1489
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • وقتی که موضوع این شماره را انتخاب کردیم و از نویسندگان مختلف دعوت به نوشتن درباره این موضوع کردیم، بعضی‌ها بر این اعتقاد بودند که قبل از آنکه به «رنگ» لباس و پوشش بپردازیم، باید به «نحوه» و «نوع» پوشش بپردازیم؛ و البته ما نپذیرفتیم!
    البته ما هم این را می‌پذیریم که متاسفانه تعریف و نگاه درستی به نوع و نحوه انتخاب پوشش وجود ندارد. در واقع از آنجایی که در طول این سالها، حرکت سازنده‌ای در باب فرهنگ‌سازی و تغذیه فرهنگی جامعه صورت نگرفته است، طبیعتا دچار بحران پوشش شده‌ایم. زیرا در دوره معروف به دوران گذار، برای طراحی پوشش نه از گذشته فرهنگی خود استفاده کردیم و نه برای آینده برنامه‌ریزی نمودیم.
    وقتی که موضوع این شماره را انتخاب کردیم و از نویسندگان مختلف دعوت به نوشتن درباره این موضوع کردیم، بعضی‌ها بر این اعتقاد بودند که قبل از آنکه به «رنگ» لباس و پوشش بپردازیم، باید به «نحوه» و «نوع» پوشش بپردازیم؛ و البته ما نپذیرفتیم!
    البته ما هم این را می‌پذیریم که متاسفانه تعریف و نگاه درستی به نوع و نحوه انتخاب پوشش وجود ندارد. در واقع از آنجایی که در طول این سالها، حرکت سازنده‌ای در باب فرهنگ‌سازی و تغذیه فرهنگی جامعه صورت نگرفته است، طبیعتا دچار بحران پوشش شده‌ایم. زیرا در دوره معروف به دوران گذار، برای طراحی پوشش نه از گذشته فرهنگی خود استفاده کردیم و نه برای آینده برنامه‌ریزی نمودیم.
    البته دلایل متعددی مثل انقلاب، جنگ، تحریم، اقتصاد، تهاجم فرهنگی و... که موجه و غیرموجه، در ورای این مشکلات فرهنگی نهفته است، مشکلات هدایت فرهنگی را توضیح می‌دهد؛ اما همین دلایل است که اهمیت موضوع انتخابی ما را نشان می‌دهد. اتفاقاتی مثل جنگ تحمیلی تاثیراتی را بر سلامت روانی ایرانیان داشته است؛ البته خدای ناکرده منظور بیماری روانی نیست! مردم به قدری درگیر اتفاقات ناخوشایند شدند که ساده‌ترین امور زندگی عادی را فراموش کردند. مثلا یادشان رفت که باید شاد باشند و تفریح کنند. اگر خاطرتان باشد در شماره قبل هم در مورد اینکه مردم بلد نیستند تفریح کنند صحبت کردیم.
    اما یکی از ابزارهای فرح و شادی، زیبایی بصری و دیداری است که باعث انبساط خاطر و آرامش ذهن می‌شود. جا دارد اینجا اشاره کنم که در برخی کشورها به خاطر همین زیبایی بصری به ماشینهایی که بدنه سالمی ندارند اجازه رفت و آمد نمی‌دهند؛ یا اجازه تغییر و مدرن‌سازی نمای سنتی ساختمانها را در محله‌های قدیمی نمی‌دهند. و یکی از کوچکترین، اما مهمترین جلوه‌های بصری، رنگ لباسهای مردم است؛ رنگی که هم خودشان می‌بینند و هم دیگران.
    همانطور که در مطالب این شماره می‌خوانید دین اسلام هم به استفاده از رنگهای متنوع و شاد تاکید کرده است. اما حتی علیرغم این تاکید دینی، باز هم بسیاری از مردم توجهی به رنگ لباس خود نمی‌کنند. افرادی که رویکرد مذهبی دارند به نوعی از به کار بردن رنگهای شاداب ترس دارند؛ و آنهایی که رویکرد دینی هم ندارند، به نوعی از آن سوی بام افتاده‌اند و در استفاده از رنگهای متنوع و گرم گاه آنقدر افراط می‌کنند که واژه «جلف» مطرح می‌شود. اما دلیل هر دو اینها چیزی نیست جز «عرف»!
    عرفی که به نوعی نحوه شکل گرفتنش را توضیح دادیم، از رنگهای روشن اکراه دارد و رنگهای تیره را القا می‌کند. اما برای اصلاح این عرف اولا باید بدانیم که قواعد استفاده از رنگ در لباس چیست. تعریف این نکته در سطح گسترده بر عهده حکومت است. اما بدون تردید، عملی نمودن این تغییر چیزی جز عمل نمودن خود مردم نخواهد بود. البته زمینه سازی برای این تغییر و تشویق آنها هم مسئولیتی است که در وهله بعد بر دوش حکومت خواهد بود.
    خلاصه آنکه در این شماره تلاش کرده‌ایم گوشه‌های مختلف این موضوع را بیشتر برایتان باز کنیم. امیدواریم با خواندن این مطالب، آگاهانه به رنگ آنچه می‌پوشید اهمیت دهید و با دقت آنها را انتخاب کنید.
    دخت‌ایران خوبی داشته باشید!

    پی‌نوشت:
    - لازم است از طرف همه دوستان «دخت‌ایران» به آقای رسول آذرگون تبریک بگویم؛ ایشان در جشنواره مطبوعات امسال رتبه اول طنز مطبوعاتی را (البته به خاطر هنرمندی‌شان در روزنامه همشهری!) کسب کردند؛ البته علاوه بر خوشحالی از این اتفاق، افتخار همکاری با ایشان هم نصیب ما شد!
    - مجله اینترنتی دخت ایران در جشنواره «زوج خوشبخت ایرانی» هم حضور فعال و پرمخاطبی داشت که جای تبریک و تشکر از خانم سارا خاتمی که بیشترین زحمت‌ها را در این خصوص کشیده‌اند و سایر دوستان مجله دارد.


     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۰۰%
       3. تعداد: ۰۰ رای

    3 نظر | ارسال نظر

     1.  
      ببخشید,من با "عملی نمودن این تغییر چیزی جز عمل نمودن خود مردم نخواهد بود. البته زمینه سازی برای این تغییر و تشویق آنها هم مسئولیتی است ..." مخالفم. تجربه ثابت کرده که تلاش برای هر تغییری که در راستای بالا بردن روحیه مردم و شاد زندگی کردن باشه,محکوم به شکسته.این همه سال کسی نخواست (از مسئولین)این تغییر ایجاد بشه و تلاش مردم جوابی جز گرفتاری و "کمیته"و...نداشت و ...
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. حمیدرضا غلامزاده
        ۰۵ آذر ۸۸
        ۲۰:۵۵
     1.  
      خانم محمودی! شما که انتظار ندارید دولت یا گشت ارشاد بیاد و لباس مثلا قرمز آجری تن من و شما بکنند؟! فرایند تغییر عرف چرخه ایست که هر دو سمت باید در آن شرکت کنند. از یک سو دولت رسالت (و نه وظیفه!) فرهنگ سازی و زمینه سازی این تغییر رو بر عهده دارد و از سوی دیگر مردم باید با حرکت همسو با این فرهنگ سازی در این تغییر سهیم باشند. بدون همکاری و حرکت متناسب این دو سمت اتفاق خاصی نمی افتد. دقیقا مثال شما موید این مطلب است. در گذشته کمیته و در امروزه گشت ارشاد به دلیل "نبود حرکت فرهنگ ساز و هدایتگر دولتی" از یک سو و "حرکتهای هیجان زده و افراطی مردم" از سوی دیگر بود. برای تکمیل مطلب بد نیست این را هم اشاره کنم که برای تسریع این فرایند، فعالان و نخبگان باید حلقه واسط این دو سوی فرایند بشوند تا حرکتی صورت بگیرد. اگر دخت ایران این شماره را به این موضوع اختصاص می دهد نیز بای همین است که بر ضرورت برنامه ریزی فرهنگی در دولت و آگاه شدن مردم از سوی دیگر تاکید کند. موید باشید.
      
     0
      
     0
     1.  
      استنباطی که من از مطالب بخش اسلام کردم با اینکه عنوان کردید اسلام در استفاده از رنگ های شاد تاکید کرده تناقض دارد.ضمنا اصل صحبت ما طی این چند دهه, رنگ های مورد استفاده در بیرون است نه منزل و میهمانی ها.در ثانی اگر نویسندگان یا مصاحبه شوندگان گرامی به طور مستند منبعی را ذکر می کردند که اسلام" در خصوص رنگ " جلب توجه نکردن را ملاک دانسته بسیار نیکو بود زیرا همانطور که می دانید خوانش های افراد از روایات یا عدم آگاهی گاهی موجب صدمات جبران ناپذیری می شود. بنده شخصا به خاطر نمی آورم در کتاب مساله حجاب استاد مطهری راجع به رنگ لباس و محدودیت های آن صحبتی به میان آمده باشد. مساله ما همان عرف است که گاهی چون دیوی مخوف کلیه رفتارهایمان را کنترل می کند.به نظر می رسد برای شکستن برخی قواعد بی قاعده در عین حال که از خودمان شروع می کنیم مسئولین نیز نباید دوگانه عمل نمایند.یعنی رسانه ملی از یک سو کارکنانش را با متنوع ترین رنگها جلوی دوربین ظاهر کند و خوب که مردم تحت تاثیر مد جدید قرار گرفتند و ... در محیط کار یا خیابان به گونه ای دیگر با تو برخورد شود.نمی دانم چگونه است که وقتی من ایرانی رنگ قرمز را بر تن یک غربی در سرزمین خودش می بینم تنها احساس شادی و سرزندگی می کنم اما ایرانی ملبس به رنگ مذکور در اینجا هزارجور تداعی منفی را به ذهنم متبادر می کند.اتفاقا اینجا جایی است که بر خلاف سهراب نباید جور دیگری دید.و بالاخره پایان سخن اینکه حواسمان به افراط و تفریط ها باشد. سپاسگذار از حسن انتخابتان
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷