4388
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. مصطفی رحمانی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۷)
      تعداد بازدید: 4388
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    مختصات یک ورزش تاثیرگذار بر سلامت جسم و روح

    دخت ایران - از آنجا که یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در حوزه بانوان با آن روبه رو هستیم، ورزش‌های خانگی است بر آن شدیم تا با طرح سوالاتی در موضوع مختصات یک ورزش تاثیرگذار بر سلامت جسم و روح زنان، نظرات یکی از صاحب‌نظران عرصه ورزش کشور «حمید قاسمی»، «دکترای مدیریت ورزش و کارشناس روانشناسی»، مشاور وزیر ورزش وجوانان را در این زمینه جویا شویم.

    دخت‌ایران: باتوجه به زندگی ماشینی امروز، ورزش‌های مفید و اثرگذار را برای زنان شهرنشین ایرانی معرفی نمایید.
    قبل از معرفی ورزش مناسب ابتدا لازم است در مورد مجموعه مفاهیم کلیدی که از همه آنها به عنوان ورزش یاد می‌شود صحبت کنیم. نخست بازی‌های تفریحی بدون رقابت که تنها در پاسخ به نیازهای غریزی است، مانند شیرجه زدن در آب یا سرخوردن از روی برف و امثال آن.

    دوم بازی‌های تفریحی- رقابتی محلی که در آن رقابت در سطح قراردادی یا محلی است؛ مانند بازی هفت‌سنگ و بسکتبال

    سوم فعالیت‌های تک نفره مانند پیاده‌روی و یا دوچرخه‌سواری و یا انجام حرکات کششی و فعالیت‌های چندنفره.

    ورزش به معنای اجرای یک بازی با قوانین استاندارد جهانی و با تأکید بر رقابت و برد و باخت است؛ مفهوم بسیار مهم دیگر، فعالیت‌های جسمانی است که در آن هرگونه اقدام برای فعالیت جسمانی از پیاده‌روی در مسیرمحل زندگی تا محل کار و یا فعالیت‌های خانه‌داری و باغبانی را شامل می‌شود. مفهوم دیگر تمرینات جسمانی است که به هرگونه فعالیت برای بالابردن توان یا مهارت بدنی در زمینه‌ای خاص اطلاق می‌شود؛ و بالاخره مفهوم تربیت بدنی که به عنوان یک چتر پوششی با رویکردی پرورشی همه مفاهیم قبلی را پوشش می‌دهد.

    ورزش به واقع، مفهومی بسیار محدود دارد و ما برای ارائه توصیه به یک شهروند بانوی ایرانی به درک همه مفاهیم نیاز داریم. در این مرحله لازم است تا بانوی ایرانی هدف خود را از به اصطلاح ورزش مشخص کند. برای این زمینه ۵ هدف اصلی وجود دارد:
    ۱. ورزش برای سلامت،

    ۲. ورزش برای تفریح،

    ۳. ورزش برای قهرمانی،

    ۴. ورزش به عنوان یک شغل و حرفه (حرفه‌ای‌گری)

    ۵. ورزش برای کمک به سایر کارها.

    شاید حتی یک بانو چندین هدف را در نظر داشته باشد، اما رشته‌ها و فعالیت‌های متنوع و متعددی وجود دارند که با مشخص کردن و اولویت دادن به اهداف، قابل معرفی خواهند بود. این همان جایی است که جایگاه کارشناسان متخصص تربیت بدنی را به عنوان یک مشاور برای انتخاب برتر برجسته می‌کند.

    اگر بخواهم بدون این ملاحظات گسترده، توصیه‌ای کلی داشته باشم، فعالیت‌های جسمانی از جمله خانه‌داری، پیاده‌روی و رشته‌های تفریحی مانند بدمینتون و رشته‌های اختصاصی برای سلامت عمومی مانند آمادگی جسمانی و ایروبیک را توصیه می‌کنم.

    Daily-2241.jpgدخت ایران: کارهای خانه جز ورزش محسوب می‌شود؟
    خانه‌داری جزو فعالیت‌های جسمانی است که در آن حرکت و فعالیت وجود دارد. با توجه به تعبیر عامیانه می‌توانیم آن را ورزش بدانیم؛ اما در تعابیر تخصصی ورزش نیست. نکته مهم این است که اگر فعالیت خانه‌داری با رعایت اصول صحیح همراه باشد؛ نقش موثری در سلامت دارد. برای نمونه در جابه جا کردن وسایل، جارو زدن یا شستشوی ظروف، اگر خم شدن‌ها صحیح باشد، ایستادن‌های درجا به حداقل برسد و تحرک مناسب ایجاد شود، یقین بدانید که از بی‌تحرکی بسیار مفید تر است.

    دخت ایران: ویژگی ورزش سبک برای زنان چه می‌تواند باشد؟
    ورزش سبک نمی‌تواند برای همه یک مفهوم داشته باشد، این مفهوم با توجه به سطح آمادگی هر بانویی متفاوت است. تنوع رشته‌‌ها و تأکید هرکدام بر مهارت‌های خاص می‌تواند با توجه به مختصات جسمانی و روانی هر بانو، توصیه‌ای متفاوت داشته باشد.

    دخت‌ایران: برای زنان خانه‌دار با توجه به اینکه اکثرا در فضاهای آپارتمانی زندگی می‌کنند چه نوع ورزشی را مفید می‌دانید؟
    امروزه کارشناسان در تلاش‌اند تا با توجه به محدودیت‌های مکانی و فضای آپارتمانی رشته‌هایی را معرفی کنند؛ تا بدون محدودیت مکانی به توسعه قابلیت‌های جسمانی و رفع فقرحرکتی افراد و به ویژه بانوان کمک کند. این رویکرد باعث معرفی رونق رشته‌هایی مانند استپ، فعالیت‌های مبتنی بر انقباضات درجا و حرکات ریتمیک شده است.

    دخت‌ایران: برای یک ورزش مفید و موثر چه آیتم‌هایی مورد نیاز است اعم از زمان، مکان و لوازم ورزشی؟
    با توجه به توضیحات داده شده می‌توان فعالیت‌هایی را انتخاب کرد که با حداقل امکانات قابل اجرا باشد تا اینکه فعالیت‌هایی که به تجهیزات و امکانات خاص و بعضا پر هزینه نیاز است. مهم‌ترین گام در این زمینه انتخابی مبتنی بر داشته‌هاست که در این زمینه کارشناسان واقعی تربیت بدنی می‌توانند برای هر بانو یک تجویز اختصاصی داشته باشند.

    دخت ایران: یعنی یک خانم برای انجام یکسری حرکات نرمشی به منظور حفظ سلامتش نیاز است که به مشاوره ورزشی مراجعه کند؟
    دقیقا. ما وقتی دچار بیماری می‌شویم، به سراغ پزشک می‌رویم و باید بدانیم که افرادی هم هستند که به عنوان کارشناس تربیت بدنی، آموزش دیده‌اند تا شما را در انتخاب حرکات و شکل اجرای صحیح آنها برای بهبود کیفیت زندگی و حفظ و توسعه سلامت و پیشگیری از بیماری‌ها یاری دهند. مشاوره با کارشناسان مجرب تربیت بدنی، در افزایش ضریب احتمال سلامت و طول عمر بانوان نقش موثری دارد که باید فرهنگ آن در کشور نهادینه شود.

    دخت ایران: انجام ورزش در سالن‌های ورزشی مفیدتر است یا در منزل؟ اصولا چه راهکارهایی وجود دارد تا میزان اثرگذاری ورزش در منزل بالا برود؟
    به جرأت عرض می‌کنم در تحقیقات مختلف ثابت شده است، ورزش و فعالیت‌های جسمانی هدفمند نقش معناداری در کاهش بیماری‌هایی مانند افسردگی دارد. انجام فعالیت‌ها در محیط جمعی و به صورت گروهی این آثار مثبت را تشدید می‌کند؛ لذا از مزایای تمرین در جمع و مجموعه‌های ورزشی، ارتباط گروهی و توسعه مهارت‌های ارتباطی و پاسخ به نیازهای اساسی روانی در انسان، به ویژه بانوان عزیز است.

    دخت ایران: اگر بانوان امکان شرکت در باشگاه را نداشته باشند، می‌توانند در منزل از نرمش‌های مفید بهره‌مند بشوند؟
    بله، امروزه کارشناسان تربیت بدنی در حال طراحی انواع ورزش‌ها و تمرینات با حداقل فضا و امکانات مورد نیاز و در عین حال اثرات بیشتر در بهبود شاخص‌های آمادگی جسمانی در ارتباط با سلامت هستند. گاهی یک حلقه، یک طناب، یک پله و گاهی یک فضای محدود با موسیقی و حرکات ریتمیک یا حتی حرکات کششی درجا می‌تواند در توسعه شاخص‌های آمادگی جسمانی عمومی و به اصطلاح سلامت بسیار کارساز باشد. تنوع رشته و فعالیت‌ها و تناسب آنها با شخصیت و طبقه اجتماعی و شرایط فرد، امکان انتخاب‌های خوبی را فراهم می‌کند.

    دخت ایران: برای تبدیل فعالیت‌های روزانه با کمی تغییر به ورزش مفید چه راهکارهایی وجود دارد؟ و اینکه بازی‌های دخترانه فیزیکی تا چه حد می‌تواند جایگزین ورزش شود؟
    هرگونه بازی و فعالیت را اگر بر اساس هدف توسعه حرکت و رفع فقر حرکتی و دستیابی به دستاوردهای مشخص بدنی و روانی انجام دهیم می‌توانیم آن را زیر مجموعه فعالیت جسمانی یا تربیت‌بدنی و به تعبیر عامیانه ورزش بدانیم.

    دخت ایران: در پایان چه توصیه‌هایی برای ورزش خانم‌ها دارید؟
    خانم‌ها با فعالیت‌های منظم و هدفمند در کنار تغذیه مناسب می‌توانند به تناسب اندام و زیبایی خود، همراه با سلامت جسمانی و روانی کمک نمایند. امروزه داشتن کیفیت زندگی مناسب از ضروریات برای هر فرد است. تحقیقات مختلف ثابت کرده‌اند که ورزش و فعالیت‌های جسمانی صحیح، نقش موثری در بهبود کیفیت زندگی بانوان به عنوان همسر، مادر و حتی یک عضو مفید برای جامعه دارد.

    توصیه می‌کنم برای انتخاب مسیر مناسب، از مشاوران مجرب و شناخته شده تربیت بدنی بهره گرفته شود. فراموش نکنیم که هزینه‌های پیشگیری بسیار کمتر از درمان هستند و ورزش صحیح از موثرترین عوامل پیشگیری در مقابل بسیاری از بیماری‌های جسمانی و روانی است. بانوان سالم، می‌توانند یک نسل سالم را ایجاد کنند.


    7 نظر | ارسال نظر

     1.  
      عالی خیلی خوب بود ممنون
      
     0
      
     0
     1.  
      اگر خانم ها بتوانند از ویدیو های ورزشی حرفه ای و درست استفاده کند شاید بهتر از حضور در باشگاه می تواند باشد
      
     0
      
     0
     1.  
      سایتتون خیلی خوبه مرسی عزیزای من
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷