2108
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. نسرین شکیبایی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 2108
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    بازتاب‌های مختلف خانواده؛ در برابر ازدواج یکی از فرزندان
    دخت ایران-لیلا محمدی، کارشناس خانواده، در خصوص تأثیرات چند فرزندی بر خانواده معتقد است داشتن چند فرزند همیشه مورد تشویق بوده، ولی امروزه والدین کمتری تمایل دارند بیش از یک فرزند داشته باشند. این افراد باید از معایب تک فرزندی آگاه باشند زیرا والدین تک فرزند با حمایت‌های افراطی خود از فرزند او را به فردی ضعیف و کم تحمل تبدیل می‌کنند به طوری که فرزندشان از دیگران نیز انتظار خواهد داشت با وی این‌گونه رفتار کنند. در این خانواده‌ها تمایل والدین به حمایت از تنها فرزندشان مانع از آن می‌شود که کودک با دنیای واقعی روبه رو شود و عواقب اشتباهات و مسئولیت آنها را بپذیرد. بنابراین، تربیت کودک باروحیه‌ای ضعیف و حساس، از او فردی آسیب‌پذیر و شکننده می‌سازد؛ درحالی‌که وجود خواهر و برادر باعث تجربه چالشهای احساسی و تقویت روحیه فرد میشود. 
     
    فرزند بیشتر، روحیه قوی‌تر
    خانم محمدی در ادامه با اشاره به تأثیرات روحی مثبت چند فرزندی در خانواده افزود: گاه رقابت با خواهر و برادر بر سر جلب توجه والدین یا گرفتن مزایای مختلف از آنها، چالش برای رفع تبعیض در رفتا‌ر والدین با فرزندان، پذیرش ناکامی در رقابت با والدین، توهین به یکدیگر برای اثبات خود و امثال این‌ها کودک را به لحاظ روانی قدرتمند می‌کند. گاهی در این دعواها شخصیت و هویت بچه‌ها بروز پیدا می‌کند. اما علی‌رغم اختلاف میان فرزندان، در اکثر مواقع ارتباط آنها بادوام است و سرنوشت خود را درگرو هم می‌دانند. همچنین بسیار محتمل است که خواهر و برادر کوچک‌تر نقش‌هایشان را از بزرگ‌ترها الگوبرداری کنند.

    وی خاطرنشان کرد: باید توجه داشت تا زمانی که فرزندان کودک هستند بیشتر تعامل آنها با یکدیگر محدود به داخل خانواده می‌شود، اما به تدریج با ظهور نوجوانی از دامنه رابطه آنها کاسته می‌شود و میزان صمیمیت هم ممکن است کمتر شود. این امر در بزرگ‌سالی نیز ادامه پیدا می‌کند تا فرزندان یکی‌یکی ازدواج کنند.
     
    بازتاب‌های مختلف خانواده؛ در برابر ازدواج یکی از فرزندان
    این کارشناس خانواده در پاسخ به سؤال خبرنگار دخت ایران مبنی بر تأثیر ازدواج یکی از فرزندان بر کل خانواده تاکید کرد: ازدواج یک فرزند یعنی کم شدن نقش او در خانواده قبلی و به وجود آمدن نقش و مسئولیت‌های وی در خانواده جدید. این امر به خصوص در اوایل ازدواج که افراد از نقش‌های خود و انتظارات همسرانشان آگاهی چندانی ندارند مشکل‌تر می‌شود و زمان بیشتری از آنها می‌گیرد.
    این تغییر نقش‌ها در خانواده قبلی فرد، نمود بارزتری دارد تا آنجا که آنان بیش از دختر و پسر تازه ازدواج‌کرده که مشغول دست و پنجه نرم کردن بازندگی جدید هستند، متوجه این تغییر می‌شوند.
     
    خانم محمدی ضمن تشریح بازتاب‌های مختلف خانواده نسبت به ازدواج یکی از فرزندان گفت: این تغییر الگوی رفتاری افراد تازه ازدواج‌کرده بازتاب‌های مختلفی در خانواده‌های قبلی آنان می‌گذارد؛ یا با آنها همکاری می‌شود تا تازه عروس و داماد با نقش‌های جدیدشان که استرس زا هم هست سازگار شوند، و یا به دلیل وابستگی زیاد خانواده و فرزند به یکدیگر، در صورت کمتر شدن میزان محبت و رابطه، اعتراض یا سرزنش نمود پیدا کند. بدین ترتیب پدر و مادر یا خواهر و برادر تازه عروس یا داماد آنان را به دلیل کم توجهی و کم محبت شدن سرزنش می‌کنند و آثار سوء نبودن وی را بر خانواده و خواهر و برادرها مدام به وی گوشزد می‌کنند. این امر به خصوص در افرادی با وجدان اخلاقی(super ego)  بالا با احساس عذاب وجدان همراه بوده و نوعی اضطراب را در آنها به دنبال دارد. 
    این در حالی است که به طور طبیعی افرادی که (به خصوص خواهران) در اوایل بزرگ‌سالی به درد دل با یکدیگر روی می‌آورند در اواخر دهه بیست‌سالگی بیشتر سرگرم زندگی خود می‌شوند، حتی اگر یکدیگر را دوست داشته باشند؛ ولی رابطه آنها با یکدیگر کلیدی نیست.
     
    ازدواج فرزند اول خلأ بیشتری در سایر اعضای خانواده ایجاد می‌کند
    این کارشناس خانواده یادآور شد: مسائل مربوط به اعتراض خانواده‌ها نسبت به کم توجهی فرزندانشان پس از ازدواج به خصوص در فرزندان اول دیده می‌شود. چرا که خواهران و برادران بعدی مجرد هستند و احتمالاً جای خالی خواهر یا برادرشان را بیشتر احساس می‌کنند. این امر به ویژه در مورد خواهران بیشتر بروز پیدا می‌کند. همان طور که گفته شد خواهران در اوایل بزرگ‌سالی زمان بیشتری را صرف درد دل و صحبت با یکدیگر می‌کنند. بدین ترتیب ازدواج یکی از آنها خلأ زیادی برای دیگری ایجاد می‌کند. در مورد پسران عموماً چون در دوران مجردی زمان بیشتری را خارج از خانه و با دوستان سپری می‌کنند معمولاً این احساس خلأ کمتر ایجاد می‌شود.
    وی خاطرنشان کرد: شدت این احساس خلأ بستگی به عمق و کیفیت رابطه خواهران و برادران قبل از ازدواج دارد و البته شرایط خواهر یا برادر تازه ازدواج‌کرده هم تعیین کننده است. افراد مجرد درک کمتری نسبت به مسائل و مشکلات یک تازه عروس و داماد دارند و متوجه نمیشوند آنها برای سازگاری با شرایط جدیدشان چه میزان استرسی را تحمل می‌کنند. 
     
    افراد در اوایل ازدواج نیاز بیشتری به تنهایی با همسر دارند
    خانم محمدی در خصوص چگونگی برخورد با تغییرات ایجادشده در نقش‌ها بعد از ازدواج گفت: خواهر و برادر کوچک‌تر در سنین کودکی یا نوجوانی آسیب بیشتری از ازدواج خواهر یا برادر خود متحمل می‌شوند. زیرا یک کودک درک درستی نسبت به مقوله ازدواج و تغییر نقش‌ها نخواهد داشت. به علاوه شدت این احساس خلأ به میزان تغییری که در توجه و وقت گذاشتن و عاطفه به وجود می‌آید نیز بستگی دارد.
     
    بهتر است خانواده تازه عروس و داماد با یک شیب تدریجی با این تغییرات مواجه شوند تا بتوانند با آن بهتر سازگار شوند و عروس و یا داماد تازه‌وارد را مقصر این داستان ندانند.

    همچنین خواهر یا برادر ازدواج‌کرده بهتر است این اطمینان را به سایر اعضای خانواده خود بدهد که از میزان علاقه او به آنها کم نشده است، اما چون نقش‌ها تغییر کرده شکل رابطه مثل سابق نیست. و اگر چه کمیت رابطه تغییر کرده، اما کیفیت رابطه همچنان باقی است.
     
    جایگاه والدین در مدیریت اوضاع بعد از ازدواج فرزند
    این کارشناس خانواده تصریح کرد: در اینجا باید به اهمیت جایگاه والدین در مدیریت اوضاع بعد از ازدواج یکی از فرزندان اشاره کرد. فرد تازه ازدواج‌کرده می‌تواند از پدر و مادر خود کمک بگیرد و از آنان بخواهد برای خواهر و برادرهایش توضیح دهند که این امر طبیعی است و در اوایل ازدواج، زن و شوهرها بیشتر وقت‌شان را با یکدیگر سپری می‌کنند. در این جا نقش والدین به عنوان بزرگ‌تر و محور خانواده کلیدی است که اگر خودشان آگاهی‌های لازم را داشته باشند و مهارت‌های مناسب را در این زمینه کسب کرده باشند قطعاً می‌توانند مانع بروز بسیاری از ناراحتی‌ها و اختلافات و دلخوری‌های فرزندان شوند.
     
    اما اگر والدین در این زمینه از آگاهی کافی برخوردار نباشند و خود نیز معترض باشند و نتوانند شرایط تازه را درک کنند اوضاع وخیم‌تر خواهد شد.
     
    زوجین باید کنترل اوضاع را به دست بگیرند
    خانم محمدی با اشاره به نقش زوجین بر مدیریت اوضاع بعد از ازدواج گفت: در آخر لازم به ذکر است نقش اصلی مدیریت این روابط بر عهده زوجین است. آنها باید بدانند ضمن احترام به پدر و مادر و برادران و خواهران خود و ابراز محبت به آنها، مستقل از آنها هستند، و وظیفه اصلی آنها در قبال همسرشان است کما اینکه اگر خواهر و برادرهایشان نیز ازدواج کنند به همین گونه خواهند بود و شرایط آنان تغییر خواهد کرد .

    وی ضمن اشاره به اهمیت کسب مهارت‌های لازم برای خانواده‌ها و زوجین افزود: همچنین ضروری است در این زمینه از طریق برگزاری کارگاه‌های مشاوره و جلسات روانشناسی برای خانواده‌ها در سطح جامعه، آگاهی‌های عمومی مردم نسبت به این مسایل بالابرده شود. زیرا متأسفانه عدم درک درست خانواده‌ها نسبت به شرایط و پیچیدگی‌های تازه عروس و دامادها در ابتدای زندگی مشترک بعضاً منجر به ایجاد تنش‌های بسیار، و اختلافات زیادی بین زوجین با یکدیگر، و با خانواده طرف مقابل می‌شود؛ حتی گاهی این تنش‌ها تا جایی پیش می‌رود که منجر به جدایی و طلاق زوجین از یکدیگر، و یا باعث ایجاد شکاف عاطفی و بیمیلی زوجین به یکدیگر در همان ابتدای زندگی می‌شود که تا سال‌های بعدی اثرات سوء خود را بر زندگی آنان خواهد گذاشت. 
     
    ممکن است میزان و شدت مواردی که در اینجا مطرح شد در خانواده‌ها تفاوت داشته باشد؛ در هر حال تازه عروس و دامادها باید به این نکته توجه داشته باشند هرگز با موضع‌گیری مستقیم نباید خانواده‌ها را برنجانند، بلکه شرایط خود را در کمال آرامش برای آنها توضیح دهند و سپس به زندگی خود مشغول شوند. ممکن است دلایل تازه عروس و داماد برای خانواده‌هایشان قانع‌کننده نباشد؛ هیچ اشکالی ندارد چون ما نمی‌توانیم همه آدم‌های اطراف خود را قانع و راضی نگه‌داریم، بلکه با اتخاذ یک شیوه درست و منطقی و مدیریت بر کمیت و کیفیت روابط با خانواده‌های خود به مرور زمان، خانواده‌ها نیز با این مسئله کنار خواهند آمد و با شرایط موجود سازگارتر خواهند شد.
     

     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷