1856
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. فاطمه گودرزی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1856
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    مهریه و تبعاتش از آن دست موضوعاتی است که گریبانگیر زنان و مردان جامعه شده و...

    از ابتدای خلقت بشر تاکنون، انتخاب همسر از اساسی‌ترین بخش‌های زندگی  انسان‌ها محسوب شده و همواره بقای زندگی بشری در گرو تشکیل خانواده‌هایی پایدار و سعادتمند و تربیت نیکوی فرزندان در این بستر بوده است که درصد بالایی از رستگاری در زندگی دنیوی و اخروی هر فردی نیز در گرو همین امر است. در این راستا دین مبین اسلام توصیه‌های بسیاری به تشکیل زندگی ، ازدواج و فرزندآوری و تربیت نیکوی فرزندان شده است و احکام بسیاری نیز از سوی شارع مقدس در جهت استحکام این کانون مقدس تشریع شده است؛ اما آیا به واقع این روزها این امر به سادگی قابلیت تحقق دارد یا اینکه موانع بسیار در راه رسیدن به این مقصود افراد را  با مشکلات فراوان مواجه می‌کند؟!

     

    بانگاهی دقیق به میزان ازدواج‌هایی که این ایام سرمی‌گیرد و به تعداد جوانانی که با وجود قرار گرفتن در سن ازدواج و حتی نیاز بسیار به این امر هنوز مجردند و همچنین جدایی‌هایی که پس از تشکیل زندگی حاصل می‌شود می‌توان فهمید که در تحقق آنچه دین و عقل به آن توصیه می‌کنند خللی ایجاد شده است! حال سوال اینجاست که چرا و چه عواملی مانع تحقق این امر یا شکست در آن می‌شود؟!

     

    در این مواقع متاسفانه افراد به دلیل عدم آگاهی صحیح از دین در گام نخست به سرعت انگشت اتهام را به سمت دین و دستورات آن می‌برند و با افتادن در دام این خطای بزرگ از حقیقت امر و تحلیل صحیح آن عقب می‌مانند، اما مگر نه اینکه تدوین دستورات دینی در جهت یاری رساندن به بشر در مسیر زندگی صحیح و هدفمند است، پس مشکل در کجاست؟! آیا به واقع رها کردن انسان‌ها به حال خودشان در شیوه و آداب تشکیل زندگی موانع را حل کرده و مشکل را برطرف می‌سازد یا اینکه در حقیقت دین مبری از این اتهامات است و در اصل  این عملکرد غلط افراد در جامعه ما و نادیده گرفتن فلسفه اصلی دستورات و قوانین اسلامی و بشری در این امر است که بزرگترین مشکلات را رغم می‌زند و حل آنها را نیز با سختی‌های بسیاری مواجه می‌کند؟!

     

    ازین رهگذر یکی از مشکلات و موانع در امر ازدواج مسایل مالی دانسته شده و از مهمترین این مسایل نیز  بحث مهریه است، که این مشکل خود را در حالات مختلفی بروز می‌دهد؛ گاه در وجود عدم تفاهم در اصل وجود و تعیین مهریه از ناحیه یکی از زوجین،  یا زیادی میزان مهریه و خارج از تصور و عرف بودن آن و یا عجیب و غیرمنطقی بودن نوع مهریه، گاهی هم مسایل گوناگون مرتبط با چگونگی پرداخت و وصول مهریه و به طور خلاصه نادیده گرفتن شرایط واقعی منطقی و شرعی مهریه و مباحثی ازین دست بروز میابد!

     

    بله این روزها شاید بحث دیگر فقط این نیست که مهریه‌ها سنگین شده و از توان افراد خارج است بلکه بحث‌های گوناگون دیگری که تبعات زیانباری را بر پیکره نظام «زندگی مشترک» وارد می‌کند نیز، مطرح است. حتی مسئله‌ای همچون رایج شدن این تفکر که «مهریه که دادنی نیست...»  و عدم وجود دغدغه نسبت به پرداخت آن که به حتم یکی از آسیب‌های آن ایجاد روحیه یاس و ناامیدی از این دستور رسمیِ شرعی و قانونی در بین زنان و دختران جامعه می‌باشد!

     

    آنچه مسلم است این است که در مواجهه با موانع و مشکلات در این امر، هم زنان و هم مردان هر دو جنس، دستخوش تبعات روحی و روانی زیانباری قرار خواهند گرفت که حاصلی جز اختلال در روند پیشرفت صحیح و اصولی جامعه و به مخاطره افتادن آرامش روانی و اجتماعی مردم نخواهد داشت. در این میان نقش نهادهای فرهنگی و رسانه‌ها در ایجاد فرهنگ صحیح میان جوانان و اقشار مختلف جامعه و همچنین نقش نهادهای قانون‌گذاری و قضایی در تدوین قوانین جامع و مانع و ایجاد ضمانت‌های اجرایی لازم در امر مهریه بسیار مهم و ضروری به نظر می‌رسد. زمان آنست که با وجود شکل‌گیری بدنه فرهنگی، قانونی و قضایی کامل پیرامون بحث مهریه در جامعه‌مان، در گام آخر از جوانان و مردم انتظار می‌رود  با عملکردی صحیح و اخلاقی در تعیین و پرداخت درست مهریه و فهم دقیقِ ضرورت‌های اجرای ساده و درست این امر، هدف سازوکاری به نام مهریه در اسلام را محقق سازند.

     

    در پایان باید گفت ، بی‌شک هر یک از ما موظفیم برای ساخت جامعه‌ای متعالی و عاری از هرگونه مشکل که روح حاکم بر آن شادی و امید به آینده در پرتو ایمان به خداست ، خود را مسئول بدانیم و به نوبه خود در رفع موانع در سطوح مختلف جامعه ایفای نقش موثری داشته باشیم.
     


     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۹۲%
       3. تعداد: ۰۸ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷