1537
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • مهمترین منابع قدرت در یک کشور، نیروی انسانی یا جمعیت است.

     

    دخت ایران - یکی از مهمترین منابع قدرت در یک کشور، نیروی انسانی یا جمعیت است که هر چقدر جوان‌تر و کاراتر باشد، نقش موثرتری در موفقیت کشور ایفا می‌کند. نیروی کار، نیروی تدافعی، نیروی علمی و بسیاری عوامل دیگر در جامعه و حکومت متاثر از نیروی انسانی هستند و هر چقدر جمعیت یک کشور جوان‌تر باشد، از یک سو منابع انسانی لازم برای این عوامل تضمین می‌شود؛ از سوی دیگر، جمعیت فعال کشور که مشغول به کار هستند، تولید ثروت می‌کنند؛ اما هر چقدر جمعیت سالمند شود، میزان افرادی که به دلیل بازنشستگی دیگر تولید ثروت برای کشور نمی‌کنند و هزینه‌هایی چون درمان، حقوق بازنشستگی و امثال این‌ها افزایش می‌یابد و هزینه حکومت و ثروت ملی بیشتر مصرف می‌شود.

    این کوتاه‌ترین توضیحی است که درباره اهمیت جمعیت می‌توان عنوان کرد؛ بنابراین، پیر شدن جامعه به درستی یک خطر بزرگ برای هر کشوری می‌تواند باشد. طی یکی دو سال اخیر نیز کاهش نرخ زادوولد در ایران موجب دغدغه مسئولان شده و تلاش دارند این روال را معکوس کرده و مجددا نرخ رشد را افزایش دهند. اما آنچه اتفاق افتاد، حرکتی عجولانه و کوتاه مدت و بدون در نظر گرفتن جزئیات بود. به عنوان مثال، بدون توجه به بافت فرهنگی و اجتماعی، شرایط اقتصادی و مالی، شرایط آموزشی و بسیاری مسایل دیگر، نسخهای برای سراسر کشور صادر شد. حال آنکه نرخ زادوولد، و نیز نرخ ازدواج و طلاق، در مناطق مختلف کشور متفاوت میباشد و با توجه به شرایط متفاوت هر منطقه، راه‌حل‌های متفاوتی می‌بایست برای هر یک ارائه شود.

    علاوه بر این که اظهار نظرهای غیرکارشناسی و فکر نشده از سوی بسیاری از مسئولین صرفا اقدامی در حد حرف برای عقب نماندن از قافله تکرار دغدغه‌ها و فرمایشات مقام معظم رهبری بود، نمایندگان مجلس که پیش از این طرح تعالی خانواده را در دست داشتند، به جای بررسی دقیق‌تر و اصلاح این طرح بر اساس نیازهای جدید، اقدام به معکوس سازی عجولانه قانونی کردند که ده‌ها سال پیش برای کنترل جمعیت وضع شده بود. در واقع، کاری که نمایندگان پیشنهاد دهنده انجام دادند، ساده‌ترین کار ممکن برای واکنش به یک دغدغه «راهبردی» جدی بود. این در حالی است که تصویب چنین طرحی می‌توانست آثار نامناسبی در سلامت جامعه، شرایط اجتماعی و شرایط رفاهی و حتی اخلاقی بسیاری از مردم داشته باشد. مجلس شورای اسلامی با برخورداری از مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، می‌بایست اهتمام جدی‌تری به پژوهش و مطالعه پیش از تصمیم‌گیری داشته باشد. مسئله‌ای که نتایج آن دست کم دو دهه آینده نمایان خواهد شد، نیاز به سیاست‌گذاری عمیق و دوراندیشانه و راهبردی دارد.

    اما آنچه در ایران جایش خالی است، استفاده از نهادهای غیردولتی برای تصمیم‌گیری در مسایل و یا اجرای امور است. در برخی کشورها، سازمان‌های مردم‌نهاد و یا اتاق‌های فکر و پژوهشکده‌ها بیشترین همکاری را با نهادهای قانون‌گذاری و دولتی دارند و همفکری لازم را به آنها ارائه می‌کنند. در واقع این همکاری نه تنها هزینه‌های مدیریت کشور را کاهش می‌دهد، بلکه دیدگاههای بیشتری را پوشش داده و تصمیم دقیق‌تری را به دنبال خواهد داشت. اما با توجه به اهمیت کلیدی موضوع جمعیت در رفاه و توفیق کشور، مجله اینترنتی دخت‌ایران که پیش از این پرونده‌های مرتبطی درباره «تردید مادری» و «نقد سیاست‌های افزایش جمعیت» منتشر نموده بود، در این شماره از پرونده خود این خلا را تا حدودی جبران نموده و به رسالت خود عمل میکند. در این پرونده سیاستها و طرح‌هایی برای تشویق افزایش جمعیت پیشنهاد شده‌اند که هم برای مخاطبان محترم دخت‌ایران قابل استفاده هستند و هم برای مسئولان الگوی لازم و ایده‌های جدید برای تبدیل شدن به قانونی در این راستا را فراهم می‌آورد.

    به عبارت دیگر، مطالب این شماره برای همه کسانی که تمایل دارند مادر شوند یا فرزند بیشتری داشته باشند؛ برای کسانی که برای مادر شدن تردید دارند؛ برای کسانی که درباره فرزندآوری سوال و شبهه دارند؛ و در نهایت برای مسئولانی که با دغدغه جدی تصمیم به وضع قوانین و بسته‌های پیشنهادی دارند، مناسب می‌باشد. امیدواریم ایرانی جوان، موفق و پیروز داشته باشیم.
     


    1 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. ۰۷ تیر ۹۳
        ۱۵:۳۰
     1.  
      شما خجالت نمی کشید توی این شرایطی که اوضاع کسب وکار خوب نیست واگر کمی چشمهایمان را باز کنیم واطراف خودمون رو ببینیم که چه مشکلات وحشتناکی در حوزه مسایل اقتصادی ،فرهنگی واجتماعی تو این مملکت دایم مردم رو تشویق به فرزند آوری نمیکنید چون کمبود جمعیت بهتر از ازدیاد جمعیت دزد ومعتاد و تبهکار است واین تشویقات افرادی امثال شما رو فقط افراد بیچاره،بی سواد وکوتاه فکرعملی خواهند کرد که نتیجه آن هم ناگفته پیداست. سرتون رو مثل کبک زیر برف کردین .
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷