815
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. حمیدرضا غلامزاده
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 815
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها

    پدربزرگ مرحومم می‌گفت «عقلتون رو تو جیب زنتون نذارین!» یادمه هر وقت مادربزرگم حرفش را گوش نمی‌کرد عصبانی می‌شد و می‌گفت «زن... پیرو شو!» گرچه اغلب اوقات در این مورد حق داشت، ولی در بقیه موارد هم از روی تعصب این حرف را نمی‌زد؛ فقط گمان می‌کرد حق با خودش است. پدربزرگ سواد خواندن و نوشتن نداشت، اما دل باصفا و روستایی، داشت... وسیع! برای همین شعر و ضرب المثل و متل هم خوب می‌دانست. هر از چندگاهی هم این شعرها را چاشنی تکیه کلامهای بالا می‌کرد؛ «ای زن چه بلایی... صندوقچه طلایی!»
    پدربزرگ مرحومم می‌گفت «عقلتون رو تو جیب زنتون بذارین!» پدربزرگ سواد نداشت، اما حرف امام علی را می‌دانست که گفته بود «النساء نواقص العقول» یا ملتی که اختیارش را به دست زنان دهد هلاک می‌شود؛ ولی آنقدر سالم و منصفانه فکر می‌کرد که می‌دانست امام علی فقط اینها را نگفته است و همین‌ها را هم به طور کلی نگفته است. خدا رحمتش کند که به ما این دو جمله را هم یاد داد تا «به تناسب» موقعیت از آن استفاده کنیم!
    حرفهای پدربزرگم را گفتم تا هم برایش فاتحه‌ای بخوانید، هم چیزی یاد گرفته باشید، و هم خودم بگویم که ماجرای ضعیفه‌ها و بد بودن زنان و این حرفها را فقط گردن «قدیمی‌ها» نیاندازیم. در میان قدیمی‌ها هم افراد معتدل و حسابی زیاد بوده است. متاسفانه در دورانهای مختلف، آدم بدهای روزگار، آشکار و غیرآشکار، تفکراتی را ترویج کردند تا از منافعش بهره ببرند. بعضی اوقات برای توجیه اشتباهات و تنبلی‌های خود به خصوص در دین! گاهی برای قدرت طلبی در سیاست و حکومت؛ گاهی هم به خاطر به کرسی نشاندن حرف خود؛ و غیره.
    البته نه اینکه زنها فرشته باشند و معصوم! در میان آدم بدهای روزگار به همان میزان مردها، زنها هم یافت می‌شوند؛ به ویژه که در برابر  اتهامات واقعی و غیرواقعی، با سواستفاده از لطافت و ظرافت‌شان، چنان مظلومیتی از خود نشان می‌دهند که دل سنگ را آب می‌کند!
    قدیمترها می‌گفتند «تا نباشد چیزکی، مردم نگویند چیزها!» به هر حال مطلبی بوده است که این همه ضرب المثل و شعر و داستان و روایت علیه زنان هست! وقتی موضوعی دست‌آویز ضرب المثلهای فرهنگهای مختلف، در ملل مختلف، در سرزمینهای مختلف می‌شود، پس حتما «چیزی» هست دیگر!
    القصه... از دیرباز این باور پدید آمده است که زن، عنصر گناه است؛ هنوز هم این باور در دنیا وجود دارد. اما حالا باید دید این باور از آن نوع اول است، یا از آن نوع «چیزکی و چیزها»!؟  

    «دخت‌ایران خوبی داشته باشید»
                    
     


     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۰۰%
       3. تعداد: ۰۰ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷