2585
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • اکنون جای نشریات میانه‌رویی خالی است که به طور دقیق به مسایل زنان و دختران بپردازند، و در عین حال نه عوامانه باشند و نه آنچنان تخصصی که دردی از کسی دوا نکنند.

    از زمانی که مباحثی چون جامعه مدنی و مردم سالاری بیشتر رواج یافتند، رسانه‌ها، و به طور مشخص مطبوعات، بیش از پیش نمود پیدا کردند. دموکراسی رسانه و مطبوعات را به عنوان یکی از ارکان قدرت و حکومت که نقش مهمی در نظارت و هدایت مردمی دارد می‌شناسد. اگر چه تعاریف دموکراسی برای رسیدن به ایده‌آل‌های خود کاربردی نبودند و موفق نشدند، اما این امر چیزی از اهمیت مطبوعات نمی‌کاهد. کما که همین نگاه در سخنان امام خمینی(ره) نیز دیده می‌شود: «نقش نشریات در هر کشوری از همه چیزها بالاتر است. روزنامه‏‌ها و مجلات می‏‌توانند یک کشوری را رشد بدهند و هدایت بدهند به راهی که صلاح کشور است و می‌‏توانند به عکس عمل کنند.»
    در قانون مطبوعات ایران نیز رسالت مطبوعات به این نحو فهرست شده است:
    الف‌ ـ روشن‌ ساختن‌ افکار عمومی‌ و بالابردن‌ سطح‌ معلومات‌ و دانش‌ مردم ‌در یک‌ یا چند زمینه
    ب‌ ـ پیشبرد اهدافی‌ که‌ در قانون‌ اساسی‌ جمهوری‌ اسلامی‌ بیان‌ شده‌ است‌.
    ج‌ ـ تلاش‌ برای‌ نفی‌ مرزبندی‌های‌ کاذب‌ و تفرقه‌انگیز و قرار ندادن‌ اقشار مختلف‌ جامعه‌ در مقابل‌ یکدیگر، مانند دسته‌بندی‌ مردم‌ براساس‌ نژاد، زبان‌، رسوم‌، سنن‌ محلی‌ و...
    د ـ مبارزه‌ با مظاهر فرهنگ‌ استعماری‌ (اسراف‌، تبذیر، لغو، تجمل‌پرستی‌، اشاعه‌ فحشاء و...) و ترویج‌ و تبلیغ‌ فرهنگ‌ اصیل‌ اسلامی‌ و گسترش‌ فضائل‌ اخلاقی‌.
    ﻫ ـ حفظ‌ و تحکیم‌ سیاست‌ نه‌ شرقی‌ نه‌ غربی‌.
    در این شماره از دخت ایران نگاهی به کارنامه نشریات و مطبوعات حوزه زنان خواهیم انداخت تا ببینیم با توجه به مباحث فوق، این نشریات چه عملکردی داشته‌اند.
    مطبوعات حوزه زنان در حال حاضر به دو دسته تقسیم می‌شوند:
    دسته اول نشریاتی که بر روی کیوسک به طور عمومی ارائه می‌شوند و مخاطب آنها عموم زنان و دختران (به عبارت دقیق‌تر، زنان خانه‌دار) هستند.
    اما دسته دوم نشریات دارای رتبه‌های علمی هستند که به طور تخصصی به مسایل زنان می‌پردازند و برای مخاطبین دانشگاهی و سازمانی ارسال می‌شوند. این نشریات در دسترس عموم نیستند و برای مخاطبین خاص خود ارسال می‌شوند.

    volume32_39.jpg

    همانطور که در مطالب این شماره خواهیم دید، نشریات دسته اول که بار علمی آنها بسیار کم است، بیشتر در جستجوی جذب مخاطب و سرگرم ساختن آنها هستند و معمولا حاضرند به هر قیمتی که شده مخاطبین خود را افزایش دهند. بر خلاف رسالتی که قانون مطبوعات ترسیم می‌کند، این نشریات معمولا از زرق و برق‌های سبک زندگی مصرف‌گرایانه برای جذب مخاطب استفاده می‌کنند؛ غافل از اینکه با این روال، نه تنها مخاطب و ذائقه او را تقویت نمی‌کنند، بلکه آنها را به سوی سلایق سطحی و دم دستی نیز هدایت می‌کنند.
    از سوی دیگر، نشریات تخصصی نیز غالبا بدون توجه به نیاز جامعه به ارائه مقالاتی می‌پردازند که بعضا هیچ جنبه کاربردی ندارد و اگر کمی خوش‌بین باشیم، شاید تنها دانشجویانی که در جستجوی منابع پژوهشی هستند بتوانند از آنها استفاده کنند. متاسفانه به نظر می‌رسد این مجلات تنها به خاطر جایگاه علمی و ره‌آوردهای آن منتشر می‌شوند تا دست‌اندرکاران و متولیان آنها با کسب رتبه‌های علمی، به مدارج و جایگاه‌های بالاتر دست یابند. این دسته از مطبوعات نیز بر خلاف قانون مطبوعات، قدمی در راستای تنویر افکار عمومی و بالا بردن سطح معلومات مردم بر نمی‌دارند.
    در این میان، آنچه جای خالی آن بسیار احساس می‌شود، نشریات میانه‌رویی هستند که به طور دقیق به مسایل زنان و دختران بپردازند و در این بستر، نه محتوای عوامانه و زرد داشته باشند و نه آنچنان تخصصی باشند که دردی از کسی دوا نکنند. این نشریات باید در سطح عمومی در اختیار مخاطبان باشند و مسایل اندیشه‌ای و اعتقادی را به زبان ساده و مخاطب‌پسند ارائه کنند. بدین ترتیب، با افزایش آگاهی زنان و دختران، زمینه‌های بهبود شرایط ایشان فراهم می‌شود و علاوه بر این، به تدریج ذائقه و فهم مخاطب نیز رشد می‌یابد.

     


     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۱۰۰%
       3. تعداد: ۰۷ رای

    1 نظر | ارسال نظر

     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷