2089
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • بدون تردید نقش مهدکودک‌ها در زندگی پرسرعت و پرمشغله امروزی انکارناپذیر و غیرقابل اغماض است.

     

    دخت ایران - در دنیای صنعتی امروز به راحتی نمی‌توان از کنار مسئله مهدکودک عبور کرد. روزمرگی‌های زندگی، کار و تحصیل و سبک زندگی امروزی برخی والدین را ناگزیر می‌کند تا فرزندشان را ساعاتی از روز به مهدها بسپارند. البته در این میان مادران خانه‌داری نیز هستند که طبق قاعده «همرنگ جماعت» احساس می‌کنند فرزندشان برای کسب مهارت‌های مختلف به حضور در مهد و گذراندن کلاس‌های مختلف نیازمند است. از سوی دیگر، برخی والدین نیز هستند که به دلایل مختلف فرهنگی، عقیدتی و عرفی ترجیح می‌دهند فرزندشان را به مهد نسپارند و رسالت تربیتی خویش را خود بر عهده بگیرند.

     

    فارغ از اینکه دلیل سپردن فرزند به مهد چه باشد، با توجه به تربیت‌پذیری ویژه کودک در ۷ سال ابتدایی زندگی و اهمیت این دوران، والدین وظیفه حساسی بر دوش دارند که در انتخاب مهد دقت و حساسیت بالایی داشته باشند. چراکه مهدهای مختلف با تبلیغات دلفریب و شعارهای آنچنانی به دنبال جذب مشتری هستند. بنابراین هم از لحاظ هزینه‌های مالی و هم از لحاظ برنامه‌های آموزشی و تربیتی و تاثیری که مهدکودک به عنوان یک محیط اجتماعی بر هنجارسازی و ارزش‌سازی برای کودک دارد این حساسیت وجود دارد.

     

    اما مهد مناسب چه ویژگی‌هایی دارد و والدین چطور می‌توانند از میان مهدهای مختلف با خیل برنامه‌های آموزشی مختلف و شیوه‌های به اصطلاح مدرن‌شان و فارغ از همه تبلیغات، مهد مناسب و کلاس‌های مناسب کودک خود را برگزینند؟

    دستورالعمل سازمان بهزیستی مهمترین اهداف تاسیس مهدکودک را اینگونه عنوان می‌کند:

    - ارتقای هشیاری اخلاقی و توجه به ارزش‌های دینی و مذهبی

    - پرورش خلاقیت و شکوفایی استعداد کودکان از ابعاد مختلف

    - آموزش مفاهیم اجتماعی نظیر تعاون، نوع‌دوستی، گذشت، ایثار، همکاری و ارزش‌های مطلوب زندگی از طریق آموزش غیرمستقیم و کسب تجارب گوناگون

    - کمک به اولیا در مراقبت، نگهداری و پرورش کودکان

    - ایجاد ارتباط موثر دوجانبه بین کودک و اولیا و...

    اما به راستی چند درصد این اهداف در مهدهای ما محقق می‌شود و مهدهایی که گرته برداری از نمونه های غربی هستند و معمولا بومی نشده اند تا چه اندازه با الگوهای بین‌المللی واستانداردهای جهانی همخوانی دارند.

     

    والدین هیچ معیار دقیق و قابل سنجشی برای ارزیابی مهدها و انتخاب مهد مناسب ندارند. به نظرمی‌رسد سازمان بهزیستی که وظیفه نظارت بر مهدها را برعهده دارد می‌بایست ملاک ها و ضوابطی را براساس الگوی اصیل ایرانی-اسلامی تعیین نموده و براساس آنها مهدها را امتیازبندی کند تا والدین بتوانند براساس حساسیت‌ها و دغدغه‌های خود مهد مناسبی را برای فرزندشان انتخاب کنند. بدین ترتیب تا حدودی می توان از آسیب حضور فرزند در آموزش‌های دوگانه و نامناسب با سبک زندگی خانوادگی خویش پرهیز کرد.

     

    هر اندازه میزان نظارت بر مهدها دقیق‌تر باشد مسلما کیفیت برنامه‌های مهدها، فضای مهد و نوع مربیان نیز دقیق‌تر خواهد بود. بدون تردید نقش مهدکودک‌ها در زندگی پرسرعت و پرمشغله امروزی انکارناپذیر و غیرقابل اغماض است. بنابراین با تعیین استانداردهای لازم و نظارت صحیح بر مهدها، فرصت‌های خوب مهدها نیز به صورت یک استاندارد در میان تمامی مهدها قابل توزیع خواهد بود و شانس برخورداری از امکانات مختلف به مشخصه‌های جغرافیایی و اقتصادی محدود نخواهد شد.

     

    مهمتر آنکه با توجه به نرخ رشد جمعیت در کشور و سیاست‌گذاری نظام برای افزایش جمعیت، دولت می‌بایست با بهینه‌سازی و معیاردهی به مهدها، نه تنها آسایش خاطر بیشتری به والدینی که نیاز به استفاده از مهد دارند بدهد، بلکه تربیت صحیح کودکانی که به مهد می‌روند را تضمین نماید. در همین راستا، یکی از مهمترین اقدامات تشویقی دولت می‌تواند بازگشایی مهدکودک در ادارات دولتی باشد. فرصتی که هم ناظر بر اهمیت افزایش جمعیت است، هم ناظر به فرصت اشتغال زنان و نیز ضرورت وجود مهدکودک‌ها را مد نظر قرار می‌دهد.

     

     


    1 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. همدرد
        ۰۲ مرداد ۹۲
        ۱۲:۵۳
     1.  
      سلام به همه بروبچه های دخت ایران نماز و روزه هاتون قبول. خداقوت و دست مریزاد واقعا جا داره از تلاش همگی نهایت تشکر رو داشته باشیم. انصافا تو مجله شما به موضوعاتی ‍پرداخته میشه که کمتر کسی بهش توجه میکنه درصورتی که واقعا قابل بررسیه. ممنون که باز شما حواستون هست و دردها رو به شیوه صحیح بازگو میکنید. این شماره تون هم مثل بقیه شماره هاتون عالیه و موضوعی رو که بهش پرداختید تقریبا بکره. هربار که شماره جدید مجلتون منتشر میشه بیشتر متوجه میشیم که چقدر تو خیلی مسایل کم لطفی و کم توجهی از نهادهای زیربط وجود داره. کاش مسولین هم مطالب شما رو بخونند و یه کم به خودشون بیان و به فکر چاره بیفتند. پایدار و مستدام باشید
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷