2348
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. سارا خاتمی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۲)
      تعداد بازدید: 2348
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    در قدیم بچه‌دار شدن یکی از کارکردهای اصلی ازدواج بود، اما کارکرد ازدواج در دنیای امروز کاملا تغییر کرده است.

    شاید بتوان ادعا کرد که غالب زنان در گذشته پس از ازدواج براحتی تن به بچه‌دار شدن می‌دادند و اغلب حتی در ذهن‌شان هم نمی‌گنجید که شاید بتوان بدون بچه به زندگی ادامه داد. بچه‌دار شدن یکی از کارکردهای اصلی ازدواج در آن دوران بود، اما کارکرد ازدواج در دنیای امروز کاملا تغییر کرده است. زن به جای «آقا بالاسر» به دنبال شریکی برای زندگی خود می‌گردد و به راحتی حاضر نیست مسئولیت سنگین بچه‌داری را به تنهایی بپذیرد.
    زن و مرد امروزی در نحوه تصمیم‌گیری درباره بچه‌دار شدن به چند دسته تقسیم می‌شوند:
    هنوز هم برای عده‌ای ازدواج و بچه‌دار شدن یک پیش‌فرض بشری به حساب می‌آید و بدون هیچ تفکری این رسالت را انجام می‌دهند. آنها اصولا بر این باورند که «همه ازدواج می‌‌کنند، پس ما هم باید ازدواج کنیم و همه بچه‌دار می‌شوند، پس ما هم باید بچه‌دار شویم.» این دسته غالبا حتی زحمت اندیشیدن به چرایی مسائل را به خود نمی‌دهند.

    volume30_57.jpg.jpg
    عکاس


    دسته دیگر کسانی هستند که آگاهانه و با اندیشه مسئولیت والدین بودن را می‌پذیرند و برای خود، زندگی و فرزندشان برنامه‌ریزی می‌کنند. این دسته معمولا پیش از اقدام برای بچه‌دار شدن، خود را آماده پذیرش این مسئولیت می‌کنند. با کمی اغماض افراد مذهبی ویا تحصیل‌کرده بیشتر در این گروه جای می‌گیرند. افراد متدین بر این باورند که مادری از مهم‌ترین نقش‌های زنان در مسیر تکامل و خودسازی است. رسالتی که با بردوش کشیدنش مسیر طبیعی خودسازی و تکامل را می‌توان با سرعت چندبرابر طی کرد. معمولا این دسته سال‌ها پیش از بچه‌دار شدن، شاید حتی پیش از انتخاب همسر، خود را آماده این امر می‌کنند.
    دسته سوم افرادی هستند که آگاهانه و با علت‌های مختلفی  –درست یا غلط-  تصمیم می‌گیرند بچه‌دار نشوند. از این میان برخی به بهانه ترس از تربیت فرزند در این زمانه عطای مادر شدن را به لقایش می‌بخشند. برخی مشکلات اقتصادی را مطرح می‌کنند و برخی هم حاضر نیستند لحظه‌ای از «خود» بگذرند؛ آنها مادری را پایان همه خوشی‌ها و راحتی‌ها می‌دانند و بارها از خود می‌پرسند: «با بچه، درسم، کارم، هیکلم، کلاسام، خودم و... چی میشه؟!»
    دسته‌ دیگری هم هستند که در برزخ مانده‌اند؛ می‌‌خواهند بچه‌دار شوند، اما می‌ترسند موقعیت شغلی‌شان را از دست بدهند؛ می‌خواهند بچه‌دار شوند، اما می‌ترسند نتوانند به تحصیلات خود ادامه دهند و...
    به نظر، زن امروز الگوی مناسبی از یک مادر موفق ندارد؛ در حالی که مادر بودن همواره  یک ارزش بوده و هست، اکنون کار کردن، درس خواندن، فعالیت اجتماعی، تفریح و... نیز به ارزش تبدیل شده‌اند. ظاهر امر این گونه است که این ارزش‌ها با یکدیگر تضاد و یا دست کم تقابل دارند. زنان از طرفی تمایل به مادر شدن دارند، اما از طرف دیگر می‌خواهند از تحصیل و کار و کلاس‌های آموزشی و تفریحی و... عقب نمانند. به همین ترتیب، واکنش‌ها به این تضارب نیز متفاوت خواهد بود:
    گروهی بچه‌دار می‌شوند و قید همه چیز را می‌زنند تا به خیال خود ایثار کنند؛
    گروهی خود، تحصیل و شغل را انتخاب می‌کنند و هرگز مادر نمی‌شوند؛
    در این میان، برخی هم  فرزند می‌آورند، در حالی که هنوز نتوانسته‌اند نقش مادری خود را کامل بپذیرند، بنابراین مدام بی‌حوصله‌اند و شکوه می‌کنند. این گروه از مادران عادت دارند، همیشه از سختی‌های بچه‌دار شدن گله کنند و کمتر زمانی است که از لحظات ناب، تکرارنشدنی و شیرین عشق مادری یاد ‌کنند.

    اما با وجود این مشکلات چه باید کرد؟
    - دین یکی از آسان‌ترین راه‌حل‌های پایان این درگیری است. در دین مشکلات تربیتی و اقتصادی با ایمان، تلاش و توکل حل می‌شود. کما که خط کش و معیارهای دقیقی برای اولویت بندی تناقضات این چنینی ارائه می‌کند.
    - تنوع بخشیدن به شیوه‌های آموزشی. بطور مثال آموزش مجازی یکی از شیوه‌هاست که راه را برای ادامه دانش مادران هموار می‌کند. در جریان آموزش‌های معمول هم می‌توان تسهیلاتی برای مادر فراهم کرد.
    - تنوع بخشیدن به انواع اشتغال زنان: کارهای پاره‌وقت
    - آموزش نقش والدینی به زوجین می‌تواند دنیای ناشناخته پدر و مادری را به مرد و زن بیاموزد و شرایط پذیرش آنها را آسان کند.
    - همکاری پدر: اگر مردان به بهانه اینکه روحیات پدرانه تناسب چندانی با ظرافت‌های مادرانه ندارد، از بار مسئولیت فرار نکنند و همه بار سختی را به دوش زنان نیاندازند، شاید پذیرش این نقش برای زنان هم راحت‌تر شود.


     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۸۴%
       3. تعداد: ۰۸ رای

    2 نظر | ارسال نظر

     1.  
      با سلام.متن جالبی است و بسیاری از زنان امروز جامعه ی ما مبتلا به هستند. بیشتر از این ها باید در این باره صحبت کرد و مساله را مشکل گشایی کرد .یک طرف ماجرا مردان هستند که با وجود گذشت چندین سال از زندگی مشترک آرزوی دیرینه ی همسر خود را برای مادر شدن برآورده نمی کنند.همیشه مقصر خانم ها نیستند.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۲۹ خرداد ۹۱
        ۲۳:۲۰
     1.  
      پاسخی به نظر عطیه
      با سلام.متن جالبی است و بسیاری از زنان امروز جامعه ی ما مبتلا به هستند. بیشتر از این ها باید در این باره صحبت کرد و مساله را مشکل گشایی کرد .یک طرف ماجرا مردان هستند که با وجود گذشت چندین سال از زندگی مشترک آرزوی دیرینه ی همسر خود را برای مادر شدن برآورده نمی کنند.همیشه مقصر خانم ها نیستند.
      زن در جامعه امروز امکانات کمکی ندارد تا در کنار کار و تحصیل بچه داری هم بکند مشکلات و بالا رفتن سطح توقعات فرزندان باعث شده زوج ها تمایلی به بچه دار شدن نداشته باشند.
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷