824
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران

   • تولد حضرت زهرا(س) روز زن است؛ تولد حضرت معصومه(س) روز دختران است. در ساختار نهاد ریاست جمهوری، مرکزی با نام امور زنان و خانواده وجود دارد که البته پیش از این مرکز امور مشارکت زنان نام داشت. در تمام دستگاههای دولتی دفتری به نام امور بانوان وجود دارد.


    پس از سالهای متمادی که روز زن و مادر وجود داشت، روز میلاد امام علی(ع) را روز پدر نامگذاری کردند؛ روزی به نام روز پسران نداریم! در هیچ کجای نهاد ریاست جمهوری مرکز امور مردان و پسران نداریم! در هیچ نهاد و دستگاهی دفتر امور پسران و مردان نداریم!
    پس آیا باید با استدلال منطقی به این نتیجه برسیم که همه چیز در کشورمان به نفع زنان است؟! قطعا نه!


    روز ملی دختران بهانه‌ای شد تا نگاهی به نامگذاری روزها، اختصاص دفاتر و مراکزی به زنان و دختران و در مجموع برنامه ریزی در حوزه زنان بیاندازیم.


    در میان دستگاههای متولی، تنها در دو نهاد اثری از «دختران» به چشم می‌خورد: سازمان ملی جوانان و فرهنگسرای دختران. البته در سازمان ملی جوانان که به عنوان معنبرترین نهاد سیاستگذاری امور جوانان به شمار می‌آید، امور دختران نه در حد یک معاونت، نه در حد یک اداره، و نه در حد یک دفتر، بلکه در قالب گروه پژوهشی دختران و زنان وجود دارد. البته در نمایندگی‌های استانی سازمان ملی جوانان دفتری به نام زنان (و دختران) وجود دارد.


    گزارشگران «دخت‌ایران» به سراغ مسئولین مربوطه در این نهادها رفتند تا گزارش عملکرد ایشان را از زبان خودشان بشنوند. حکایتی از پاسخگویی‌های آنها را در این شماره می‌بینید و می‌شنوید!


    آیا نامگذاری و اختصاص برخی دفاتر و اماکن به بانوان، تنها برای رفع اتهام مردسالاری در جامعه و وجود فعالیت برای زنان است، یا احقاق حقوقی است برای زنان؟! آیا ضرورتا باید به طور متقابل روز پسران هم باشد؟! آیا در روز دختران و زنان، واقعا آنچه که باید صورت گرفته است یا اقداماتی بسیار کلیشه‌ای و «از سر باز کنی» دیده می‌شود؟!


    انتخاب روز میلاد حضرت معصومه(س) به عنوان روز دختران، انتخاب بسیار متناسب و بجایی است؛ اما سوالات بالا و سوالات بسیاری هستند که نیاز به پاسخگویی دارند!
     


     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۱۰۰%
       3. تعداد: ۰۲ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷