819
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. حمیدرضا غلامزاده
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 819
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    اگر چه روز جهانی زن تاریخچه مغشوشی دارد، اما با این حال به عنوان یک مناسبت رسمی در تقویم بین‌المللی جای گرفته است. به همین دلیل بهانه مناسبی است برای فعالیت سازنده در مورد امور زنان، آن هم در سطح بین‌المللی.    اگر از افرادی که مناسبت ۸ مارس و روز جهانی زن را می‌شناسند، در مورد سابقه تاریخی آن بپرسید، شک ندارم که بسیاری راهپیمایی قرن نوزدهم زنان کارگر کارخانجات نساجی نیویورک را نام خواهند برد. زنان کارگر در اعتراض به شرایط نامناسب کاری و دستمزد کم در هشت مارس سال ۱۸۵۷ دست به اعتصاب و راهپیمایی زدند که با سرکوب و کشتار پلیس روبرو گردید... این ماجرا هرگز اتفاق نیافتاده است!


    در واقع این افسانه در سال ۱۹۵۵ خلق شده است. به عبارت دیگر این اسطوره برای یک سرقت تاریخی که می‌توان آنرا در راستای جنگ سرد دانست، ساخته شده است. در سال ۱۹۱۷ راهپیمایی زنان روس با عکس‌العمل تند سربازان تزار سرکوب شد و حتی چند تن از زنان کشته شدند. این رویداد مهمترین عامل انتخاب ۸ مارس به عنوان روز جهانی زن بوده است. اما چرا نه تنها ذکر چندانی از این ماجرا نمی‌شود، بلکه داستانی جایگزین نیز برای آن ارائه شده است؟!


    تما کاپلان، بانوی مورخ و استاد برجسته تاریخ که به تسلط بر تاریخچه مناسبتها شناخته می‌شود، ماجرای راهپیمایی کارگران در سال ۱۸۵۷ را رد می‌کند. همچنین در مقاله‌ای پژوهشی در مورد مبانی اجتماعی روز جهانی زن، دو محقق فرانسوی در یکی از نشریات فمینیستی فرانسه (La Revue d’en face) می‌نویسند: منشا «اسطوره ۱۸۵۷» از آنجاست که در سال ۱۹۵۵ بهتر بود روز جهانی زن از نام شوروی در تاریخچه خود جدا شود تا بیشتر بین‌المللی بنماید؛ باستانی‌تر از بولشویکها باشد؛ خودجوش‌تر از تصمیم کنگره و یا ایده زنان وابسته به یک حزب بنماید؛ و تاریخ ۱۸۵۷ به احترام سال تولد کلارا زتکین انتخاب گردید.


    با این ترتیب عجیب نیست که بر خلاف آنچه واقعیت داشته است، در تاریخچه‌ای که در اینجا از سازمان ملل می‌خوانید، چنین توضیحی دیده نمی‌شود؛ و یا در این مصاحبه، خانم محبوبه عباسقلی‌زاده برتری روز ۸ مارس به روز تولد حضرت زهرا به عنوان روز زن را خودجوش بودن آن می‌دانند!


    اگر چه روز جهانی زن تاریخچه مغشوشی دارد، اما با این حال به عنوان یک مناسبت رسمی در تقویم بین‌المللی جای گرفته است. به همین دلیل بهانه مناسبی است برای فعالیت سازنده در مورد امور زنان، آن هم در سطح بین‌المللی. هر چند، عدم بلوغ روابط بین‌المللی ایران باعث شده است تا این ارتباط هرگز فراهم نیاید و حتی بالعکس، با موضعگیری روبرو شود. این چنین است که نظام حکومتی ایران آغوش بازی به روز ۸ مارس نشان نمی‌دهند و طرفداران این روز نیز اهمیتی به روز تولد حضرت زهرا نمی‌دهند! هر چند هیچ یک از طرفین به سادگی چنین امری را نمی‌پذیرند.


    متاسفانه این «مقابله» باعث رقابت ناسالمی بین این دو گروه شده است که دود آن به چشم کسی جز زنان نخواهد رفت! ایرانی که می‌توانست همزمان سه روز زن (باستان، جهانی و روز زن رسمی فعلی) در سال داشته باشد، چنین فرصت طلایی را از دست داده و تنها روز زن خود را نیز با برنامه‌هایی تکراری و دهان پرکن می‌گذراند. به نظر می‌رسد مشکل اینجاست که طرفداران روز جهانی زن، صرفا به تابعیت صوری از سبقه تاریخی این مناسبت، به جای سعی در انتقاد و اصلاح، سعی در مخالفت و اعتراض دارند. اینگونه است که طی سه دوره حکومت متفاوت، این جنبش با مخالفت حکومتی روبرو می‌شود. از طرف دیگر، متولیان امور زنان در ساختار حکومتی نیز همانطور که در این یادداشت می‌خوانید، به جای ایده‌پردازی و بررسی مسایل زنان، منتظر موضع‌گیری طرفداران ۸ مارس می‌نشینند تا با مواضع و اقدامات آنها مخالفت نمایند!


    چنین دور باطلی هرگز به سود مسایل زنان نخواهد بود و تنها شرایط را وخیم‌تر نیز می‌نماید. اما قدم اول را برای حل این مشکل چه کسی برخواهد داشت؟!


     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷