2060
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • روح مردسالاری همچنان در فضای سیاسی ایران جریان دارد. زنان از فرصت کمتر برای دستیابی به مناصب بالاتر برخوردارند و مردان سیاستمدار کمتر به حضور زنان بها می‌دهند و تنها برای فهرست انتخاباتی سراغ زنان می‌روند!

    دهم آذرماه سالگرد شهادت مرحوم مدرس است که جانانه برای احیای مجلس و برقراری مشروطیت حقیقی مقاومت کرد. به همین دلیل هم این روز در تقویم ایران «روز مجلس» نامگذاری شده است. مجلس هر کشور مهمترین نماد مردم سالاری آن کشور است؛ به عبارت دیگر یکی از مهمترین شاخصهای سنجش دموکراسی در کشورها وجود مجلس، نحوه انتخابات و قدرت آن است. اما در دهه‌های اخیر یکی دیگر از معیارهای ارزیابی موفقیت مردم سالاری، میزان حضور فعال و تاثیرگذار زنان در سیاست، و در راس همه مجلس است.
    به هر ترتیب، زنان نیمی از جامعه را شکل می‌دهند و می‌بایست در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌ها حضور داشته باشند. شاید این تاکید برای برخی عجیب باشد؛ ولی همانطور که به صورت منطقی انتظار می‌رود و در تجربه نیز ثابت شده است، نگاه صرفا مردانه در سیاست گذاری‌ها و تصویب قوانین باعث محدود کردن افق دید به نگاه کلی‌گرایانه مردان می‌شود.
    بنابر این بر اساس دو نکته مهم، حضور زنان در مجلس و جایگاه‌های تصمیم گیری ضرورت دارد. اول آنکه نگاه جزیی نگر زنان در کنار نگاه کلی گرایانه باعث تقویت افق دید می‌شود. دوم و مهمتر آنکه زنان نماینده به نیابت از زنان جامعه می‌بایست دغدغه‌ها و مشکلات زنان را به عرصه تصمیم‌گیری وارد نمایند.
    البته حضور زنان در مجلس ایران نیز فراز و نشیب‌های بسیاری داشته و به راحتی محقق نشده است. اوایل انقلاب برخی چهره‌های سیاسی بر این باور بودند که زنان نه صلاحیت حضور در مجلس را دارند و نه حضور آنان به مصلحت می‌باشد. اما امام خمینی قاطعانه در برابر این تحجر ایستاد و بر امکان حضور زنان در سیاست تاکید ورزید. بدین ترتیب، از همان ابتدا زنان نماینده در مجلس شورای اسلامی حضور یافتند؛ با این حال اگر از نگاه کمی، به نگاه کیفی رو بیاوریم، کارنامه عملکرد نمایندگان زن جای نقد فراوانی دارد. اگر منصفانه نگاه کنیم، این کارنامه نقاط ضعف بسیاری دارد.
    ساختار سیاسی ایران به نحوی است که روح مردسالاری همچنان در فضای سیاسی آن جریان دارد. در شرایط خنثی، زنان از فرصت و اعتماد به نفس کمتری برای دستیابی به مناصب بالاتر برخوردارند؛ علاوه بر این، مردان سیاستمدار نیز کمتر به اهمیت حضور زن و جایگاه زنان بها می‌دهند و تنها برای پر شدن فهرست انتخاباتی و آن هم در اواخر فهرست به سراغ زنان می‌روند.
    اما باید انصاف داشته باشیم و بپذیریم که بخشی از این تقصیر بر عهده خود زنان است. زنان چنان که باید و شاید وارد عرصه نشده‌اند و هنوز به شناخت درستی از جایگاه شایسته خود نرسیده‌اند. از سوی دیگر، برخی از زنانی که پا به عرصه سیاست نهاده‌اند، توانایی لازم را نداشته‌اند و تنها به لطف حضور در لیستهای انتخاباتی موفق به حضور در مجلس شده‌اند. به همین دلایل است که هنوز در ایران یک جریان جدی سیاسی متعلق به زنان ایجاد نشده است؛ جریانی که نمایندگی و حضور سیاسی زنان را تنها در حد شعار و چند قانون رایج حوزه زنان و خانواده تنزل ندهد و با رویکردی جدی وارد رقابت با سایرین شود. بدیهی است محدود کردن چنین جریانی به رویکردها و مطالبات فمینستی نیز باز تنزل سطح این جریان خواهد بود.
    مجلس شورای اسلامی همان نهادی است که امام خمینی آن را در راس امور دانستند و بر اهمیت حیاتی آن تاکید کردند. بنابر این زنان باید با جدیت وارد کارزار شوند و نسبت به افزایش و بهبود حضور خود در مجلس اهتمام ورزند. باید زمانی برسد که عضویت در هیات رییسه مجلس یا هدایت جریانهای داخلی مجلس به برنامه جدی زنان نماینده تبدیل شود. این فقدان اعتماد به نفسی است که متاسفانه باید در حال حاضر به آن اذعان داشت و تلاش نمود تا با رفع آن، افرادی را برای نمایندگی واقعی نیمی از جامعه در میان قریب به سیصد کرسی مجلس داشته باشیم.

     


     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۸۴%
       3. تعداد: ۰۵ رای

    1 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. محسن
        ۱۲ آذر ۹۱
        ۲۲:۲۱
     1.  
      متاسفانه چشمهای شما هم دچار بیماری دوبینی هست! انگار شما هم معتقدین موجودات دو دسته اند: "انسانها" و "زنان" برادر من شما احیانا یا خیلی خواهر داری یا خواهرت رو خیلی دوست داری یا خیلی زنت رو دوست داری یا خیلی از کسایی که دوستشون داری زنند یا توی بیمارستان عوضت کردند! :) در مورد مجلس نوشتین؟ بهتر نبود درمورد ریاست جمهوری می نوشتین؟ آخه هنوز تبش تو آمریکا قطع نشده؟
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷