1491
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • ادبیات ایران زمین، آنقدر کهن هست که چهره‌های زیادی را به خود دیده و در خود پرورش داده باشد. اما در طول این همه سال، زنان نقش کمرنگی ایفا نمودند و بدتر از آن اینکه، همین تناسب نامتناسب تعداد زنان و مردان ادبیات، در شهرت و پایداری آثار نیز رعایت نشده است. عملا تا زمان پروین اعتصامی، زن ادیبی با این اشتهار و ماندگاری در ادبیات نداریم. اما در دوران معاصر، و به ویژه در سه یا چهار دهه اخیر، زنان هم رشد بسیار خوبی داشته‌اند و هم به جایگاه خوبی در عرصه ادبیات دست یافته‌اند. در حقیقت پس از انقلاب اسلامی ادبیات زنان هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ کیفی رشد فزاینده‌ای داشته است.
    به جرات می‌توان گفت در طول این سالها زنان عرصه مناسبی برای ورود به حوزه داستان و ادبیات داشته‌اند و کمابیش از این فرصت بهره برده‌اند. جالب اینجاست که با این عمر کوتاه ادبیات معاصر زنان، تنوع سلایق و آثار و حتی رویکردهای اعتقادی و سیاسی زنان نویسنده تنه به تنه رنگین کمان نویسندگان مرد می‌زند. از نگاه‌های فمینیستی به مسایل زنان گرفته تا نگرش‌های معتدل‌تر، از رویکردهای سیاسی راست سنتی گرفته تا چپ تندرو، از حوزه دفاع مقدس گرفته تا روابط زناشویی و غیره در آثار زنان نویسنده به چشم می‌خورد.
    اما چرا حضور زنان در ادبیات اهمیت دارد؟ برای پاسخ به این سوال باید بین دو نکته تفکیک قائل شد. این دو نکته نوشتن «در مورد» زنان و نوشتن «توسط» زنان است. از ادبیات کهن تا معاصر در مورد زنان اشعار و داستان‌های زیادی نوشته شده است. اما آنچه مد نظر ماست و حضور زنان را مهم می‌کند، نگاه زنانه به زندگی و جهان است. باید بدانیم که نگرش زنان و مردان به جهان پیرامون خود تفاوتهایی دارد و در صورتی که این تفاوت مکمل یکدیگر شوند، هم‌افزایی مبارکی برای جامعه خود به همراه می‌آورند. بنابر این اهمیت حضور زنان در ادبیات در این است که زنان نویسنده از منظر زنانه خود به مسایل اجتماعی، سیاسی، مذهبی و غیره بنگرند تا لطافت و ریزبینی طبیعی آنها بتواند به جامعه تزریق شود. و صد البته نباید تردید داشت که یکی از بهترین بسترها برای ارتباط با مردم و تاثیر گذاشتن بر آنها داستان و ادبیات است.
    از این منظر می‌توان حضور زنان نویسنده را حتی ناکافی دانست. اگرچه بانوان نویسنده حضور نسبتا فعالی داشته‌اند و جهش بزرگی برداشتند، اما ظرفیتی که در انتظار آنها نشسته و رسالتی که با توضیحات فوق بر عهدهخ ایشان نهاده شده است، اهتمام و کوششی بسیار فراتر را می‌طلبد. امید است زنان خوش ذوق ایرانی که روزگاری ادبیات شفاهی و داستان‌گویی و لالایی خوانی را دهان به دهان حفظ کردند و از این بستر نسلهای آینده را تربیت نمودند، به سمت تولید کتاب و آثار فاخر بیشتری روی بیاورند.
    بیست و پنجمین شماره از مجله اینترنتی دخت‌ایران به مناسبت روز قلم به بررسی ادبیات زنان و مرور آثار نویسندگان زن پرداخته است.

     


     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۱۰۰%
       3. تعداد: ۰۱ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷