1754
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • شاید بتوان افزایش تک‌فرزندی را حاصل تغییر در سیاست‌های جمعیتی، کارکردها و ارزش‌های حاکم بر خانواده دانست.

    بحث موالید به عنوان یکی از پارامترهای مهم در علم جمعیت‌شناسی از دیرباز مورد تحلیل و بررسی بوده است. اندیشمندان این شاخه علمی نیز در تلاش بوده‌اند تا براساس رفتارهای جمعیتی به تئوری‌ها و قوانینی دست یابند و بدین وسیله سیاست‌های فکری و مشی اجتماعی جامعه را تبیین نمایند. به عبارتی جمعیت می‌تواند برای یک جامعه نقش‌های متعددی را بازی کند؛ گاهی به عنوان یک سرمایه برای توسعه و گاهی عاملی بازدارنده و مخل پیشرفت، گاه محرک پویایی و گاه مسبب رکود یک اجتماع است. آنچه مسلم است انتخاب مسیر درست برای هدایت جمعیت و سیاست‌گذاری‌های بجا برای سوق دادن جامعه به سمت اهداف و ارزش‌های مدنظرش است.

     
    مسئله موالید به طور عام و فرزندآوری به صورت خاص در کشور ایران از سال‌های گذشته در تیررس نگاه مسئولین بوده، چراکه قطعا به عنوان یک معیار اصلی در نشو و نمای جامعه اهمیت داشته است. پس از اولین سرشماری‌ها که حاکی از افزایش جمعیت بودند، سیاست‌های کلان برای کنترل جمعیت شکل گرفت اما تداوم این برنامه طی سالیان متمادی سبب حرف و حدیث‌هایی شده است.
     
    عده‌ای از کارشناسان معتقدند که روند رو به کاهش موالید باعث پیری و سالخوردگی جمعیت می‌شود و شاید عامل بازدارنده توسعه محسوب شود، اما برخی بر این باورند که جمعیت به صورت سیستمی تنظیم می‌شود و به بیانی ما با مشکل کاهش یا پیری جمعیت مواجه نمی‌شویم. برخی از متخصصان حوزه جمعیت شناسی به فکر کیفیت جمعیت حاضر هستند تا بیشتر بهره‌وری را از آنها داشته باشیم و بعضی به دنبال کمیت هستند و با تاکید بر براهین خود به افزایش جمعیت می‌اندیشند. در این بین زاویه دید متخصصان، متعدد و متفاوت است ولی قطعا اکثریت آنها افزایش روزافروزن تک‌فرزندی در جامعه ایران را به عنوان یک مسئله انکارناپذیر پذیرفته‌اند.
     
    قطعا تک‌فرزندی نتیجه حاصل از برنامه‌ریزی‌های جمعیتی است که توسط دولت اعمال شده و اکنون پس از سال‌ها با مواجه مشکلات احتمالی در صدد رفع آن برآمده‌اند! حال مسئله پیش رو را می‌توان از ابعاد متعددی مورد بررسی قرار داد و متناسب با آن راهکارهایی درخور ارائه نمود.
     
     
    volume38_23.jpg
    شاید موضوع تک‌فرزندی را بتوان از دو زاویه درونی و بیرونی تبین کرد. بر این اساس معایب و مزایای تک فرزندی در درون خانواده را به عنوان مسائل درونی، و اثرات و نتایج این مسئله در جامعه و کشور را به عنوان موارد بیرونی، مورد تحلیل قرار داد. در این راستا می‌توان به تغییر شکل خانواده از گستره به هسته‌ای اشاره نمود و نیز با بیان تغییر در کارکردها و ارزش‌های حاکم بر خانواه‌ها، به دنبال دلایل والدین برای تن دادن به یک فرزند پی برد، از امور اقتصادی و تربیتی گرفته تا عدم امنیت شغلی برای مادران و یا امکانات رفاهی برای پدران و... همچنین افزایش میزان تاکید بر رفاه و استفاده از منابع و امکانات عاطفی، اجتماعی، اقتصادی و... خانواده برای یک فرزند، مقولاتی را پیش روی فرزندان گذاشته که شاید در نگاهی خوب باشد اما ممکن است از سویی مسائلی مثل نداشتن همبازی، اجتماعی نشدن و مواردی از این دست که با تعاملات درون گروهی شکل می‌گیرد را به عنوان معایب آن مدنظر قرار داد. از طرف دیگر، عامل تک‌فرزندی بر روی مسائلی چون نرخ جمعیت، نیروی کار و... اثرگذار بوده و خود پیامدهایی را به دنبال دارد.
     
    بدین ترتیب اگر قرار است به فکر تغییر سیاست‌گذاری‌ها باشیم و جامعه را به سمت افزایش موالید سوق دهیم چگونه و از کجا باید شروع کرد؟! قطعا تدوین یک برنامه کارشناسی شده که با اجماع متخصصان گروه‌های مختلف علمی پژوهشی شکل گرفته راهگشا خواهد بود، چراکه صرف افزایش جمعیت دغدغه امروز جامعه ما نمی‌باشد و باید همراه با سیاست‌های جمعیتی به کیفیت زندگی هم توجه داشت، همچنین بررسی مدل‌های غربی و شرقی برای رسیدن به یک الگوی مناسب حائز اهمیت است البته مسلما این برنامه‌ها از یک شهر به شهر دیگر و از جامعه و کشوری به جامعه و کشور دیگر متفاوت است و هر خاستگاه اجتماعی باید متناسب با المان‌های فرهنگی و اجتماعی‌اش مورد تحلیل قرار گیرد.
     
    در این بین راهکارهای کوتاه‌مدت و بدون پشتوانه علمی-تحقیقاتی هرگز جواب نمی‌دهد و تنها به از بین رفتن منابع و امکانات می‌انجامد در حالی که با انتخاب یک مسیر درست می‌توان از جمعیت به عنوان یک سرمایه واقعی استفاده کرد و به توسعه و پیشرفت جامعه دلگرم بود.
     
     
     
     

     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۷۶%
       3. تعداد: ۰۹ رای

    1 نظر | ارسال نظر

     1.  
      سلام بر دوست قدیمی..... مساله خوبی رو مطرح کردید اما بنظرم دخالت نظر خودتون در این مبحث خیلی کمه و یه جورایی مثل گزارش های روزنامه ای شده! و دوست داشتم ملموس تر نظر خودتون رو بدونم. البته به اعتقاد بنده چه در دوره ای که سیاست های کلی رو به کاهش جمعیت سوق داشت و چه الآن، بنده تعدد اولاد رو بیشتر می پسندیدم و بیشتر هم به جنبه های درونی، هم آنهایی که شما اشاره فرمودید و هم غیر اونها، توجه دارم و داشتم ولیکن از آنجایی که جنبه درونی تاثیر متقابل در جنبه بیرونی هم میذاره، در یه روند خودبه خودی جنبه ی بیرونی رو هم در تعدد اولاد سالمتر می دونم... با تشکر، مثل اینکه جنس نوشته هاتون خیلی فرق کرده!!!در هر صورت سلامت و موفق باشید.
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷