2218
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • همیشه سراغ مشاوره رفتن مستلزم داشتن مشکل حاد یا یک گره کور در زندگی نیست...

     

    ساختار فرهنگی جامعه ایران برای بسیاری از مسائل هنوز تعریف مشخصی ندارد، چراکه عرف و نظام ارزشی جامعه آن را نپذیرفته و یا اگر پذیرفته باشد به صورت عملیاتی درنیامده؛ به همین سبب رواج پیدا نکرده است. در این میان یکی از موضوعاتی که بین ما پذیرفته نشده و یا کمتر پذیرفته شده مسئله مشاوره و در اصل رجوع به مراکز مشاوره برای بهره‌گیری تخصصی از راهنمایی‌ها و کمک‌های مشاورین است.


    قطعا لازم به یادآوری نیست که دین اسلام در آموزه‌هایش چقدر به اهمیت مشورت کردن تاکید دارد و در همه حال ما را به استفاده از عقل، فکر و تجربه دیگران رهنمون ساخته است و مسلما در این امر ارجاع به افراد متخصص و متفکر مدنظر بوده تا بتوان بر پایه اندیشه‌شان مسیری درست را انتخاب نمود.


    همان طور که اشاره شد بافت فرهنگی و عرفی جامعه ایران کمتر می‌پذیرد که به چنین امری بها داده شود و افراد در هنگام مواجه با مشکلات و معضلات اولین کاری که انجام می‌دهند بازگویی مسئله برای خویشان نزدیک یا درنهایت دوستان و آشنایان است تا از کمک آنها استفاده کنند و یا اینکه به نوعی با تشریح واقعه یا همان درد دل کردن، تسکین پیدا کنند. به عبارتی ما در بستر فرهنگی و نظام ارزشی‌مان مشورت کردن یا مشاوره گرفتن را در حیطه نزدیکان و آشنایانمان تعریف کردیم و از بیان اتفاقات درون خانه و خانواده برای اشخاصی که در دایره تعاملات خصوصی ما نیستند دوری می‌جوییم. این امر به ته‌نشست فکری ما بازمی‌گردد که معتقدیم نباید مسائل زندگی شخصی ما به خارج از خانواده راه یابد. این نگرش، برخاسته از پیشینه فرهنگی و نظام ارزشی ماست و شاید در گذشته پاسخگوی نیازهای ما نیز بوده است و برای رفع مشکلات همان ریش‌سفیدها با مواضع کدخدامنشی می‌توانستند برای مسئله ایجاد شده راه‌حلی بیابند و قضیه را فیصله دهند، اما امروزه این روش کارآمدی قبل را ندارد و شاید نتواند پاسخگو باشد.


    ورود به عصر ارتباطات و تعاملات گسترده، باعث پیچیدگی روابط ما شده و در این معنا نسبت فشارها، معضلات و مشکلات ما در مقایسه با گذشته بزرگتر و درهم‌تنیده‌تر گشته است. بنابراین لازم است گهگاه بر‌ای انتخاب مسیر درست، راهی هموار و به‌سازی زندگی، از تجربه یا راهنمایی کسانی که در این امر تخصص دارند بهره گیریم. بعضا مراجعه به مراکز مشاوره و بهره‌مندی از مشاورینی که در یک امر به تخصص و تجربه خاص رسیده‌اند مفید واقع می‌شود، چراکه آنها بارها و بارها افرادی را با مشکلات و شرایط مشابه دیده و بررسی کرده‌اند و بدین سبب می‌توانند راهکار و راه‌حل بهتری برای برخورد با مسئله به ما ارائه دهند.


    این روزها مراکز مشاوره در حوزه‌های متعددی اعم از مشاوره ازدواج، تحصیلی، خانواده، شغل، جنسی و... خدماتی را ارئه می‌دهند که مراجعین می‌توانند با توجه به نوع مسئله‌شان از مشاوره تخصصی بهره برند. به یقین در بسیاری از موارد طرح مسئله با خانواده کاری درست و به جا می‌باشد و راهنمایی والدین یا بزرگترها می‌تواند مفید واقع شود، اما گاهی یک امر تخصصی است که از دایره تجربیات اطرافیان خارج است. در این مواقع شاید بیان مسئله در بین افراد خانواده نه تنها کمکی به حل اختلاف نکند، بلکه باعث بغرنج شدن مشکل شود. شاید در این شرایط بهترین راه مراجعه به مراکز مشاوره و بهره‌گیری از راهنمایی تخصصی افرادی باشد که به عنوان مشاوره خارج از دنیای دورنی خانواده بوده و می‌توانند با چینش درست وقایع و مدیریت و برنامه‌ریزی صحیح به رفع اختلاف کمک کنند. از آنجا که بستگان در چنین شرایطی بیشتر احساسی رفتار می‌کنند تا عقلانی، کمک یک فرد خارج از ماجرا می‌تواند اثرگذاری بهتری داشته باشد.


    برای تغییر نگرش مردم در زمینه استفاده از خدمات مشاورین و مراکز مشاوره هنوز نیاز به فرهنگ‌سازی درست است که این امر از جمله وظایف دولت می‌باشد. همچنین با تدوین برنامه‌های بلندمدت، بهبود وضعیت مراکز مشاوره، نظارت و رسیدگی مستمر بر اجرای وظایف و خدمات ارائه شده مراکز، بررسی تعرفه‌ها و کیفیت خدمات مشاوره و... به تغییر نگرش مردم و اذهان عمومی نسبت به این مراکز کمک شایانی می‌کند و شرایط را فراهم می‌سازد تا کمتر کسی برای مراجعه با مشکل روبه‌رو شود.


    یاد بگیریم؛ سراغ مشاوره رفتن مستلزم داشتن مشکل حاد یا یک گره کور در زندگی نیست. گاهی فقط برای شرح یک ماجرا و التیام یک واقعه، بازگویی آن برای فردی بهترین راه‌حل برای فائق آمدن بر آن است، که اینجا یک مشاوره می‌تواند نقش بسزایی داشته باشد...

     


     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۹۴%
       3. تعداد: ۱۰ رای

    2 نظر | ارسال نظر

     1.  
      سلام. به نکته خوبی اشاره کردید . اینکه هنوز فرهنگ رجوع به مشاور در جامعه باب نشده. البته بنظرم اگر کمی به علت این قضیه هم می پرداختید بهتر میشد. شاید علتش اینه که در ایران هر کسی خودش را یک عقل کل می داند و در هر قضیه ای صاحب نظر...!!! سرفراز باشید.
      
     0
      
     0
     1.  
      پاسخی به نظر حبیبی
      سلام. به نکته خوبی اشاره کردید . اینکه هنوز فرهنگ رجوع به مشاور در جامعه باب نشده. البته بنظرم اگر کمی به علت این قضیه هم می پرداختید بهتر میشد. شاید علتش اینه که در ایران هر کسی خودش را یک عقل کل می داند و در هر قضیه ای صاحب نظر...!!! سرفراز باشید.
      علیکم السلام؛ برای دلایل عدم رجوع به مشاور موارد متعددی را می‌توان نام برد اما شاید بنیادی‌ترین علت همان بستر فرهنگی و عرفی جامعه است که ورود افراد به حریم و زندگی خصوصی ما را ممنوع می‌کند... البته بحث صاحب نظری و به نوعی نیازمند فکر دیگران نبودن که اشاره فرمودید هم برخاسته از همین زیرساخت فکری ماست!
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷