2170
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • همان ایامی که موضوع این شماره را به تاثیر نارضایتی جنسی بر جدایی زن و شوهر اختصاص دادیم، اعلام شد که به مناسبت سالروز ازدواج امیرالمومنین (ع) و حضرت زهرا (س) که در تقویم به عنوان روز ازدواج ثبت شده است، در طی آن هفته هیچ طلاقی ثبت نخواهد شد. این حرکت به عنوان یک کار نمادین جالب و پسندیده است، اما حرکتهای نمادین به عنوان حاشیه کارهای اساسی و بنیادین معنا پیدا می‌کنند. متاسفانه مشکل طلاق در میان زوج‌های جوان روند رشد نامناسبی داشته است. اما آنچه در این میان نگران کننده است، دلیل پنهان جدایی همسران از یکدیگر است؛ دلیلی که وجود دارد و معمولا زوج ها آن را نمی‌شناسند، و اگر بشناسند هم آنرا عنوان نمی‌کنند: «نارضایتی از روابط جنسی»!
    در همان ایامی که موضوع این شماره را به تاثیر نارضایتی جنسی بر جدایی زن و شوهر اختصاص دادیم، اعلام شد که به مناسبت سالروز ازدواج امیرالمومنین (ع) و حضرت زهرا (س) که در تقویم به عنوان روز ازدواج ثبت شده است، در طی آن هفته هیچ طلاقی ثبت نخواهد شد. این حرکت به عنوان یک کار نمادین جالب و پسندیده است، اما حرکتهای نمادین به عنوان حاشیه کارهای اساسی و بنیادین معنا پیدا می‌کنند. متاسفانه مشکل طلاق در میان زوج‌های جوان روند رشد نامناسبی داشته است. اما آنچه در این میان نگران کننده است، دلیل پنهان جدایی همسران از یکدیگر است؛ دلیلی که وجود دارد و معمولا زوج ها آن را نمی‌شناسند، و اگر بشناسند هم آنرا عنوان نمی‌کنند: «نارضایتی از روابط جنسی»!
    درست به همان دلیلی که ذکر شد، آمار دقیقی از میزان تاثیر این عامل خاموش بر اختلاف و جدایی همسران وجود ندارد؛ اما آمارهای غیررسمی و برآورد کارشناسان رقمی بین حداقل ۶۵ تا ۸۵ درصد را نشان می‌دهد. این رقم عجیب را باید از دو منظر بررسی نمود: اول آنکه چرا رابطه جنسی اینقدر اهمیت دارد و حتی در رابطه عاطفی زوجین تاثیرگذار است؟ و دوم اینکه چطور این امر مهم و غریزی تا این حد خطرناک می‌شود؟
    اول از سوال دوم آغاز می‌کنم: متاسفانه این امر مهم و تاثیرگذار به دلیل مورد غفلت واقع شدن و بی‌توجهی به آن اینقدر خطرناک می‌شود. در جامعه ایران که جامعه‌ای سنتی است، مسایل جنسی به دلیل حیای فردی و عمومی رایج در جامعه امری مگو و ناهنجار به شمار می‌آمده و هنوز هم البته همان طور است. از طرف دیگر همانطور که در مطالب این شماره خواهید خواند، عدم آگاهی صحیح و بالطبع، عدم آموزش صحیح مهارتهای جنسی، باعث شده است تا این ناآگاهی و رفتار سنتی (یا بهتر است بگوییم غریزی!) تا نسل حاضر نیز رواج داشته باشد.
    شاید باورش برای خیلی از شما دشوار باشد، اما در شهرهای بزرگ ما نیز هنوز جوانانی وجود دارند که تفاوتهای بدنی زن و مرد را نمی‌دانند. پسرانی هستند که وقتی ازدواج می‌کنند و ایام عادات ماهانه همسرشان فرا می‌رسد، برای اولین بار است چنین اتفاقی را می‌بینند و گمان می‌کنند همسرشان بیمار است! با این حساب، با این وضعیت آگاهی، تعجبی ندارد که دختران و پسران تازه ازدواج کرده ما چیزی در مورد رفتار جنسی (یا به تعبیر یکی از پیشروان آموزش بهداشت جنسی در ایران «مناسک» جنسی) ندانند! عجیب نیست که زوجین نه تنها در رابطه جنسی حالتها یا اصطلاحا پوزیشن‌های متعدد را نمی‌شناسند، بلکه نمی‌دانند رابطه زناشویی انواع مختلفی نیز دارد و در کنار آنها فانتزی جنسی نیز به عنوان مکمل وارد می‌شود!
    این ناآگاهی از عدم شناخت و عدم آموزش صحیح ناشی شده است که در مطالب این شماره نکات مفیدی در این زمینه ارائه شده است.
    ***
    متاسفانه این غفلت و ناآگاهی در شرایطی است که رابطه زناشویی زوجین مورد توجه ظریف و دقیق دین اسلام نیز قرار گرفته است. پرداختن به اهمیتی که اسلام به رابطه زناشویی می‌دهد، می‌تواند آغازگر پاسخ به سوال اول نیز باشد.
    بررسی احادیث و احکامی که در زمینه روابط زناشویی وجود دارد، نه تنها نکات ظریفی را آموزش می‌دهد، بلکه همین اهمیت مذکور را نیز می‌نمایاند. احادیث اسلام مملو از آموزه‌های رفتاری در رابطه جنسی زن و شوهر است؛ نمونه‌های متعددی داریم که مردم کوچه و بازار به نزد پیامبر و ائمه آمده‌اند و در مورد مسایل جنسی خود پرسش نموده‌اند. علاوه بر پاسخ‌های جالبی که به این پرسش‌ها داده شده، این نکته حائز اهمیت فوق‌العاده را نیز باید دقت نمود که ائمه بدون این که بخواهند عذری از «حیا» و عفت بیاورند، به صراحت پاسخ این پرسش‌ها را داده‌اند؛ به عبارتی نمونه‌ای از مصداق صحیح حدیث «لا حیا فی الدین» در روش معصومین دیده می‌شود.
    نکته دیگر در باب اهمیت و تاثیرگذاری رابطه جنسی بر شرایط روانی و عاطفی زوجین تاثیر بلافصل آن است. علیرغم نگاه برخی که رابطه جنسی را صرفا امری غریزی (و حیوانی) می‌بینند، همین رابطه تاثیر سریع و مستقیم بر عواطف و روحیه افراد دارد. از یک سو، یک رابطه صحیح و مناسب که در شرایط ایده‌آل هر دو طرف را به اوج لذت جنسی (ارگاسم) می‌رساند، فکر و روحیه زوجین را از دغدغه‌ها و مشکلات و خستگی‌ها می‌رهاند و آنها را شاداب و سرحال می‌کند. اما از سوی دیگر، اگر این رابطه موجب لذت زوجین یا هر یک از آنها نشود، این خستگی و مشکلات را در فرد نگه می‌دارد و آرامش را از فرد صلب می‌کند... جالب اینجاست که خود فرد متوجه این تاثیر مستقیم نمی‌شود و همین جاست که مشکل طلاق آغاز می‌شود.
    زوجین که به رضایت جنسی مطلوب نرسیده‌اند، به تدریج بیشتر و بیشتر در این ناآرامی فرو می‌روند و این عدم آسایش در وجوه دیگر زندگی نمایان می‌شود؛ و دو همسر که با عشق و علاقه زندگی‌شان را آغاز کرده‌اند، بدون اینکه به درستی متوجه ریشه مشکل شوند، به بهانه‌گیری و ناخوشی مبتلا می‌شوند و الی آخر ماجرا که متاسفانه طلاق است!
    به عنوان حسن ختام، در تایید و تاکید این اهمیت روانی باید به احکام طلاق در اسلام توجه کرد! طلاق در ایام عادات ماهیانه زنان حرام است... این دوران همان ایامی است که زن و شوهر نمی‌توانند رابطه جنسی داشته باشند! بنابر این، اسلام جدایی زوجین را در این ایام حرام نموده و به تاخیر انداخته است تا شاید پس از پایان هفته عادت ماهیانه، تمایل غریزی جنسی زن و شوهر آنها را به رابطه جنسی وادارد و رابطه جنسی بتواند آرامش و محبت را به زوجین بازگرداند.
    ***
    مطالب این شماره نکات آموزنده بسیاری را برای شما در بر دارند که مطمئنا ارزش خواندن دارند. به امید روزی که همه جوانانی که پا در عرصه ازدواج می‌گذارند، بتوانند این بزرگترین عامل جدایی را به بزرگترین و مفرحترین عامل لذت و آرامش و مودت‌شان تبدیل نمایند.
     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۸۴%
       3. تعداد: ۱۰ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷