1687
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • همه آدمها از بدو کودکی با صاف و سادگی معصومانه شروع به رشد می‌کنند و دغدغه‌ها و مسایل زندگی‌شان هم به همین نسبت ساده و کودکانه ولی در عین حال جدی هستند. شاید اهمیتی که توپ بازی یا داشتن عروسک لپ گلی برای یک کودک دو ساله دارد، به مراتب بیشتر از دغدغه‌های مالی و روزمره زندگی بزرگترها باشد؛ حتی اگر بزرگترها فکر کنند کارهای منزل و مسائل مالی بسیار پراهمیت و جدی هستند.
    اما به تدریج که دنیای کودک بزرگ و بزرگتر می‌شود، تمرکز این اهمیت هم پراکنده‌تر می‌شود و مسایلی بیشتر و با اهمیت کمتر پدید می‌آیند. اما علاوه بر این گستردگی، اتفاق دیگری هم می‌افتد؛ همه ما این تغییر و تحولات را فراموش می‌کنیم!
    همه آدمها از بدو کودکی با صاف و سادگی معصومانه شروع به رشد می‌کنند و دغدغه‌ها و مسایل زندگی‌شان هم به همین نسبت ساده و کودکانه ولی در عین حال جدی هستند. شاید اهمیتی که توپ بازی یا داشتن عروسک لپ گلی برای یک کودک دو ساله دارد، به مراتب بیشتر از دغدغه‌های مالی و روزمره زندگی بزرگترها باشد؛ حتی اگر بزرگترها فکر کنند کارهای منزل و مسائل مالی بسیار پراهمیت و جدی هستند.
    اما به تدریج که دنیای کودک بزرگ و بزرگتر می‌شود، تمرکز این اهمیت هم پراکنده‌تر می‌شود و مسایلی بیشتر و با اهمیت کمتر پدید می‌آیند. اما علاوه بر این گستردگی، اتفاق دیگری هم می‌افتد؛ همه ما این تغییر و تحولات را فراموش می‌کنیم! یعنی به قدری طرز فکر و معیارهای ارزیابی‌مان تغییر می‌کند که آن مسایل پراهمیت و بزرگ کودکی برایمان خند‌آور به نظر می‌رسند. درگیریهای روزمره‌ای که در دوران کودکی ذره‌ای برایمان اهمیت نداشتند، فکر و ذهنمان را مشغول می‌کنند.
    دلیل عمده‌اش این است که این رشد و تغییر و تحولات بدون دقت صورت می‌گیرند. متوجه بزرگ شدن و تحول خودمان نمی‌شویم و بنابر این گذشته را فراموش می‌کنیم تا برای این تفاوت فکری اسم بگذاریم: شکاف نسلها!
    شکاف نسلها یک اشتباه بزرگ تاریخی است؛ اشتباه دیدن صورت مساله است. اگر دقت کنید همیشه در مورد این شکاف از کوچکترها می‌خواهند بزرگترها را درک کنند و از بزرگترها می‌خواهند خودشان را با کوچکترها وفق دهند. یعنی از کوچکترها می‌خواهند چیزی را درک کنند که تجربه نکرده‌اند و نمی‌دانند چیست؛ از بزرگترها هم خواسته شده است شخصیت شکل گرفته‌شان را تغییر دهند و مطابق شخصیت در حال شکل‌گیری و متغیر کوچکترها که دنیا و دغدغه‌های کوچکتری هم دارند تناسب دهند!
    خیلی ساده... شدنی نیست!
    و به همین سادگی روابط دچار اختلاف می‌شود؛ ناراحتی و سوتفاهم پیش می‌آید؛ تربیتها غلط از آب درمی‌آیند؛ و همه چیز نابسامان می‌شود!
    برای همین در این شماره تلاش کرده‌ایم تا به بهانه دختران دانش آموز، دغدغه‌های دوران کودکی و نوجوانی را مرور کنیم تا یادمان بیاید ما هم همین گونه فکر می‌کردیم و شاید هنوز هم همانطور باشیم. این دغدغه‌ها را بررسی کردیم تا بگوییم به جای اینکه از کوچترها توقع داشته باشید مثل شما فکر کنند، یا اینکه تفکرات آنها را کودکانه و مسخره بدانید، تلاش کنید زبان آنها را بفهمید و به آنها کمک کنید شخصیتشان به نحوی شکل بگیرد که با انتظارات منطقی، عقلانی و درست شما متناسب باشد. البته این کوچکترها لزوما کودکان دبستانی و بزرگترها آدمهای سی چهل ساله نیستند! همین تناسب در مورد خواهر و برادرها، دوستان و اقوام و آشنایان و همه کسانی که اختلاف سنی دارند صدق می‌کند.
    اگر به مساله اینگونه نگاه کنید، خیلی راحت‌تر به راه حل خواهید رسید.
    موفق باشید و دخت ایران خوبی داشته باشید.
     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۰۰%
       3. تعداد: ۰۰ رای

    1 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. ۱۳ آذر ۹۰
        ۲۱:۴۹
     1.  
      agar farsi mishod nevesht khoob bood
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷