4260
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. الهه راه‌چمنی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۵)
      تعداد بازدید: 4260
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    شاید همین امضاهای ناآگاهانه‌ای که پای شروط عقدنامه می‌شود در هنگام بروز اختلاف گریبانمان را می‌گیرد...
     
    براساس فقه اسلامی و قانون مدنی ایران، ازدواج قراردادی است که در آن حقوق و تکالیف متفاوتی به زن و مرد داده می‌شود. از سال ۱۳۶۰ به بعد، در سند ازدواج که از طرف اداره ثبت اسناد چاپ می‌شود شروطی به عنوان «شرط ضمن عقد» پیش‌بینی شد که سردفتر مکلف است قبل از اجرای صیغه عقد آنها را برای زوجین قرائت و در صورت ضرورت، مفهومشان را برای آنها بیان نماید تا طرفین با آگاهی کامل ذیل شروط مورد قبول خود را امضا نمایند.
     
    از آن جایی که در زمان عقد، عروس و داماد غرق در شادی و شعف هستند، بدون مطالعه فقط امضاء می‌کنند و گاهی اصلا نمی‌دانند چه تعهداتی را پذیرفته‌اند و فقط در زمان اختلاف، آن گاه که دادگاه طرفین را به اجرای تعهداتشان وادار می‌کند مبهوت می‌مانند که واقعا ما این تعهدات را امضا کرده‌ایم؟!
    متأسفانه گاهی زمان آنقدر کوتاه است که زوجین فرصت مطالعه شروط را ندارند و به ناچار همه موارد را یکی پس از دیگری امضا می‌کنند. گاهی هم چنانچه زوجین صرف‌نظر از چشم به راهی میهمانان تصمیم داشته باشند موارد را با دقت مطالعه کنند و با آگاهی امضا نمایند، سردفترداران به دلیل ضیق وقت خودشان یا عروس و داماد بعدی که در راه هستند به آنها این فرصت را نمی‌دهند و عملا همان می‌شود که امروزه شاهدش هستیم. در حالی که قانون سردفترداران را مکلف کرده که همه شرایط را برای زوجین بخوانند و به آنها تفهیم کنند تا چنانچه تعهدی پذیرفته می‌شود با علم و آگاهی باشد. چراکه پذیرفتن هر شرطی که عالمانه و عامدانه نباشد، شرعا و قانونا نافذ نیست، اما همین امضاهای ناآگاهانه‌ای که پای شروط عقدنامه می‌شود در هنگام بروز اختلاف گریبانمان را می‌گیرد، زیرا پیش فرض قوه قضائیه رعایت قانون در هنگام اجراست، پس نمی‌توان به استناد اینکه «به شروط واقف نبودم و اصلا آنها را نخوانده‌ام و فقط امضا کرده‌ام» از زیر بار انجام شروطی که تعهدشان را پذیرفته‌ایم شانه خالی کرد.
     
    هرچند با امضای سند ازدواج، زن برخی از حقوق مدنی و معنوی همچون حق سفر، داشتن شغل، انتخاب محل زندگی و مسکن، ولایت بر فرزندان و جدایی از همسر (طلاق) را به شوهر خود اعطا می‌کند، اما برخی حقوق مادی همچون مهریه و نفقه را به دست می‌آورد؛ اما سند ازدواج طوری تنظیم شده است که زن بتواند هنگام عقد، در صورت تمایل به صورت رسمی از حقوقی برخوردار شود و آنها را در سند ازدواج خود ثبت کند. به همین دلیل علاوه بر شروط چاپ شده در عقدنامه‌ها زوجین می‌توانند طبق ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی ایران هر شرطی را که مایلند به شروط ضمن عقد خود اضافه کرده و با امضای خود آن را الزام‌آور کنند. مشروط بر این که این شروط خلاف مقتضای امر نکاح نباشد و جزء شرایط غیرشرعی هم محسوب نشود.
    متن این ماده چنین است: «طرفین عقد ازدواج می‌توانند هر شرطی که مخالف با مقتضای عقد مزبور نباشد در ضمن عقد ازدواج یا عقد لازم دیگر بنمایند؛ مثل اینکه شرط شود هرگاه شوهر زن دیگری بگیرد یا در مدت معینی غایب شود یا ترک انفاق نماید یا بر علیه حیات زن سوءقصد کند یا سوءرفتاری نماید که زندگانی آنها با یکدیگر غیرقابل تحمل شود، وکیل و وکیل درتوکیل باشد که پس از اثبات تحقق شرط در محکمه و صدور حکم نهایی خود را مطلقه سازد.»
    ملاحظه می‌شود که تمامی مثال‌های به کار رفته در ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی، از شروط ناظر به حق طلاق برای زوجه است، اما این مثال‌ها، مانع از آن نیست که زوجین شرطی را در ضمن عقد خود بگنجانند که ناظر بر امور دیگر از جمله تنظیم روابط مالی فیمابین باشد. چنانکه در شرط مندرج در بند «الف» عقدنامه‌ها دیده می‌شود. البته کم نیستند افرادی که زیر بار این شرایط نمی‌روند و گاهی قبل از عقد و به دلیل سخن گفتن زوجه یا خانواده او از این شرایط، پیوندی بین جوانان صورت نمی‌گیرد.
     
    هرچند گاهی درخواست هریک از زوجین برای اضافه کردن بندی به شروط ضمن عقد با واکنش طرف مقابل یا خانواده‌ها مواجه می‌‌شود و ممکن است ذکر همین شروط باعث ایجاد اختلاف و در نهایت مانع از انعقاد این عقد شود، اما اکثر این اختلاف‌ها به دلیل عدم آگاهی طرف مقابل یا خانواده‌ها از شروط مطروحه می‌باشد. چنانچه این آگاهی به وجود بیاید پذیرش آن به مراتب ساده‌تر خواهد بود. گاهی طرفی که اصرار به اضافه کردن شرط موردنظر خود دارد خودش هم علم به آن ندارد و صرفا به دلیل توصیه‌هایی که از دوست و آشنا و اطرافیان شده مصرانه می‌خواهد شرط خود را در عقدنامه بگنجاند. بیشتر خانواده‌ها هم این موضوع را توهین می‌دانند و تصور می‌کنند زنان با بیان این موضوع قصد جدایی دارند.
     
    به نظر می‌رسد فرهنگ‌سازی مهمترین راه هضم شرایط ضمن عقد است و لازم است طرفین قبل از امضای شروط قید شده کاملا به مفاد آن آگاه باشند و چنانچه در هنگام عقد امکان مطالعه دقیق شرایط وجود نداشته باشد، زوجین روز قبل یا در فرصتی پیش از عقد به دفاتر ازدواج مراجعه کنند و موارد عقدنامه را با دقت مطالعه نموده و چنانچه ابهامی داشته باشند از سردفتردار بخواهند تا با توضیح بند موردنظر ابهامات آنها را رفع نماید. به همین دلیل به زوجین توصیه می‌کنیم در زمینه شرایط ضمن نکاح بیشتر مطالعه کنند تا با اشراف کامل بتوانند زندگی خوبی را آغاز کنند.
     
     

    5 نظر | ارسال نظر

     1.  
      dokhtiran.com سلام در مطالبتان نه طرف زن را بگیرید و نه طرف مرد را... حقیقت طلب باشید و سعی کنید جامعه را به سمت و سوی فرهنگی نو و به روز، برسانید... تعصب و امور جاهلانه را از خانواده ها دور کنید.. حداقل سعی خودتان را بکنید... حق را بگویید و فقط حق را...
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. الهام
        ۰۱ تیر ۹۲
        ۱۶:۱۹
     1.  
      پاسخی به نظر رضا محمدی تبار
      dokhtiran.com سلام در مطالبتان نه طرف زن را بگیرید و نه طرف مرد را... حقیقت طلب باشید و سعی کنید جامعه را به سمت و سوی فرهنگی نو و به روز، برسانید... تعصب و امور جاهلانه را از خانواده ها دور کنید.. حداقل سعی خودتان را بکنید... حق را بگویید و فقط حق را...
      شما احیانا از کجای این مطلب حس کردین که طرف زن یا طرف مرد به تنهایی گرفته شده؟!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. مهتاب
        ۰۱ تیر ۹۲
        ۲۳:۴۹
     1.  
      این شماره از مجلتون باعث شد برم و یه نگاهی به عقدنامم که نخونده امضاش کردم بندازم. جداها انگاراادم انقدرهوله حتی یه نگاه کوچولو هم نمیندازه که چی امضضا میکنه.
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام سعی کنید کلا از تبلیغات متحرک(تبلیغ باشگاه دختران) در حاشیه سایت استفاده نکنید وقتی کاربر می خواهد مطلب شما را بخواند این تبلیغات چشم کاربر را اذیت می کند (همینجور تو چشم می زنه)
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. رضا
        ۰۹ آبان ۹۲
        ۱۳:۴۸
     1.  
      بیشتر خانواده‌ها هم این موضوع را توهین می‌دانند و تصور می‌کنند زنان با بیان این موضوع قصد جدایی دارند. .... در جملات بالا مشخصا و صریحا از شرط ضمن عقد زنان حمایت شده و گفته تصور دیگران از این کار زنان غلط است... در حالی که بسیاری از شروط ضمن عقد که مذکور می شود در عقد نامه ها، همگی برای استیلا و زن سالاری بیشتر است و لا غیر ... وانگهی اگر این نیست، چرا تصویر درستی از تصور زنان درباره شروط ضمن عقد مردان نیاورده اید؟ تازه شروط ضمن عقدی را هم در عقدنامه ها آنچنان مسجل و واقعی جلوه داده اند که انسان در وحله اول گمان می کند اینها جزء شرع مقدس و جزء لاینفک دین مبین است... مثل اجازه برای ازدواج مجدد ... چیزی که همین سی و اندی ساله اخیر به دفترچه عقدنامه اضافه شده و از ازل و در دین مبین نبوده است... لطفا دقت کنید و بدون تعصب بررسی کنید...
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷