2123
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • - ۲۵ درصد زنان ایرانی بالای ۵۰ سال، به پوکی استخوان مبتلا هستند؛ یعنی از هر ۴ زن، یک نفر.
    - ۴۰ درصد زنان در همین بازه سنی دچار ضعف استخوانی هستند.
    - در حالی که سن پوکی استخوان در دنیا ۷۰ سالگی است، این رقم در ایران ۴۵ سالگی است.
    - پوکی استخوان در زنان ۴ برابر مردان است.
    - شکستگی ناشی از پوکی استخوان در زنان ۲ برابر مردان است.
    یافته‌های علمی فوق نکته‌هایی درباره پوکی استخوان یا «بیماری خاموش» است. معضلی که بسیاری از دختران و زنان کشورمان را تهدید می‌کند و درمان آن، تنها و تنها پیشگیری است. پیشگیری‌هایی که باید از سالها قبل صورت پذیرد. درمانی که تنها در دو چیز خلاصه می‌شود: ورزش و مصرف لبنیات.
    وقتی ۶۵ درصد زنان بالای ۵۰ سال در معرض یا مبتلا به پوکی استخوان هستند، یعنی عمده دختران ایرانی از فقر ورزش و کلسیم رنج می‌برند. مشکلی که طبق همان پژوهش‌های علمی به سبک زندگی، «الگوهای مدرن امروزی برای زیبایی اندام مانند مانکن‌ها و نیز پیروی از شیوه‌های جدید لاغری» مربوط می‌شود و می‌تواند به استخوان‌های دختران آسیب جدی بزند.
    بنابر این، ورزش یکی از مهمترین اتفاقاتی است که به خصوص در سنین جوانی باید در میان دختران و زنان ترویج شود. چرا که نه تنها از بروز پوکی استخوان پیشگیری می‌کند، بلکه موجب نشاط و شادابی در میان دختران و زنان و سلامتی جسم و روح آنان خواهد شد. به همین دلیل در این شماره از مجله اینترنتی دخت‌ایران به این موضوع مهم پرداخته‌ایم.
    البته با نگاه سلامتی و شادابی، ورزش به ورزش‌های باشگاهی و حرفه‌ای و پرهزینه خلاصه نمی‌شود. نرمش‌ها و ورزش‌هایی که به تنهایی و در منزل قابل انجام هستند نیز نقش موثری در سلامتی و نشاط فردی دارند. نرمش‌های روزانه و ساده مقدمه سلامتی هستند که به راحتی در منزل نیز قابل تمرین هستند. خوشبختانه برنامه‌های ورزشی متعددی در شبکه‌های مختلف صدا و سیما وجود دارد که هم این نرمش‌ها را آموزش می‌دهند و هم فرصت مناسبی است تا همراه با آنان ورزش صورت گیرد.
    نکته دیگر، ورزش‌های باشگاهی است. معمولا ورزش‌های باشگاهی با هزینه‌های گزافی همراه هستند که برای بسیاری مقرون به صرفه نیست. بنابراین، در بخشی از مطالب به بررسی هزینه این باشگاه‌ها و نقد نظارت بر آنها پرداخته‌ایم. علاوه بر این، باشگاه‌های کم‌هزینه‌تر مانند باشگاه‌های دولتی یا وابسته به شهرداری نیز در این شماره مورد معرفی و بررسی قرار گرفته‌اند.
    در کنار این، ورزش‌های جدیدی که در باشگاه‌ها رواج یافته‌اند نیز بررسی شده‌اند. برخی از این ورزش‌ها، ورزش‌های علمی، مدرن و مفید هستند و برخی دیگر فقط نام ورزش را یدک می‌کشند و فایده چندانی برای بدن نداشته و حتی گاهی ضرر آنها برای بدن بیشتر از فواید آنهاست.
    امیدواریم با خواندن مطالب این شماره، اهمیت ورزش برای سلامتی جسم و روح مورد توجه خوانندگان دخت‌ایران قرار گرفته و به انجام ورزش تشویق شوند.
     


    1 نظر | ارسال نظر

     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷