2311
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • راه‌حل‌های مفید و زیرکانه جهت کاهش هزینه‌های اقتصادی خانواده

     

    دخت ایران- صرفه‌جویی، اصلاح الگوی مصرف، اقتصاد مقاومتی، و امثال اینها کلیدواژه‌هایی هستند که همه ما در چند سال اخیر زیاد شنیده‌ایم. ولی شاید کمتر به طور جدی به آنها فکر کرده‌ایم تا راهی برای رسیدن به این مفاهیم پیدا کنیم. مثلا اگر از هر کدام از ما در مورد تفاوت «قناعت»، «صرفه‌جویی» و «کم مصرف کردن» بپرسند، بسیاری باید حداقل کمی درباره آن فکر کنند تا به جواب برسند؛ بعضی هم ممکن است پاسخ اشتباهی بدهند. دلیلش این است که این مفاهیم آنقدر در زندگی روزمره وجود دارند که عادی شده‌اند و با تعابیر کلی در ذهن ما جای گرفته‌اند؛ بنابر این نیاز چندانی به تعریف دقیق آنها نداشته‌ایم.

    اما شرایط اقتصادی جامعه، محدودیت منابع طبیعی و زیرزمینی، زوال پذیری سوخت‌های فسیلی و انرژی‌های تجدیدناپذیر، شرایط زیست محیطی زمین و عوامل متعدد دیگری هستند که ضرورت بازنگری در سبک زندگی و دقت نظر بیشتر به این مفاهیم را گوشزد می‌کنند. البته شاید این دلایل خیلی کلی و کلان به نظر برسند و فکر کنیم در زندگی فردی ما تاثیری ندارند، اما به هر ترتیب باید بپذیریم که زندگی تک تک ما به این مسایل وابسته است و هر کدام از اینها ممکن است به ناگهان دچار بحران شده و گریبان همه ما را بگیرد!

    برای دست یافتن به این مفاهیم و اجرای آنها در زندگی، یک سری اصول شناخته شده وجود دارد که بر اساس آنها می‌توان به اصلاح سبک زندگی و مصرف، یا صرفه‌جویی دست یافت. اما گاهی با کمی خلاقیت ساده هم می‌توان به نتایج خیلی مفید و جالبی دست پیدا کرد. خلاقیت یعنی استفاده از راه‌حل‌های جدید، و در عین حال معمولا ساده، و استفاده از وسایل، امکانات و یا کارهایی که در دسترس هستند، یا بلااستفاده به نظر می‌رسند. اگر چه پیشرفت‌های علم و فناوری و تولید محصولات مختلف، زندگی را بسیار ساده‌تر از گذشته کرده است؛ اما متاسفانه عصر مدرن و تنوع این محصولات که تقریبا همه نیازهای روزمره را در بر می‌گیرند، باعث گسترش شدید مصرف‌گرایی شده است. مثلا شما کاهوی خرد شده برای سالاد یا سبزی پاک شده و آماده را می‌توانید به سادگی بخرید. به هر حال ممکن است این محصولات در شرایط خاص بسیار ضروری هم باشند، اما در شرایط عادی هم موجب افزایش مصرف‌گرایی و وابستگی به محصولات در مردم می‌شود و هم هزینه‌های زندگی را بالا می‌برد.

    به بیان ساده‌تر در مورد مثال کاهو، وقتی کاهو می‌خریم و خودمان آن را تمیز و خرد می‌کنیم تا سالاد درست کنیم، فقط پول کاهو را پرداخت می‌کنیم. اما وقتی کاهوی خردشده آماده می‌خریم، باید هزینه کارگری که آن را خرد کرده و هزینه بسته‌بندی و حمل و نقل را نیز پرداخت کنیم؛ چرا که اگر اینطور نبود، تولید چنین محصولی نه صرفه مالی داشت و نه توجیه عقلانی! البته شاید فکر کنید این پول بیشتر، باعث می‌شود زمان و انرژی خود را صرف آماده سازی سالاد نکنیم، ولی معمولا این زحمت‌ها و زمان‌ها آنقدر نیستند که ارزش پرداخت پول بیشتر را داشته باشند.

    مثال دیگری که این اختلاف هزینه‌ها را به خوبی نشان می‌دهد، هزینه غذای خانگی و بیرون است. مثلا اگر ماهی قزل‌آلای پاک شده را تهیه کنید و خودتان در منزل بپزید، هزینه آن دست کم نصف هزینه یک پرس چلوماهی رستوران‌ها خواهد شد.

    اینها تنها نمونه‌های عادی هزینه‌های قابل اجتناب زندگی روزمره ماست. با اندکی خلاقیت و زیرکی و هوش می‌توانیم راه‌حل‌های جالب‌تر و مفیدتری نیز پیدا کنیم. در این شماره از مجله اینترنتی دخت‌ایران در مورد این راه‌های خلاقانه در مسایل مختلف زندگی سخن گفته‌ایم تا بتوانید با خلاقیت در امور زندگی هزینه‌های زندگی خود را کاهش دهید.
     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷