3280
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • علامه جعفری می‌گفت «آیا برای ۵۰ سال زندگی مشترک نمی‌خواهید ۵۰ ساعت وقت بگذارید، فکر کنید، مطالعه کنید یا به سخنرانی بزرگان در این زمینه گوش دهید؟!»

    از علامه جعفری نقل شده است که «آیا برای ۵۰ سال زندگی مشترک نمی‌خواهید ۵۰ ساعت وقت بگذارید، فکر کنید، مطالعه کنید یا به سخنرانی بزرگان در این زمینه گوش دهید؟!»
    کتابهای متعددی در باب سوالات خواستگاری به نگارش درآمده و یا ترجمه شده‌اند که لیست بلند بالایی از سوالات ریز و درشت را ارائه می‌کنند. سوالاتی که گاهی اصلا به درد جلسه خواستگاری نمی‌خورند، یا به خاطر ترجمه بودن اصلا با فرهنگ ایرانی منطبق نیستند. اما شاید هیچوقت، هیچ کس راجع به نحوه پرسیدن این سوالات صحبت نکرده باشد.
    مثلا از معروفترین توصیه‌هایی که از دوست و آشنا شنیده می‌شود این است که  «با مرد خسیس نباید ازدواج کرد»، اما مسئله اینجاست که در پس دیوارهای اتاق دو نفره صحبت‌های خواستگاری چطور باید کشف کرد که شازده رخش سوار،خسیس است یا ولخرج؟!
    تبعا پرسیدن مستقیم این نوع سوالات، پاسخ‌دهنده را در لاک دفاعی خود فرو می‌برد؛ به جرات می‌توان گفت کمتر کسی پیدا می‌شود که صادقانه و باشهامت پاسخ واقعی به این سوال بدهد. در واقع حتی افراد خسیس هم وقتی در مقام پاسخ به این سوال برمی‌آیند، حاضر نمی‌شوند حقیقت را فاش کنند؛ یا اینکه اصلا متوجه خساست یا هر صفت ناپسند دیگر خود نیستند که بخواهند به آن معترف باشند.
    هر چند هرگز نمی‌شود ضریب خطا را به صفر رساند و صد در صد ادعا کرد که پاسخهای دریافتی در جلسه خواستگاری، دقیقا همان واکنش‌هایی هستند که در زندگی مشترک اتفاق خواهند افتاد، اما می‌توان به مهارتهایی دست یافت که با استفاده از آنها، درصد خطا کاهش یابد. ابتدا باید بدانیم در جلسات خواستگاری و صحبتهای پیش از ازدواج، گاهی دختر و پسر به دلیل جو حاکم و شرایط موجود ناخودآگاه حقایق را بیان نمی‌کنند و معمولا پاسخها را بر اساس تصورات ایده‌آل خود یا طرف مقابل بیان کرده و می‌شنوند. بنابراین، مجله اینترنتی دخت‌ایران این شماره خود را به آموزش این مهارتها اختصاص داده است. به عبارت دیگر، به جای آنکه به شما ماهی (سوالات خواستگاری) بدهیم، ماهیگیری می‌آموزیم  تا بدانید در موضوعات مختلف «چگونه» سوال بپرسید و «چطور» پاسخی که می‌شنوید را بسنجید.
    در مطالب این شماره، از نظرات تعداد زیادی از کارشناسان و مشاوران ازدواج و خانواده استفاده شده است که غنای محتوای مطالب را دوچندان کرده است.
    در واقع هدف ما این بوده است که با راهنمایی کارشناسان تک‌تک افرادی که مطالب این پرونده را می‌‌خوانند، بتوانند با کسب مهارت‌های لازم در نحوه پرسشگری، حدس بزنند کدام سوالات را باید شفاف و بدون حاشیه بپرسند و کدام را با بهره‌گیری از هوش و ذکاوت فردی، در پس سوالی به ظاهر بی‌ربط بپرسند تا به پاسخ مورد نظر برسند؛ و یا حتی در برخی موارد هم به این نتیجه برسند که راه درک یک ویژگی خاص از طریق سوال نیست و باید به راههای دیگری مثل مشاوره، تحقیق و یا... اندیشید.

    volume33_9.jpg

    اما باید در همین راستا چند نکته را متذکر شوم:
    اول آنکه این سخت‌گیری‌ها و دقت‌ها مختص پیش از ازدواج است. در نگاه دینی هم برخلاف سایر رسم و رسومات ازدواج که به ساده‌گیری سفارش ‌می‌کند، در بحث «انتخاب همسر» توصیه ‌می‌کند شخص، معیار و ملاکهای درست را لحاظ کند و دقت و سختگیری لازم برای رعایت شدن ملاکهای واقعی انتخاب همسر را داشته باشد. مثلا در روایات داریم که «بنگر چه گردنبندی بر گردنت می‌اندازی؛» و «از ازدواج با احمق بپرهیزید!» و یا موارد مشابه دیگر.
    بنابراین یادمان باشد بعد از ازدواج بایستی با دیده اغماض و گذشت از کنار خطاهای همسر بگذریم و به تعبیری مته به خشخاش نگذاریم که گل بی‌خار خداست. امام سجاد علیه‌السلام می‌فرمایند «حق زن بر شوهر آن است که هنگامی که از سر جهل و نادانی مرتکب خطایی شد، او را عفو کند.»
    دوم آنکه در پس همه سخت‌گیری‌ها، مشاوره‌ها، دقت‌ها و نکته‌سنجی‌ها تنها توکل واقعی است که فرد را به منزلگاه واقعی‌اش می‌رساند. یعنی در عین حالی که تلاش و دقت خود را انجام می‌دهیم، باید توکل به خدا هم داشته باشیم تا لطف و عنایت خدا ما را به سمت موفقیت پیش ببرد.
    سوم آنکه فراموش نکنیم قرار خداوندی بر این بوده است که انسان به شیوه‌های مختلف مورد ابتلا و آزمایش قرار گیرد. بنابراین همسر هم می‌تواند از مواردی باشد که قرار است به واسطه وی مورد آزمایش قرار بگیریم.به نظر می‌رسد اگر در مرحله انتخاب دقت لازم را به خرج داده و همسر را طبق معیارهای درست انتخاب کنیم، می‌توانیم سختیهای احتمالی راه را با سعه صدر متحمل شویم.  
    چهارم و آخر آنکه انتظار نداشته باشیم همسر ما نسخه کپی شده ما باشد! قرار نیست لزوما سلایق مشترک داشته و عینا مثل هم بیاندیشیم. نیمه گمشده هر شخص، مکمل خصوصیات فردی اوست تا هر دو بتوانند در مسیری متعادل تمرین عشق‌ورزی و بندگی کنند.
     


     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۸۲%
       3. تعداد: ۳۱ رای

    4 نظر | ارسال نظر

     1.  
      اینکه میگید به مقاله امتیاز دهید : به خود مقاله باید امتیاز بدهیم (متن) ؟ یا به آنچه که خودمان از آن مقاله انتظار داشته بودیم باشد(تفکر) ؟
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. Mona
        ۲۵ شهریور ۹۱
        ۱۷:۰۳
     1.  
      متن ضعیف و سرسری است.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ۲۳ شهریور ۹۲
        ۲۱:۵۲
     1.  
      ای بابا خواستگار کجابود.دختر وپسرا دور بر ما دارن ازمشکلات فرهنگی واقتصادی ترشیده می شن، مگر اینکه بچه استاد باشن یا پولدار! یاد بدین که چه جوری با ازدواج نکردن گناه نکنن!یک تحقیقی کنید زمانی که ازدواج قحطی می شد مسلمونا چه کار میکردن!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ۲۹ شهریور ۹۲
        ۱۰:۰۵
     1.  
      عرض سلام خدمت نویسنده و منتقدان محترم. ما نه بچه استادیم و نه پولدار، ولی به فضذل خدا اعتماد کردیم و میخواهیم بریم جلو، ان شاء الله. متن خوبی بود. نکات جالبی داشت.
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷