1973
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • علم‌اندوزی و کسب دانش یک سفارش دینی است نه یک مصلحت اجتماعی!

    آغاز مهر ماه در خاطرات همه ما به نوعی با علم و دانش گره خورده است، شاید خالی از لطف نباشد که با شروع سال تحصیلی جدید کمی بیشتر روی موضوع تحصیلات، البته در حوزه زنان و در مراتب تکمیلی و عالیه بحث و دقت نظر داشته باشیم.
    آماره‌های مختلف حاکی از آن است که میزان تقاضا برای شرکت در دوره‌های تحصیلات تکمیلی اعم از کارشناسی ارشد، دکترا و بوردهای تخصصی توسط زنان بیشتر شده است. مسلم است نتایج به دست آمده معلول علل مختلفی هستند که بررسی آنها مسیر را روشن خواهند کرد و شرایط را برای آینده‌ای بهتر هموار می‌سازد.
    مراجعه جامعه زنان به سمت علوم و فنون تخصصی این امیدبخشی را می‌دهد که بخش وسیعی از اجتماع دارای سطح آگاهی بالاتر از حد متوسط هستند که در نتیجه می‌توانند اثرگذاری بیشتری در انگاره‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، مدیریتی، خانوادگی و... داشته باشند، اما آیا نوید این نفوذ می‌تواند سبب شود که چشم‌مان را بر روی تمام حواشی آنچه دارد بدون برنامه‌ریزی و عدم کنترل اتفاق می‌افتد ببندیم؟
    استاندارهای تحصیلی برای زنان در روند مدارج عالیه جای تامل دارد، چرا که اگر  زنی به دنبال ادامه تحصیل باشد، باید از امور شخصی چون ازدواج و تکمیل خانواده بگذرد و یا با آرمان‌های علمی خویش خداحافظی کند. البته کم نیستند زنانی که در همین شرایط موفق عمل کرده‌اند و موازی با زندگی خصوصی‌شان مراتب دانشگاهی را هم گذرانده‌اند، اما قطعا سختی‌های بسیاری را متحمل شده‌اند که این مسئله از کمبود امکانات و مزایا برای زنان حکایت می‌کند، در حالی که با فراهم آوردن اوضاع و اجرای حمایت‌ها و برنامه‌های ویژه می‌توان مادرانی را رشد داد که نسلی برتر را پرورش دهند.

     

    volume34_34.jpg
    از طرفی وقت آن رسیده، بررسی توازن تحصیلی زنان و مردان که به تبع آن مشکلاتی در ازدواج پیش خواهد آورد را جدی گرفت و به دنبال راه حل‌هایی منطقی برای آن بود. قطعا برای درمان این نابرابری نباید نسخه‌ای بر محرومیت زنان از تحصیلات آکادمیک پیچید، بلکه باید راهکارهایی ایجاد کرد که مردان نیز در کنار دغدغه‌ها و درگیری‌هایشان به رشد علمی و پیشرفت فکر کنند تا خانواده‌هایی موفق با اعضایی همتزار داشته باشیم.
    هم چنین اصلاح جو حاکم که مدرک گرایی را در جامعه رواج می‌دهد، به نوعی القاکننده این مسئله است که تحصیلات در کنار خودش معرفت و شناخت درست می‌آورد. در این میان عده‌ای هم هستند که می‌خواهند با کسب مدارک علمی بخشی از نداشته‌هایشان را جبران کنند، حال آنکه هر انسانی فارغ از تمام حرف و حدیث‌ها دارای ابعاد با ارزشی است که پرداختن و پرورش آنها از هزاران مدرک علمی بالاتر است! این تفکر در بین عموم افراد زن و مرد رسوخ کرده، گرچه تحصیلات و سطح آگاهی بالا برای فرد نوعی استقلال شخصیت، کرامت و عزت نفس به همراه می‌آورد، اما یک امر همه‌گیر و قابل تعمیم نمی‌باشد.
    یک سوی مهم ماجرا نیز به مناصب و کرسی‌های علمی و مدیریتی برمی‌گردد که در قبضه مردان است و با اینکه زنان تحصیل‌کرده برای اشغال این جایگاه‌ها کم نیستند، اما هنوز از وزارتخانه‌ها گرفته تا مجلس و هیئت علمی دانشگاه‌ها، حضور کم‌رنگ زنان را نشان می‌دهد و این خود می‌تواند سوال ایجاد کند که چرا نیروی پرورش یافته زنان نباید در امور حوزه تخصصی و مربوط به خود فعالیت پررنگ داشته باشد؟ چه بسا بسیاری از مشکلات حوزه زنان که با مدیریت خود زنان برطرف شود و نیاز به روال‌های خاص گذشته را نداشته باشد.
    همه آنچه تا بدین جا بیان شد اشاراتی است که هر یک خود می‌تواند مبنای یک پروژه پژوهشی قرار گیرد چرا که مسلم است علم اندوزی و در طلب دانش بودن نه تنها خوب است، بلکه در آموزه‌های دینی و اعتقادی ما نیز بسیار مورد سفارش و تاکید قرار گرفته است و در این ترغیب و تشویق‌ها، جنسیتی نگاه نشده، که مثلا زنان دنبال آگاهی و... نباشند یا این موضوع بر دوش مردان جامعه است، ولی بسترهای عرفی و فرهنگی در این امر دخالت بسیاری داشته و دارند، مثل خانواده‌هایی که از این ور بام افتاده و اجازه تحصیل به دختران‌شان نمی‌دهند و یا آنهایی که از آن طرف افتاده‌اند و با چاشنی اجبار دخترشان را مکلف به ادامه تحصیل می‌کنند. هم چنین است کسانی که فکر می‌کنند افزایش تحصیلات مطالبه‌گری زنان را بالا می‌برد و بنیان خانواده را بر هم می‌زند!
    باید درصدد بود که در کنار تصحیح زاویه دید جامعه نسبت به موضوع تحصیلات عالیه زنان، مراتبی را فراهم کرد تا در این مسیر زندگی فردی شخص قربانی زندگی اجتماعی و یا تحصیلی‌اش نشود، و البته در کنارش از این نیروی بالنده که با سرمایه‌های ملی نمو پیدا کرده است در تحقق رسیدن به اجتماعی پویا استفاده شود و این نگاه مردسالارانه و جنسیتی در مدیریت کلان را رو به افول و به سمت شایسته سالاری اجتماعی ببریم.


     


     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۸۶%
       3. تعداد: ۱۰ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷