2942
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • جریان روشنفکری به جای درک حقیقت آن، همان نسخه اروپایی را برگزیدند و به فکر بومی کردن ماهیت آن نبودند.


    روز هشت مارس یا روز جهانی زن، مناسبتی است که به خاطر ماهیت نامگذاری‌اش، خواسته و ناخواسته، به روزی اعتراض‌آمیز تبدیل شده است. همانطور که در تاریخچه نامگذاری این روز در این شماره خواهید خواند، شرایط بد و غیرقابل تحمل زنان در جوامع پیشرفته، علی‌الخصوص آمریکا و تا حدودی روسیه، اعتراضات زنان را در پی داشت و نهایتا باعث نامگذاری این روز توسط سازمان ملل متحد شد.
    اما همچون سایر مصوبات سازمان ملل، روز جهانی زن نیز بیشتر به یک روز نمادین تبدیل شد؛ تا جایی که در برخی کشورها این روز به مناسبتی برای برگزاری جشن و به عبارتی تنها روز دلخوشی زنان تبدیل شد! هرچند، همچنان ماهیت اعتراضی در برخی کشورها پابرجا ماند. در ایران نیز روز جهانی زن، از دوران پهلوی عرصه تعارض زنان و حاکمیت شد و برگزاری برنامه در این مناسبت همیشه چالش‌انگیز بوده است.


    در واقع، همچون کلیت جریان روشنفکری که به جای درک حقیقت روشنفکری، همان نسخه اروپایی را برای روشنفکری برگزیدند و به فکر بومی کردن ماهیت آن نبودند، فعالان جنبش زنان نیز بدون توجه به مشکلات واقعی موجود در ایران، همان اعتراضات، مطالبات و الگوهای غربی را برگزیدند و داد حقوق زنان سر دادند. طبیعتا نتیجه این کار چیزی جز ملغمه‌ای از مطالبات صحیح و غلط نبود و علی‌القاعده حاصلی هم جز مخالفت حکومت نمی‌توانست داشته باشد و نداشت.


    همین اشتباه در جریان اصطلاحا روشنفکری زنان پس از انقلاب نیز وجود داشت. این فعالان بدون توجه به وضعیت زنان در نظام حقوقی، اجتماعی، اداری یا سیاسی کشور، نسخه‌های آماده خارج از کشور را تجویز کردند و تندروانه مطالبه‌گری نمودند. باز هم همان ملغمه سفسطه‌آمیز و باز مقابله حکومت!


    اوج این حرکت‌ها را می‌توان در دهه هشتاد سراغ گرفت که به عنوان مثال کمپین یک میلیون امضا به راه افتاد. کمپینی که بدون بررسی دقیق و صحیح قوانین موجود مرتبط با زنان در ایران، اعتراضات و پیشنهاداتی را مطرح کرده بود که گاه نکات مثبت موجود را نیز از بین می‌برد! این مطالبه نادرست پاسخ منفی به همراه داشت و تعارضات زیادی به وجود آورد که در این مجال نمی‌گنجد. اما نتیجه‌ای که این تندروی به بار آورد این بود که بسیاری از حرکت‌ها و مطالبات دلسوزانه و مطالعه شده در راستای بهبود شرایط زنان، با دیده تردید و تشکیک مورد برخورد قرار می‌گرفتند.


    از اینرو شد که غالب فعالان حوزه زنان که به دنبال بهبود وضعیت موجود بودند، روز جهانی زن را عرصه مطالبات تندروانه دیدند و به آن اقبالی نشان ندادند و تنها بر روز ولادت حضرت زهرا (س) پافشاری نمودند. این عده به طور کلی معتقدند با طرح روز جهانی زن، دیدگاه‌های تند طیف دیگر نیز همراه آن مطرح خواهد شد و این مطلوب نیست. البته پافشاری ایشان نیز مقابله با پافشاری اصطلاحا فمینیست‌ها بر عدم استفاده از روز ولادت حضرت فاطمه (س) و تاکید بر استفاده از روز جهانی زن بود.


    به هر ترتیب، اگر بخواهیم منصفانه به ماجرا نگاه کنیم، انرژی هر دو جبهه صرف تقابل در این ابتدائیات شد و کار دلسوزان میانه‌رو را دشوار کرد. البته در سال‌های اخیر چهره‌های بیشتری و به خصوص جوانان زیادی به مسایل زنان علاقمند شده‌اند و انتظار می‌رود جریان میانه‌رو و عقلایی دوباره توان لازم را به دست آورد و به بهتر شدن اوضاع کمک کند.


    اگر بخواهیم جمع‌بندی منصفانه و عقلانی داشته باشیم، باید شرایط امروز ایران و جهان را به درستی در نظر بگیریم و به الگویی برسیم که منطقی و عملی باشد. در این راستا، باید بپذیریم که جهانی شدن فاصله‌های ملت‌ها را کاهش داده و امتزاجات فرهنگی زیادی رخ داده‌اند. در این میان، ایران نیز حرکت‌های زیرساختی و بنیادین تاثیرگذاری در راستایی ایجاد تمدن نوین اسلامی برداشته است که خود حتی بر شرایط جهانی تاثیرگذار بوده‌اند. بنابراین، نه می‌توان مانند گذشته انزواگرایانه از بها دادن به مسایل جهانی سر باز زد، و نه می‌بایست مانند گذشته، نسخه‌های غربی را برای ایران کپی نمود.


    هر فرد منصفی اذعان دارد که روز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) مناسبت بامسما و مناسبی برای نامگذاری به اسم روز زن است تا هم الگویی به زنان مسلمان ایرانی ارائه دهد، و هم بهانه‌ای برای احقاق حقوق زنان و بهبود شرایط آنان باشد. کما که این الگو می‌تواند به عنوان یک الگوی اسلامی و جهانی نیز معرفی شود مشروط بر این که یک الگوسازی کاربردی که لازمه ایجاد تمدن است صورت پذیرد.
    از سوی دیگر، ایران نیز عضوی از جامعه جهانی است و همچون بسیاری مناسبت‌های جهانی دیگر، مانند روز مبارزه با ایدز، مبارزه با مواد مخدر، تحکیم خانواده، مبارزه برای رفع تبعیض و خشونت علیه زنان و امثال اینها که مورد قبول حکومت است و پاس داشته می‌شوند، می‌تواند روز هشت مارس را نیز به عنوان روز جهانی زن به رسمیت بنشاسد تا بهانه دیگری باشد برای بهبود شرایط زنان. به ویژه آنکه رهبر معظم انقلاب در سومین نشست اندیشه‌های راهبردی که به موضوع زن اختصاص داشت، نه تنها مسالی زنان را از اولویت‌های نظام جمهوری اسلامی دانستند، بلکه تاکید کردند برای بهبود وضعیت زنان باید از غرب نیز مطالبه‌گری نمود. روز جهانی زن بهترین مناسبتی است که از طریق آن می‌توان وضعیت نامناسب زنان در سایر ملل، علی‌الخصوص غرب، را مورد نقد قرار داد. همین امر باعث خواهد شد نگاه به مسایل زنان در داخل کشور نیز، از چشم‌اندازی گسترده‌تر و جهانی صورت پذیرد و بهبودهای بیشتری را در پی داشته باشد. (البته واضح است که این کار باید به دست متخصصان فعالیت‌های بین‌المللی و آشنا به فضای جوامع بین‌الملل صورت پذیرد.)
    به عنوان اولین قدم در این راستا، مجله اینترنتی دخت‌ایران، بسته ویژه‌ای را در کنار مطالب معمول این پرونده تقدیم خوانندگان خود کرده است. در این بسته ویژه، نمونه طرح‌های آماده برای برگزاری نمایشگاه کتاب، نمایشگاه عکس و کاریکاتور، مناظره و نقد فیلم را قرار داده است تا فعالان اجتماعی بتوانند به راحتی این برنامه‌های فرهنگی را به مناسبت روز جهانی زن برگزار نمایند. این طرح‌ها به نحوی نوشته شده‌اند که ریز و درشت برگزاری برنامه مورد نظر را آموزش می‌دهند و با مطالعه آنها و کمی دقت و خلاقیت می‌توانید برنامه‌هایی بسیار زیبا و کم نقص برگزار نمایید. برایتان آرزوی موفقیت داریم.

     


     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۸۴%
       3. تعداد: ۱۴ رای

    24 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۲ اسفند ۹۱
        ۱۰:۳۳
     1.  
      آقای غلامزاده واستون متاسفم که دخت ایران را به بلندگویی واسه امثال محتشمی پور تبدیل کردید که با انقلاب اسلامی مخالفند شما هم با این کار موضعتون را مشخص کردید
      
     0
      
     0
     1.  
      پاسخی به نظر نامشخص
      آقای غلامزاده واستون متاسفم که دخت ایران را به بلندگویی واسه امثال محتشمی پور تبدیل کردید که با انقلاب اسلامی مخالفند شما هم با این کار موضعتون را مشخص کردید
      با سلام... متاسفانه در قضاوت عجله فرمودید. دخت ایران از اولین شماره خود بر اساس تاکید مقام معظم رهبری عرصه بیان دیدگاه‌های متفاوت بوده تا مخاطب بتواند با سبک و سنگین کردن استدلالها و منطقها، به نتیجه درست برسد. در این شماره هم از تعدادی از چهره‌هایی که نگاه متفاوتی از امثال فرد مورد اشاره شما داشتند دعوت به نوشتن کرده بودیم که علیرغم قول ایشان تا آخرین روز قبل از انتشار، متاسفانه با بدقولی دوستان مطلبی به دست ما نرسید. مجله اینترنتی دخت‌ایران مخالفتی با انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ندارد و تلاش دارد بر اساس منش و روش مورد تاکید رهبر فرزانه انقلاب قدم بردارد. خانم محتشمی‌پور و سایر مصاحبه‌شوندگان به عنوان چهره‌های فعال حوزه زنان انتخاب شده‌اند و مواضع سیاسی ایشان در این یادداشتها مد نظر نبوده است. علاوه بر این دخت ایران در جایگاه قضاوت در خصوص موضعی که به ایشان نسبت داده‌اید نیست و آنرا نه تایید و نه رد می‌کند. مبنای تصمیم‌گیری دخت‌ایران عملکرد و تصمیمات نهادهای رسمی است.
      
     0
      
     0
     1.  
      پاسخی به نظر نامشخص
      آقای غلامزاده واستون متاسفم که دخت ایران را به بلندگویی واسه امثال محتشمی پور تبدیل کردید که با انقلاب اسلامی مخالفند شما هم با این کار موضعتون را مشخص کردید
      کاش همین وقتی را که گذاشته بودید برای اتهام‌زنی به دخت ایران و جناب غلامزاده، پاسخ خانم محتشمی‌پور را می‌دادید. همین
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. مریم
        ۰۲ اسفند ۹۱
        ۱۲:۴۳
     1.  
      پاسخی به نظر نامشخص
      آقای غلامزاده واستون متاسفم که دخت ایران را به بلندگویی واسه امثال محتشمی پور تبدیل کردید که با انقلاب اسلامی مخالفند شما هم با این کار موضعتون را مشخص کردید
      ظاهرا خودی ها رو زدن آسونتر از جواب امثال خانم محتشمی پور ها رو دادنه !!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. بانو
        ۰۲ اسفند ۹۱
        ۱۲:۵۴
     1.  
      به نظر من هم هنر این است که در یک فضای سالم، به دور از هر گونه تعصب و .... بتونی نظرات موافق و مخالف را بشنوی. نباید از شنیدن حرفهای مخالف هراسی به دل داد و باید درست و منطقی پاسخ داد. به نظرم این به سبک زندگی اسلامی نزدیکتر است.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. امین
        ۰۲ اسفند ۹۱
        ۲۳:۲۱
     1.  
      واقعا جای تاسف داره وقتی می بینی بعضی فعالان حوزه زنان مثل کبک سرشون و کردن تو برفها و یه جورایی فکر می کنن طرح مسئله هشت مارس خودش گناه کبیرست!
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام مطلب جالبی بود منم با بهبود شرایط موافقم ولی درچهارچوب خودش منم تواین متن مخالفت با نظام اسلامی نمیبینم و به نظرم آدم باید همیشه دنبال بدست آوردن بهترین ها باشه ولی به نظرمن روز زن همون روز ولادت خانوم فاطمه زهرا بهترین انتخابه مرسی
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. گلبرگ
        ۰۳ اسفند ۹۱
        ۲۲:۴۴
     1.  
      در حسن نیت شما در انتشار این پرونده شکی نیست ولی کار شما مصداق این شعر است: دشمن دانا که غم نان بود/بهتر از آن دوست که نادان بود. یادداشت گرفتن از فخری سادات محتشمی پور که کارهای شوهرش مصداق ابولهب و خودش زن ابولهب است از طرف دخت ایران بسیار تامل برانگیز است.اگر خبر از کارها و نوشته های ایشان برعلیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ندارید برایتان بفرستم. یک نمونه آن نامه وی به فاطمه شمس در زمان دستگیری محمدرضا جلایی پور بود.این زن و شوهرش مصداق کامل یک اپوزیسیون داخلی اند.گرفتن یادداشت از این فرد که خودش و شوهرش در دشمنی با نظام مقدس جمهوری اسلامی کم نگذاشته اند چه فرقی با گرفتن یادداشت از عطاالله مهاجرانی، علیرضا نوری زاده یا فاطمه حقیقت جو دارد جز اینکه انها خارج از ایران هستند و او در داخل فعالیت می کند.پس نوشتن اینکه" این یادداشت نظر دخت ایران نیست" صورت مساله را پاک نمی کند. ۲- می فرمایید در جهت دستورات رهبری حرکت کردید لابد در جهت جذب حداکثری سراغ این خانم نچسب به جمهوری اسلامی که چه عرض کنم مقابل جمهوری اسلامی رفته اید. ۳-شما که یادداشت هایتان کامل نبود چه عجله ای داشتید این پرونده را اینقدر زود در صفحه منتشر کنید،مگر نعوذبالله با وحی منزل روبرو بودید؟می توانستید صبر کنید بعد از تکمیل شدن یادداشت ها این پرونده را منتشر کنید.بردن گوی سبقت از دیگران در جهت انتشار مطلب در رابطه با این روز که مساله مردم ما هم نیست مگر عده ای خاص افتخار نبوده و نیست. ۴-حتی اگر اصرار داشتید یادداشتی از این افراد بگیرید می توانستید بعد از آن نقدی قوی روی ان نوشته و بگذارید نه همین طور تمام و کمال آن را بدون هیچ نقدی روی صفحه بگذارید. ۵-هشت مارس چقدر اهمیت دارد که از ان با تیتر فرصت یا تهدید یاد می کنید و ایجاد جو می کنید. و اما جناب آقای میثمی: اشتباهی را که دخت ایران کرده است به پای خوانندگان می گذارید و به"ناشناس"می گویید به جای این نوشته ها برود جواب خانم محتشمی پور را بدهد.فضا را چه کسانی برای این محتشمی پور و افرادی مانند او فراهم می کنند؟چرا ضعف کارتان را گردن دیگران می اندازید. فقط می توانم بگویم برایتان متاسفم.متاسفم که مملکت را قحط النسا فرض کرده اید. سردبیر شما یک زن است چرا او در این زمینه یادداشتی ننوشته است؟معمولا یادداشت را سردبیر می نویسد نه مدیر مسئول!!!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. گلبرگ
        ۰۳ اسفند ۹۱
        ۲۲:۵۱
     1.  
      پاسخی به نظر بانو
      به نظر من هم هنر این است که در یک فضای سالم، به دور از هر گونه تعصب و .... بتونی نظرات موافق و مخالف را بشنوی. نباید از شنیدن حرفهای مخالف هراسی به دل داد و باید درست و منطقی پاسخ داد. به نظرم این به سبک زندگی اسلامی نزدیکتر است.
      مساله بر سر هراس داشتن از صدای مخالف نیست.شما دقت کنید که چرا شکایت از یادداشت گرفتن از محتشمی پور است نه راکعی یا ابتکار.ما حساب این خانم را از محتشمی پور جدا می کنیم.خانم محتشمی پور به طور اشکار در جریان فتنه۸۸شمشیرشان را از رو برای نظام بستند.ایشان یک ضد انقلاب واقعی هستند.یک اپوزیسیون.
      
     0
      
     0
     1.  
      وای اینا چی میگن من که اصلا از سیاست خوشم نمیاد سیاست بد کثیفه
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. زهرا
        ۰۴ اسفند ۹۱
        ۰۷:۲۹
     1.  
      پاسخی به نظر گلبرگ
      در حسن نیت شما در انتشار این پرونده شکی نیست ولی کار شما مصداق این شعر است: دشمن دانا که غم نان بود/بهتر از آن دوست که نادان بود. یادداشت گرفتن از فخری سادات محتشمی پور که کارهای شوهرش مصداق ابولهب و خودش زن ابولهب است از طرف دخت ایران بسیار تامل برانگیز است.اگر خبر از کارها و نوشته های ایشان برعلیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ندارید برایتان بفرستم. یک نمونه آن نامه وی به فاطمه شمس در زمان دستگیری محمدرضا جلایی پور بود.این زن و شوهرش مصداق کامل یک اپوزیسیون داخلی اند.گرفتن یادداشت از این فرد که خودش و شوهرش در دشمنی با نظام مقدس جمهوری اسلامی کم نگذاشته اند چه فرقی با گرفتن یادداشت از عطاالله مهاجرانی، علیرضا نوری زاده یا فاطمه حقیقت جو دارد جز اینکه انها خارج از ایران هستند و او در داخل فعالیت می کند.پس نوشتن اینکه" این یادداشت نظر دخت ایران نیست" صورت مساله را پاک نمی کند. ۲- می فرمایید در جهت دستورات رهبری حرکت کردید لابد در جهت جذب حداکثری سراغ این خانم نچسب به جمهوری اسلامی که چه عرض کنم مقابل جمهوری اسلامی رفته اید. ۳-شما که یادداشت هایتان کامل نبود چه عجله ای داشتید این پرونده را اینقدر زود در صفحه منتشر کنید،مگر نعوذبالله با وحی منزل روبرو بودید؟می توانستید صبر کنید بعد از تکمیل شدن یادداشت ها این پرونده را منتشر کنید.بردن گوی سبقت از دیگران در جهت انتشار مطلب در رابطه با این روز که مساله مردم ما هم نیست مگر عده ای خاص افتخار نبوده و نیست. ۴-حتی اگر اصرار داشتید یادداشتی از این افراد بگیرید می توانستید بعد از آن نقدی قوی روی ان نوشته و بگذارید نه همین طور تمام و کمال آن را بدون هیچ نقدی روی صفحه بگذارید. ۵-هشت مارس چقدر اهمیت دارد که از ان با تیتر فرصت یا تهدید یاد می کنید و ایجاد جو می کنید. و اما جناب آقای میثمی: اشتباهی را که دخت ایران کرده است به پای خوانندگان می گذارید و به"ناشناس"می گویید به جای این نوشته ها برود جواب خانم محتشمی پور را بدهد.فضا را چه کسانی برای این محتشمی پور و افرادی مانند او فراهم می کنند؟چرا ضعف کارتان را گردن دیگران می اندازید. فقط می توانم بگویم برایتان متاسفم.متاسفم که مملکت را قحط النسا فرض کرده اید. سردبیر شما یک زن است چرا او در این زمینه یادداشتی ننوشته است؟معمولا یادداشت را سردبیر می نویسد نه مدیر مسئول!!!
      گلبرگ جان به نظرم آمد شما همان خانم دبیر بینش اسلامی مطلب "الگوی متفاوت" هستید، خواستم یادآوری کنم با خط زدن و کنار گذاشتن و حذف، نه تنها چیزی حل نمی شود، بلکه حق‌ها پایمال می شود که نمی دانید. این خانم، چه به تنهایی و چه به همراه همسرشان، چه آن کسی باشند که شما ادعا می کنید و چه نباشند، عضوی از این جامعه اسلامی هستند که قرار است در آن راه گفتگو و تبادل نظر باز باشد. یادمان باشد برای شناساندن حق، بردباری لازم است و سکوت و آرامش. تا وقتی باطل لب به سخن باز نکرده باشد، تا وقتی سخنش در کنار حق نیاورده شده باشد، محل قیاس برای شناخت حق از باطل مهیا نخواهد بود. من و شمای مخاطب هم که در جهان متمدن امروز زندگی می کنیم باید محکمتر از این باشیم که بخواهیم کوته فکرانه برای دفاع از حق هیاهو به پا کنیم. عزیز، حق به اندازه کافی قدرتمند هست که برتری خویش را در میدان مبارزه با باطل به رخ بکشد. کوتاهی اگر هست در دل و ایمان من و شماست که تلاش نکرده ایم آن را به کمال بشناسیم. دخت ایران رعایت انصاف می کند، بی طرفانه و بدون سانسور فرد یا گروه یا حرفی پیش می رود؟ شکرانه اش را به جا بیاورید که اگر تمام مملکت اسلامی از این روش استفاده می کرد، امروز اینهمه چالش پیش رو نبود.
      
     0
      
     0
     1.  
      پاسخی به نظر مریم غلامزاده
      وای اینا چی میگن من که اصلا از سیاست خوشم نمیاد سیاست بد کثیفه
      «سیاستِ بد» کثیفه... اما «سیاستِ خوب و درست» پاک، آموزنده، مفید و ضروری است. نگران نباشید و تلاش کنید سیاستِ خوب را کسب کنید!
      
     0
      
     0
     1.  
      پاسخی به نظر گلبرگ
      در حسن نیت شما در انتشار این پرونده شکی نیست ولی کار شما مصداق این شعر است: دشمن دانا که غم نان بود/بهتر از آن دوست که نادان بود. یادداشت گرفتن از فخری سادات محتشمی پور که کارهای شوهرش مصداق ابولهب و خودش زن ابولهب است از طرف دخت ایران بسیار تامل برانگیز است.اگر خبر از کارها و نوشته های ایشان برعلیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ندارید برایتان بفرستم. یک نمونه آن نامه وی به فاطمه شمس در زمان دستگیری محمدرضا جلایی پور بود.این زن و شوهرش مصداق کامل یک اپوزیسیون داخلی اند.گرفتن یادداشت از این فرد که خودش و شوهرش در دشمنی با نظام مقدس جمهوری اسلامی کم نگذاشته اند چه فرقی با گرفتن یادداشت از عطاالله مهاجرانی، علیرضا نوری زاده یا فاطمه حقیقت جو دارد جز اینکه انها خارج از ایران هستند و او در داخل فعالیت می کند.پس نوشتن اینکه" این یادداشت نظر دخت ایران نیست" صورت مساله را پاک نمی کند. ۲- می فرمایید در جهت دستورات رهبری حرکت کردید لابد در جهت جذب حداکثری سراغ این خانم نچسب به جمهوری اسلامی که چه عرض کنم مقابل جمهوری اسلامی رفته اید. ۳-شما که یادداشت هایتان کامل نبود چه عجله ای داشتید این پرونده را اینقدر زود در صفحه منتشر کنید،مگر نعوذبالله با وحی منزل روبرو بودید؟می توانستید صبر کنید بعد از تکمیل شدن یادداشت ها این پرونده را منتشر کنید.بردن گوی سبقت از دیگران در جهت انتشار مطلب در رابطه با این روز که مساله مردم ما هم نیست مگر عده ای خاص افتخار نبوده و نیست. ۴-حتی اگر اصرار داشتید یادداشتی از این افراد بگیرید می توانستید بعد از آن نقدی قوی روی ان نوشته و بگذارید نه همین طور تمام و کمال آن را بدون هیچ نقدی روی صفحه بگذارید. ۵-هشت مارس چقدر اهمیت دارد که از ان با تیتر فرصت یا تهدید یاد می کنید و ایجاد جو می کنید. و اما جناب آقای میثمی: اشتباهی را که دخت ایران کرده است به پای خوانندگان می گذارید و به"ناشناس"می گویید به جای این نوشته ها برود جواب خانم محتشمی پور را بدهد.فضا را چه کسانی برای این محتشمی پور و افرادی مانند او فراهم می کنند؟چرا ضعف کارتان را گردن دیگران می اندازید. فقط می توانم بگویم برایتان متاسفم.متاسفم که مملکت را قحط النسا فرض کرده اید. سردبیر شما یک زن است چرا او در این زمینه یادداشتی ننوشته است؟معمولا یادداشت را سردبیر می نویسد نه مدیر مسئول!!!
      سرکار خانم گلبرگ... با سلام و تشکر از نوشتار شما. همانطور که پیش از این نوشتم، دخت‌ایران نه در موضع الهی قرار دارد که خانم محتشمی‌پور و همسرشان را در جایگاهی که شما نسبت داده‌اید قرارد دهد، و نه در مقام قضاوت قوه قضاییه که حکمی قضایی علیه ایشان صادر کند. مواضع خانم محتشمی پور و آقای تاج زاده، نه تنها از زمان فتنه ۸۸، بلکه از دوران مسئولیت ایشان مورد انتقاد عقلایی، و نه احساسی، نگارنده بوده و هست. لکن، همانطور که پیشتر عرض شد، این یادداشت به عنوان یک «فعال حوزه زنان» از ایشان خواسته شده است. چرا که در دخت ایران نگرش صرف سیاسی وجود ندارد و دست اندرکاران مجله تصمیم ندارند رویکرد سیاسی خود را به خوانندگان تحمیل کنند. در خصوص مشابهتی که بین ایشان و افرادی چون آقایان مهاجرانی و نوری زاده و خانم حقیقت جو باید عرض کنم تفاوتی که هست نه در موقعیت جغرافیایی ایشان، بلکه در تفاوت دیدگاه ما و شماست! مجله اینترنتی دخت‌ایران و دست اندرکارانش برای قوای محترم سه گانه جمهوری اسلامی ارزش و اعتبار قائل هستند و معتقدند محاکمه، بازداشت و صدور حکم در خصوص افراد در دایره وظایف و اختیارات ایشان است. بنابر این، برای ما تفاوت در اینجاست که آقای تاج زاده و خانم محتشمی پور در این فرایند قرار گرفته اند و نامبردگان خارج‌نشین هنوز مورد محاکمه قرار نگرفته‌اند. لذا از همین روست که مستنداتی که فرمودید نه تنها به دخت‌ایران، بلکه به هیچ کس دیگری مربوط نمی‌شود و شما می‌توانید آنها را در اختیار مسئولین محترم قوه قضاییه قرار دهید. اگر قوه قضاییه تصمیمی در خصوص ایشان اختیار نماید، بالطبع دخت ایران سر تعظیم در مقابل حکم ایشان فرود خواهد آورد. مجددا و موکدا عرض می‌کنم آنچه برای دخت ایران اهمیت دارد و مبنای عملکرد می‌تواند باشد، این است که هم ایشان زیر ذره‌بین قوه قضاییه قرار گرفته‌اند و به صلاحدید و تصمیم آنها آزاد هستند و فعالیت دارند. تصمیم در میزان مخالفت یا معاندت ایشان با نظام مقدس جمهوری اسلامی به عهده قوه قضاییه و یا نهادهای امنیتی و اطلاعاتی است که اگر این میزان مشکل وجود داشته باشد، قاعدتا آنها به وظیفه خود عمل می‌نمایند و اقدامات لازم را انجام خواهند داد. در خصوص دخت ایران نیز، اگر انتشار چنین مطلبی مورد اشکال جدی مراجع ذیصلاح باشد، هم ایشان در خصوص حذف مطلب یا فیلتر کردن آن می‌توانند تصمیم بگیرند که باز دخت‌ایران تابع قانون خواهد بود. ۲- امیدوارم با ذکر مطلب شماره ۲ به دنبال فرار به جلو و ممانعت از پاسخگویی ما با همان عنوان نباشید! بلی... این هم اقدامی در راستای جذب حداکثری است. همانطور که گفتم قضاوت در خصوص معاندت ایشان با نهادهای رسمی است و دخت ایران در این جایگاه قرار ندارد؛ لذا ایشان را هم در دایره جذب حداکثری می تواند قرار دهد. ۳- منطقا هیچ وقت انتشار یک نشریه منوط به دریافت یادداشتهای مهمان نمی شود! دخت ایران از مدتها قبل از این دوستان تقاضای مطلب نموده بود و بر خلاف معمول که مهلت دریافت مطالب را مدتی قبل از انتشار در نظر می گیرد، تا آخرین دقایق در انتظار مطلب دوستان ماند، منتها این بزرگواران بدون توضیحی مطلب خود را نفرستادند. برای ما مسئولیت نسبت به مخاطب و نظم انتشار اهمیت بیشتری از یادداشت مهمان دارد. ۴- باز هم همانطور که پیش از این نوشته شد، دخت ایران بر اساس رویکرد مقام معظم رهبری عرصه بیان رویکردهای متفاوت در خصوص مسایل است تا مخاطب بتواند با مطالعه استدلال و منطق طرفین، به نتیجه گیری برسد. لذا نقد این یادداشتها بر عهده خوانندگان است. رویکرد مجله اینترنتی دخت‌ایران در مجموع مطالبی که تهیه خود مجموعه است نهفته است و ضرورتی ندارد نسبت به یادداشت مهمان اعمال قدرت نموده و آنها را یک طرفه نقد نماید، بدون اینکه به ایشان فرصت دفاع مجددی داده باشد. ۵- در خصوص سرمقاله باید عرض کنم قانون محضی مبنی بر نگارش آن توسط سردبیر وجود ندارد. اگر شماره‌های متفاوت دخت‌ایران را مطالعه نموده باشید، متوجه می‌شوید که در شماره‌های مختلف، افراد مختلفی از شورای محترم سیاست گذاری مجله زحمت نگارش سرمقاله را تقبل فرموده‌اند. که همین سیاق نیز از روالهای معمول در روزنامه نگاری می‌باشد. ... انشالله در باب اهمیت داشتن یا نداشتن ۸ مارس مطلب دیگری خواهم نوشت.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. مریم
        ۰۴ اسفند ۹۱
        ۱۳:۳۵
     1.  
      به نظر من به این کار می گن فرار!!! آدم باید طاقت شنیدن صدای مخالف رو داشته باشه. تا کی می خواید صداهارو تو نطفه خفه کنید. موافق و مخالف حق اظهار نظر دارن . تبدیل تهدیدها به فرصتها زیرکی می خواد و درایت .
      
     0
      
     0
     1.  
      پاسخی به نظر گلبرگ
      در حسن نیت شما در انتشار این پرونده شکی نیست ولی کار شما مصداق این شعر است: دشمن دانا که غم نان بود/بهتر از آن دوست که نادان بود. یادداشت گرفتن از فخری سادات محتشمی پور که کارهای شوهرش مصداق ابولهب و خودش زن ابولهب است از طرف دخت ایران بسیار تامل برانگیز است.اگر خبر از کارها و نوشته های ایشان برعلیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ندارید برایتان بفرستم. یک نمونه آن نامه وی به فاطمه شمس در زمان دستگیری محمدرضا جلایی پور بود.این زن و شوهرش مصداق کامل یک اپوزیسیون داخلی اند.گرفتن یادداشت از این فرد که خودش و شوهرش در دشمنی با نظام مقدس جمهوری اسلامی کم نگذاشته اند چه فرقی با گرفتن یادداشت از عطاالله مهاجرانی، علیرضا نوری زاده یا فاطمه حقیقت جو دارد جز اینکه انها خارج از ایران هستند و او در داخل فعالیت می کند.پس نوشتن اینکه" این یادداشت نظر دخت ایران نیست" صورت مساله را پاک نمی کند. ۲- می فرمایید در جهت دستورات رهبری حرکت کردید لابد در جهت جذب حداکثری سراغ این خانم نچسب به جمهوری اسلامی که چه عرض کنم مقابل جمهوری اسلامی رفته اید. ۳-شما که یادداشت هایتان کامل نبود چه عجله ای داشتید این پرونده را اینقدر زود در صفحه منتشر کنید،مگر نعوذبالله با وحی منزل روبرو بودید؟می توانستید صبر کنید بعد از تکمیل شدن یادداشت ها این پرونده را منتشر کنید.بردن گوی سبقت از دیگران در جهت انتشار مطلب در رابطه با این روز که مساله مردم ما هم نیست مگر عده ای خاص افتخار نبوده و نیست. ۴-حتی اگر اصرار داشتید یادداشتی از این افراد بگیرید می توانستید بعد از آن نقدی قوی روی ان نوشته و بگذارید نه همین طور تمام و کمال آن را بدون هیچ نقدی روی صفحه بگذارید. ۵-هشت مارس چقدر اهمیت دارد که از ان با تیتر فرصت یا تهدید یاد می کنید و ایجاد جو می کنید. و اما جناب آقای میثمی: اشتباهی را که دخت ایران کرده است به پای خوانندگان می گذارید و به"ناشناس"می گویید به جای این نوشته ها برود جواب خانم محتشمی پور را بدهد.فضا را چه کسانی برای این محتشمی پور و افرادی مانند او فراهم می کنند؟چرا ضعف کارتان را گردن دیگران می اندازید. فقط می توانم بگویم برایتان متاسفم.متاسفم که مملکت را قحط النسا فرض کرده اید. سردبیر شما یک زن است چرا او در این زمینه یادداشتی ننوشته است؟معمولا یادداشت را سردبیر می نویسد نه مدیر مسئول!!!
      نمی‌دانم چرا از تریبون دادن به این‌تیپ آدم‌ها اینقدر ما می‌ترسیم. آدم‌هایی که سطح استدلال‌شان بعید می‌دانم خیلی بالاتر از یادداشت خانم محتشمی‌پور باشد. با این‌که مدیریت دخت ایران باید تلاش می‌کرد چند یادداشت مخالف هم در کنار مطالب باشد شکی نیست و به نظرم این انتقاد وارد است. اما این‌قدر به همین تیپ تریبون ندادیم، خودشان هم فکر کردند واقعا خبری است و خیلی حرف برای گفتن دارند. ضمنا! با دیدگاه شما، من بیش‌تر پیشنهاد می‌کنم پیگیری کنید که کلیه آدم‌هایی که از نظر حضرتعالی با نظام مشکل دارند، از لب تیغ بگذرانند تا خیال همه راحت شود. همه یک‌دست بشوند و یک نظر. بلکه مشکلات ما هم حل شد. ممنون
      
     0
      
     0
     1.  
      آفتاب آمد دلیل افتاب...از حسن اتفاق سایت مقام معظم رهبری روز گذشته یک کلیپ صوتی منتشر کرده‌اند با عنوان «حزب‌اللهی‌ها بشنوند!» در لینک زیر بشنوید و بخوانید: http://farsi.khamenei.ir/audio-content?id=۲۲۰۹۲
      
     0
      
     0
     1.  
      پاسخی به نظر حسن میثمی
      نمی‌دانم چرا از تریبون دادن به این‌تیپ آدم‌ها اینقدر ما می‌ترسیم. آدم‌هایی که سطح استدلال‌شان بعید می‌دانم خیلی بالاتر از یادداشت خانم محتشمی‌پور باشد. با این‌که مدیریت دخت ایران باید تلاش می‌کرد چند یادداشت مخالف هم در کنار مطالب باشد شکی نیست و به نظرم این انتقاد وارد است. اما این‌قدر به همین تیپ تریبون ندادیم، خودشان هم فکر کردند واقعا خبری است و خیلی حرف برای گفتن دارند. ضمنا! با دیدگاه شما، من بیش‌تر پیشنهاد می‌کنم پیگیری کنید که کلیه آدم‌هایی که از نظر حضرتعالی با نظام مشکل دارند، از لب تیغ بگذرانند تا خیال همه راحت شود. همه یک‌دست بشوند و یک نظر. بلکه مشکلات ما هم حل شد. ممنون
      جهت استحضار شما و همه خوانندگان باید عرض کنم که دخت‌ایران از فعالین حوزه زنان با دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات مختلف خواسته بود که برای تکمیل پرونده ۸ مارس یادداشت ارسال کنند. تمام یادداشتهای ارسالی به مجله، به جز یک مورد، از فعالینی بود که نسبتا نگاه مشترکی داشتند. گروه مقابل، بعضا نسبت به پرداختن به موضوع پرهیز داشتند و آن اقلیت هم که به درخواست ما پاسخ مثبت داده بودند، متاسفانه وفای به عهد نکردند و علیرغم پیگیریهای مکرر و مکرر تا آخرین دقایق انتشار ما را برای رساندن مطلب خود منتظر نگاه داشتند. لازم به ذکر است که حتی از ایشان خواسته شده بود چنانچه مشغله کاری فرصت نگارش را از آنها گرفته است، صدای خود را ضبط کرده و فایل صوتی را برای مجله ارسال کنند تا پس از پیاده‌سازی و ویرایش با تایید شخص آنها به چاپ برساند، که این نیز صورت نگرفت. عدم‌مسئولیت پذیری برخی توازن دو رویکرد در این شماره را بهم ریخت! با این حال هنوز هم چنانچه صاحبنظری در این حوزه باشد که مایل به ارسال نقطه‌نظرات خویش باشد، دخت‌ایران استقبال کرده و نسبت به انتشار مطلب اقدام می‌کند.
      
     0
      
     0
     1.  
      پاسخی به نظر گلبرگ
      در حسن نیت شما در انتشار این پرونده شکی نیست ولی کار شما مصداق این شعر است: دشمن دانا که غم نان بود/بهتر از آن دوست که نادان بود. یادداشت گرفتن از فخری سادات محتشمی پور که کارهای شوهرش مصداق ابولهب و خودش زن ابولهب است از طرف دخت ایران بسیار تامل برانگیز است.اگر خبر از کارها و نوشته های ایشان برعلیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ندارید برایتان بفرستم. یک نمونه آن نامه وی به فاطمه شمس در زمان دستگیری محمدرضا جلایی پور بود.این زن و شوهرش مصداق کامل یک اپوزیسیون داخلی اند.گرفتن یادداشت از این فرد که خودش و شوهرش در دشمنی با نظام مقدس جمهوری اسلامی کم نگذاشته اند چه فرقی با گرفتن یادداشت از عطاالله مهاجرانی، علیرضا نوری زاده یا فاطمه حقیقت جو دارد جز اینکه انها خارج از ایران هستند و او در داخل فعالیت می کند.پس نوشتن اینکه" این یادداشت نظر دخت ایران نیست" صورت مساله را پاک نمی کند. ۲- می فرمایید در جهت دستورات رهبری حرکت کردید لابد در جهت جذب حداکثری سراغ این خانم نچسب به جمهوری اسلامی که چه عرض کنم مقابل جمهوری اسلامی رفته اید. ۳-شما که یادداشت هایتان کامل نبود چه عجله ای داشتید این پرونده را اینقدر زود در صفحه منتشر کنید،مگر نعوذبالله با وحی منزل روبرو بودید؟می توانستید صبر کنید بعد از تکمیل شدن یادداشت ها این پرونده را منتشر کنید.بردن گوی سبقت از دیگران در جهت انتشار مطلب در رابطه با این روز که مساله مردم ما هم نیست مگر عده ای خاص افتخار نبوده و نیست. ۴-حتی اگر اصرار داشتید یادداشتی از این افراد بگیرید می توانستید بعد از آن نقدی قوی روی ان نوشته و بگذارید نه همین طور تمام و کمال آن را بدون هیچ نقدی روی صفحه بگذارید. ۵-هشت مارس چقدر اهمیت دارد که از ان با تیتر فرصت یا تهدید یاد می کنید و ایجاد جو می کنید. و اما جناب آقای میثمی: اشتباهی را که دخت ایران کرده است به پای خوانندگان می گذارید و به"ناشناس"می گویید به جای این نوشته ها برود جواب خانم محتشمی پور را بدهد.فضا را چه کسانی برای این محتشمی پور و افرادی مانند او فراهم می کنند؟چرا ضعف کارتان را گردن دیگران می اندازید. فقط می توانم بگویم برایتان متاسفم.متاسفم که مملکت را قحط النسا فرض کرده اید. سردبیر شما یک زن است چرا او در این زمینه یادداشتی ننوشته است؟معمولا یادداشت را سردبیر می نویسد نه مدیر مسئول!!!
      سرکار خانم...! از نقد شبه‌مشفقانه شما سپاسگزارم! بگذارید صدای «دیگران» هم به گوش برسد. تلاش نکنید با جو دادن، مانع از جریان طبیعی بحث و تبادل نظر باشید. سفیدی در کنار سیاهی است که بیشتر رخ می‌نمایاند. اگرچه، جناب آقای غلامزاده علت نگارش سرمقاله توسط خود را توضیح دادند، اما بنده هنوز نتوانسته‌ام نسبت نگارش سرمقاله به قلم بنده را با حل مشکل مطلب گرفتن از خانم محتشمی‌پور بیابم! موید باشید!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ناشناس
        ۰۷ اسفند ۹۱
        ۰۹:۰۶
     1.  
      پاسخی به نظر سارا خاتمی
      سرکار خانم...! از نقد شبه‌مشفقانه شما سپاسگزارم! بگذارید صدای «دیگران» هم به گوش برسد. تلاش نکنید با جو دادن، مانع از جریان طبیعی بحث و تبادل نظر باشید. سفیدی در کنار سیاهی است که بیشتر رخ می‌نمایاند. اگرچه، جناب آقای غلامزاده علت نگارش سرمقاله توسط خود را توضیح دادند، اما بنده هنوز نتوانسته‌ام نسبت نگارش سرمقاله به قلم بنده را با حل مشکل مطلب گرفتن از خانم محتشمی‌پور بیابم! موید باشید!
      خانم خاتمی حق با گلبرگ است از زمانیکه با سایت شما اشنا شدم ندیدم در هر پرونده ای که کار کرده اید مطلبی از طرف شما نوشته شده باشد. درحالیکه سردبیر باید خودش صاحب نظر باشد.در نشریه ای که برای زنان کار می کنند. مسئولین زن ان نشریه در تحلیل مطلب باید پیشگام باشند نه اینکه نظر را به مردان واگذار کنند.این حرف را از سر تعصب جنسیتی نمی زنم علمی و منطقی می گویم
      
     0
      
     0
     1.  
      پاسخی به نظر ناشناس
      خانم خاتمی حق با گلبرگ است از زمانیکه با سایت شما اشنا شدم ندیدم در هر پرونده ای که کار کرده اید مطلبی از طرف شما نوشته شده باشد. درحالیکه سردبیر باید خودش صاحب نظر باشد.در نشریه ای که برای زنان کار می کنند. مسئولین زن ان نشریه در تحلیل مطلب باید پیشگام باشند نه اینکه نظر را به مردان واگذار کنند.این حرف را از سر تعصب جنسیتی نمی زنم علمی و منطقی می گویم
      خواننده گرامی... در ساختار فعالیت ژورنالیستی، مهمترین و اصلی‌ترین وظیفه سردبیر نظارت بر محتوای تولید شده و هدایت خط سیر کلی مطالب است. سرمقاله به طور سنتی و عرفی توسط سردبیر نوشته می‌شود و هیچ ضرورتی وجود ندارد که شخص سردبیر در نشریه خود مطلبی نوشته باشد. رسالت سرمقاله این است که نگاهی کلی به مجموعه مطالب نشریه در اختیار مخاطب قرار دهد؛ بنا بر این با توجه به فرایند برنامه‌ریزی، سیاست‌گذاری و تبیین و تولید محتوا در دخت‌ایران، تمامی دوستان شورای سیاست‌گذاری از صلاحیت لازم برای نوشتن سرمقاله برخوردار هستند. لکن، برای هر شماره با توجه به موضوع پرونده مربوطه، فردی که قرابت فکری یا قلمی بیشتری با موضوع دارد زحمت نگارش سرمقاله را متقبل می‌شود. قابل توجه آنکه بیشترین تعداد سرمقاله در سال جاری متعلق به سردبیر محترم مجله، سرکار خانم خاتمی می‌باشد. در خصوص نظری که در انتها فرموده‌اید، خواهشمند است مطالب و مستندات علمی خود را از طریق همین بستر و یا بخش ارتباط با ما و یا ایمیل در اختیار ما نیز قرار دهید تا انشالله بتوانیم گفتگویی منطقی و علمی در این خصوص داشته باشیم. باور دخت‌ایران از ابتدا اینگونه بوده است که نمی‌بایست به مسایل زنان به صورت کاملا تفکیک شده و تنها از منظر زنان نگریست. بلکه هر دو نگرش و تفکر زنانه و مردانه باید در کنار هم قرار گیرند تا بتوانند نتیجه بهتری به دست دهند. شورای سیاست‌گذاری مجله نیز بر همین اساس از هر دو جنسیت تشکیل شده، که اکثریت با بانوان است. به همین ترتیب، نویسندگان مطالب نیز از هر دو جنسیت هستند و بالطبع اکثریت با بانوان است. با تشکر از پیام شما.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ناشناس
        ۰۷ اسفند ۹۱
        ۱۵:۰۰
     1.  
      بفرمایید دقیقا کدام مطالب را نوشته اند تا ما استفاده کنیم.
      
     0
      
     0
     1.  
      پاسخی به نظر ناشناس
      بفرمایید دقیقا کدام مطالب را نوشته اند تا ما استفاده کنیم.
      سرمقاله شماره‌های خرداد، تیر، مرداد و شهریور از جمله مطالب ایشان است. به طور کلی با استفاده از منوی بالای سایت می‌توانید به آرشیو شماره‌های پیشین، مطالب هر نویسنده و سایر مطالب دسترسی پیدا کنید. ضمنا هر مطلب به یک دسته بندی تعلق دارد که با کلیک بر روی عنوان دسته، مثلا سرمقاله، به آرشیو آن دسته بندی دسترسی خواهید داشت. با سپاس
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ایرانی
        ۰۹ اسفند ۹۱
        ۱۷:۱۴
     1.  
      امروز موفق شدم یادداشت را بخوانم. چیزهایی شنیده بودم و با اینکه تلاش کردم تا پیش زمینه ذهنی نداشته باشم اما به هرحال فارغ الذهن نیز نبودم. امروز که یادداشت را خواندم از قضاوت ها و حرفهایی که شنیده بودم و بعضی هایشان را هم خواندم متاسف شدم. جای تاسف است که با وجود رهبری فرزانه که ادعای پیروی اش را داریم و با وجود تمام روشن بینی هایی که ایشان دارند ما هنوز تلاش میکنیم تا متعصبانه با همه چیز روبرو شویم. کاش به قوانین اسلامی اینقدر ایمان داشتیم که جرات کنیم براحتی نظر مخالفانمان را فریاد بزنیم تا اهالی فکر ببینند و بدانند که مخالفان در تاریکی سیر میکنند!! جز این نیست که یکی از راههای هدایت آدم ها به سمت حق این است که نظر حق و باطل، هر دو را بدانند. و انتخاب هرکس به عهده خود اوست... پاینده باشید...
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. رها
        ۱۴ اسفند ۹۱
        ۱۳:۵۳
     1.  
      پاسخی به نظر ایرانی
      امروز موفق شدم یادداشت را بخوانم. چیزهایی شنیده بودم و با اینکه تلاش کردم تا پیش زمینه ذهنی نداشته باشم اما به هرحال فارغ الذهن نیز نبودم. امروز که یادداشت را خواندم از قضاوت ها و حرفهایی که شنیده بودم و بعضی هایشان را هم خواندم متاسف شدم. جای تاسف است که با وجود رهبری فرزانه که ادعای پیروی اش را داریم و با وجود تمام روشن بینی هایی که ایشان دارند ما هنوز تلاش میکنیم تا متعصبانه با همه چیز روبرو شویم. کاش به قوانین اسلامی اینقدر ایمان داشتیم که جرات کنیم براحتی نظر مخالفانمان را فریاد بزنیم تا اهالی فکر ببینند و بدانند که مخالفان در تاریکی سیر میکنند!! جز این نیست که یکی از راههای هدایت آدم ها به سمت حق این است که نظر حق و باطل، هر دو را بدانند. و انتخاب هرکس به عهده خود اوست... پاینده باشید...
      منم با نظر شما موافقم دوست عزیز.
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷