2900
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • هر که را اسرار حق آموختند
    مهر کردند و دهانش دوختند

    «علوم غریبه» واژه‌ای است که شاید امروزه خیلی استفاده نشود، اما دقیق‌ترین واژه برای مجموعه‌ای از مفاهیم است که سره و ناسره در هم آمیخته‌اند و مردم شناخت و استفاده درستی از آنها ندارند: فال و رمل و اسطرلاب و...
    غیرمادی و خارق العاده بودن این علوم باعث شده است خرافه‌ها به راحتی راه خود را در میان آنها باز کنند و بازار کسبی از جیب مردم عادی دست و پا کنند. از سوی دیگر، وقتی در مورد این علوم و مسایل آنها توضیح داده می‌شود، معمولا در انتهای مطلب، مخاطب نمی‌تواند مرز دقیقی بین علوم غریبه و خرافه‌ها پیدا کند و دچار یک تردید رایج می‌شود: «اگر این فنون خرافات هستند، پس چطور اثر می‌گذارند؟!» و بسیاریی به این نتیجه غلط می‌رسند که «پس اینها خرافه نیستند و حقیقت دارند!»
    بخشی از خرق عادتهایی که امروزه شاهد آنها هستیم، همان علوم غریبه‌ای هستند که به عنوان یک علم در گذشته (در میان خواص) تدریس می‌شده است و قدرتهایی فراتر از عادتهای روزمره زندگی به فرد می‌دادند. اما بخشی دیگر خرافاتی هستند که در مورد نحوه تاثیرگذاری آنها نیز صحبت خواهیم کرد.
    علومی مانند علم جفر، رمل و اسطرلاب و... علومی هستند که در برهه‌ای، حتی به عنوان دروس حوزوی شناخته می‌شدند و طلاب علاقمند می‌توانستند آنها را بیاموزند. اما اساتید این علوم هم هر شاگردی را نمی پذیرفتند و طلابی را که ظرفیت لازم را داشتند آموزش می‌دادند. در مورد تاثیر این علوم باید از نگاه عادت گونه و مادی بیرون بیاییم. به عبارت دیگر، اینقدر غرق دنیای مادی و روزمره شده‌ایم که این مسایل آنقدر برای ما عجیب و خارق العاده شده‌اند که حتی در وجود جن که قرآن هم به آن صراحت دارد، تردید می‌کنیم! حال آنکه در زمان سلیمان نبی، نه تنها وجود و حضور جنیان برای مردم قابل درک بود، بلکه قدرت انسانهای تعلیم دیده، از جنیان نیز بیشتر بود. اما به تدریج با مادی‌تر شدن زندگی و تجربی شدن علومی که فقط مشاهدات را باور می‌کردند، جن به مقوله‌ای سحرآمیز و بعد افسانه‌ای تبدیل شد.

    volume31_31.jpg

    به هر حال... اول از همه باید این دقت را داشته باشیم که علوم غریبه حقیقی و خرافه‌ها را از هم غربال کنیم. نکته دوم این است که علوم غریبه در دست افراد صالح، به عنوان مهارتهایی ابتدایی به شمار می‌آیند و این افراد به جایگاهی رسیده‌اند که استفاده از این مهارتها، به ویژه در میان عوام، نه تنها برایشان موضوعیت ندارد، که کسر شان نیز هست. برای فردی مانند مرحوم آیت ا... بهجت که موت اختیاری داشتند، یا افرادی که طی‌الارض دارند، ارتباط با جنیان برای وکالت یا پیشگویی بیشتر به بازیهای بچه‌گانه شباهت دارد! به عبارت دیگر، افراد صالحی که این علوم را فرا گرفته‌اند، مصداق این شعر هستند که «آنرا که خبر شد خبری باز نیامد!»
    اما هستند افرادی که به این مهارتها دست یافته‌اند، اما نه از طریق آموزش علمی، بلکه از طریق خلاف دین. معمولا این افراد کسانی هستند که از طریق اهانت به دین و مقدسات با جنیان کافر ارتباط برقرار می‌کنند و از دانسته‌های جنیان کمک می‌گیرند. از آنجایی که جنیان مانند انسان در بعد مکانی محدود نیستند، به راحتی در مکانهای مختلف حضور به هم می‌رسانند و اطلاعاتی غیرعادی نسبت به انسان کسب می‌کنند و در اختیار «جن گیر» می‌گذارند تا معامله‌شان پابر جا بماند. با این حال، قدرت جنیان نیز بسیار محدود است؛ مثلا بر خلاف تصور بسیاری از مردم، جنیان توان کشتن یا تهدید جدی انسان را ندارند. بنابر این، بخشی از دانسته‌های این افراد فالگیر و جن گیر درست است، اما تا جایی که مربوط به گذشته باشد؛ منتها در مورد پیشگویی و اعمال نفوذ در زندگی و آینده انسان کاری از این افراد ساخته نیست.
    اما باز به همان سوال ابتدایی باز می‌گردیم که پس چطور می‌توانند پیشگویی کنند یا تاثیرگذار باشند؟!
    نکته بسیار مهم در شیوه عملکرد این افراد نهفته است. چه افراد فال‌بین، چه جن‌گیر و رمال، غالبا از تکنیکهای روانشناسی برای پیشبرد هدف خود استفاده می‌کنند. عمده تاثیر این اقدامات بر اساس تلقین به فرد حاصل می‌شود؛ و از آنجایی که ذهن انسان قدرت خرق عادت دارد، با این القائات ممکن است پیشگویی ها را محقق کنند. مثلا دختری که مدام با خود فکر می‌کند که بختش بسته شده است، شاهزاده رویاها هم اگر به سراغش بیاد، با تلقینات خود زمینه به هم خوردن همه چیز را می‌چیند. در نهایت هم این را به پیشگویی صحیح آن فرد منتسب می‌کند! این استفاده از القائات به ویژه در فالگیرها و رمالها بیشتر دیده می‌شود.
    اما در مورد جنیان... جنیان کافر تا حدی امکان آزار و اذیت انسان را دارند و گاه این کار را می‌کنند. اما باید به خاطر داشته باشیم، کسی که این امکان را به آنها می‌دهد خود فرد قربانی است! با رعایت نکردن زندگی صحیح و انجام کارهای اشتباه ریز و درشت، خودمان به این موجودات قدرت نفوذ می‌دهیم. وقتی پای تلقین هم در میان بیاید که نور علی نور می‌شود. حال آنکه با دقت در سبک زندگی و پرهیز از اشتباهات و گناهان ریز و درشت، در حد توان، می‌توان از نفوذپذیری جنیان و جن‌گیرها جلوگیری کرد. خواندن قرآن و ذکر بسم ا... هم که از راحت‌ترین و کارآمدترین راه‌حل‌های مقابله با این قدرتهای پلید هستند.
     


     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۸۸%
       3. تعداد: ۱۷ رای

    2 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. ۰۲ تیر ۹۱
        ۰۰:۵۸
     1.  
      از آقای بهجت پرسیدن چطور میشه از این امور در امان بود ایشون اینجوری پاسخ دادند: همیشه یه قرآن کوچک با خودتون داشته باشید آیة الکرسی را در منزل نصب کنید سوره های چهار قل را هر روز بخوانید قرآن را در منزل با صدای بلند تلاوت کنید و همیشه به یاد داشته باشیم که قدرت خداوند از همه این قدرت ها برتر است و تا خدا نخواهد احدی از جن و انس نمیتواند آسیبی به انسان وارد کند چرا که (فالله خیر حافظا و هو ارحم الراحمین) و یادمان باشد که (الا بذکر الله تطمئن القلوب) پس آسوده باش که در امانی
      
     0
      
     0
     1.  
      مقاله کوتاه و مفیدی بود... اما به این مورد که چرا خرافاتی گری در دنیای مدرنیته بیشتر رواج یافته است اشاره ای نشده بود که البته سوالی برای خود من نیز هست... متشکرم
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷