2295
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • روال حساب نشده و سردرگم ستاره‌سازی سینمای ایران موجب شده تا بسیاری جوانان قبله آمال خود را ورود به این عرصه بدانند.


    سینما از ابتدای اختراع خود، یکی از تاثیرگذارترین رسانه‌ها در جوامع بوده است؛ بنابراین، به دلیل تاثیر و تاثر مستقیمی که با جامعه دارد، هرگونه مشکل، ابتذال و انحراف در این صنعت از اهمیت دوچندانی برخوردار است. شاید مشاغل بسیاری دچار آسیب شده باشند، اما به دلیل مذکور، رفع آسیب در سینما نیاز به دقت و واکاوی بیشتری دارد. اگر تنها کمی واقع‌بین باشیم، تایید می‌کنیم که با توجه به استانداردهای دینی و اخلاقی و حتی عرفی ایران، رگه‌هایی از ابتذال و انحراف در میان زنان سینمای ایران وجود دارد؛ روز هنر اسلامی، ۲۱ فروردین ماه، بهانه‌ای بود تا این شماره مجله را به موضوع زن و سینما پرداخته و نگاهی کوتاه به آسیب‌های این حوزه داشته باشیم.


    الگوسازی


    مسلما هر جامعه‌ای به الگو نیاز دارد و این امر مستلزم الگوسازی است. به طور معمول در سایر جوامع این الگوها از دایره بازیگران سینما، هنرمندان موسیقی و ورزشکاران فراتر نمی‌رود. اما در کشور ما که از زمینه‌های فرهنگی متفاوت و عناصر اخلاقی زیادی بهره‌مند است، الگوهای متنوعی می‌تواند وجود داشته باشد؛  متاسفانه مسئولان مربوطه تلاش جدی برای این امر نداشته‌ و عمده این بار را بر دوش بازیگران انداخته‌اند. بنابراین، اشکال نخست به مسئولان فرهنگی برمی‌گردد.


    به نظر می‌رسد اشکال بعدی را می‌توان به مجموعه صنعت سینما وارد کرد. با توجه به تاثیرگذاری فراوان سینما، بازیگران به سرعت تبدیل به افراد مشهوری می‌شوند، بنابراین شهرت موجب الگو شدن آنها می‌شود. متاسفانه این شهرت نه ساز و کار حساب شده‌ای دارد و نه بازیگران برای این مساله آماده می‌شوند. شهرت زندگی معمولی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد و اگر آمادگی و تربیت مناسبی برای آن وجود نداشته باشد، مسلما زمینه‌های بروز مشکل فراهم می‌شود. در این زمینه یکی از گویاترین فیلم‌ها «سوپراستار» ساخته تهمینه میلانی است که شاهدی از دل سینما بر همین ادعاست. هالیوود، بزرگترین صنعت سینمای جهان، قوانین نانوشته و ساختارهایی دارد تا فردی که قرار است به عنوان ستاره این صنعت معرفی شود، از فاکتورهای لازم برخودار بوده و به طور صحیح برای این امر آموزش دیده باشد. این امر آنقدر منسجم است که با صنعت تبلیغات، مد و حتی سیاست هم ممزوج شده و شانه به شانه هم حرکت می‌کند.


    مافیا


    روال حساب نشده و سردرگم ستاره‌سازی در سینمای ایران موجب شده تا بسیاری جوانان قبله آمال خود را ورود به سینما و عرصه بازیگری بدانند. این تقاضای زیاد، با عرضه فرصتهای محدودی روبرو می‌شود که همچون قیف غول کنکور در سالهای گذشته است! آموزشگاه‌های بازیگری قارچ گونه رشد کرده و خیل مشتاقان را با هزینه‌های ریز و درست آموزش می‌دهند، اما هنوز فرصتهای بازیگری آنقدر کم بوده و هستند که فرصت سودجویی برخی را فراهم می‌کنند. اشتهای سیری‌ناپذیر برای شهرت آنچنانی باعث می‌شود برخی هنرجویان ساده‌دل گرفتار سواستفاده‌های عده‌ای شود که مافیاگونه برخی مجاری ورود به سینما را تحت کنترل خود دارند. قطعا همه آموزشگاهها و انتخاب کنندگان بازیگران دارای سوءنیت نیستند، اما به هر حال بخشی از مشکل ابتذال و انحراف در سینما به سواستفاده‌کنندگان این عرصه مربوط می‌شود.


    تعریف مبنایی


    از دیگر مشکلات اساسی سینمای ایران، وارداتی بودن تمام ساز و کارهای آن، بدون توجه به ارزش‌های جامعه ایران است. سینمای اروپا و آمریکا، به عنوان سردمداران این صنعت، از همان اوایل رواج فیلم و سینما، از نمایش بسیاری فیلمهایی که با ساختار فرهنگی‌شان تناسب نداشته خودداری کرده و می‌کنند. مهمتر اینکه این مساله فقط به نمایش فیلمها محدود نشده، و سبکها و مدلهای فیلمسازی نیز از همین قاعده برخوردار بوده‌اند. این مساله لزوما یک موضع‌گیری دینی نیست، بلکه توجه به بافت فرهنگی و اخلاقی جامعه است که باید خوراک مناسب خود را دریافت کند.


    مشکل اساسی در سینمای ایران اینجاست که صنعتگران این حوزه گمان می‌کنند باید مطابق النعل بالنعل الگوهای هالیوود یا حتی بالیوود را در ایران نیز پیاده کنند. در واقع بطور مثال عده‌ای گمان می‌کنند فیلم‌سازی بدون پرداختن به مسایل جنسی ممکن نیست؛ یا فیلم‌سازی با حجاب غیرممکن است و حداقل اندکی از موی زنان باید پیدا باشد؛ عده‌ای گمان می‌کنند باید به هر قیمتی ساختارشکنی کرد و هنجارهای جامعه را بر هم ریخت.


    نمونه دیگر آن هم همان مساله شهرت‌های تربیت نشده و دستمزدهای آنچنانی است. همانطور که ذکر شد،  هالیوود با نظام سرمایه‌داری کاملا هماهنگ است و دستمزدها و ساختار مالی صنعت سینما هم تابع سرمایه‌داری و هماهنگ با این نظام است؛ بنابراین، دستمزدهای میلیونی بازیگران هم با مالیات لازم روبرو است، و هم این میزان متناسب با بسیاری مشاغل دیگر طراحی شده است؛ مثلا ورزشکاران رشته‌های مختلف، مدیران عامل شرکتهای خصوصی، برخی سمتهای دولتی و امثال اینها هم در همین سطح درآمد دارند. اما در ایران تنها بازیگران و فوتبالیستها (و نه سایر ورزشکاران) از درآمدهای هنگفت برخوردارند که به هیچ وجه با سایر درآمدها تناسب ندارد. همین تمول غیرمتعارف بسیاری آسیبهای مستقیم و غیرمستقیم دیگر را نیز در پی دارد. جالب اینجاست که حتی در خود سینما هم این تمول و ستاره شدن بی‌قاعده باعث بازیگرسالاری و تحمیل بعضی مسایل به کارگردانان و تهیه‌کنندگان می‌شود.


    تصویر زن


    علاوه بر مشکلاتی که در حوزه اجرایی سینما وجود دارد، متاسفانه در حوزه محتوا نیز دچار آسیب‌هایی هستیم. تصویر زن در سینمای ایران، عمدتا تصویری مغشوش است که آموزه‌هایی نامناسب برای مخاطب به همراه دارد. حتی فیلمهایی که مستقیما به موضوع زن پرداخته‌اند، معمولا با ارائه تصویری ناصحیح و غیرکارشناسی، و به دلیل عدم دقت کافی در لایه‌های پنهان محتوای فیلم، الگوهایی ناقص و بعضا نادرست به مخاطب ارائه می‌کنند.

     


     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۶۸%
       3. تعداد: ۰۸ رای

    1 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۹ فروردین ۹۲
        ۰۲:۱۹
     1.  
      آقای غلامزاده و خانم خاتمی می دونید دنبال چی می گردید؟ من همه مطالب این شمارتون را خواندم ولی متوجه نشدم که دغدغه شما چیه و یه جاهایی هم اینقدر سطحی تحلیل کردید که در شان این که نوشتید «نقد و بررسی زنان در سینما» نیست چه اصراری دارید وقتی که توان تحلیل ندارید وارد یه موضوع بشوید یا وقتی قوت تحلیل برای یه موضوع پیدا نکردید وارد آن موضوع شوید. این البته ویژگی این شماره شما نیست فقط من سه شماره اخیر شما را دقیق دیدم شماره قبلی غیر از این که تاریخچه ۸ مارس را گفتید چه حرف قابل گفتنی برای ۸ مارس داشتید فقط به انحای مختلف تاریخچه ۸ مارس را گفتید و به هیچ بحث دیگری نپرداختید نه اطلاعات ویژه ای راجع به ۸ مارس نه تحلیل خاصی یه درخواست هم ازتون دارم که به این بحثها که گفتم فکر کنید نه اینکه سریع بخواهید پاسخ های چکشی به من بدهید مثل پاسخ هایی که به کامنت هایتان می دهید
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷