزیستی با حکم قاضی به مراکز وارد می‌شوند و با حکم قاضی نیز خارج می‌شوند.  

    دخت‌ایران: آیا همه این بچه‌ها را می‌توان به عنوان فرزندخوانده به متقاضیان سپرد؟
    بچه‌هایی که قابلیت واگذاری دارند با حکم دادگاه به عنوان فرزندخوانده یا امین موقت واگذار می‌شوند. دسته اول بچه‌های بی‌سرپرست هستند که در صورت نداشتن منع سنی به خانواده‌های واجد شرایط سپرده می‌شوند. طبق قانون قبلی کودکانی که کمتر از ۱۲ سال سن داشتند به فرزندخواندگی داده می‌شدند، اما در قانون فعلی این سن به کمتر از ۱۶ سال افزایش یافته است. اما دسته دوم فرزندانی هستند که سرپرستان آنها صلاحیت لازم برای نگهداری از بچه‌های خود را ندارند، این دسته از بچه‌ها با حکم امین موقت می‌توانند به فرزندخواندگی واگذار شوند.

    دخت‌ایران: متقاضیان به چه صورت می‌توانند سرپرستی این بچه‌ها را به عهده بگیرند؟
    طبق قوانین جاری واگذاری فرزند به دو شکل امکان‌پذیر است. اول به عنوان فرزندخوانده که به خانواده‌های ناشناس واگذار می‌شود و پس از آن اسم فرزند نیز به نام  پدرخوانده و مادرخوانده تغییر می‌کند.

    دوم به عنوان امین موقت، که این در مواقعی است که به دلایل مختلف مثل سن بچه، شرایط واگذاری دائمی وجود ندارد که در این صورت قوه قضاییه خانواده‌ای را به عنوان امین موقت تعیین می‌کند. بچه‌های بدسرپرست نیز به عنوان امین موقت می‌توانند واگذار شوند.

    دخت‌ایران: بنابراین بچه‌های بدسرپرست را هم می‌توان به فرزندخواندگی پذیرفت؟
    طبق قانون جدید شرایطی پیش‌آمده که بچه‌های بدسرپرست هم به فرزندخواندگی واگذار شوند و در حال حاضر مشغول تدوین آیین‌نامه‌های مربوط به آن هستیم.

    براین اساس طبق نظر دادگاه صالحه فرزندان بدسرپست که به طور مثال والدین آنها حکم حبس ابد دارند و یا به اصلاحشان امیدی نیست، به خانواده‌های متقاضی واگذار می‌شوند. البته قبلا باید سه سال از مدت زمان ورود این بچه به بهزیستی می‌گذشت تا بتوان آنها را به خانواده‌ای دیگر سپرد، ولی در حال حاضر شرایطی فراهم شده است که این فرزندان می‌توانند کاندید امین موقت شوند.

    دخت‌ایران: آیا یک زوج می‌تواند سرپرستی چند کودک را به عهده بگیرد؟
    به موجب قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست به یک زوج بیش از دو کودک واگذار نمی‌شود، مگر در مواردی که کودکان و نوجوانان تحت سرپرستی از اعضای یک خانواده باشند.

    دخت‌ایران: سن پدرخوانده و مادرخوانده برای واگذاری سرپرستی کودک ملاک است؟
    حداقل سن زوجین ۳۰ سال و حداکثر ۵۰ سال است، البته با رعایت منافع عالیه کودک.

    دخت ایران: منظور از منافع عالیه کودک چیست؟
    یعنی اینکه سطح فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و همچنین میزان پایداری و ثبات زندگی زناشویی زوجین متقاضی فرزند درنظر گرفته می‌شود. همچنین انگیزه آنها برای پذیرش کودک نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. ضمن اینکه تناسب و فاصله سنی مناسب میان کودک و خانواده یکی از موارد قابل توجه است.

    دخت‌ایران: چه تعداد بچه بی‌سرپرست و بدسرپرست در مراکز بهزیستی نگهداری می‌شود؟
    در  کل کشور و در ۵۶۷ مرکز سرپرستی و ۳۴ شیرخوارگاه سازمان، حدود ۹۴۰۰ فرزند نگهداری می‌شود.

    دخت‌ایران: تمایل مردم برای سرپرستی بچه‌های بهزیستی چگونه است؟
    تنها در سال گذشته ۱۲۰۰ کودک به فرزندخواندگی واگذار شد. در حال حاضر نیز برای هر فرزند در بهزیستی ۸ متقاضی وجود دارد و این آمار برای تهران ۱۵ است. بنابراین فرزندی که شرایط واگذاری را داشته باشد کمتر از ۶ ماه و حدودا ۲ یا ۳ ماه در مراکز می‌ماند.

    دخت‌ایران: بنابراین فرزندی بدون سرپرست در مراکز باقی نمی‌ماند؟
    بله همین طور است. بچه‌های بی‌سرپرست خیلی زود می‌توانند پدر و مادر داشته باشند. البته بچه‌هایی که قابلیت واگذاری ندارند مانند بچه‌های معلول در مراکز می‌مانند.
     

    Daily-1547.jpgدخت‌ایران: یعنی نمی‌توان بچه‌های معلول را به فرزندخواندگی پذیرفت؟
    در صورتی که خود افراد متقاضی باشند این امکان وجود دارد. بعضی از خانواده‌ها فقط خواهان این بچه‌ها هستند که در این صورت ما مخالفتی نداریم. اما در کل زوجین خواهان داشتن فرزند معلول نیستند.

    دخت ایران: چند درصد از کودکان تحت سرپرستی بهزیستی معلول هستند؟
    حدود ۲ الی ۳ درصد

    دخت‌ایران: بیشترین تقاضا برای فرزند دختر است یا پسر؟
    خانواده‌ها بیشتر تمایل دارند فرزندی که دریافت می‌کنند کمتر از دو سال داشته و دختر باشد.

    دخت‌ایران: چرا بیشتر متقاضی فرزند دختر هستند؟
    فکر می‌کنم این مسئله بیشتر به دلیل موضوع محرمیت باشد.

    دخت‌ایران: فرزندان بهزیستی از چه آموزش‌هایی برخوردار هستند؟
    تمام آموزش‌هایی که یک بچه به آن نیاز دارد به آنها ارائه می‌شود. ادامه تحصیل رایگان تا مقطع دکترا، و آموزش مهارت‌های زندگی، همچنین انجام فعالیت‌های ورزشی گوناگون و برگزاری همایش‌های ورزشی از جمله این فعالیت‌هاست. به تازگی نیز دو تیم به مسابقات ورزشی برون‌مرزی اعزام شد که به موفقیت‌های خوبی هم دست یافت.

    دخت ایران: آیا این آموزش‌ها در استان‌های مختلف و یا بسته به جنسیت بچه‌ها متفاوت است؟
    آموزش‌ها متناسب با سن و جنسیت فرزندان و براساس اصول علمی، دینی، فرهنگی، ملی و با وحدت رویه در چارچوبی که دفتر کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی تعریف کرده است صورت می‌گیرد.

     دخت‌ایران: به نظر یکی از مهمترین دغدغه و نگرانی‌های این بچه‌ها رسیدن به سن ۱۸ سالگی یعنی سن خروج از مراکز بهزیستی است، برای رفع نگرانی این بچه‌ها چه برنامه‌ای دارید؟
    در مورد دختران که چنین چیزی وجود ندارد و آنها تا زمانی که ازدواج نکرده‌اند می‌توانند در مراکز اقامت داشته باشند، مگر آنکه اقوام و آشنایان آنها مراجعه کرده و خواهان نگهداری از آنها باشند. در مورد پسران نیز رسیدن به سن ۱۸ سالگی به معنی خروج از مراکز نگهداری بهزیستی نیست؛ بعضی بچه‌ها ممکن است خانواده خود را پیداکرده باشند و زودتر از بهزیستی بروند. بعضی نیز اقوام‌شان به سراغ آنها می‌آیند و تمایل دارند حالا که بچه‌ها به اصطلاح از آب و گل درآمده‌اند نزد آنها زندگی کنند. از طرفی ممکن است برخی به لحاظ شناسنامه‌ای به ۱۸ سالگی رسیده باشند، اما به همان میزان رشد نکرده باشند. پس ۱۸ سالگی ملاک خروج از بهزیستی نیست.

    اما پسران اگر ادامه تحصیل ندهند در این سن باید به سربازی بروند که در این شرایط نیز آنها را رها نمی‌کنیم.

    موقع خروج از مراکز نگهداری، مبلغ ۷ میلیون کمک بلاعوض دریافت می‌کنند و از مزایای بیمه نیز برخوردار هستند. همچنین تک‌تک آنها حساب آتیه جوانان نیز دارند.علاوه براین، تا ۵ سال بعد از خروج از بهزیستی ماهیانه مبلغ ۱۶۰ هزار تومان تحت عنوان امداد به آنها پرداخت می‌شود.

    همچنین بچه‌ها می‌توانند از مددکاران سازمان در همه زمینه‌ها بهره‌مند بشوند. اما در خصوص یافتن شغل مناسب نیز آموزش‌های لازم را می‌بینند. البته علاوه بر مبالغ مذکور این بچه‌ها می‌توانند با تشکیل گروه‌های چند نفره، مبلغ ۴۰ میلیون تومان بابت راه‌اندازی کار، وام بلاعوض دریافت کنند و اگر خودشان به تنهایی برای کار اقدام کنند وام ۱۰ میلیونی با بهره پایین بگیرند.

    تمام تلاش ما این است که برای آنها شرایطی فراهم شود که بتوانند روی پای خود بایستند و زندگی خوبی داشته باشند.

    دخت‌ایران: برخی از خانواده از شرایط سخت پذیرش فرزند گلایه‌مند هستند، این مسئله را تایید می‌کنید؟
    توجه داشته باشد که طبق قانون، فرزندخوانده از پدر و مادرخوانده ارث نمی‌برد، بنابراین باید در زمان واگذاری این فرزندان دقت کافی به عمل آید تا این کودک در آینده متحمل سختی و رنج نشود. کافیست بعد از فوت یکی از والدین یا هر دوی آنها یکی از نزدیکان که از پدرومادر این فرزند ارث می‌برد و با وجود این بچه منافع خود را در خطر می‌بیند، ادعا کند که این فرزند هیچ حقی از والدین خود ندارد، آنوقت سرنوشت و آینده فرزند چه می‌شود؟

    با این همه تلاش ما این است که روال کار قانونی اما آسان باشد و خیلی طول نکشد. گاهی اوقات شرایطی که خود خانواده‌ها درنظر می‌گیرند پروسه واگذاری فرزند را طولانی و مشکل می‌کند. به طور مثال عده‌ای می‌خواهند فرزندشان کمتر از دو هفته داشته باشد که این شدنی نیست، چراکه از زمان تولد کودک تا ورود او مراکز بهزیستی و تایید بی‌سرپرستی، همچنین انجام آزمایشات پزشکی حداقل ۲ یا ۳ ماه طول می‌کشد.

    دخت‌ایران: شما به عنوان یکی از مسئولان سازمان بهزیستی، سختی کار پذیرش فرزندخوانده را در چه می‌بینید؟
    به هر حال مسئله به این مهمی نیازمند انجام مراحل اداری است. درحالت طبیعی هم که خانواده‌ها بچه‌دار می‌شود برای آن برنامه‌ریزی می‌کنند و ۹ ماه هم که زمان بارداری طول می‌کشد. پس طبیعی است که روال فرزندخواندگی کمی طولانی باشد.

    دخت‌ایران: اگر خانواده‌ای بعد از پذیرش فرزندخوانده، خود صاحب فرزند شود، بهزیستی بچه را پس می‌گیرد؟
    خیر. مگر درصورتی که خود آنها بچه را نخواهند که تا به امروز چنین موردی نداشته‌ایم. خیلی از زوجین بعد از پذیرش فرزندخوانده صاحب بچه شده‌اند، اما هیچ‌کدام فرزندخوانده را پس نداده‌اند و همه معتقدند از برکت حضور فرزندخوانده صاحب بچه شده‌اند.

    دخت‌ایران: واگذاری فرزند به دختران مجرد بالای ۳۰ سال عملی شد یا خیر؟
    طبق قانون جدید حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست این کار عملی و قانونی شده است، اما در حال حاضر مشغول تدوین آیین‌نامه‌های اجرایی آن هستیم.

    دخت‌ایران: بعد از واگذاری فرزندان، شرایط زندگی آنها را رصد می‌کنید؟
    بعد از انجام مصاحبه، بازدید از منزل متقاضیان و انجام سایر امور، با حکم دادگاه فرزندخوانده به صورت موقت و برای مدت ۶ ماه به خانواده‌ها واگذار می‌شود. بعد از این مدت و رضایت‌بخش بودن شرایط نگهداری از فرزند، دادگاه حکم موقت را به دائمی تبدیل می‌کند.

    دخت ایران: این رضایت مندی چطور حاصل می‌شود؟ آیا فرزندی که در سنین کودکی قرار دارد قادر است مصلحت خود را تشخیص دهد؟
    در شرایطی که سن کودک کمتر از سنی باشد که بتواند مصالح خود را تشخیص دهد، سازمان بهزیستی بررسی‌های لازم و دقیقی را از طرف کودک انجام می‌دهد اما در سرپرستی موقت باتوجه به شرایط سنی کودک در زمان تحویل به بستگان و خانواده نظر و تمایل کودک اخذ می‌شود.

    دخت‌ایران: کمک‌های نقدی مردم به بهزیستی چگونه است؟
    برای هزینه‌های جاری از طرف مردم مبلغی دریافت نمی‌کنیم، اما برای بیمه آتیه فرزندان که بیشتر در زمان ترخیص به دردشان می‌خورد مردم می‌توانند ماهیانه حداقل ۱۰ هزار تومان و در صورت تمایل مبالغ بیشتری کمک کنند.
     
    دخت‌ایران: ممنون از فرصتی که در اختیار دخت‌ایران قراردادید.


     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷