1784
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. سارا خاتمی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۵)
      تعداد بازدید: 1784
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    نوجوانانی که به سن بلوغ می‌رسند، باید اطلاعات درست و مناسب را در این خصوص دریافت کنند

    دخت ایران - بعضی از مسائل هستند که به دلیل عمومیت یا تکرار آنها، چندان دیده نمی‌شوند و به آنها عادت کرده‌ایم. «بلوغ» هم یکی از این مسائل است که همه انسان‌ها با آن روبرو هستند، اما به خاطر عمومیت آن معمولا مردم به دنبال مطالعه و کسب اطلاعات در مورد این پدیده مهم نیستند. مهم‌تر اینکه، به دلیل برخوردهای حیاگونه با موضوع، نه فرزندان تمایلی به پرسش از والدین خود دارند و نه پدر و مادر میلی به صحبت کردن در این مورد با فرزندان خود دارند.

    به همین دلیل نوجوانان و جوانانی که به سن بلوغ می‌رسند، یا ناآگاهانه با اتفاقات دوران بلوغ برخورد می‌کنند، یا عمدتا اطلاعات خود را از دوستان و همسن و سالان خود کسب می‌کنند. دختران و پسرانی که به سن بلوغ می‌رسند، با نشانه‌های این تحولات آشنایی کافی ندارند و به همین خاطر مراقبت‌های درست را به عمل نمی‌آورند. علاوه بر این، بالغ شدن به معنای رسیدن به سن تکلیف نیز هست و مسئولیت‌های دینی را نیز به همراه دارد.

    با توجه به اهمیت این موضوع، در این شماره از مجله اینترنتی دخت‌ایران، به مسئله بلوغ پرداخته‌ایم. ابتدا باید ببینیم تعریف بلوغ چیست و علائم جسمی، روانی و... بالغ شدن چه چیزهایی هستند. این تغییرات چه تاثیراتی روی فرد می‌گذارند و آیا باید اقدام خاصی برای آنها انجام داد یا خیر؟ سوال دیگر اینجاست که از نظر شرعی بلوغ بر اثر رسیدن به سن خاصی اتفاق می‌افتد یا منوط به بروز تحولات در بدن نوجوان است.

    در همین راستا، نوجوانانی که به سن بلوغ می‌رسند، باید اطلاعات درست و مناسب را در این خصوص دریافت کنند و بدون ترس و واهمه، یا بدون شرم و خجالت بیهوده، با رشد عقلی و بدنی خود مواجه شوند. علاوه بر این، با کسب اطلاعات درست، دختران و پسران در حال بلوغ می‌توانند مقتضیات این سن را بهتر شناخته و از مشاجرات و کشمکش‌های بیهوده بکاهند. این نکات در مطلبی خطاب به دختران نوجوان در این شماره ارائه شده ‌‌است.

    از سوی دیگر والدین هم اگر چه زمانی خود این دوران را پشت سر گذاشته و تجربه نموده‌اند، اما باز هم باید آگاهی لازم از شرایط فرزند خود را کسب کنند و شیوه صحیح برخورد با نوجوان خود را بیاموزند. این امر هم شامل رفتار صحیح با فرزند و پرهیز از مشاجره با آنهاست، و هم به ضرورت آموزش مسائل بلوغ به فرزندان اشاره دارد.

    البته آموزش به خانواده محدود نمی‌شود و مدارس، رسانه‌ها و نهادهای دیگری هم هستند که می‌بایست نقش خود را در زمینه آموزش نوجوانان و خانواده‌های آنها ایفا کنند. این آموزش‌ها ممکن است در قالب برنامه‌های رسانه‌ای و یا بسته‌های فرهنگی و کتاب‌های آموزشی تعریف شوند.
    موضوع دیگری که در این شماره به آن پرداخته‌ایم، پدیده‌ای به نام بلوغ زودرس است که در کشور ما در حال افزایش است. عوامل بروز بلوغ زودرس، یا گاهی بلوغ دیررس، و مسایل مرتبط با این موضوع نیز در یکی از مطالب این شماره مورد بررسی قرار گرفته است.

    مجله اینترنتی دخت‌ایران همواره موضوعاتی را مورد توجه قرار داده است که برای دختران، زنان و خانواده از اهمیت برخوردار بوده و مورد ابتلای بسیاری از مخاطبان بوده است. بدون تردید مسئله بلوغ نیز از مهم‌ترین مسائلی است که همه دختران و خانواده‌ها با آن روبرو هستند و کمابیش از چالش‌های این دوران رنج می‌برند. امیدواریم مطالب این شماره به همه این دختران و زنان کمک کند تا با آگاهی بیشتر و اطلاعات کافی با این مسئله روبرو شده و سلامت جسمی، روحی و روانی خود را نیز تضمین نمایند.
     


    5 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. سهیلا
        ۰۳ اسفند ۹۲
        ۱۷:۲۳
     1.  
      با سلام و احترام . موضوع خوبی رو بازکردین مثل پرونده های قبلتون عالی.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ۰۷ اسفند ۹۲
        ۱۵:۴۷
     1.  
      از اونجایی که وب گردهای ایرانی کمتر دنبال مطالب مفید، مهم و کاربردی مثل مطالب نشریه شما هستند، چه خوب بود حداقل این شماره رو با همکاری یکی از نشریات کثیرالانتشار مثلاً روزنامه ایران به صورت ویژه به صورت کاغذی هم انتشار بدید تا افراد بیشتری استفاده کنند. بنده هم به نوبه خودم در انتشار این مطالب کمک خواهم کرد.
      
     0
      
     0
     1.  
      باسلام ممنون ازاطلاعات مفیدی که دراختیارمامیگذارید عالی هستن
      
     0
      
     0
     1.  
      باسلام ممنون ازاطلاعات مفیدی که دراختیارمامیگذارید عالی هستن
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر



  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷