731
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • نکته‌ای که باعث شد تا این شماره از مجله «دخت ایران» به این موضوع اختصاص یابد، شرایط عجیب مطرح شدن این طرح خانواده نیمه مستقل است.

     

    کشور ما ویژگی‌هایی دارد که در بعضی موارد حساسیت برانگیز می‌شوند؛ ایران کشوری است «مذهبی»، «سنتی» و «جوان».  بنابر این، وقتی مساله‌ای مانند ازدواج پیش بیاید که با هر سه ویژگی سر و کار داشته باشد، طبیعی است حساسیت مساله و افراد زیاد می‌شود.  در پاییز سال جاری سازمان ملی جوانان طرح خانواده نیمه مستقل را مطرح نمود که مطابق اصل مذکور، با موافقت و مخالفتهای جالبی همراه شد.  توضیح مفصل این طرح را می‌توانید در گفتگوی دخت‌ایران با آقای امیدی، مدیرکل دفاتر فرهنگی و تربیتی سازمان ملی جوانان و ارائه دهنده طرح، در اینجا بخوانید.  
     
    اما نکته‌ای که باعث شد تا این شماره از مجله «دخت ایران» به این موضوع اختصاص یابد، شرایط عجیب مطرح شدن این طرح است.  اولین شگفتی، شتاب سازمان ملی جوانان در معرفی طرح بود.  
     
    حجت الاسلام محمدجواد حاج علی اکبری، رییس سازمان ملی جوانان، در ۲۷ مهرماه ۸۷ در شورای اداری استان کرمان خبر از طرح سازمان ملی می‌دهد؛ اما در این زمان هنوز عنوان مشخصی برای آن تعیین نشده است و وی آن را «خانواده نیمه رسمی» می‌نامد. حال آنکه کمتر از ۲ ماه بعد، همزمان با برگزاری جشنواره ملی «مطلع عشق»، به مناسبت سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س)، در ۱۰ آذرماه، فعالیت رسانه‌ای سازمان ملی جوانان برای معرفی «خانواده نیمه مستقل» شتابی باورنکردنی می‌گیرد! گذری بر پایگاه خبری برنا،خبرگزاری وابسته به سازمان ملی جوانان، موید خوبی بر این امر است. 
     
    در راستای همان شتاب مذکور درصد قابل توجهی از ویژه‌نامه جشنواره مطلع عشق به این موضوع اختصاص دارد. اما شگفتی دیگر، ادبیات بسیار یکسان مقامات این سازمان در گفتگوهایی است که در خصوص این طرح انجام داده‌اند و به طور اخص در این ویژه‌نامه دیده می‌شود؛ تاکیدات و اصرار این افراد بر موافقت با این طرح آنچنان است که ناخودآگاه یادآور این نقل معروف می‌شود که: «گفتی، باور کردم؛ اصرار کردی، شک کردم... بیشتر اصرار کردی، فهمیدم دروغ می‌گویی!» 
     
    شگفتی اصلی، که با توجه به موارد قبل شاید طبیعی بنماید، ماهیت طرح خانواده نیمه مستقل است. سالهاست رهبر انقلاب بر مهندسی فرهنگی و صنعت فرهنگی تاکید می‌کنند و انتظار می‌رود سازمان ملی جوانان که بلاواسطه زیرمجموعه ریاست جمهوری تلقی شده و رییس آن معاون رییس جمهور است، و داعیه برنامه‌ریزی کلان در حوزه جوانان را دارد، گوشه چشمی به این اصول داشته باشد؛ اما مشکل «طرح نبودن» این طرح است! طرحی که نه هدف اجرایی مشخص دارد، نه روال اجرایی مشخص و نه معیار ارزیابی اجرایی مشخص، به شیر بی یال و دم و اشکم می‌ماند! پیشنهاد حمایت مالی والدین از فرزندان مثلا در مخارج عروسی یا خرید جهیزیه نیز حکایت کرامات شیخ ماست: «پنجه را گز نموده، گفت وجب!» 
     
    به نظر می‌رسد سازمان ملی جوانان به قدری برای داشتن حرفی برای گفتن و گزارشی برای دادن در جشنواره‌ای در آخرین سال فعالیت دولت، عجله داشته است که تن به طرحی ناپخته می‌دهد؛ و طبیعی است به ناچار در «رودربایستی» آن تا انتها پیش برود؛ غیر از این چگونه ممکن است طرحی در مورد ازدواج مطرح شود که نه مذهب، نه سنت و نه جوان را پاسخ دهد؟! حتی اگر متولیان آن با اصرار بخواهند حرف خود را به کرسی بنشانند! 
     
     
    مطالب بیشتری در مورد خانواده و ازدواج نیمه مستقل را در این شماره از دخت ایران خواهید خواند. دخت‌ایران خوبی داشته باشید! 
     

     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷